Günün İçinden – 13.05.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

Mevsimlerden Yakınanlara

Bir gün köyde bir grup adam toplanmış sohbet ediyorlarmış. Önce havadan sudan sohbet etmişler. Konu sonunda sıcak ve soğuğa gelmiş ve içlerinden birisi:

– Şu insanoğlu haline şükretmesini hiç bilmez; kışın soğuktan, yazın sıcaktan yakınırlar, demiş.

Konuşmaya kulak misafiri olan Hoca:

– Öyle deme cahil adam, bak bahara kimsenin bir şey dediği var mı?, demiş.

Yorum

Kalp krizi (dedikleri…) – 1

Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak, Türkiye’deki kalp hastalarının sayısının yakın bir gelecekte 3,5 milyonu bulacağı belirtiliyor. Kalp hastalıkları, tüm ölümler içinde 43 oranı ile birinci sırada… Yani “Bir numaralı ölüm nedeni!

Şeker hastaları, yüksek tansiyonu olanlar, kilolu kişiler ve hareketsiz yaşam sürenlerde kalp ve damar rahatsızlıkları daha fazla görülüyor. Kadınlarımız da, orta yaşlarda hızla şişmanlamaya başladıkları için erkekler kadar risk altında bulunuyorlar…

(devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

AKILLAH AZRA KOHEN

Hakkında

Azra "Akilah" Kohen (evlilik öncesi soyadı Sarızeybek; d. 1979, İzmir), Türk yazar.

İlk kitabı olan Fi Akilah mahlası ile yayımlandıktan sonra, ikinci ve üçüncü kitabı Çi ile Pi Akilah Azra Kohen adıyla yayımlandı. Fi, Çi, Pi üçlemesinden sonra 2017 yılında fantastik gerçekçilik türünde Aeden ve 2019 yılında tarih içeriği ile yine best-seller olmayı başaran Gör Beni isimli romanlarını çıkardı.

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun olduktan sonra Kanada’da Ottowa Üniversitesi’nde Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümünde eğitim almış, daha sonra Liverpool Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce ve İtalyanca konuşan Azra Kohen evli ve bir çocuk annesidir.

Ülkemizde yayınlanan Fİ-Çİ-Pİ isimli üçlemesi ve AEDEN ve GÖR BENİ isimli eserlerin yazarıdır. Üçleme kitapları dizi olarak işlenmiş ve Fİ ve Çİ adı altında izleyici ile buluşmuştur. Azra KOHEN, BİZ bilincindedir. Evrendeki her canlının birbirine bağlı ve birbirinden sorumlu olduğu ve bir bireyin bile doğru davranarak dünyayı değiştirebileceğine ve hakiki insan olmak için her an evrimleşebileceğine olan inancı ile eserlerini yazmakta, konferansları, projeleri ve sosyal, toplumsal bilinci yükseltmek amacı ile hazırladığı özgün videoları ile insanoğlunun tekâmül yolculuğuna katkıda bulunmak için her an çabadadır. Hayat yolculuğunda Okumanın en iyi rehber olduğuna inanır. Azra Kohen’in parolası: Hayata katkımız olsun!

Fi / Kitap hakkında

Popüler kültürün eseri desem doğru olur sanırım Fi için. Ben de meraktan, edindim ve sadece iki saat on beş dakikada bitirdim kitabı.

Öyle dikkat kesilerek, aman bir şeyler kaçırmayayım diyerek okunan kitaplardan değildi. Sanki yazar bir boşluk yaşarken bu halk ne okur acaba derken yazmış kitabı.

O kadar çok okundu ki belki insanların bir bildiği vardır diyerek okudum ben de. Merak etmektense, fikir sahibi oldum diyerek boşa geçen iki saatime üzülmeyeceğim şimdi.

Bir dansçı, bir müzisyen ve bir psikolog arasındaki takıntılı ve bir o kadar da bayıcı ilişkiyi anlatıyor Fi. Can Manay karakteri hem hoca hem ünlü hem de tabiri caizse sapık. Duru desen kendi fikirleri olmayan, başkalarının yolundan ilerleyen tipik bir insan. Insanların gözlerinde parıltılarla okudukları kitabın hiçbir tutulacak yanının olmadığını farkederek, okumayın diyorum. Ben yaptım siz yapmayın.

Bir şair / Bir şiir

İBRAHİM TENEKECİ

Beraber Yürüyelim Olur Mu?

İçimden dedim beraber yürüyelim olur mu?

Varsın gemilerimizi taşıyamasın sular

Varsın yarı yolda uyuya kalsın

Bize gönderilen bahar.

İçimden dedim beraber yürüyelim olur mu?

Varsın gölgemiz olsun hüzün

Dilediği gibi uzatsın can evimize ayaklarını

Varsın annemiz olsun tütün

Hayat daha sert vursun yumruklarını.

İçimden dedim ilmeği kaçmış bir hayat bizimkisi

Nedir alnımızdan öpmek için izimizi süren

Kalmış mıdır kalesi düşmüş bir şehrin cazibesi

Nedir yalnız bize yakışan bu serüven.

Bu serüven ki

Bizden biri yaptı sırtımızdaki hançeri

Ve terk etti bizi huzur denen sevgili

Kalakaldık, şaşkınlığın avuçlarında

Billur bir kuş gibi.

İçimden dedim gömülü bir ırmağın yalnızlığıdır bu

Beraber yürüyelim olur mu?

Hakkında

1 Eylül 1970 yılında Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde doğdu.

İlk şiir ve yazıları, Milli Gazete’nin ‘sizden gelenler’ köşesinde yayınlandı. Sonrasında ağırlıklı olarak Kardelen, Dergâh, Kırklar, Derkenar, Merdiven, Endülüs, Edebi Pankart, Düş Çınarı, İkindi Yağmuru, Kaşgar, Edebiyat Ortamı, Ayraç ve Türk Edebiyatı dergilerinde göründü. 1998 – 99 yılları arasında Sağduyu gazetesinde kültür sanat editörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 1 Ekim 1999 – 15 Ekim 2010 yılları arasında Milli Gazete’de köşe yazarı ve düşünce sayfası editörü olarak görev yaptı. Son iki yıl, Mehmet Vefa adıyla, Milli Gazete’nin günlük bulmacalarını da hazırladı. 2000- 05 yılları arasında, 36 sayı yayınlanan Kırklar dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Aynı yıllar içinde, Birey ve Birun Yayınları’nda dizi editörü olarak yer aldı; kırktan fazla kitabın yayınlanmasına vesile oldu. 2005-2010 yılları arasında Dergâh dergisinin mutfağında bulundu, derginin son okumasını yaptı. 2011 yılında, kısa bir süre yayın hayatına devam eden Yeni Söz gazetesinin düşünce ve analiz editörüydü. Halen Profil Yayınları’nda şiir editörlüğü, Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar’ın genel yayın yönetmenidir. Ağır Misafir adlı eseriyle, 2008 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçildi. Aynı yıl, “Yılın Yazarı” ödülünü de aldı. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Dipnotum

Şiirde Düşüncenin Payı ve Görevi (2)

Örneğin;

Aynaların en körüdür çok bakmış olan / Sevişen gençleri affetmez ölüm vadisi / Ölümden sonra ölmek, tanrıdan kudretli olmaktır / Karanlık mı kalbin? Kafan aydın olmaz // (Talat Sait Halman)

Dizelerine görülen düşünürlük taslama tavrı, yüreğe hiç yer vermeyen söyleyiş soğukluğu, okuru yalnızca tedirgin etmekle kalmıyor, sinirlendiriyor da.

(devamı yarına…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1277 - Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçeyi resmi dil ilan etti.

* 1846 - ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek Meksika'ya savaş ilan etti.

* 1888 - Brezilya'da kölelik kesin olarak kaldırıldı.Yasanın çıkmasında kölelik karşıtı eylemlerin yanı sıra, köle sahibi olmanın yeni gelen Avrupalı göçmenleri çalıştırmaktan masraflı olmasının da etkisi vardı.

* 1915 - Çanakkale'de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muaveneti Milliye muhribi, Golyath zırhlısını torpilleyerek batırdı.

* 1919 - İzmir'in işgal edileceğine ilişkin Venizelos'un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.

* 1920 - 9-13 Mayıs arasında yapılan 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı Trakya Kongresi (Edirne Kongresi) yapıldı.

* 1929 - İran'ın Horasan bölgesinde deprem oldu: yaklaşık 3.000 kişi öldü.

* 1940 - Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill ünlü konuşmasını yaptı: "Size kan, ter ve gözyaşından başka vaat edecek bir şeyim yok."

* 1949 - Yazar Rıfat Ilgaz, cumhurbaşkanına hakaretten üç yıl, Mısır Kralı ve İran Şahı'na hakaretten yedi ay, Aziz Nesin de Mısır Kralı ve İran Şahı'na yayın yoluyla hakaretten yedi ay hapis cezası aldı.

* 1950 - Ereğli Kömür İşletmeleri'nde Türkiye'nin ilk siyasal grevi yapıldı.

* 1955 - Türkiye Demir Çelik İşletmeleri ile Türkiye Selüloz ve Kağıt İşletmeleri (SEKA) kuruldu.

* 1958 - Velcro marka olarak tescillendi.

* 1965 - Batı Almanya, İsrail'i tanıdı. Karar nedeniyle dokuz Arap ülkesi Batı Almanya ile ilişkisini kesti.

* 1975 - Başbakan Süleyman Demirel, Vural Önsel adlı bir kişinin saldırısına uğradı. Demirel'in burun kemiği kırıldı.

* 1979 - Başbakan Bülent Ecevit, iş çevrelerinin hükümete karşı tutumunu eleştirerek, "yeterli yardım ve kredi sağlama eşiğine gelmişken bıçaklanıyoruz. Kendimizi yabancılara haksız yere jurnal ediyoruz" dedi.

* 1981 - Papa II. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca tarafından Roma'da vurularak yaralandı.

* 1994 - Eski İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel, klor yolsuzluğu davasında 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* 1996 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in dolandırıcılıktan yargılanan Selçuk Parsadan'a örtülü ödenekten 5.5 milyar lira verdiği iddia edildi.

* 1997 - İçişleri Bakanlığı, 1993'te öldürülen Uğur Mumcu'nun ailesine 9.5 milyar liralık maddi tazminat ödedi.

* 1998 - Memur Sendikaları Yasa Tasarısı'nı protesto eden memurlar hakkında, adli tarihin en geniş kapsamlı soruşturması açıldı.

* 2000 - Ankara Sincan'da tarlaya bırakılmış halde çok miktarda patlayıcı ve silah ele geçirildi. Patlayıcı ve silahların, yasadışı Tevhid örgütü mensubu Necdet Yüksel tarafından bırakıldığı belirlendi. Yüksel, Ahmet Taner Kışlalı'nın aracına bomba koyduğun

* 2007 - Fenerbahçe 100.yıl şampiyonluğuna ulaştı.

* 2009 - Beşiktaş Fenerbahçe'yi 4-2 yenerek Türkiye Kupası'nı kazandı.

* 2010 - 13 Mayıs tarihinde Müsiad genel başkanı Ömer Cihad tarihte ilk kez Tüsiad 'ı ziyaret etti. Ziyaret basında Tarihi buluşma olarak nitelendirildi.

* 2014 - Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen bir madende çıkan yangın sonucunda 301 maden işçisi hayatını kaybetti, 80 işçi yaralandı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1655 - Papa XIII. İnnocentius, 244. Katolik Kilisesi dini lideri (ö. 1724)

* 1699 - Sebastião José de Carvalho e Melo, Portekizli devlet adamı (ö. 1782)

* 1713 - Alexis Clairaut, Fransız matematikçi (ö. 1765)

* 1717 - Maria Theresia, Habsburg hanedanı imparatoriçesi(ö. 1780)

* 1753 - Lazare Carnot, Fransız asker ve devlet adamı (ö. 1823)

* 1792 - Papa IX. Pius, en uzun süre hüküm süren papa (ö. 1878)

* 1840 - Alphonse Daudet, Fransız yazar (ö. 1897)

* 1857 - Ronald Ross, Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi İngiliz doktor (ö. 1932)

* 1882 - Georges Braque, Fransız ressam ve heykeltıraş (ö. 1963)

* 1888 - Inge Lehmann, Danimarkalı sismolog

* 1894 - Ásgeir Ásgeirsson, İzlanda'nın ikinci cumhurbaşkanı (ö. 1972)

* 1907 - Daphne du Maurier, İngiliz hikaye, roman ve oyun yazarı (ö. 1989)

* 1919 - Vedat Türkali, şair ve yazar

* 1922 - Beatrice Arthur, ABD'li aktris ve şarkıcı (ö. 2009)

* 1927 - Herbert Ross ABD'li aktör, koreograf, yönetmen ve yapımcı (ö. 2001)

* 1928 - Édouard Molinaro, Fransız film yönetmeni ve senarist (ö. 2013)

* 1937 - Roger Zelazny, Polonya asıllı ABD'li yazar (ö. 1995)

* 1939 - Harvey Keitel, ABD'li aktör

* 1950 - Stevie Wonder, ABD'li şarkıcı ve besteci

* 1957 - Stefano Tacconi, İtalyan futbolcu

* 1961 - Dennis Rodman, ABD'li basketbol oyuncusu

* 1967 - Chuck Schuldiner, gitarist ve seslikçi

* 1978 - Mike Bibby, ABD'li basketbol oyuncusu

* 1981 - Boncuk Yılmaz, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu oyuncusu

* 1985 - Oğuzhan Koç, Türk oyuncu ve şarkıcı

* 1986 - Robert Pattinson, İngiliz aktör ve şarkıcı

* 1986 - Alexander Rybak, Norveçli şarkıcı

* 1987 - Candice Accola, ABD'li oyuncu ve şarkıcı

* 1991 - Francisco Lachowski, Brezilyalı model.

* 1993 - Debby Ryan, ABD'li aktris ve şarkıcı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1832 - Georges Cuvier, Fransız bilim insanı ve rahip (d. 1769)

* 1835 - John Nash, İngiliz mimar (d. 1752)

* 1871 - Daniel Auber, Fransız besteci (d. 1782)

* 1878 - Joseph Henry, ABD'li fizikçi (d. 1797)

* 1884 - Cyrus McCormick, ABD'li mucit, tarım makineleri üreticisi (d. 1809)

* 1885 - Friedrich Gustav Jakob Henle, Alman hekim (d. 1809)

* 1916 - Sholom Aleichem, Ukraynalı Yidiş dili yazarı (d. 1859)

* 1921 - Jean Aicard, Fransız roman ve oyun yazarı, şair (d. 1848)

* 1930 - Fridtjof Nansen, Norveçli gezgin, bilimadamı ve diplomat. Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1861)

* 1938 - Charles Edouard Guillaume, Nobel Fizik Ödülü sahibi Fransız fizikçi (d. 1861)

* 1961 - Gary Cooper, ABD'li sinema oyuncusu (d. 1901)

* 1975 - Marguerite Perey, Fransız fizikçi (d. 1909)

* 1982 - Kara Karayev, Azeri besteci (d.1918)

* 1988 - Chet Baker, ABD'li caz müzisyeni (d. 1929)

* 2001 - Jason Miller, ABD'li aktör ve oyun yazarı (d. 1939)

* 2005 - Eddie Barclay, Fransız plak yapımcısı (d. 1921)

* 2013 - Joyce Brothers ABD'li psikolog (d. 1927)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi