Günün İçinden – 26.04.2024

Günün İçinden – 26.04.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

Deliler Koğuşu

Lise çağındaki bir çocuk okula kayıt olmak için gider.

Müdür sorar, "Oğlum adın ne?"

Çocuk: Memehmet yayayayakut

Müdür: Oğlum kekeme misin sen?

Çocuk: Hayır hocam, babam kekemeydi

Yorum

Din ve Mustafa Kemal Atatürk (2)

Atatürk’ün hedefi Batı uygarlığıydı. Şimdiki kafalar ise bizi Doğu’ya sürüklemek istiyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan bir asır sona bile hala birbirimizi yiyoruz!

Osmanlı’yı bilim karşıtları ve kara cehalet bitirmişti…

Ülkemizde hala yüzlerce yıllık cehaletin karanlık kuyusunda yaşamak isteyenlerin bulunması acıdır, üzücüdür. Büyük devrimler yapan Atatürk’ü “din karşıtı” gibi göstermek isteyenlere Atatürk, hayattayken yaptığı konuşmalarla bizzat cevap veriyor. Birkaç örnek:

(devamı haftaya…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

STEPHENIE MEYER

Hakkında

Stephenie Meyer (d. 24 Aralık 1973) Alacakaranlık serisi ile tanınan ABD'li yazardır.

Otuz yedi farklı dile çevrilen Alacakaranlık romanları dünya çapında yetmiş milyondan fazla kopya sattı. Alacakaranlık romanının aynı adlı film uyarlaması ise 21 Kasım 2008'de gösterime girdi ve yaklaşık 380 milyon dolar hasılat elde etti. Meyer'in ayrıca Göçebe (The Host) adlı bir bilim kurgu romanı da vardır. Meyer USA Today tarafından 2008'de "Yılın Yazarı" seçildi. Alacakaranlık'ın en çok satan kitap olduğu 2008'de Meyer'in kitapları toplamda 22 milyon satarken yazar da o senenin birincisi oldu.

Alacakaranlık / Kitap hakkında

"...Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde âşıktım."

Bir şair / Bir şiir

MELİH CEVDET ANDAY

Telgrafhane

Uyuyamayacaksın

Memleketinin hali

Seni seslerle uyandıracak

Oturup yazacaksın

Çünkü sen artık o eski sen değilsin

Sen simdi issiz bir telgrafhane gibisin,

Durmadan sesler alacak

Sesler vereceksin

Uyuyamayacaksın

Düzelmeden memleketinin hali

Düzelmeden dünyanın hali

Gözüne uyku girmez ki

Uyumayacaksın

Bir sis cani gibi gecenin içinde

Ta gün ışıyıncaya kadar

Vakur metin sade

Çalacaksın.

Hakkında

Şair, tiyatro oyunu, roman, deneme, makale yazarı.

Lise arkadaşları Orhan Veli ve Oktay Rifat'la birlikte ortaya çıkardıkları Garip Akımı ile Türk şiirindeki yenilenmeyi başlatmıştır. Kolları Bağlı Odysseus ile kendine özgü felsefi şiir akımını başlatmış, Garip Akımı`ndan ayrılmıştır. UNESCO'nun Courrier dergisi, 1971 yılında onu Cervantes, Dante, Tolstoy, Unamuno, Seferis ve Kawabata düzeyinde bir edebiyat adamı olarak gördüğünü açıklamıştır.

İstanbul'da doğan Melih Cevdet Anday'ın

çocukluğu Kadıköy Bahariye'de geçti. Ortaokula kadar İstanbul'da eğitim gördü. Liseyi ise Ankara'da, Gazi Lisesi'nde tamamladı. Lisede okuduğu sırada, Orhan Veli ve Oktay Rifat ile tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra bir süre Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kaydoldu. Ancak Devlet Demiryolları'nda memur olarak çalıştığı için öğrenimine devam edemedi. Çalıştığı kuruluş tarafından sosyoloji öğrenimi görmek için Belçika'ya gönderildi. Ukde isimli şiiri 1936'da Varlık Dergisi'nde yayımlandı. Bunun ardından şiirleri Ses, Yaprak, Yeditepe, Papirüs, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Ataç, Dönem, Yön gibi dergilerde yayınlandı. Orhan Veli ve Oktay Rifat ile birlikte 1941 yılında Garip isimli şiir kitabını çıkardı.

Hasan Âli Yücel'in tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü'ne memur olarak atandı. 1946 seçimleriyle birlikte bakanlığın el değiştirmesi sonrasında önce yeniden askere alındı, sonra Konya'ya atandı. Ancak bu atama daha sonra geri alındı. Anday, bir süre sonra bu görevinden ayrılarak İstanbul'a döndü. 1953-1954 yılları arasında Akşam Gazetesi'nin edebiyat ve sanat sayfasını hazırladı. Fikirleri sebebiyle işten çıkarıldı. Doğan Kardeş Yayınları'na geçti ve çeviriler yaptı. Buradaki görevinden de aynı sebeple ayrılmak zorunda kaldı. 1958'den itibaren Tercüman, Büyük Gazete, Yeni Tanin ve İkdam'da kendi adıyla ve çeşitli takma adlarla denemeler ve makaleler yazdı, tefrika romanlar yayınladı. 1960'ta Nadir Nadi'nin desteğiyle Cumhuriyet'te köşe yazıları yazmaya başladı. Bu gazetedeki yazılarını 1997'ye kadar sürdürdü.

1956'da yayınladığı Yanyana isimli şiir kitabı, 142. maddeye aykırı olduğu gerekçesiyle 1964'te yasaklandı. Anday gerek şiir kitaplarıyla, gerekse daha sonraları yöneldiği roman ve tiyatro alanlarındaki yapıtlarıyla birçok ödül aldı. Anday, İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde diksiyon, özel bir tiyatro okulunda mitoloji dersleri verdi. 1964-1969 yılları arasında TRT'de yönetim kurulu üyeliği, 1979-1980 yıllarında da Paris'te eğitim müşavirliği görevlerinde bulundu.

Solunum ve böbrek yetmezliği tanısıyla Marmara Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi'ne kaldırılan Melih Cevdet Anday, 28 Kasım 2002'de 87 yaşındayken vefat etti. Büyükada mezarlığında toprağa verildi.

Anday, eserlerinde kendi adı haricinde şu takma adları da kullanmıştır: Yaşar Tellidede, Niyaz Niyazoğlu, A. Mecdi Velet, M. C. A., H. Mecdi Velet, Yaşar Tellidere, Gani Girgin, Zater, Yaşar Tellioğlu.

Dipnotum

Resme Yaklaşım (6)

Yaratma işlemine ilke olan tutum ve davranışları, eserin sınırlarını sanat dışı endişelerle zorlamak koşuluyla, çeşitli yollardan öğrenmek gerekiyor. Ancak böyle bir yöntemle, çetin, ama önemli sanat olgularına iç düzeyimizi yükseltmek olanaklıdır. Örneğin, şiir sanatını, yalnızca sözcüklerin kulağa hoş gelen uyumlarında gören romantik beğeni anlayışı gücünü ve etkinliğini, düşüncenin ve anlamın belirlediği sert, vurucu şiir ürünlerini anlamakta ve tatmakta güçlük çekecektir ister istemez.

(devamı haftaya…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1903 - Ünlü İspanyol takımı Atlético Madrid kuruldu.

* 1912 - İlk defa, bir Osmanlı pilotu olan Fesa Bey (Evrensev), Osmanlı tayyaresi ile Türk toprakları üzerinde uçtu.

* 1930 - İstanbul, Mecidiyeköy'deki likör fabrikası açıldı.

* 1937 - Guernica Bombardımanı: General Franco'ya yardım amacıyla Hitler'in talebiyle bazı gönüllü havacıların İspanya'nın Bask bölgesindeki Guernica kentini bombalaması.

* 1954 - Burdur Şeker Fabrikası'nın temeli atıldı.

* 1954 - Kore ve Çin Hindi ile ilgili Cenevre Konferansı toplandı.

* 1961 - Yüksek Seçim Kurulu oluşturuldu.

* 1966 - Özbekistan Cumhuriyeti'ne bağlı Taşkent'te meydana gelen 7,5 Richter ölçeğindeki deprem neredeyse kentin tamamını yerle bir etti.

* 1967 - Picasso'nun bir tablosu yaşayan bir sanatçı için o güne kadarki en yüksek fiyattan, 532.000 dolara satıldı.

* 1971 - 11 ilde sıkıyönetim ilan edildi. Adalet Bakanı İsmail Arar, gazetecilerin "Bir isyan mı var?" sorusunu cevapsız bıraktı. Bir ay süreyle sıkıyönetim ilan edilen iller şunlar: Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Sak

* 1971 - Sıkıyönetim, Devrimci Doğu Kültür Ocakları ve Dev-Genç'i kapattı.

* 1972 - Yazar Sevgi Soysal 1 yıl hapse mahkum oldu.

* 1975 - Portekiz'de Kurucu Meclis seçimlerini Mario Suarez'in liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı.

* 1977 - Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit'in seçim otobüsü Niksar'da kurşunlandı. Saldırıda 10 kişi yaralandı.

* 1978 - Dr. Cengiz Taşer TRT Genel Müdürü olarak atandı.

* 1979 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Mayıs kutlamalarını yasakladığını bildirdi.

* 1986 - Çernobil faciası: Ukrayna'nın (SSCB) Çernobil kentinde meydana gelen ve yaklaşık 7 milyon kişinin zarar gördüğü patlama nedeniyle ortaya çıkan radyoaktif bulutlardan, Türkiye de etkilendi.

* 1988 - Tıp Etik Kurulu Dr. Ziya Özel'in kanserli hastaların tedavisinde kullandığı zakkum ekstresinin ilaç olmadığına karar verdi.

* 1991 - İstanbul Çavuşoğlu Lisesi Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonu oldu.

* 1991 - Karabağ bölgesinde, 4 Azeri güvenlik görevlisi öldürüldü. *ı “[[Karabağ Savaşçıları” adlı örgüt üstlendi.

* 1994 - Bir Çin Halk Cumhuriyeti uçağı Japonya'da düştü ve 264 kişi öldü.

* 1994 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ilk çok ırklı seçimler yapıldı. Oyların yüzde 62'sini alan Nelson Mandela liderliğindeki Afrika Ulusal Kongresi, seçimlerin galibi oldu.

* 1995 - 31 Mart'ta PKK militanları tarafından kaçırılan Reuters muhabiri Fatih Sarıbaş ile Fransız Basın Ajansı muhabiri Kadri Gürsel serbest bırakıldı.

* 1995 - Türkiye'nin ilk kadın kaymakamları Elif Arslan ile Özlem Bozkurt görevlerine başladılar.

* 1996 - Türkiye'nin ilk üst geçit lokantası TEM otoyolu üzerinde Mc Donald's tarafından Sapanca'da açıldı.

* 1997 - Sanayi Bakanı Yalım Erez ile Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Refahyol hükümetinin Cumhuriyet'in temel niteliklerini tahrip ettiğini, Türkiye için fayda değil, zarar getirdiğini açıklayarak istifa ettiler.

* 1999 - Çernobil Faciası'nın yıldönümünde sanal korsanlar bilgisayarları kilitledi. Çernobil virüsü'nden 300 bin PC etkilendi. Binlerce şirkette büyük panik yaşandı. Faturası 100 milyon dolar.

* 2000 - Eskişehir Milletvekili Mail Büyükerman, cumhurbaşkanlığı adaylığına tepki gösterildiği gerekçesiyle DSP]]'den istifa etti.

* 2001 - Liberal Demokrat Parti'den Junichirō Koizumi, ilk Japon başbakanı oldu.

* 2004 - Karadenizliler, Çernobil faciasından tam 18 yıl sonra dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ahmed Yüksel Özemre hakkında suç duyurusunda bulundu.Gerekçe Karadeniz'de kanser vakalarının artması.

* 2005 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği 10 bin polis kadrosu açılmasına ve ilahiyat mezunlarının da polis olabilmesine olanak sağlayan yasa TBMM'de aynen kabul edildi.

* 2005 - Birleşmiş Milletler, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı başkanlığına seçildiğini resmen açıkladı.

* 2007 - Pekin'de Olimpiyat Oyunları ateşi yakıldı.

* 2010 - Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 8 kişiden, 6'sına 44'er kez müebbet hapis verildi. Bilge Köyü Katliamı olarak tarihe geçen *da yaşı küçük olan bir sanığa 44 kez 15 yıl, evin

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1711 - David Hume, İskoç filozof ve tarihçi (ö. 1776)

* 1785 - John James Audubon, ABD'li ressam (ö. 1851)

* 1798 - Eugène Delacroix, Fransız ressam (ö. 1863)

* 1856 - Henry Morgenthau ABD'li siyasetçi (ö. 1946)

* 1886 - Abdullah Tukay (Ğabdulla Tuqay), Tatar şair (ö. 1913)

* 1889 - Ludwig Wittgenstein, Avusturya kökenli İngiliz filozof (ö. 1951)

* 1894 - Rudolf Hess, Alman siyasetçi ve NSDAP milletvekili (ö. 1987)

* 1900 - Charles Francis Richter, ABD'li yerbilimci ve mucit (ö. 1985)

* 1912 - Alfred Elton van Vogt, Amerikalı bilim kurgu yazarı

* 1932 - Michael Smith, Nobel Kimya Ödülü sahibi İngiliz asıllı kimyacı (ö. 2000)

* 1933 - Arno Allan Penzias, Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman asıllı fizikçi

* 1942 - Manfred Korfmann, Alman arkeolog (ö. 2005)

* 1961 - Joan Chen, Çin Halk Cumhuriyeti asıllı ABD'li sinema oyuncusu ve yönetmeni

* 1963 - Jet Li, dövüş sanatları oyuncusu, aktör

* 1965 - Kevin James, ABD'li aktör ve komedyen

* 1967 - Kane, İspanyol ABD asıllı güreşçi

* 1977 - Tom Welling, ABD'li oyuncu

* 1977 - Jason Earles, ABD'li oyuncu

* 1987 - Jessica Lee Rose, ABD'li oyuncu

* 1975 - Joey Jordison, Slipknot bateristi

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1444 - Robert Campin, Flaman ressam (d. 1378)

* 1865 - John Wilkes Booth, ABD başkanı Abraham Lincoln'e suikast düzenleyen tiyatro oyuncusu (d. 1838)

* 1910 - Bjørnstjerne Bjørnson, Norveçli Nobel ödüllü yazar, şair, politikacı (d. 1832)

* 1936 - Samipaşazade Sezai, Türk öykücü, romancı (d. 1859)

* 1938 - Edmund Husserl, Avusturyalı filozof (d. 1859)

* 1940 - Carl Bosch, Nobel Kimya Ödülü sahibi Alman kimyacı (d. 1874)

* 1943 - Naşit Özcan, Türk tiyatrocu, tulûat ustası (d. 1886)

* 1951 - Arnold Sommerfeld, Alman fizikçi (d. 1868)

* 1956 - Edward Arnold, ABD'li aktör (d. 1890)

* 1966 - Tom Florie, ABD'li futbolcu (d. 1897)

* 1971 - Celal Sururi, Türk tiyatro sanatçısı (d. 1903)

* 1981 - Jim Davis, ABD'li aktör (d. 1909)

* 1984 - Helge Løvland, Norveçli dekatloncu (d. 1890)

* 1984 - Count Basie, ABD'li caz piyanisti ve orkestra şefi (d. 1904)

* 1986 - Broderick Crawford, ABD'li aktör (d. 1911)

* 1989 - Lucille Ball, ABD'li aktris, komedyen (d. 1911)

* 2005 - Maria Schell, Avusturyalı aktris (d. 1926)

* 2005 - Augusto Roa Bastos, Paraguaylı yazar (d. 1917)

* 2006 - Ali Ekber Çiçek, Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1935)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi