Günün İçinden – 14.05.2024

Günün İçinden – 14.05.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

Belki Ağaçtan Öteye Bir Yol Düşer

Nasreddin Hoca’nın yaşadığı köyde çocuklar ona bir şaka yapmayı düşünmüşler. Yoldan geçerken uçurtmalarının ağaca takıldığını söyleyip onu ağaca çıkarmaya ve ayakkabılarını alıp kaçmaya karar vermişler.

Planlarına karar verip beklemeye başlamışlar. Hoca yolun başına gelince uçurtmalarını ağaca takıp ağlamaya başlamışlar. Bunu gören Hoca:

– Ne oldu çocuklar? demiş.

Çocuklar:

– Hocam uçurtmamız ağaca takıldı. Biz çıkıp kurtaramadık. Bize yardımcı olur musunuz?, demişler.

Hoca hemen:

– Tabii ki, demiş ve ayakkabılarını çıkarıp çantasına sokuşturmuş.

Bu duruma şaşıran çocuklar:

– Hoca’m neden ayakkabılarını yanına alıyorsun, diye sormuşlar.

Nasreddin Hoca gülerek:

– Belli mi olur çocuklar belki yaptığım bu iyiliğe karşı Rabbim, bana ağaçtan öteye bir yol ikram eder, demiş.

Yorum

Kalp krizi (dedikleri…) – 2

Geçenlerde kardiyolog ve kalp cerrahı doktoru arkadaşımızla bu konulara biraz değindik! İfadesi şöyle; “Kalp hastalıkları piyangodan çıkmıyor, değiştiremediğiniz yaşam tarzınızın kaçınılmaz sonucudur. Ömür, zayıf organın ömrüdür, kalbiniz 30 yaşında duracaksa ömrünüz o kadardır. O halde yüksek risk altında olan kalplerin belirlenmesi ve koruyucu önlemlerin alınması gerekiyor” dedi…

Uzun sohbette edindiğim bu bilgileri (özetle) okurlarımla paylaşmayı uygun buldum.

(devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

HARPER LEE

Hakkında

Nelle Harper Lee (d. 28 Nisan,1926) ABD'li yazar.

Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı. Fakat 3 Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla, Go Set a Watchman adlı yeni romanının 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanacağını duyurdu. Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğindeki roman, ilk romanın 20 yıl sonrasında yine Alabama eyaletinde geçmekteydi ve ilk eserdeki küçük çocuğu büyüdükten sonra, siyahların verdiği mücadeleye verdiği destek etrafında gelişen bir örgüye sahipti.

"Bülbülü Öldürmek" ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve yazarını kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck'in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

Truman Capote'nin çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Capote (2005) filminde bu rolüyle Oscar adayı olan Catherine Keener, Infamous'ta ise Oscar ödüllü Sandra Bullock tarafından canlandırıldı. (2006)

Bülbülü Öldürmek / Kitap hakkında

Saksağanları vurabilirsin, tabii tutturabilirsen ama bülbülü öldürmek günahtır, unutma.”

Harper Lee 1930’ların Amerika’sında geçen Bülbülü Öldürmek romanında, ırk ve sınıf, masumiyet ve adaletsizlik, ikiyüzlülük ve kahramanlık, gelenek ve dönüşümün unutulmaz bir portresini çiziyor. İlk yayımlandığı 1960’lardan bu yana, yani insan hakları hareketinin en çalkantılı yıllarından günümüze dek önemini hiç yitirmedi. İnsan doğasının karmaşık yapısını ve insan yüreğinin derinliğini mizah, sarsılmaz bir dürüstlük ve şefkatle anlatan senelerin eskitemediği bu klasik, Fred Fordham’ın nadide çizimleriyle yeniden doğuyor. Scout, Jem, Öcü Radley, Atticus Finch ve Alabama'nın küçük Maycomb kasabası gözlerinizin önünde pek çok ince detayıyla canlanacak.

Bir şair / Bir şiir

NEVZAT ÇELİK

Anneler Günü

Yeşildir artık yüreğinde kara bulut

Bugün anneler günü annem beni unut

Evde acılar koynuna yan gelip yatmış

İnadına giyin sen de mayısa batmış

Yürü sokakta çocukların düşü aksın

Yürü ki saksıda çiçekler sana baksın

Diline genç anılarından bir türkü seç

Beş yıl büyüdüğüm okulun önünden geç

Islanırsa anıların güneşte kurut

Senin günün bugün unutma beni unut

Gök mavi deniz mavi tam kıyısında dur

Durma eteğinden beni bir daha savur

Annem yıldız kayıyor içinden dilek tut

Koşuyor sana kısa pantolonlu çocuk

Gözünde gözümde gözlerinde bin umut

Hakkında

Türk şair ve romancı.

1960'da Boyabat'ta doğan Nevzat Çelik,

1965'de ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi. Mart 1980 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu (UESYO) Grafik bölümü birinci sınıfta okurken tutuklandı. Dev-Sol davasından idam istemiyle yargılandı.

1984'ta Şafak Türküsü adlı şiir dosyası Akademi Kitabevi Şiir Ödülü birincilik ödülünü alarak kitaplaştı. 1985 yılında İTÜ İşletme Fakültesi Öğrenci Derneği tarafından ülke çapında yapılan şiir yarışmasına bir şiiri ile katıldı ve bu yarışma 1986 yılında sonuçlandı, Çelik'in şiiri yarışmaya katılan 1350 kadar şiir arasından ilk ona girdi ama birinci olamadı. 1987'de Müebbet Türküsü adlı şiir kitabı Poetry International ve Hasan Hüseyin Şiir Ödülünü aldı. Daha sonra hiçbir yarışmaya katılmadı.

1987 Aralık ayında tahliye oldu. 1990'da iki şiir kitabı daha çıkardı; Suda Seken Hayat ve Yağmur Yağmasaydı. 1998 Ekim ayında Sevgili Yoldaş Kurbağalar adlı şiir kitabı, 2005 Nisan'ında ise ilk romanı Bağışlanmış Hüzün yayımlandı.

Şafak Türküsü'ndeki en güzel şiirlerinden birini ("Elma") Hasan Hüseyin Korkmazgil'e adamış olmasına rağmen, ilk iki kitabıyla daha çok Ahmed Arif ve Nazım Hikmet şiirinin etki alanlarında görünüyor, zekice buluşları ve uyak bulmadaki özgün becerisiyle dikkat çekiyor, kuşağından en çok Ahmet Erhan'la ortak tema ve söyleyiş alanlarını paylaşıyordu. Bu ilk kitabının olağanüstü başarısına karşın uzunca bir süre yeni ürün vermedi ya da çalışmalarını yayınlamadı.

1990 başlarında yayınladığı kitaplarıyla, kendisini yinelemediği, yeni şiir alanlarına açıldığı, şiirini ses ve tema özellikleri bakımından genişletip zenginleştirdiği görüldü. Bu dönem şiirlerinde Attilâ İlhan etkileri görülüyordu.

Sevgili Yoldaş Kurbağalar ise şiirini her anlamda yenileyip geliştirmeyi başarmış bir şairin olgunluk dönemi ürünleri sayılabilir. Bu kitabındaki şiirlerin İkinci Yeni şiirinin olumlu özelliklerini de özümsediği görülüyor. Bu özellikleriyle Nevzat Çelik sadece kendi kuşağının değil günümüz Türk şiirinin en dikkate değer şairleri arasındadır.

Dipnotum

Şiirde Düşüncenin Payı ve Görevi (3)

Yine doğrudan şiir eserlerinden elde ettiğimiz somut deneyler şu gerçeği de ortaya koyuyor. Şiir hiçbir zaman tepeden tırnağa başıboş duyguların bir toplamı, pratik hayatın tutkularından arınmamış bir öznellikler yığını olmamıştır. Örneğin;

“… Sana dönüyorum sana / Yarı yoldan yas içinde / Ne ellerimden hayır kaldı / Ne gözlerimden / Sana dönüyorum sana / Kir, pas içinde / Aç kapıyı çabuk aç / Korkuyorum sokaktan / Aç kapıyı aç / Şimdi bayılacağım …” . (Faiz Baysal)

(devamı yarına…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1560 - Piyale Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Cerbe Deniz Savaşı'nı kazandı.

* 1643 - XIV. Louis, babası kral XIII. Louis'nin ölümü üzerine daha 4 yaşındayken Fransa tahtına çıktı.

* 1767 - İngiliz hükümetinin ithal çaya vergi koyması üzerine Amerikan Bağımsızlık Savaşı başladı.

* 1796 - Edward Jenner ilk çiçek aşısını uyguladı.

* 1811 - Paraguay, İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.

* 1861 - 859 gram ağırlığında kondrit tipinde bir meteorit olan Canellas Meteoriti , İspanya'nın Barcelona kenti yakınlarında yeryüzüne çarptı.

* 1919 - İzmir limanında bulunan İtilaf Devletleri donanması kumandanı Amiral Caltrop, Türk ordusuna İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edileceğini bildirdi.

* 1919 - İzmirli yurtseverler, gece Yahudi Mezarlığında toplanarak, Reddi İlhak ilkesini kabul etti.

* 1937 - Tarım Bakanlığı kuruluş kanunu kabul edildi.

* 1939 - Peru'da 5 yaşındayken doğum yapan Lina Medina, kayıtlara geçmiş en genç anne olarak tıp tarihinde yerini aldı.

* 1946 - Türkiye Sosyalist Partisi kuruldu. Başkanlığa avukat Esat Adil Müstecaplıoğlu seçildi.

* 1948 - Filistin'de İngiliz egemenliği sona erdi ve İsrail bağımsızlığını ilan etti.

* 1948 - Arap-İsrail Savaşı başladı.

* 1950 - 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı son buldu. Demokrat Parti yüzde 53 oyla tek başına iktidara geldi. Türkiye'de tek parti dönemi sona erdi.

* 1955 - Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Sovyetler Birliği, yeni bir askeri ittifak içeren Varşova Paktı'nı imzaladılar.

* 1970 - Kızıl Ordu Fraksiyonu (Baader-Meinhof Grubu) adlı radikal sol örgüt Almanya'da kuruldu.

* 1972 - Bülent Ecevit, CHP kurultayında Atatürk ve İsmet İnönü'den sonra CHP'nin üçüncü genel başkanı seçildi.

* 1973 - ABD'nin ilk uzay istasyonu olan Skylab fırlatıldı.

* 1974 - 12 Mart askeri müdahalesi sırasında tutuklananları kapsayan genel af çıktı. 141 ve 142'nci maddeler kapsam dışı kaldı.

* 1984 - Yaşar Kemal'in "İnce Memed" romanını sinemaya uyarlayan Peter Ustinov'un filminin galası Londra'da yapıldı.

* 1985 - Hüsamettin Cindoruk, Doğru Yol Partisi genel başkanı seçildi. Cindoruk, "bu emaneti kimseye teslim etmem. Sadece sahibine teslim ederim" dedi. Yeni genel başkanın lakabı "emanetçi" oldu.

* 1987 - TBMM, Anayasa değişikliğini kabul ederek, siyasi yasaklar için referanduma gidilmesi, milletvekili sayısının 450'ye çıkarılması ve seçmen yaşının 20'ye indirilmesini benimsedi.

* 1994 - Efsanevi MacGyver adlı televizyon dizisinin "Lost Treasure of Atlantis" ismindeki filmi Türkiye'de gösterime girdi.

* 1997 - Danıştay, Bergama köylülerinin siyanürle altın üretimine son verilmesi talebini kabul etti.

* 1998 - Emmy Ödüllü Amerikan sitcom dizisi Seinfeld'in son bölümü NBC televizyonundan yayınlandı. Dizi 9 yıldır yayınlanıyordu.

* 2006 - Galatasaray,Turkcell Süper Lig'deki 16.şampiyonluğunu kazandı.

* 2010 - Türkiye ile Yunanistan arasında siyasi, ticari ve kültürel işbirliğini öngören 21 adet dostluk antlaşması imzalandı.

* 2013 - Demi Lovato'nun DEMI adlı albümü yayınlandı.

* 2014 - Türkiye'de 13 Mayısta gerçekleşen maden kazasında ölenler için milli yas ilan edildi

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1836 - Wilhelm Steinitz , Çek asıllı ABD'li dünya satranç şampiyonu

* 1899 - Pierre Victor Auger, Fransız fizikçi (ö. 1993)

* 1944 - George Lucas, ABD'li film yönetmeni

* 1945 - Vladislav Ardzinba, Abhaz siyasetçi

* 1959 - Stefano Malinverni, İtalyan atlet

* 1969 - Cate Blanchett, Avustralyalı oyuncu

* 1973 - Hakan Ünsal, Türk futbolcu

* 1978 - Elisa Togut, İtalyan voleybolcu

* 1983 - Amber Tamblyn, ABD'li oyuncu

* 1984 - Michael Rensing, Alman futbolcu

* 1990 - Emily Samuelson, ABD'li buz patenci

* 1993 - Miranda Cosgrove,ABD'li oyuncu,şarkıcı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 964 - Papa XII. Ioannes (d. 937)

* 1610 - IV. Henry, Fransa kralı (d. 1553)

* 1643 - XIII. Louis, Fransa kralı (d. 1601)

* 1912 - August Strindberg, İsveçli oyun yazarı, romancı (d. 1849)

* 1916 - William Stanley, ABD'li fizikçi ve mucit (d. 1858)

* 1928 - Abdülhamid Hamdi Bey, Türk siyasetçi ve din adamı (d. 1871)

* 1936 - Edmund Allenby, İngiliz general (d. 1861)

* 1940 - Emma Goldman, Anarko-komünist yazar (d. 1869)

* 1945 - Yochanan Vollach, İsrailli futbolcu

* 1970 - Billie Burke, ABD'li aktris (d. 1884)

* 1980 - Hugh Griffith, Galli aktör (d. 1912)

* 1984 - Vasıf Öngören, Türk oyun yazarı (d. 1938)

* 1987 - Rita Hayworth, ABD'li sinema oyuncusu (d. 1918)

* 1991 - Jiang Qing, Mao Zedong'un karısı (d. 1914)

* 1994 - Cihat Arman, Fenerbahçe ve milli takımın eski kalecisi (d. 1919)

* 1995 - Rauf Mutluay, Deneme ve eleştiri yazarı (d. 1925)

* 1995 - Belkıs Dilligil, Tiyatro sanatçısı (d. 1929)

* 1998 - Frank Sinatra, ABD'li müzisyen (d. 1915)

* 2003 - Wendy Hiller, İngiliz aktris (d. 1912)

* 2003 - Robert Stack, ABD'li aktör (d. 1919)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

8

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi