Gölge Eylemi

BİR CUMARTESİ KLASİĞİ

Gölge Eylemi

ANA SMILJANIC”(*) / Gölge Eylemi (**) / Seni Yakından Gördüm (***)

Yorum / Kritik;

Bazen bir veya birkaç satırı ve bazen de bir ek sözcüğü yorumlamak, çok özel bir yöntem ve iç anlayış –belki de seziş- gerektirir. Alıntılanan, kısım kısım aktardığım şiir ve yazılarıyla değerli yazar ve şairAna Smiljanic” (*), Bu sayfanın konuğu bu hafta…

SENİ İÇİN AŞKIM

Cvetni trg'ye gittim

Bir kuş sürüsünün toplandığı yer

Sana bir kuş alacağım canım

Kanatlarına bakmak için.

Cvetni trg'ye gittim

Gümüş muskaların satıldığı yer

Sana mücevher alacağım canım

Seni bu gökyüzünün altında tutmak için.

Cvetni trg'deydim

Uyuyan kadınların uyuyan çiçekleri sattığı yer

Kokular elimde benimle nereye gidecek

Karşınızda uyuyan gülün çiçek açtığını izlemek.

Eve parktan yürüdüm canım

Yaramaz çocukların ok ve yayı çarmıha gerdiği yer

Ve yanlışlıkla sırt ağrım oldu...

Ve muska Tanrı'nın taşına karşı kırıldı

Ve kuşlar uçup gidiyor

Dikeni elimde iyice sıktım

Eve yine hazırlıksız geldim.

BİYOGRAFİ - Ana Smiljanić

Yazar ve pediatri uzmanı Ana Smiljanić Čačak'ta doğdu. Belgrad Tıp Fakültesinden mezun oldu. Mükemmel bir çocuk doktoru olarak Belgrad'daki Neonatoloji Enstitüsü'nde çocuklarımızı tedavi ediyor ve seviyor. O başlıklı dört şiir koleksiyonu yayınladı:

• Verim,

• Festival,

• Seni Yakından Gördüm ve

• Gölgeler Tiyatrosu.

• Uluslararası sanatçı birliği Arte Derneği tarafından 2017 yılında "Yılın Şairi" seçildi. Şiirleri Makedoncaya çevrildi ve Makedon Yazarlar Derneği tarafından Makedon dergisi Stožer'de yayınlandı. Edebi çalışmaları nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında ödüllere layık görüldü. Önemli uluslararası edebiyat ödüllerinden bazıları şunlardır:

• "La voce dei Poeti" Uluslararası Ödülü - Verbumlandiart Regione Lazio, 2019'da İtalya'nın Vatikan Şehri-Roma'da ÇANLAR şiiri için.

• TAKEC VAKFI - BITOLA tarafından 2019 yılında Makedonya'da düzenlenen "Seni Yakından Gördüm" başlıklı Uluslararası Şiir Koleksiyonu Ödülü.

• TAKEC VAKFI - BITOLA tarafından verilen "ZAMANSIZ KADIN" ödülü ile Makedonya'da 2019 yılında Uluslararası "Yılın Şairi" Ödülü.

Roman Yazarlar Derneği tarafından 8 Nisan Uluslararası Roman Günü vesilesiyle verilen "Branislava Wajs Papuša" Uluslararası Ödülü'nün sahibi.

• Edebi yaratıcılığın korunması ve geliştirilmesi nedeniyle "Dušan Matić" Edebiyat Kulübü - Ćuprija tarafından verilen "Dušan Matić" Edebiyat Ödülü.

• Şiirin yanı sıra düzyazı da yazan sanatçı, 2020 yılında İtalya merkezli VerbumlandiArt derneğinden "Yemin" adlı öyküsüyle "Özel Ödül" aldı.

• Son kitabı "Gölgeler Tiyatrosu" şiirin yanı sıra kısa öyküler de içeriyor ve bu da onu özellikle ilgi çekici kılıyor.

• Sırbistan Yazarlar Birliği ve Sırp Tıp Derneği üyesidir.

Kitap / Yazılar / Şiirler Hakkında…

Biyografilerini ve şiirlerini sunduğum Sırbistan’ın değerli şairi ve yazarı Ana Similjanic, üretken bir şair ve yazar. Şiirlerini incelediğimde, duygu aktarımında adeta liriksem bir haz veriyor. Anlatımları kitaplarından okuduğumda ise başka bir coşku yüklüyor okura… Düşünceleri yazımlarından sanki farklı! Çünkü kurgusallığın dışına çıkarak lirik bir anlatımla dürüst yaklaşımları kalemine aktarırken hep okuruna da düşünme açıklığı getiriyor.

Çürümüşlük, küf ve pas dönemlerinde yurttaşlık/insanlık değerinin hiçe düştüğünü vurgulamanın adı gibi geldi bana! Saptamama göre, doğayı bireyi yıkıcı-yok edici ilişkiler sürecinde kötümserliğe direnip, yazıları ve düşüncelerini savunmak düşmüştür, yazana… Zamanından sorumlu her bireyin yanıtına yaslıyor değerli şiir kitaplarını birbirinden değerli yazılarını ve şiirlerini “Ana Smiljanic”…

ZA TEBE LJUBAVI

Otišla sam na Cvetni trg

gde se jato ptica skuplja

da kupim pticu za tebe, dragi,

da gledaš u njena krila.

Otišla sam na Cvetni trg

gde se prodaju amajlije od srebra

da kupim nakit za tebe, dragi,

da te čuva ispod ovog neba.

Bila sam na Cvetnom trgu

gde usnule žene prodaju usnulo cveće

gde će mirisi poći sa mnom u ruci

da gledam usnulu ružu pred tobom kad cveta.

Pošla sam ka domu kroz park, dragi,

gde neštašni dečaci razapinju luk i strelu

i slučajno zadobih bol u leđa...

te razbi se amajlija o kamen od Boga

i odlete ptica

Ja jako stisnuh trn u ruci

nespremna opet stigoh do doma.

FOR YOU MY LOVE

I went to Cvetni trg

A place where a flock of birds gathers

I'll buy you a bird my dear

To look at your wings.

I went to Cvetni trg

Where silver amulets are sold

I will buy you jewelry my dear

To keep you under this sky.

I was at Cvetni trg

Where sleeping women sell sleeping flowers

Where will the scents go with me in my hand?

Watching the sleeping rose bloom in front of you.

I walked home from the park, dear

Where naughty children crucify bow and arrow

And I accidentally got back pain...

And the amulet was broken against the stone of God

And the birds fly away

I squeezed the thorn tightly in my hand

I came home unprepared again.

***

BIOGRAPHY - Ana Smiljanić

Writer and pediatrician Ana Smiljanić was born in Čačak. She graduated from Belgrade Faculty of Medicine. As an excellent pediatrician, she treats and loves our children at the Institute of Neonatology in Belgrade. He published four poetry collections titled:

• Yield,

• Festival,

• I Saw You Closely and

• Theater of Shadows.

• He was selected as "Poet of the Year" in 2017 by the international artist union Arte Association. His poems were translated into Macedonian and published in the Macedonian magazine Stožer by the Macedonian Writers Association. He was deemed worthy of awards both at home and abroad for his literary works. Some of the important international literary awards include:

• International Prize "La voce dei Poeti" - Verbumlandiart Regione Lazio for the poem BELLS in Vatican City-Rome, Italy in 2019.

• International Poetry Collection Award titled "I Saw You Closely", organized by TAKEC FOUNDATION - BITOLA in Macedonia in 2019.

• International "Poet of the Year" Award in Macedonia in 2019 with the "TIMELESS WOMAN" award given by TAKEC FOUNDATION - BITOLA.

• Winner of the "Branislava Wajs Papuša" International Award given by the Novel Writers Association on the occasion of April 8 International Novel Day.

• "Dušan Matić" Literary Award, awarded by the "Dušan Matić" Literature Club - Ćuprija, for the preservation and development of literary creativity.

• The artist, who writes prose as well as poetry, received the "Special Award" from the Italy-based VerbumlandiArt association in 2020 with his story "The Oath".

• His latest book, "Theater of Shadows", contains short stories as well as poetry, making it particularly interesting.

• He is a member of the Serbian Writers' Union and the Serbian Medical Association.

About the Book / Articles / Poems…

Serbia's valuable poet and writer Ana Similjanic, whose biographies and poems I present, is a productive poet and writer. When I examine her poems, she gives almost a lyrical pleasure in conveying emotions. When I read the explanations from his books, it brings a different level of enthusiasm to the reader... It's as if his thoughts are different from his writings! Because she goes beyond fiction and conveys honest approaches to her pen with a lyrical expression, while always bringing clarity of thought to her readers.

It seemed to me like a name to emphasize that the value of citizenship/humanity is diminished in times of rot, mold and rust! According to my findings, it is up to the writer to resist pessimism and defend his writings and thoughts in the process of destructive-destroying relationships between nature and individuals... "Ana Smiljanic" relies on the response of every individual who is responsible for his time, his valuable poetry books, his valuable writings and poems...

Kısa olarak romanından, düzyazı niteliğinde alıntıladığım anekdot…

AFFET

“… Ayın son günlerini söküp atıyor eylül akşamı ve acımasızca sarıyor beni ağlarıyla. Pencerenin köşesinde Sırp Ayı kendini kurdu ve büyülü eve bakıyor. Aynadaki görsel ikiz beni izliyor ve hiçbir şey onun görüşünü kolaylaştıramaz. Suçlulara asılan cesetler katlediliyor, heyecan verici akşamların değerli örnekleri. Bu gece ne seçmeliyim? Oraya gittiğim zaman acıyı güce dönüştürmek için siyah bir takım yeterli mi? Yoksa ruhumun yanan koridorları mı yakacak beni, mumumun balmumun üzerindeki kelebekler gibi…”.

Briefly, an anecdote from his novel that I quoted in prose…

FORGIVE

“... The September evening sweeps away the last days of the month and embraces me mercilessly with its nets. In the corner of the window the Serbian Bear has established himself and is looking at the magical house. The doppelgänger in the mirror is watching me and nothing can ease his view. The corpses hung on criminals are slaughtered, precious examples of exciting evenings. What should I choose tonight? When I get there, will a black suit be enough to turn pain into strength? Or will the burning corridors of my soul burn me, like the butterflies on the wax of my candle…”.

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi