Günün İçinden – 06.03.2024

Günün İçinden – 06.03.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

YANLIŞ İSTİKAMET

Temel trene binmiş, bilet kontrol sırası gelmiş. Kontrolör, biletinin İstanbul'a olduğunu, trenin Ankara'ya gittiğini söylemiş.

Temel kendinden emin:

- Peçi maçinist yanlış istikamete cittiğini piliy mi?

Yorum

Malezyalaşmanın neresindeyiz (3)

… Toplantıya katılan UNESCO yetkililerinin OECD verilerine dayanarak verdiği istatistiğe göre bugün itibariyle dünyada 132 milyon üniversite öğrencisi küresel baz da eğitim görüyor ve 300 milyar dolarlık bir Pazar yaratıyor. 2.7 milyon öğrenci kendi ülkeleri dışında bir ülkede eğitim görüyor. Bu rakamın içinde % 70 ile Asya ve % 12 ile Afrika ülkelerinin öğrencileri önemli bir yer kapsıyorlar. Pazarın yaklaşık % 41’ini Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkeler ellerinde tutuyorlar. Son yıllarda Avrupa, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur ve Malezya yükselen değerler olarak ortaya çıkıyorlar, yükseköğretim pazarı içindeki yerlerini almaya başlıyorlar…

( Devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü

BEYZA ALKOÇ

Hakkında

Beyza Alkoç 15 Şubat 1996 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Küçük yaşlardan beri farklı türde eserler vermeye başlamıştır. Edebiyata ve kurgu oluşturmaya daha okuma yazma bilmediği dönemden beri ilgi duymaya başlamıştır. İlkokul, ortaokul ve lise dönemi boyunca kendisini hep yazma deneyimleri ile geliştirmeye çalışmıştır. İngilizce Mütercim Tercümanlık okumuştur. İlk kitabı 2015 yılında yayınlanan Beyza Alkoç ülkede düzenlenen birçok hikâye yarışmasında ödüller almıştır.

Bir şair / Bir şiir

ALAADDİN KÜLCÜOĞLU

Benim sevdam

Bir güle benzer

Bazen solar, bazen açar

Ama sürekli yaşar

Kışın kardelen gibidir

Baharda delerek ölü toprağını

Göğe uzanır

Boyuna posuna bakmadan

Benim sevdam

Bir suya benzer

Temiz ve berrak

Ve çöl ateşinde kanarak

İçilen bir suya

Benim sevdam

Bir kuşa benzer

Uçar gökyüzüne

Bulanır maviye

Bazen kartal

Bazen serçe

Bazen güvercin olur.

Hakkında

1967 yılında Afyon'da doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Afyon'da tamamladı ve sonrasında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Külcüoğlu'nun şiirleri;

Damar, Tay, Dikili Ekin gibi şiir ve edebiyat içerikli süreli yayınlarda çıktı. Şair, yazılı süreli yayınlar dışında internet ortamında da şiirlerini yayımlamaktadır. Şairin ilk şiir kitabı olan Vurur Geceye Dip dalgaları Yüreğimin 1999 yılında Suteni Yayıncılık tarafından çıkarıldı.

Dipnotum

Okumada Kolaycılık (5)

Kuşkusuz, herkes her şeyi anlayamaz. Her şey herkesin anlayacağı biçimde yazılamaz her zaman. Belirli bir konuda okunmuş ve kafa yormuş bir kimseyle, aynı hazırlık evresinden geçmemiş bir kimseyi aynı tutmak, insan aklını tek örnekliğe tutsak etmek demektir. Özellikle sanat ürünleri böyle bir endişeye en az dayanabilen varlıklardır. Halkçı sanatçı, toplumcu sanatçı, halkı sanata yükseltmek amacını güder.

(devamla…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1521 - Ferdinand Magellan, Guam'a vardı.

* 1714 - İngiliz mühendis Henry Mill daktilo makinesinin patentini aldı.

* 1853 - Giuseppe Verdi'nin La Traviata operası Venedik'te ilk kez sahnelendi.

* 1869 - Dimitri Mendeleyev, ilk periyodik tabloyu açıkladı.

* 1899 - Bayer, aspirini ticari bir marka olarak kayıt altına aldı.

* 1902 - Real Madrid futbol kulübü kuruldu.

* 1919 - III. Enternasyonal kuruldu.

* 1924 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. hükümeti İsmet İnönü'nün başbakanlığında kuruldu.

* 1925 - Takriri Sükun Kanunu'na dayanılarak İstanbul'da 6 gazete ve dergi (Tevhidi Efkar, İstiklal, Son Telgraf, Aydınlık, Sebilülreşat ve Orak Çekiç) Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

* 1927 - İstanbul Radyosu yayına başladı.

* 1943 - Rommel, Alman Afrika Kolordusu komutanlığı görevini bıraktı.

* 1946 - İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar 'Eniac, ABD'de kullanıma girdi. Eniac, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardanbiri olarak 1955'e kadar kullanıldı.

* 1947 - Milliyetçi öğrenciler Ankara'da Ulus Meydanı'nda toplanarak solcular aleyhine gösteri yaptılar, solcu öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmasını istediler.

* 1948 - Anadolu Ajansı'nda 1925'te şirket kurucuları arasında yer alan ve Başyazarı olan ünlü şair, yazar ve gazeteci Kemalettin Kamu, 47 yaşında Ankara'da öldü.

* 1949 - Kadınlığı Koruma ve Sosyal Yardım Cemiyeti kuruldu. Cemiyet, kimsesiz kızlara ve dul kadınlara yardım etme amacını benimsedi.

* 1952 - İstanbul'da yılın ilk aylarında işlenen cinayetlerde ciddi bir artış tespit edildi. Bunun üzerine nedenlerini araştırmak ve önleyici tedbirler alınmasını sağlamak amacıyla Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay başkanlığında ilmi bir heyet

* 1957 - İsrail birlikleri Sina Yarımadası'ndan çekildi.

* 1957 - Afrika'da Altın Kıyısı, Gana adını alarak bağımsızlığını ilan etti.

* 1961 - İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye üzerinden geçerken Ankara'ya uğradı. Esenboğa Havaalanı'nda Devlet ve Hükümet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel tarafından karşılanan II. Elizabeth, Gürsel ile 40 dakika görüştükten sonra, Türkiye'den ayrıldı

* 1962 - Ekrem Alican Yeni Türkiye Partisi genel başkanlığından istifa etti.

* 1962 - Niyazi Akı, İstanbul valisi olarak göreve başladı

* 1964 - Cassius Clay, resmi olarak Muhammet Ali adını aldı.

* 1969 - Atatürk'ün yakın arkadaşlarından eski Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, eski Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali ve eski Milli Eğitim Bakanı Cemal Hüsnü Taray törenle Yeni Türkiye Partisi'ne girdi. Tevfik Rüştü Aras Atatürk'ün ölümünden bu yana ilk

* 1970 - İstanbul'da Sultanahmet İktisadi ve Ticaret Akademisi'nde bir konferans veren Amerikalı Profesörün üzerine bir torba un dökülerek başına yumurta atıldı. "Kahrolsun Amerikan Uşakları", "Yankee go home" diye atılan sloganlar sonucu Amerikalı profesör

* 1970 - Türkiye Cumhuriyeti 32. hükümeti Süleyman Demirel'in başbakanlığında kuruldu.

* 1972 - TBMM Adalet Komisyonu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam cezalarını onayladı.

* 1972 - MHP Niğde Senatörü Kudret Bayhan otomobille İtalya'dan Fransaya geçerken 30 milyon dolarlık baz morfinle yakalandı. Yargılanan Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkûm oldu.

* 1973 - Maraş'a "Kahraman" ünvânı verildi.

* 1974 - Hilafetin kaldırılışının 50. yılı d*ısıyla PTT tarafından çıkarılması kararlaştırılılan seri pulların basımı Milli Selamet Partili bakanların önerisi üzerine durduruldu.

* 1974 - İngiltere'de seçimleri İşçi Partisi kazandı. Harold Wilson başbakan oldu.

* 1977 - Başbakan Süleyman Demirel 1 saat 10 dakika süren bir televizyon konuşması yaptı. 1977 bütçesinin hedeflerini anlattı ve "Bir milyondan başladık, 100 milyara geldik. Türkiye trilyonları telaffuz etmeye alışmalıdır" dedi.

* 1980 - Maliye Bakanı İsmet Sezgin, dünyada yiyecek maddesi ithal etmeyen birkaç ülkesinden biri olan Türkiye'nin bu özelliğini Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu yıl kaybettiğini söyledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlardan d*ı 1980 yılı içerisinde y

* 1981 - Yunanistan Ege hava sahasındaki bazı kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı.

* 1983 - Resmi verilere göre son üç yılın fiyat artışları 250 d*ında gerçekleşti. En çok artış KİT ürünlerinde oldu.

* 1984 - ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yapılması önerilen askeri yardımda 39 milyon dolar kesinti yapılmasını kararlaştırarak, yardımı 716 milyon dolara indirdi.

* 1984 - Askeri Yargıtay Milliyet gazetesi yazarı Metin Toker ile yazı işleri müdürü Doğan Heper hakkında İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından verilen mahkûmiyet kararını bozdu.

* 1984 - 60 bin öğrenciyi kapsayan öğrenci affı Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

* 1986 - Basın tarafından "Basına Sansür Yasası" olarak tanımlanan "Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası" TBMM'de kabul edildi.

* 1987 - Erzincan Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülen Espiye Dev-Yol davasında1 sanık ölüm, 20 sanık 2-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

* 1987 - IMF raporunda, Türkiye'de asgari ücretin son bir yılda yüzde 20 gerilediği belirtildi.

* 1987 - Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarını bombalamasını eleştiren İran ve Libya'yı yanıtlayan Ankara "Harekatın üçüncü bir ülkeyi ilgilendiren bir yönü yok" dedi.

* 1987 - Herald of Free Enteprise adlı İngiliz feribotu Zeebrugge-Belçika'dan Dover-İngiltere'ye doğru yola çıktıktan 90 saniye sonra ters dönerek battı: 193 kişi öldü.

* 1992 - Michelangelo virüsü bilgisayarları etkiledi.

* 1992 - Güneş gazetesi mali kriz nedeniyle yayımına ara verdi.

* 1993 - Dev-Sol davası sanıklarından Latife Ereren, muhbir olduğu iddiasıyla Bayrampaşa Cezaevi'nde örgüt üyesi arkadaşları tarafından öldürüldü.

* 1993 - İstanbul'un Kartal ilçesinde bir eve düzenlenen polis baskınında aralarında Dev-Sol'un liderliğini ele geçirmeye çalışan Bedri Yağan'ın da bulunduğu üçü kadın beş kişi öldürüldü. Bedri Yağan, Gülcan Özgür, Hemşireler Derneği İstanbul şubesinin eski

* 1993 - Türkiye'nin 1963'te Ankara Antlaşması'yla başlattığı Avrupa'yla bütünleşme sürecinde bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalandı.

* 1993 - Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner'in, "Ordu demokrasiyi tehdit ediyor" sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.

* 1995 - Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması imzalandı.

* 1997 - Picasso'nun Tête de Femme adlı tablosu Londra'daki bir galeriden çalındı. Bir hafta sonra da bulundu.

* 1998 - TBMM Karma Komisyonu, DYP Mİlletvekili Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kaldı.

* 1999 - 6 Mart 1999 Cumartesi günü gece saat 05:45'de Hindistan'da bulunan Senragadha Volkanı püskürdü.

* 2002 - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Gazeteci-Yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile İran rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesi *larının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan İslami Hareket Örgütü'nün İcra Şurası üyesi İrfan Ça

* 2007 - Endonezya'da 6,3 şiddetinde deprem: en az 70 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

* 2007 - Türkiye'de işsizlik oranı 2006 yılında yüzde 9,9 olarak açıklandı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1475 - Michelangelo, İtalyan heykeltıraş, ressam, mimar ve şair (ö. 1564)

* 1619 - Cyrano de Bergerac, Fransız oyun yazarı, asker, şair (ö. 1655)

* 1787 - Joseph von Fraunhofer, Alman fizikçi (ö. 1826)

* 1911 - Frederick Charles Frank, İngiliz teorik fizikçi (ö. 1998)

* 1926 - Andrzej Wajda, Polonya sinema okulunun önde gelen yönetmenlerinden.

* 1926 - Alan Greenspan, ABD'li ekonomist

* 1927 - Gabriel García Márquez, Kolombiyalı yazar, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi

* 1929 - Fazıl İskender, Rusça yazdığı mizahi eserleriyle toplumsal sorunları eleştiren Abhaz yazar.

* 1937 - Ege Ernart, Türk şair, tiyatro ve sinema oyuncusu, reklamcı (ö. 2002)

* 1937 - Valentina Tereşkova, Sovyet kozmonot, 16 Haziran 1963'de fırlatılan Vostok 6 ile uzaya çıkan ilk kadın.

* 1946 - David Gilmour, İngiliz müzisyen (Pink Floyd)

* 1954 - Harald Schumacher, Alman futbolcu

* 1954 - Joey DeMaio, ABD'li müzisyen (Manowar)

* 1967 - Onur Akın, Türk özgün müzik sanatçısı

* 1968 - Oktay Mahmuti, Makedon basketbol antrenörü

* 1970 - Chris Broderick, ABD'li müzisyen (Megadeth)

* 1972 - Shaquille O'Neal, ABD'li basketbol oyuncusu

* 1973 - Michael Finley, ABD'li basketbol oyuncusu

* 1974 - Miika Tenkula, Finlandiyalı'ı Sentenced grubunun gitaristi, söz yazarı, bestekar. (ö. 2009)

* 1978 - Paola Croce, İtalyan voleybolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1836 - Davy Crockett, ABD'li halk kahramanı, politikacı, asker (d. 1786)

* 1836 - Jim Bowie, ABD'li halk kahramanı, asker (d. 1796)

* 1836 - William Barret Travis, ABD'li avukat ve asker (d. 1809)

* 1888 - Louisa May Alcott, ABD'li yazar (ö. 1832)

* 1900 - Gottlieb Daimler, Alman mühendis ve sanayici (d. 1834)

* 1920 - Ömer Seyfettin, Türk yazar (d. 1884)

* 1935 - İbnürrefik Ahmet Nuri, oyun yazarı

* 1947 - İhsan Eryavuz, Türk asker, ticaret ve siyaset adamı (d. 1877)

* 1948 - Kemalettin Kamu, şair, yazar ve gazeteci (d. 1901)

* 1955 - Mehmed Emin Resulzade, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu (d. 1884)

* 1967 - Zoltán Kodály, Macar besteci (d. 1882)

* 1973 - Pearl S. Buck, ABD'li yazar (d. 1892)

* 1982 - Ayn Rand, Rus asıllı ABD'li yazar (d. 1905)

* 1986 - Georgia O'Keeffe, ABD'li ressam (d. 1887)

* 1986 - Egemen Bostancı, gösteri dünyasının önde gelen adlarından

* 1987 - Gülistan Güzey, Türk oyuncu (d. 1927)

* 1988 - Mediha Demirkıran, Türk ses sanatçısı (d. 1926)

* 1989 - Fecri Ebcioğlu, Türk şarkı sözü yazarı ve şovmen (d. 1927)

* 1994 - Melina Mercouri, Yunan oyuncu, politikacı (d. 1920)

* 1995 - Nehar Tüblek, Türk karikatürist (d. 1924)

* 2005 - Teresa Wright, ABD'li aktris (d. 1918)

* 2005 - Nüzhet İslimyeli, Türk ressam

* 2005 - Hans Bethe, Alman fizikçi

* 2008 - Nedim Otyam, Türk besteci, yönetmen (d. 1919)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi