Kral Kızı Efsanesi

Kral Kızı Efsanesi

Merhaba sevgili okurlar, dünyada bulunan bazı mekân ve şehirler, adlarını toprakları üzerinde yaşanan efsanevi olaylardan almıştır. İnsanlığın yerleşik hayata adımını attığı yerlerden biri olarak bilinen Diyarbakır ilimizde de bu türden pek çok efsane anlatılır. Ülkemizin en büyük barajlarından birine ismini veren “Kral Kızı Efsanesi” de bunlardan biridir. Kral Kızı; aynı zamanda sekiz peygamber ve evliya ile onlarca kral mezarının bulunduğu Eğil ilçesinde bulunan kaleye de adını verir.

Diyarbakır kent merkezinin kuruluşundan çok daha eski bir tarihe sahip Eğil ilçesi, sınırları içindeki Asur kral mezarları ile bizlere o zamanın sosyal yaşantısı hakkında bilgiler de verir.

Baraj gölünün hemen üstünde bulunan ve üç ayrı gizli geçitle çıkılan Eğil Kalesi’nin, bugün paylaşacağım “Kral Kızı Efsanesi” ne kaynaklık ettiği düşünülmektedir. Kalenin burçlarında bulunan dev bir kayaya işlenmiş kral kızı figürü, bu düşünceyi güçlendirmektedir. Kabartma ile kazınmış bu figürün en önemli özelliği, her zaman görünmemesidir. Figür; güneş ancak 180 derece açıyla vurduğu zaman, o da yalnızca bir dakikalığına görülebilmektedir. Halk arasında dilden dile dolaşan “Kral Kızı Efsanesi “ise şöyledir:

Bir zamanlar bir kral, güzelliği dillere destan kızıyla birlikte Dicle Nehri yakınlarında yaşarmış. Kızın güzelliğini duyan barbar bir komutan, güzel kızı görmek için kalabalık ordusuyla yöreye gelmiş. Geçtiği her yeri yakıp yıkarak şimdilerde “Eğil Kalesi” olarak bilinen kaleye dayanmış.

Zor durumda kalan Eğil Kralı, halkının daha fazla zarar görmesini istemediği için anlaşmak istediğini elçiler aracılığı ile barbar krala iletmiş. Eğil Krallığı’nın teslim olacağını ve kralın dünyalar güzeli kızına sahip olacağını düşünen barbar krala şatafatlı bir karşılama töreni hazırlamış.

Kralın kızı karşılama törenine ihtişamlı bir kıyafet ve göz alıcı takılarıyla gelmiş. Barbar komutan ve askerleri kızın bu muhteşem güzelliği karşısında adeta dona kalmış:

-Güzel bir ülkeniz ve ülkenizden daha güzel bir kızınız var. Ancak şu andan itibaren bu güzel ülke içindeki her şey ile beraber benim oluyor. Bunun farkındasınız sanırım.

- Efendim canımızı bağışlayın. Ülke ve hazineler sizin olsun kızımla beni bırakın gidelim.

Babasının bu sözleri üzerine Eğil Kralı’nın kızı araya girmiş:

- Bu alçak adamdan merhamet dilenme baba! Ölürsek kendi topraklarımızda şerefimizle ölürüz!

- Kızım dur ne diyorsun. Sayın Kral’ım siz ona bakmayın ne söylediğini bilmiyor.

Bunun üzerine barbar kral son sözünü söylemiş:

- Baş döndürücü güzelliğinize söyleyecek sözüm yok prensesim. Fakat savaşı kaybettiğiniz için bundan böyle emir ve isteklerimi yerine getirmek zorundasınız!

- Bu toprakları bir an önce terk etmek için ne istiyorsun çabuk söyle?

-Kızım sus!

- Güzel olduğunuz kadar cesur ve akıllısınız da prensesim. Sizden fazla bir şey istemeyeceğim. İsteğimi yerine getirirseniz, askerlerimle birlikte yarın sabah buradan ayrılırız.

- Söyle! Ne istiyorsun?

- Seni prensesim, seni istiyorum!

- Babamı bırakıp seninle gelecek kadar aptal olduğumu sanıyorsan aldanıyorsun! Ölürüm de seninle gelmem.

- Benimle gelmene gerek yok prensesim. Bu geceyi benimle geçir yeter.

- Sen aşağılık bir adamsın!

Barbar kralın sözleri üzerine Eğil Kral’ı ağlamaya başlar:

- Tanrı’m nedir bu başımıza gelen!

-Ya kendi isteğinle bu geceyi benimle geçirir ülkeni kurtarırsın, ya da askerlerim bu topraklarda tek bir canlı bırakmaz, sen de zorla benim olursun. Karar senin güzel prensesim.

-Sanırım başka çarem yok. Yalnız, isteğini yerine getirmek için bazı özel şartlarım olacak.

- Neymiş o şartlar?

- Şimdi babamla birlikte buradan ayrılacağım. Hava kararınca bir salla tek başıma nehrin kıyısına geleceğim.

-Anladım sonra?

- Nehrin kıyısında bir at bekleyecek. Ben o ata binip senin çadırına geleceğim.

- Hepsi bu kadar mı?

- Hayır, bu kadar değil! Çadıra geldiğimde çevrede tek asker dahi olmayacak.

- Bu da ne demek şimdi?

- Yoksa genç bir kızdan mı korkuyorsun?

- Ne korkması? Ama bu isteklerin çok saçma, üstelik çok da komik!

- İsteklerimi saçma ve komik bulabilirsin, ancak bu istekler yerine getirilmeyecek şeyler değil. Sanırım benden korkuyorsun.

-Korkmadığımı söylemiştim. Pekâlâ, isteklerini kabul ediyorum. Hava karardığında seni bekliyor olacağım. Bütün askerlerimi de çadırımdan uzaklaştıracağım.

-Çevrede ikimizden başka kimse olmayacak tamam mı?

- Tamam anladık! Hadi sen de git şimdi hazırlıklarını yap. Fazla da geç kalma!

Kız, hava kararmadan barbar kralın çadırına gelir. Barbar kral sözünde durmuş, askerlerini çadırın çevresinden uzaklaştırmıştır:

-Erken geldiğine sevindim. Uzun ve güzel bir gece bizi bekliyor. Sarıl bana güzel prensesim! Çekinecek bir şey yok, bak burada yalnızca ikimiz varız!

Kralın kızı, barbar savaşçının isteğini yerine getirir gibi yaparak ona iyice yaklaşır. Kollarıyla barbar kralı sardığı anda, elbisesinin kolunda sakladığı küçük hançeri çıkarıp, barbar kralı sırtından defalarca hançerler:

- Al sana adi kral bozuntusu! Al!

-Ahhh! Bunu sana ödeteceğim!

Bunlar barbar kralın son sözleri olur. Vahşi kralın öldüğüne iyice emin olan kralın kızı, geldiği at ile hızla çadırdan uzaklaşır. Sonra Dicle Nehri’nin kıyısında onu bekleyen sala bindiği gibi karşı kıyıya geçer. Nehirden kaleye açılan gizli geçitten geçip, Eğil Kalesi’nde kendisini bekleyen babasının yanına gelir. Barbar Kral’ın askerleri ise, bir süre sonra dağılıp bölgeyi terk eder.

Bu olaydan sonra Eğil Kalesi “Kral Kızı” ismiyle anılmaya başlar. Efsanenin geçtiği yerde kurulan “Kral Kızı Barajı”; günümüzde verimli Mezopotamya topraklarına bereket saçıyor. Baraj gölünün üstünde bulunan ve Eğil Kalesi’ne çıkan gizli geçitler ile dev kayanın üzerindeki “Kral Kızı Figürü” ise gizemini hala koruyor. Mutlu bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum.

www.haberhurriyeti.com / Murat Çoküreten/ [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Çoküreten - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi