Günün İçinden – 25.03.2024

Günün İçinden – 25.03.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

Onu Kendisi Sanmış

Nasreddin Hoca bir gün yolda giderken bir adamla karşılaşmış. Adamla sohbet etmeye başlamışlar. Bir saat havadan sudan konuştuktan sonra Hoca:

– Kusura bakma arkadaş. Ben seni tanıyamadım, adın neydi?, diye sormuş.

Adamcağız çok şaşırmış:

– Madem beni tanımadın, neden benimle bir saattir sohbet ediyorsun?, demiş.

Nasreddin Hoca:

– Kıyafetlerin benimkine çok benziyordu. Ben de seni ben sandım, demiş.

Yorum

Atatürk’e saldırma modası! (2)

Atatürk karşıtı davranışlar nedeniyle Türkiye zor günler geçirmektedir. Atatürk’e, arkadaşlarına ve dönemine saldırmak modası hiçbir ölçü, özen, insaf ve vicdan tanımadan sürüyor. İlerici bilinen yayın organlarında bile tek yanlı röportajlarla isyancıların ardıllarıyla, yandaşlarının görüşleri yayımlanıyor, kişisel eğilimlerine uygun yazılarla, yazarların ilericilik gösterilerine rastlanıyor. Bu çok üzücüdür…

Atatürk’ü silmek, unutturmak olanaksızdır. Atatürk, Türklüğünden onur duyan, değerbilir her yurttaşın yüreğinde, belleğindedir…

(devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü / Kitap incelemesi

JANE AUSTEN

Hakkında

Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817)

19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire'da 1775'de doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur.

Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Mr. Wisley) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'de ölmesinden sonra Southmpton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir

Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı. Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikâyelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen'in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının başkahramanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. İlk olarak Aşk ve Yaşam(1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Parkı(1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İkna romanlarının her ikisi de Austen'in *ünden sonra 1818'de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır. Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok b*ünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Austen, 1816'nın başlarında kendini iyi hissetmemeye başladı, ancak uyarı işaretlerini görmezden geldi. Mayıs 1817'de aile, Austen'in hastalığına çare aramak için Winchester'e taşınmış; ancak 18 Temmuz 1817'de henüz genç denebilecek bir yaşta ölmüştür. Cenazesi Winchester Katedrali'ne gömülmüştür.

Jane Austen'in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve Yaşam(1995), Emma ve İkna(her ikisi de 1996'da gösterime girdi.) Gurur ve Önyargı 1995'te çok başarılı bir televizyon dizisi oldu.

Akıl ve Tutku / Hakkında

Gurur ve Önyargı'nın iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmeninden.

Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.

Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.

Bir şair / Bir şiir

LOUİS ARAGON

Bir Büyük Sır Söyleyeceğim Sana

Bir büyük sır söyleyeceğim sana Zaman sensin

Kadındır zaman sevilmek özlemi duyar

Âşıklar eteğinde otursun ister

Bozulacak bir entaridir zaman

Perçemdir sonsuz

Taranmış

Bir aynadır buğulanan buğuları dağılan

Soluklarla

Zaman sensin uyuyan uyandığım şafakta

Sensin bıçak gibi geçen boynumu

Geçmek bilmeyen zamanın işkencesi oy

Mavi damarlardaki kan gibi durmuş zamanın

İşkencesi oy

Hep doyumsuz arzudan daha da beterdir bu

Daha da beterdir bu

Sen odada yürürken gözlerin susuzluğundan

Korkarım hep bozulur diye büyü

Daha da beterdir bu senle yabancılaşmaktan

Başın

Kaçak dışarda ve yüreğin başka bir çağda oluşu

Sözcükler ne ağır Tanrım anlatırken bunları

Arzunun ötesinde erişilmez yerlerde bugün aşkım

Sen şakağımda vuran duvar saatisin

Sen solumazsan eğer ben boğulurum

Duraksar ve tenime konar adımın

Bir büyük sır söyleyeceğim sana Dudağımdaki

Her söz dilenen bir yoksulluktur

Bir yoksulluktur ellerin için bakışında kararan

Bir şeydir

Bundandır sana sık sık seni seviyorum demem

Boynuna takacağın bir tümcenin saydam

Kristalinden yoksunum

Şu sıradan sözlerimi hor görme Onlar

Sade bir sudur ateşte o sevimsiz gürültüleri

Yapan

Bir büyük sır söyleceğim sana beceremem ben

Sana benzer zamandan söz etmeyi

Senden söz etmeyi beceremem ben

İnsanlar vardır hani istasyonlarda

El sallayan tren kalktıktan sonra

Yani ağırlığıyla gözyaşlarının

Kolları yana düşer onlara benzerim ben.

Bir büyük sır söyleyeceğim sana korkuyorum

Senden

Korkuyorum ikindilerde seni pencerelere götüren

Şeyden

Korkuyorum davranışlarından söylenmedik

Sözcüklerden

Hızlı ve usul geçen zamandan korkuyorum

Senden

Bir büyük sır söyleyeceğim sana kapıları ört

Ölmek sevmekten daha kolaydır

Bundandır yaşamanın sancılarına yönelmem

Sevgilim.

Hakkında

LOUİS ARAGON

Siyasal eylemci ve komünizm yanlısı şair, romancı ve deneme yazarı. Bugünkü Fransız ozanlarının en önemlilerinden biri olarak bilinir.

Önceleri, Dada akımının öncüleri arasında sayılıyordu, sonradan Breton, Soupaux ile birlikte bu yüzyılın en önemli şiir akımı olan Sürrealizm'in kurucularından biri oldu. Bugüne değin şiir, roman, eleştiri, deneme, çeviri olarak 61 kitap yayımladı.

Aragon'un ünü, öte yandan, II. Dünya Savaşı'nda gizli karşı koyma hareketiyle daha bir büyümüştür. Le Paysan de Paris adlı romanı, gerçeküstücülüğün en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Charles d'Orléans'dan, Victor Hugo'ya değin uzayan bir şiir çizgisini sürdürür gibidir Aragon. Aragon açık yazan ozanlardandır, birçok şiirleri bu yüzden şarkı haline getirilmiştir. Aragon, romancı olarak da ün yapmıştır. Çağdaş romanların arasında önemli bir yer daha tutar. Birkaç çevirisi de vardır.

24 Aralık 1982'de Paris'te ölmüştür.

Ülkemizde “Mutlu Aşk Yoktur” adlı şiiriyle tanıyıp sevdiğimiz Aragon, ‘Dada’ akımının öncüleri arasında sayılıyordu, sonradan Breton, Soupaux ile birlikte bu yüzyılın en önemli şiir akımı olan Sürrealizm'in kurucularından biri oldu. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ise "toplumcu gerçekçi" bir sanat anlayışını benimseyerek Fransız şiirini etkisi altına aldı. Bugüne değin şiir, roman, eleştiri, deneme, çeviri olarak 61 kitap yayımladı. Le Paysan de Paris adlı romanı, gerçeküstücülüğün en önemli örneklerindendir.

Dipnotum

Sanat Anlayışı Nedir? (1)

Sanat Anlayışı, bir okulun, bir sanatçının, bir şairin veya bir eleştirmenin, sanat sorunu hakkında sahip olduğu ve kendi etkinlik alanında gerçekleştirmeyi tasarladığı inanış ve amaçların tümüdür. Bir bakıma mesleki bir sanat programı olan Sanat Anlayışının, bir bildiri veya bir programla ilan edilmesi gerekli değildir.

Estetik, kuramsal ve genel bir nitelik taşırken; Sanat Anlayışı pratik ve özel niteliktedir; bir kişinin veya bir toplumun belirli bir beğenisini sanat haline getirmekle yetinir.

Sanat Anlayışı; sanatçının, şairin ve eleştirmenin yaşadığı çağa, ortama, kişisel yetişme tarzına bağlı, pratik ve uygulamalı bir estetiktir. Tek bir sanatçının sanat anlayışı olacağı gibi, bir topluluğun da sanat anlayışı olur…

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1583 - İngiltere'nin Osmanlı topraklarındaki ilk elçisi William Harborne İstanbul'a ulaştı.

* 1636 - Hollanda'da Utrecht Üniversitesi kuruldu.

* 1812 - Venezuela'nın Karakas şehri, şiddetli bir depremle tahrip oldu.

* 1821 - Seyyid Ali Paşa, sadrazamlıktan alınarak yerine Benderli Ali Paşa atandı.

* 1913 - Edirne, Bulgar ve Sırp kuvvetlerince teslim alındı.

* 1915 - I. Dünya Savaşı: Birinci Gazze Muharebesi

* 1917 - I. Dünya Savaşı: Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında görev yapmak üzere Osmanlı 15. Kolordusu'nun teşkili.

* 1931 - Ölçüler Kanunu'nun kabul edilmesiyle okka, endaze gibi eski ölçülerin yerine gram, metre, litre gibi yeni ölçülerin kullanılması öngörüldü.

* 1934 - Birleşik Krallık'ta ilk kez motorlu taşıt kullanacaklara şoförlük sınavından geçme zorunluluğu getirildi.

* 1939 - Türkiye'de milletvekili seçimleri yapıldı.

* 1941 - Yugoslavya’da General Simoviç, kansız bir darbe ile yönetimi ele geçirdi. Yeni hükümet, Mihver Devletleri’nden ayrılma kararı aldı.

* 1942 - Naziler, Yahudileri Polonya'daki Auschwitz Kampı'na götürmeye başladı.

* 1971 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, 12 Mart Muhtırası'yla istifa eden Süleyman Demirel'in yerine atanan Nihat Erim'in kabinesini onayladı.

* 1971 - İstanbul'da iki kıta birleşti. Boğaz Köprüsü'nün 57'nci ünitesinin de yerine konulmasıyla kentin Asya ve Avrupa yakaları birbirine bağlandı.

* 1971 - Doğu Pakistan, Bengaldeş'in oluşumuna yönelik olarak Pakistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

* 1979 - Enver Sedat, Menahem Begin, ve Jimmy Carter, Vaşington, DC'de İsrail-Mısır Barış Antlaşmasını imzaladılar.

* 1989 - Türkiye'de yerel seçimler yapıldı.

* 1995 - Şengen Antlaşması yürürlüğe girdi.

* 1996 - Uluslararası Para Fonu, Rusya'ya 10.2 milyar USD kredi verilmesini onayladı.

* 1998 - Şişli'nin eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk hakkında, yolsuzluk iddiaları nedeniyle gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

* 1999 - Melissa virüsü tüm dünyada e-posta sistemlerini etkiledi.

* 1999 - Michigan'da bir mahkeme jürisi, Dr. Jack Kevorkian'ı *cül bir hastayı iğne yaparak öldürmekten (ötanazi) suçlu buldu.

* 2000 - Rusya'da yapılan seçimler sonucunda Vladimir Putin başkan oldu.

* 2002 - TBMM Genel Kurulu'nda, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve sekiz yasada değişiklik yapan dokuz maddelik yasa tasarısı kabul edildi.

* 2002 - İsrail'de Uluslararası Geçici Mevcudiyet'e ait araca düzenlenen saldırıda Türk Binbaşı Cengiz Toytunç öldü, Yüzbaşı Hüseyin Özarslan yaralandı.

* 2005 - Doctor Who dizisinin günümüz serisi BBC Kanalında yayına girdi.

* 2006 - İskoçya'da kamusal alanlarda sigara içmek yasaklandı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1516 - Conrad Gesner, İsviçreli doğabilimci (ö. 1565)

* 1874 - Robert Frost, ABD'li şair (ö. 1963)

* 1877 - Kate Richards O'Hare Cunningham, ABD'li sosyalist (ö. 1948)

* 1892 - Filippo Del Giudice, film yapımcısı (ö. 1963)

* 1893 - Palmiro Togliatti, İtalyan politikacı (ö. 1964)

* 1911 - Tennessee Williams, ABD'li oyun yazarı (ö. 1983)

* 1913 - Paul Erdös, Macar matematikçi (ö. 1996)

* 1932 - Stefan Wigger, Alman oyuncu (ö. 2013)

* 1933 - Tinto Brass, İtalyan yönetmen

* 1935 - Erdal Öz, Türk yazar (ö. 2006)

* 1935 - Mahmud Abbas, Filistinli politikacı

* 1940 - James Caan, ABD'li oyuncu

* 1940 - Nancy Pelosi, ABD'li politikacı

* 1941 - Richard Dawkins, İngiliz biyolog

* 1943 - Mustafa Kalemli, Türk politikacı

* 1949 - Patrick Süskind, Alman yazar

* 1949 - Bärbel Dieckmann, Alman politikacı

* 1962 - Falko Götz, Alman futbol adamı

* 1963 - Serpil Gümülcineli Öztürk, Türk ressam

* 1969 - Mahsun Kırmızıgül, Türk şarkıcı

* 1973 - Larry Page, ABD'li işadamı

* 1976 - Nurgül Yeşilçay, Türk sinema oyuncusu

* 1982 - Jay Sean, İngiliz müzisyen

* 1982 - Andreas Hinkel, Alman futbolcu

* 1985 - Keira Knightley, İngiliz sinema oyuncusu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 922 - Hallac-ı Mansur, İranlı sûfî ve yazar (d. 858)

* 1814 - Joseph-Ignace Guillotin, Fransız doktor (d. 1738)

* 1827 - Ludwig van Beethoven, Alman besteci (d. 1770)

* 1864 - Jan Bake, Hollandalı dilbilimci (d. 1787)

* 1892 - Walt Whitman, ABD'li şair (d. 1819)

* 1923 - Sarah Bernhardt, Fransız tiyatro sanatçısı (d. 1884)

* 1945 - David Lloyd George, İngiliz politikacı (d. 1863)

* 1949 - Albert William Stevens, ABD'li asker, baloncu ve ilk hava fotoğrafçılarından biri (d. 1889)

* 1957 - Max Ophüls, Alman asıllı Fransız sinema yönetmeni ve yazar (d. 1902)

* 1959 - Raymond Chandler, ABD'li yazar (d. 1888)

* 1959 - Suavi Tedü, Türk oyuncu, yönetmen ve senarist (d. 1915)

* 1969 - John Kennedy Toole, ABD'li yazar (d. 1937)

* 1973 - Noël Coward, İngiliz aktör, yazar besteci. (d.1899)

* 1987 - Mahmut Cuda, Türk ressam (d. 1904)

* 1993 - Tevfik Behramov, Azeri futbolcu ve yan hakem (d. 1925)

* 1995 - Belgin Doruk, Türk sinema sanatçısı (d. 1936)

* 1995 - Eazy-E, Hip-Hop Rap sanatçısı (d. 1963)

* 1997 - Turhan Dilligil, Türk siyasetçi, gazeteci yazar (d. 1919)

* 2005 - Murat Çobanoğlu, Türk halk ozanı (d. 1940)

* 2005 - James Callaghan, İngiliz politikacı (d. 1912)

* 2009 - Arne Bendiksen, Norveçli Bestesci ve şarkıcı (d. 1926)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi