Günün İçinden – 03.04.2024

Günün İçinden – 03.04.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

İp Olur

Nasreddin Hoca’nın yaşadığı köyde yaşayanlar Eyyübi kelimesini bir türlü doğru söyleyemiyorlarmış.

Bazısı Eyip, bazısı İyip, bazıları da İyp diye yanlış bir şekilde söylüyorlarmış.

Buna artık dayanamayan Hoca vaazında:

– Ey komşular sakın ola ki oğlunuz olursa adını Eyyûb koymayın. İnsanlar onu söyleyemez çocuğun adı olur İp, demiş.

Yorum

Osmanlı Ermenileri (3)

Yalnız Trabzon bölgesinde değil, Anadolu’nun ta göbeğinde de, Hristiyanlar debdebeli evleri, şık giysileri ve mücevherleri ile servet ve refah düzeylerini açıkça sergiliyorlar. Onların bu durumu, uzaklarda (Avrupa’da) çok konuşulan sözde başka iddialarla hiç bağdaşmıyor. Müslüman halk bakımından ise durum acıklı biçimde bunun tam tersidir”. İngiliz konsolosu, Londra’ya yolladığı raporunda şunları da vurguluyordu: “Türkiye’deki Hristiyanların Müslümanlara kıyasla refah içinde olmalarını, aha enerjik, daha çalışkan ve daha erdemli olmalarına yormak yanlıştır. Gerçek şu ki, çalışkanlık, doğruluk, namusluluk ve dürüst iş çıkarma bakımından Müslümanlar, şaşmaz biçimde, Emeni ve Rum hemşerilerinden kesinlikle bir gömlek üstündürler. Ama ne var ki, Müslüman Türkler, muazzam bir yükün altında sistematik olarak ezilmişlerdir. Hıristiyanlar ise Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ayrıcalıklı durumlarını sürdürerek son yüzyıldan beri sürekli olarak zenginleşmişlerdir”.

Tek omuza yüklenmektir bu…” diyordu İngiliz Konsolosu… “Osmanlı Devleti kendi ağır yükünün tümünü Müslüman Türklerin omuzlarına yüklemiştir.

(devamı yarına…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

JOHN BURGESS WILSON

Hakkında

John Burgess Wilson ya da bilinen adıyla Anthony Burgess (25 Şubat 1917 - 22 Kasım 1993)

İngiliz roman yazarı, şair, besteci, eleştirmen, dil bilimci ve çevirmen. Otomatik Portakal isimli romanıyla tanınır.

1959 yılında Burgess'a ameliyat edilemez bir beyin tümörü tanısı kondu ve bir yıldan az ömür biçildi. İlk karısı Lynne'in geçimini sağlamaya kararlı olan Burgess 12 ay içinde beş buçuk roman yazdıktan sonra teşhisin yanlış olduğu anlaşıldı. Ne var ki artık tanınan bir yazar olmuştu. 50'den fazla roman ve kitap yazdı.

Yapıtlarından bazıları şunlardır: Inside Mr. Enderby (1961), Napoleon Symphony: A Novel in Four Movements (1974), Abba Abba (1977), Earthly Powers (1980), The Devil's Mode (1989), A Dead Man in Deptford (1995)

Mozart ve Deyyuslar/ Kitap hakkında

Otomatik portakalı okuyanlar Antony Burgess’e aşinadır biraz. Onun ne kadar farklı, dengesiz, sıradışı olduğunu bilirler. Onu okumakta aynı şekilde sıradışı bir deneyim sunar size. Mesela sayfalarca okursunuz ne anlatıyor bu adam dersiniz, hadi ne anlattığını geçtim nasıl anlatıyor? Nedir bu? Cevapsız kalan soruların arttığı bir sayaç gibidir ilerleyen her sayfa Burgess’te. Biraz okudukça dersiniz aslında güzel şeyler anlatmaya çalışıyor ama daha güzel mi anlatmaya çalışmalıydı diye. Aslında en güzeli odur. Sıradışı olan güzel değildir zaten herkes için. Bu kadar konuşunca Burgess reklamı yapıyor gibi hissettim kendimi, ama öyle bir durum yok, sadece farklı bir inceleme yapmak istedim. Bu incelemede kitaptan bahsetmeyeceğim. Okuyanlar olmuşsa Kant’ın “Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi”nde yazdıklarına bayağı benziyor. Onun Mozart güzelleşmesine döndürülmüş hali gibi düşünün. Belki de ordan etkilenmiştir, bilemiyorum. Güzel, kötü, iyi, çirkin, sıkıcı, akıcı bunları dışarda tutup farklı bir şeyler okumak isterseniz tavsiye ederim.

Bir şair / Bir şiir

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

Antepli Şahin

Ben Antepliyim, Şahin'im ağam.

Mavzer omzuma yük.

Ben yumruklarımla dövüşeceğim.

Yumruklarım memleket kadar büyük.

Hey, hey!

Yine de hey hey!

Kaytan bıyıklarım, delişmen çağım

Düşman kurşunlarına inat köprübaşında

Memleket türküleri çağıracağım.

Bu dağlarda biz yaşarız, bu dağlar bizim dağımız.

Namusumuz temiz, bayrağımız hür

Analarımız, karımız, kızımız, kısrağımız

Burada erkekçe döğüştür

Bir bayrak dalgalanır Antep kalesi üstünde

Alı kanımdaki al, akı alnımdaki ak

Bayraklar içinde en güzel bayrak

Düşüncem senden yanadır

Hep senden yanadır çektiğim kahır

Bu senin ülkende, senin gölgende

Düşmesin kara kalpaklar, kirlenmesin duvaklar

Korkum yok ölümden kâfirden yana

Alacaksa alsın beni şafaklar.

Hey, hey!

Yine de ey hey!

Al bayraklar altında kara bir kartal gibi

Yaşamak ne güzel şey.

Bir sır var bu mavzerde, attığım gitmez boşa

Çıkmış bir eski savaştan

Türk'ün bir karış toprak parçası için

Destanlar yazacağız yeni baştan.

Yıktım toprağın üstüne bir sarı kurşunla birini

Çıktı karşıma biri,

Çıktıkça çektim tetiği bismillâhlarla beraber

Vurdum alnından kâfiri.

Bu kaçıncı kurşundur, bu kaçıncı bismillah

Bu kaçıncı ölüdür?

Bir türkü söylenir siperlerde her sabah

Vurun Antepliler namus günüdür!

Ben Antepliyim Şahin'im ağam

Mavzer omzuma yük

Ben yumruklarımla dövüşeceğim

Yumruklarım memleket kadar büyük

Hakkında

Türk şair ve yazar. Gazetecilik, yöneticilik ve avukatlık da yaptı.

Aslen Azerbaycan göçmeni ailenin çocuğu olan Yavuz Bülent Bâkiler Sivas doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya'da tamamladı. 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra kısa bir süre Yeni İstanbul gazetesinde çalıştı. TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığı'nda raportör olarak çalışırken çeşitli kültür programları hazırladı ve sundu. 1969-1975 yılları arasında Sivas'ta avukatlık yaptı. İl Başkanlığı görevinde bulunduğu Adalet Partisi'nden belediye başkanı ve milletvekili adayı gösterildi. 1975-1976 yılları arasında Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı'nda hukuk müşavirliği yapan ve 1976-1979 yılları arasında Ankara Televizyonu'nda çalıştıktan sonra 1979-1980 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcısı olarak görevlendirildi. 12 Eylül Darbesi'nin ardından müşavir kadrosuna atandı ve 1992'ye kadar bu bakanlıktaki hizmetini sürdürdü. İki yıl da Başbakanlık müşaviri olarak görev yaptıktan sonra 1994'te emekli oldu.

Liseden mezun olduğu 1953 yılında Türk Sanatı dergisinde çıkan ilk şiirinin ardından şiirleri mahallî dergi ve gazetelerde yayımlandı. Hisar dergisi şairleri arasında yer aldı. Uzun süre Tercüman ve Türkiye gazetelerinde köşe yazıları yazdı. 24 Mart 2013 tarihinde Türkiye gazetesindeki görevinden kendi isteğiyle ayrıldı.

Dipnotum

Sanat Anlayışı Nedir? (7)

Sezgiye, tutarlılık ve birlik veren şey ise duygu’ dur. O halde, gerçek bir sanat eserinin baş özelliği, düşüncenin soyutlayıcı, ayrıştırıcı etkinliğinin daha girmediği bir duygu oluşudur. Sezgi yalnız duygudan doğar, onun üstünde gelişir. Bu nedenle de sanat her zaman liriktir. Görülüyor ki, sanatı sanat yapan özelliği duygu ‘da bulmakla ve bunun dışında başka bir seçenek tanımamakla, her yerde ve her zaman için geçerli olan kural saptanmış oluyor.

Belki de, Estetik’ in zamanımızda geçerliliğini yitirmiş olmasının nedenini, onun bu kısıtlayıcı, bu zorlayıcı, bu tek boyuta indirgeyici tutumunda aramak gerekir.

(devamı yarın…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1845 - Florida, ABD'nin 27. eyaleti oldu.

* 1861 - Rus Çarlığı'ında köylüyü toprağa bağlayan serflik kaldırıldı.II. Aleksandr (Rusya)'ın çıkardığı yasa, 23 milyon kişiyi(nüfusun üçte biri) özgürlüğüne kavuştu.

* 1865 - HSBC'nin kuruluşu (Hongkong and Shanghai Banking Corporation).

* 1875 - Kapalı alanda ilk buz hokeyi, Montreal'de oynandı.

* 1875 - Georges Bizet'nin Carmen Operası Paris'te Opéra Comique'te ilk kez perdelerini açtı.

* 1878 - Osmanlı devleti ile Rusya arasında Ayastefanos Antlaşması imzalandı. Bulgaristan özerkliğini ilan etti.

* 1883 - Mektebi Sanayii Nefise (Güzel Sanatlar Akademisi) öğretime açıldı.

* 1891 - Futbolda penaltı atışı kuralı getirildi.

* 1915 - İleride NASA adını alacak olak NACA (National Advisory Committee for Aeronautics) kuruldu.

* 1918 - Aşkale'nin düşman işgalinden kurtuluşu.

* 1918 - Pazaryolu'nun düşman işgalinden kurtuluşu.

* 1923 - Bölgedeki denetimini kaybetmek istemeyen İngilizler, Güneyli Kürtlere saldırdılar. İngiliz hava kuvvetlerinin başlattığı saldırılarda Kürt köyleri bombalandı ve 10,000 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan bu * üzerine Berzenci hareketi 1924 yılında y

* 1923 - Time dergisinin ilk sayısı yayımlandı.

* 1924 - Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanı mensuplarının yurt dışına çıkarılmasına ilişkin yasa kabul edildi, Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarıldı. Şer'iye ve Evkaf ve Genelkurmay bakanlıkları kaldırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel M

* 1925 - Şeyh Said ayaklanmasının büyümesini önlemek için, Takrir-i Sükun Kanunu kabul edildi İstiklal Mahkemeleri kuruldu.

* 1931 - İstanbul'da toplanan Berberler Kongresi'nde berber dükkanlarının cuma günleri tatil edilmesi kararlaştırıldı.

* 1938 - Suudi Arabistan'da petrol bulundu.

* 1942 - Türk Ressamlar Cemiyeti İstanbul'da kuruldu. Güzel Sanatlar Birliği'nden İbrahim Çallı, D Grubu'ndan Halil Dikmen, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğinden Mahmut Cuda ve bağımsız sanatçılardan Hamit Görele tarafından kurulan cemiyet büyük

* 1949 - Atina'da sahnelenen Madame Butterfly temsilinde başrolü oynayan soprano Ayhan Alnar büyük başarı kazandı. Yunan seyirciler temsil bitiminde Ayhan Alnar'ı ayakta alkışladılar.

* 1950 - Alaska, ABD'nin 49. eyaleti oldu.

* 1952 - Erzurum'un Pasinler İlçesi'nde meydana gelen Richter ölçeğiyle 5,6 şiddetindeki deprem can ve mal kaybına yol açtı.133 kişi öldü, 262 kişi yaralandı.

* 1952 - İslam Demokrat Partisi mahkeme kararıyla kapatıldı. Genel Başkan Cevat Rifat Atilhan ve 15 kurucu üye hakkında soruşturma açıldı.

* 1954 - İstanbul Belediyesi ile Hazine arasında ihtilaf konusu olan Çırağan Sarayı, bir kanunla İstanbul Belediyesi'ne devredildi. Çırağan Sarayı enkazı, 1955 yılı sonuna kadar otel haline getirilecek.

* 1962 - Anayasa ve demokratik nizama karşı fiil ve davranışları önlemek amacıyla hazırlanan "Tedbirler Kanunu" Millet Meclisi'nde kabul edildi.

* 1955 - Elvis Presley ilk kez televizyonda göründü.

* 1957 - Corry Brokken 2. Eurovision Şarkı Yarışması'nı "Net Als Toen" (Önceki Gibi) şarkısıyla kazandı.

* 1966 - İngiliz havayollarına ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı Fuji dağında düştü: 124 kişi öldü.

* 1969 - NASA, Apollo 9 uzay aracını fırlattı.

* 1969 - Sirhan Sirhan, Robert F. Kennedy'yi öldürdüğünü mahkemede itiraf etti.

* 1971 - Ankara'da 300 subaya hitaben bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, "Gereken, gerektiği zaman yapılacaktır" dedi.

* 1973 - Milli Güven Partisi, Cumhuriyetçi Parti ve bağımsızlar Cumhuriyetçi Güven Partisi'ni kurdular. Turhan Feyzioğlu genel başkan seçildi.

* 1974 - Türk Hava Yolları'nın DC-10 tipi 'Ankara' yolcu uçağı, Paris'te Orly Havaalanı yakınlarında düştü. Bu tarihe kadar dünya sivil havacılık tarihinde gerçekleşen en büyük kazada 346 kişi öldü.Bkn: Türk Hava Yolları Uçuş 981

* 1977 - Gazeteci, yazar Zekeriya Sertel, 25 yıl aradan sonra 1977'de Türkiye'ye geldi. Uluslararası Gazete Sahipleri Federasyonu'nun cumhurbaşkanına ve başbakana gönderdikleri mektuplar olumlu sonuç verdi. Danıştay kararıyla Zekeriya Sertel 1952 yılında ay

* 1980 - Eski Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen İstanbul'da öldü. Tayfur Sökmen, İskenderun Sancağı'nın Fransızlar tarafından işgali üzerine ilk direniş hareketini örgütleyenler arasındaydı. 1938'de kurulan Hatay Devleti'nin, 1939 yılında Hatay Türkiye'ye k

* 1981 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yürütülen MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili soruşturmalarda 36 cinayetin aydınlatıldığı açıklandı.

* 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e işkence yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

* 1983 - İspanya'dan engizisyon baskısından kaçarak Osmanlı İmparatorluğu'na sığınan Museviler, Türkiye'ye gelişlerinin 500. yılını kutladılar.

* 1984 - Başbakan Turgut Özal, yerel seçimlerle ilgili olarak muhalefet liderlerine sert yanıtlar vererek "Bu seçimin ardından erken seçim gelir diye bekleyenler hayal ediyorlar, avuçlarını yalasınlar" dedi.

* 1989 - 4. Levent'te bir boya imalathanesinde patlama oldu. 3 bina çöktü,12 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

* 1989 - İstanbul'da Kadıköy Hal Binası dönüştürülen Haldun Taner Tiyatrosu açıldı.

* 1989 - Süleymaniye Camii'nde bir grup, tekbir getirerek "Salman Rüşdi'ye ölüm" sloganlarıyla protesto gösterisi yaptı.

* 1992 - Zonguldak Kozlu'da grizu faciası127 kişi öldü,147 kişiden umut kesildi. Müfettişlerin hazırladığı raporda işverenin birçok teknik konuda ihmalkar ve sorumsuz davrandığı belgelendi.

* 1993 - Cumhurbaşkanı Özal ile Başbakan Demirel arasında tırmanan gerginliğin devleti yorduğuna dikkati çeken TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Sıfatı olanlar, devlet hayatında üsluplarına dikkat etmelidir " dedi.

* 1993 - İran sınırından Türkiye'ye girerek Ağrı Dağına yerleşen yaklaşık 300 PKK militanından 38'i savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldü.

* 1993 - Tarihi Baruthane binası, "Ataköy Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi" adıyla hizmete açıldı.

* 1994 - Öğretim Elemanları Sendikası kuruldu.

* 1994 - TBMM Genel Kurulu, DEP'li Selim Sadak ve RP'den istifa eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığını kaldırdı.

* 1997 - Dünyanın güney yarımküredeki en yüksek binası, Yeni Zelanda'nın Auckland kentindeki Sky Tower, 2 buçuk yıl süren inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı.

* 2001 - 2001 yılının 3-6 Mart tarihleri arasında Hindistan’ın Kalküta kentinde düzenlenen seks işçileri karnavalına dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan, 25.000’i seks işçisi olmak üzere 50.000’in üzerindeki kişi 3 Mart’ın “Dünya Seks İşçileri Hakları Gün

* 2002 - İsviçre'de halk oylaması sonuçlandı: Birleşmiş Milletler'e üye olmaya "evet" dediler.

* 2005 - Steve Fossett, tek başına, bir uçakla hiç durmaksızın ve yakıt ikmali yapmaksızın dünya turu atan ilk kişi oldu. Yolculuk 40.234 km idi ve 67 saat 2 dakika sürdü.

* 2006 - Randy Cunningham rüşvet suçundan 8 yıl 4 ay hapis ile 1.8 milyon dolar para cezasına mahkûm oldu. Savcı on yıl ceza istemişti. Bu mahkeme kararı, Amerikan tarihinde bir kongre milletvekiline verilen en yüksek cezalardan biri.

* 2008 - Rusya'da devlet başkanı seçimini Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitriy Medvedev yüzde 70,28 oranında oy alarak kazandı. Medvedev, 7 Mayıs'ta yemin etti.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1455 - II. John, Portekiz kralı (ö. 1495)

* 1520 - Matthias Flacius, Hırvat Protestan reformcu (ö. 1575)

* 1583 - Edward Herbert, İngiliz diplomat, şair ve filozof (ö. 1648)

* 1589 - Gisbertus Voetius, Hollandalı teolog (ö. 1676)

* 1606 - Edmund Waller, İngiliz şair (ö. 1687)

* 1652 - Thomas Otway, İngiliz oyun yazarı (ö. 1685)

* 1800 - Heinrich Georg Bronn, Alman jeolog (ö. 1862)

* 1805 - Jonas Furrer, İsviçreli politikacı (ö. 1861)

* 1831 - George Pullman, ABD’li mucit ve sanayici (ö. 1897)

* 1839 - Jamshedji Tata, Hint sanayici (ö. 1904)

* 1845 - Georg Cantor, Alman matematikçi (ö. 1918)

* 1847 - Alexander Graham Bell, İskoç mucit (ö. 1922)

* 1863 - Arthur Machen, Galli yazar (ö. 1947)

* 1868 - Alain, Fransız filozof (ö. 1951)

* 1871 - Maurice Garin, Fransız bisikletçi (ö. 1957)

* 1873 - William Green, ABD’li işçi sendikası lideri (ö. 1952)

* 1883 - František Drtikol, Çek fotoğrafçı (ö. 1961)

* 1890 - Norman Bethune, Kanadalı doktor ve hayırsever (ö. 1939)

* 1893 - Beatrice Wood, ABD’li seramik sanatçısı (ö. 1998)

* 1895 - Ragnar Anton Kittil Frisch, Norveçli ekonomist, Nobel Ödülü sahibi (ö. 1973)

* 1895 - Matthew Ridgway, ABD'li asker, NATO Baş Kumandanı (ö. 1993)

* 1911 - Jean Harlow, ABD’li oyuncu (ö. 1937)

* 1924 - Ottmar Walter, Alman futbolcu

* 1926 - Lys Assia, İsviçreli şarkıcı

* 1930 - Ion Iliescu, Rumen politikacı, devlet başkanı

* 1933 - Lee Radziwill, ABD’li moda yöneticisi

* 1937 - Bobby Driscoll, ABD’li oyuncu (ö. 1968)

* 1938 - Bruno Bozzetto, İtalyan çizgi film animatörü

* 1953 - Zico, Brezilyalı futbolcu

* 1956 - Zbigniew Boniek, Polonyalı futbolcu

* 1958 - Miranda Richardson, İngiliz oyuncu

* 1959 - Ira Glass, ABD’li radyo programcısı

* 1961 - Perry McCarthy, İngiliz yarışçı

* 1962 - Jackie Joyner-Kersee, ABD’li atlet

* 1962 - Herschel Walker, ABD’li Amerikan futbolu oyuncusu

* 1963 - Martín Fiz, İspanyol koşucu

* 1970 - Julie Bowen, ABD'li aktris.

* 1972 - Christian Oliver, Alman oyuncu

* 1973 - Killa Hakan, Türk Gangsta Rap şarkıcısı

* 1977 - Berkun Oya, Türk Tiyatrocu.

* 1977 - Ronan Keating, İrlandalı şarkıcı, Boyzone üyesi

* 1982 - Jessica Biel, ABD’li oyuncu

* 1983 - Maite Perroni, Meksikalı şarkıcı, RBD üyesi

* 1986 - Stacie Orrico, ABD’li şarkıcı

* 1986 - Mehmet Topal, Türk futbolcu

* 1988 - Sibel Özkan, Türk halterci

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1111 - I. Bohemund, Antakya prensi (d. 1058)

* 1239 - III. Vladimir Rurikovich, Kiev prensi (d. 1187)

* 1459 - Ausiàs March, Katalan şair (d. 1397)

* 1703 - Robert Hooke, İngiliz bilim adamı (d. 1635)

* 1706 - Johann Pachelbel, Alman besteci (d. 1653)

* 1707 - Alemgir Şah I, altıncı Babür şahı olup, *üne kadar ülkeyi yönetmiştir (d. 1618)

* 1717 - Pierre Allix, Fransız Protestan rahip (d. 1641)

* 1744 - Jean Barbeyrac, Fransız hukukçu

* 1765 - William Stukeley, İngiliz arkeolog (d. 1687)

* 1768 - Nicola Porpora, İtalyan besteci (d. 1686)

* 1792 - Robert Adam, İskoç mimar (d. 1728)

* 1850 - Oliver Cowdery, ABD’li dini lider (d. 1806)

* 1894 - Ned Williamson, ABD’li beyzbolcu (d. 1857)

* 1927 - Mikhail Artsybashev, Rus yazar (d. 1878)

* 1927 - J.G. Parry-Thomas, Galli motor yarışçısı (d. 1884)

* 1932 - Eugen d'Albert, Alman besteci (d. 1864)

* 1959 - Lou Costello, ABD'li aktör, komedyen (Abbott ve Costello ikilisinin Costello'su) (d. 1906)

* 1980 - Tayfur Sökmen, Türk politikacı, Hatay Devleti Cumhurbaşkanı (d. 1891)

* 1982 - Georges Perec, Fransız yazar (d. 1936)

* 1983 - Georges Remi Hergé, Çizgi roman Tenten'in çizeri. (d. 1907)

* 1986 - Osman Kibar, eski İzmir Belediye Başkanı. İzmir'de yaptığı yoğun asfalt çalışmaları nedeniyle "Asfalt Osman" adıyla ünlendi (d. 1909)

* 1987 - Danny Kaye, ABD’li oyuncu, şarkıcı ve komedyen (d. 1913)

* 1993 - Carlos Montoya, flamenco gitaristi (d. 1903)

* 1993 - Albert Sabin, Polonya asıllı ABD'li tıp araştırmacısı. Ağızdan uygulanan çocuk felci aşısını geliştirdi (b. 1906)

* 1994 - Bilge Olgaç, Türkiye'nin ilk ve en çok film çeken kadın yönetmeni (d. 1940)

* 1995 - Howard W. Hunter, ABD'li dini lider (d. 1907)

* 1995 - Mustafa Irgat, Türk şair ve ressam (d. 1950)

* 1996 - Marguerite Duras, Fransız yazar (d. 1914)

* 2003 - Horst Buchholz, Alman sinema oyuncusu (d. 1933)

* 2005 - Rinus Michels, Hollandalı futbolcu ve teknik direktör (d. 1928)

* 2006 - Tunç Yalman, Türk oyuncu (d. 1925)

* 2008 - Giuseppe Di Stefano, İtalyan opera sanatçısı, tenor (d. 1921)

* 2009 - Yusuf Hayaloğlu, Türk şair (d. 1953)

* 2011 - Ümran Baradan Resim ve seramik sanatçısı (d. 1945)

* 2013 - Müslüm Gürses Türk ses sanatçısı (d. 1953)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi