Günün İçinden – 25.04.2024

Günün İçinden – 25.04.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

Bal ile Sirke Uyuşmamış

Köylüler toplanmış Nasreddin Hoca’nın tepesine ve sormuşlar:

– Hocam bal ve sirke birbiriyle uyuşmazmış derler, doğru mu sence?

Hoca biraz düşünmüş ve gidip mutfaktan bal ve sirke almış. Bir kaşık bal yiyip üstüne sirke içmiş. Yüzünü ekşiterek:

– Neden uyuşmasın, gayet de iyi anlaşırlar, demiş.

Yüzünü görenler:

– E, Hoca yüzün ekşidi.

Hoca yine cevabını vermiş:

– Onlar anlaştı anlaşmasına ama beni aradan çıkarmaya çalışıyorlar.

Yorum

Din ve Mustafa Kemal Atatürk (1)

Osmanlıların muhteşem serüveni 13’ncü yüzyılın sonunda başladı. Küçük bir beylik, büyüdü, büyüdü, bir cihan imparatorluğu haline geldi. 16’ncı yüzyıla gelindiği vakit dünyanın en büyük devleti idi. 17’nci yüzyılda duraklama, daha sonra gerileme başladı. Batı ülkeleri güçlenip zenginleşirken, Osmanlı İmparatorluğu zayıfladı yoksullaştı.

Sonra çöküş dönemi başladı. Kitaba ve bilime düşman bir ülkenin gelişmesi mümkün değildi. 19’uncu yüzyılın sonunda ayakta duracak hali kalmayan Osmanlı Devleti, 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinde, battı, tarihin tozlu raflarına kaldırıldı.

Mustafa Kemal olmasaydı bize bu topraklar bile kalmayacaktı…

(devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

WILLIAM GOLDING

Hakkında

1911 yılında Cornwallde doğdu.

Oxford Üniversitesini bitirdi. 1934te Poems yayınlandı. 1954te Sineklerin Tanrısı ile ün kazandı. Bu kitabından sonra yayınlanan kitapları (özellikle Piramit) çok daha güçlü bir edebi yapıya sahip olmasına rağmen aynı etkiyi yaratmadı. 1980de Rites of the Passage adlı eseriyle Man Booker Ödülünü aldı. 1983te İsveç Akademisi "Gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine inceleyen romancı bu yılın ödülüne layık görüldü" diyerek Nobel Edebiyat Ödülünü William Goldinge verdi. O dönemde İngiliz yazar John Fowles, Golding için "En iyi İngiliz yazar" demiştir.

1988de "Sir" ünvanını alan Golding, 1993te ardında yarım kalmış bir roman bırakarak (The Double Tongue) kalp yetmezliğinden öldü.

Çatal Dil / Kitap hakkında

MÖ birinci yüzyılda kutsal Delphi şehrinin ünlü tapınağı zenginliğini ve dünyadaki nüfuzunu giderek yitirmektedir. Romalılar Yunan şehirlerine hâkim olmak üzeredir. Arieka adlı genç kız, Delphi’de Apollon adına kehanette bulunmak üzere Pythia olarak seçilir. Apollon’un yeryüzündeki sesi olarak, tanrının hizmetinde geçirdiği yıllar boyunca Delphi’nin çöküşüne ilk elden tanıklık edecektir. Yaşlılığında geçmişe dönerek, sevgisiz bir ailede geçen çocukluğunu, psişik güçlere sahip genç bir bakire olarak Yüksek Rahip İonides tarafından Delphi’de üstleneceği rol için seçilişini, tanrılara karşı ikircikli tavrını ve hayatının bilicilikle geçen altmış yılını gözden geçirir.

Bu son romanını tamamlayamadan yaşama veda eden Golding, Çatal Dil’de bizi mazlum ama bağımsız ve olağanüstü sahici bir kadın karakterle tanıştırırken, eski Yunan dünyasını da capcanlı bir atmosfere büründürür.

Bir şair / Bir şiir

ANNA AHMATOVA

Yalnızca Kanatlarına Güven

Aşkımız bir gün uçup giderse aramızdan sevgilim

Sırt çantalı bir duman gibi bir melekle çarpışan kelebeğin kanadından dökülen toz

Bir çağlayanda sürüklenen bir dal parçası gibi

İstemediğimiz yerlere giderse aşkımız sevgilim yalnızca kanatlarına güven

Kendi yarattığımız boşluğun ucunda sıkı sıkı tuttuğumuz bir kapı koludur yaşam

Ve aşk, en derin kuyumuza düşen keman yürüdüğümüz yollar daralırken

Çökerken altımızdaki merdivenler sevgilim yalnızca kanatlarına güven

Sevdalılar bilir bir kuş yağmurudur ilkbahar

Sevmeyi beceremeyenlerin koyduğu yasaklar çözülüp gider çocuk gölgelerinde yazın

Ve ağzımızın içinde dağılır aşk sapsarı bir şeker gibi erirken sonbahar

Bitmeyen bir kıştan söz açılırsa sevgilim yalnızca kanatlarına güven

Elimi uzattığımda sana gemileri göstermek için

Dümende kan kokusuyla bayılmış bir kaptan

Ateşin yüreğine sürüklenen bir ülke ufukta

Ve çekirge sürüleri yolcu bavullarından çıkan sevgilim dökülürken tüyleri

Savaş uçaklarına çarpan güvercinlerin

Her gün değişen atlasların içinde tara saçlarını ve yalnızca kanatlarına güven

Götürürlerse bir gün beni ellerim iplerle bağlı

Şiirlerimin bilmediği yerlere ve hiç kimsenin

Alnımdan fırlayacak göçmen bir kuş gibi dur dünyanın paslanmış sırtında

Ve bensizliğe havalanırken korkma sevgilim yalnızca kanatlarına güven

Hakkında

Gerçek ismi Anna Andreevna Gorenko olan yarım yüzyıl boyunca romantik ve duygusal St. Petersburg geleneğinin en önemli temsilcisi Rus şair.

Ahmatova'nın çalışma alanı, kısa lirik şiirleri evrenselleştirmekti. 1935-1940 arasında Stalinist terör olarak bilinen dönemde Requem adlı trajik şaheseriyle öne çıktı. Eserlerinde Stalinizm gölgesinde yaşayan yaratıcı kadınların kaderini, zaman ve anı olarak türlü temalarla anlatır. Odessa'da Bolşoy Fontan'da doğdu. Anne ve babası 1905'te ayrıldığı için mutlu bir çocukluk geçirmedi. Kiev, Tsarskoe Selo ve St. Petersburg'da Smolny Enstitüsünde eğitim aldı. 11 yaşında şiir yazmaya başladı ve sevdiği şairler Racine, Puşkin ve Baratinski'den esinlendi. Babası şairliğin isimlerinin saygıdeğerliğine gölge düşüreceğine inandığı için, Ahmatova tatar olan büyük annesinin soyismini kullandı. O zamanki Rus erkek şairlerin çoğu Akhmatova'ya olan aşklarını ilan etmişlerdir,o ise Osip Mandelstam'ın ilgisine karşılık vermiştir.Osip Mandelstam'ın karısı Nadezha Mandelstam daha sonra Hope Against Hope adlı otobiyografisinde Akhmatova'yı affetmiştir. 1910 yılında genç şair Nikolay Gumilov ile evlenmiştir. Kocası Ahmatova'nın şiirlerini ciddiye almadı ve Alexander Blok'un kocasının şiirlerini tercih ettiğini öğrendiğinde sarsıldı. Oğulları Lev Gumilyov 1912 yılında dünyaya geldi ve Neo Avrasyacı ünlü bir tarihçi oldu. 1912'de ilk derlemesi Evening'i yayınladı.

1914'te ikinci derlemesi Rosary yayınlana kadar "Akhmatova'dan sonra" binlerce kadının şiirini oluşturdu. Erken şiirleri genellikle, bir adamı ve bir kadını resmeder. Onların ilişkisinin en acı, muğlak anlarını kapsamaktadır. Böyle parçalar çok örnek alındı, sonra Nabokov ve diğerleri tarafından taklit edildi. Akhmatova, şöyle söyler: "Ben, bizim kadınlarımıza nasıl konuşulması gerektiğini öğrettim, ama onları sessizleştirmenin nasıl olacağını bilmem". Kocasıyla birlikte Akmeist şairler isimli bir gruba katılan Ahmatova bu çevrede büyük bir şöhrete kavuştu. Rus şiir tarihinde bilindik; çağın başlıkları olan "Neva'nın Kraliçesi" ve "Gümüş çağın ruhu", O'nunla aristokratik biçim ve sanatsal bir bütünlük kazandı. Çok yıllar sonra yaşamının uzun bir bölümünü kapsayan ve en uzun eseri olan "Kahraman olmadan şiir"i Puşkin'in Eugeni Onegin'inden esinlendiğini belirtecekti.

Lanetli Yıllar

Eşi Nikolay Gumilyov Sovyetler'e karşı anti faliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 1921'de kurşuna dizilerek öldürüldü. Bu evliliğinden 1912 yılında Lev Nikolayeviç Gumilev olmuştur. Önce ünlü bir Asurolojist olan Vladimir Shilejko ve sonra Stalinist Gulag kamplarında ölen sanat bilgini Nikolay Punin ile evlendi. Evli edebiyatçı Boris Pasternak'in tekliflerini geri çevirdi. 1922'den sonra, Akhmatova, kapitalist bir öğe olarak mahkûm edildi ve 1925'ten 1940'a kadar şiirlerinin yayınlanması yasaklandı. Dönem dönem Puşkin'den bazı parlak denemelerde dahil olmak üzere, Leopardi denemelerini çevirerek geçimini sağladı. Onun arkadaşlarının hepsi, ya göç etti ya da yokedildi.

1946 yılında Stalin'in ortağı ve kültür bakanı Andrei Zhdanov, Ahmatova'nın Isaiah Berlin'i ziyaret ettiğini öğrendi ve alenen "yarısı fahişe, yarısı rahibe" olarak etiketleyip, şiirlerinin yayımlanmasını yasakladı. Daha sonra açlıktan ölmeye mahkûm etmek ile eşdeğer olan Yazarlar Birliğinden çıkarma girişiminde bulunuldu. Oğlu "Stalinist Gulag"ta gençliğini harcadı ve hatta tahliyesini emniyete almak için Stalin'i öven birkaç şiir yayımladı. İlişkileri hep gergin olarak devam etti. Resmen yok olmasına rağmen; eserleri sözlü olarak ve hatta samizdatla el altından bilinmeye devam etti.

Dipnotum

Resme Yaklaşım (5)

Yalnızca pratik eğitim, yalnızca tek tek sanat eserleriyle karşılaşmaktan elde ettiğimiz ölçme, ayırt etme ve değerlendirme yeteneği, her eseri en az yanılgıyla tartabilme yetkisini veremiyor. Bir eserin gerekçesi, yalnızca o eserle karşı karşıya gelmekle kurulan okur-eser veya seyirci (dinleyici)- eser ilişkisiyle açıklanamıyor. Eser üzerinde düşünmek gerekiyor; kimi karşılaştırmalar, oranlamalar yapmak gerekiyor; başkalarının düşünce ve yargılarını dikkate almak gerekiyor…

(devamı yarın…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1719 - Daniel Defoe'nun ünlü romanı 'Robinson Crusoe' yayımlandı.

* 1859 - Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayacak Süveyş Kanalı'nın kazılmasına, Mısır'ın Port Said kentinde başlandı.

* 1901 - New York, otomobillere plaka uygulamasını zorunlu hale getiren ilk eyalet oldu.

* 1914 - İngiliz - Fransız kuvvetleri, Çanakkale'ye çıkarma harekatı başlattı. Kara savaşları başladı.

* 1915 - Seddülbahir Muharebeleri başladı.

* 1915 - Arıburnu Muharebeleri başladı.

* 1918 - Kars ve Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşu.

* 1925 - Mareşal Hindenburg, Almanya'nın halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

* 1926 - Türkiye İstatistik Kurumu (o dönemki adıyla Merkezi İstatistik Dairesi) kuruldu.

* 1926 - İran'da Rıza Han Pehlevi, kendisini şah ilan etti.

* 1945 - 46 ülkeden gelen delegeler Milletler Cemiyeti'nin yerini alacak Birleşmiş Milletler'i kurmak üzere San Fransisco'da bir araya geldi.

* 1946 - İstanbul - Ankara hattında yataklı tren seferleri başladı.

* 1946 - Türkiye Garanti Bankası kuruldu.

* 1952 - Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fuad Köprülü, Yunanistan'a resmi ziyarette bulundu.

* 1953 - Cambridge Üniversitesi'nde iki bilim adamı, kalıtsal özellikleri ebeveynden çocuğa taşıyan deoksiribonükleik asit (DNA) adını verdikleri molekül yapısını buldular.

* 1957 - Muğla'nın Fethiye ilçesinde 7,1 büyüklüğünde bir deprem oldu: 67 kişi öldü.

* 1962 - Anayasa Mahkemesi kuruldu.

* 1967 - "Kadınlar I-ıh derse", oyununun sahnelenmesinin yasaklanması üzerine 11 Nisan'da açlık grevine başlayan sanatçı Lale Oraloğlu ağırlaşarak hastaneye kaldırıldı.

* 1968 - Andre Malraux'nun Türkçeye çevrilen "Umut" adlı kitabı "komünizm propagandası" yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı.

* 1974 - Portekiz'de Karanfil Devrimi: General Antonio Spinola'nın yönettiği askeri ayaklanmayla Salazar'ın faşist diktatörlüğü devrildi.

* 1975 - Batılı ünlü işadamlarının katıldığı Bilderberg toplantısı Çeşme'de yapıldı.

* 1976 - Portekiz'de faşist diktatörlük sonrasında yapılan ilk serbest seçimleri Mario Soares liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı.

* 1983 - Pioneer 10, Plüton'un yörüngesini aştı.

* 1986 - İstanbul Cumhuriyet Savcılığı "muzır neşriyat" kapsamına alınan "Playboy" dergisinin "poşete konulmasına" karar verdi.

* 1990 - 6 Nisan'da ölüm orucuna başlayan Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) yöneticileri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın ölüm oruçlarına ara verdiler.

* 1990 - ABD uzay mekiği Discovery'nin mürettebatı, ilk uzay teleskobu Hubble'ı yer çevresinde yörüngeye oturtmayı başardı.

* 2000 - TBMM'de grubu bulunan beş siyasi partinin genel başkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'i cumhurbaşkanlığına aday gösteren öneriyi imzalayarak TBMM'ye sundu.

* 2001 - Filipinler'in eski Devlet Başkanı Joseph Estrada, Manila'daki evinde ülkesinin 80 milyon dolarını hortumlamak suçlamasıyla yakalanarak tutuklandı.

* 2001 - Merkez Bankası'na özerklik getiren yasa TBMM'de kabul edildi.

* 2005 - Bulgaristan ve Romanya'nın, Avrupa Birliği'ne girişi için müzakereler başladı.

* 2005 - Japonya'da tren kazası: 107 ölü.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 32 - Otho, Roma İmparatoru (ö. 69)

* 1599 - Oliver Cromwell, İngiltere'de mutlakiyetçiliğe karşı ayaklanmanın önderi

* 1874 - Guglielmo Marconi, Nobel Fizik Ödülü sahibi İtalyan mucit ve fizikçi (ö. 1937)

* 1900 - Wolfgang Ernst Pauli, Nobel Fizik Ödülü sahibi Avusturyalı fizikçi (ö. 1958)

* 1917 - Ella Fitzgerald, ABD'li şarkıcı (ö. 1996)

* 1920 - Sabahattin Kudret Aksal, Türk şair, öykücü, oyun yazarı (ö. 1993)

* 1921 - Karel Appel (ö. 2006)

* 1936 - Leonel Sánchez, Şilili futbolcu

* 1940 - Al Pacino, ABD'li sinema oyuncusu

* 1945 - Özdemir Özok, Türk hukukçu (ö. 2010)

* 1970 - Jason Lee, ABD'li oyuncusu

* 1981 - Felipe Massa, Brezilyalı Formula 1 pilotu

* 1988 - Laura Lepistö,Finlandiyalı buz patencisi

* 1989 - Aysel Teymurzade, Azeri şarkıcı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1472 - Leon Battista Alberti, İtalyan ressam, şair ve filozof (d. 1404)

* 1566 - Louise Labé, Fransız şair (d. 1524)

* 1744 - Anders Celsius, İsveçli gökbilimci (d. 1701)

* 1928 - Pyotr Vrangel, Karşı devrimci Beyaz Ordu'nun liderlerinden Rus korgeneral (d. 1878)

* 1941 - Salih Bozok, Atatürk'ün yaveri, milletvekili (d. 1881)

* 1972 - George Sanders, İngiliz aktör (d. 1906)

* 1972 - W.R. Burnett, ABD'li romancı ve senaryo yazarı (d. 1899)

* 1976 - Sir Carol Reed, İngiliz film yönetmeni ve yapımcısı (d. 1906)

* 1990 - Dexter Gordon, ABD'li caz saksafoncusu (d. 1923)

* 1995 - Ginger Rogers, ABD'li aktris ve dansçı (d. 1911)

* 2002 - Ahmet Uğurlu, Türkiye'de ilk TV tüpü imalatı yapan Uğurgül fabrikalarının kurucusu

* 2002 - Lisa Nicole Lopes, şarkıcı (d. 1971)

* 2014 - Tito Vilanova, teknik direktör (d. 1968)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi