Halimiz İyi Olur Mu Gerçekten?

Halimiz İyi Olur Mu Gerçekten?

Hâkim sözcüğü; “Bilge, her şeyi bilen, buyruğunu yürüten, sözünü geçiren, egemen, başta gelen, başta olan, baskın çıkan, yüksekten bir yeri bütün olarak gören” gibi anlamları ile sorumluluğu ve yükü ağır bir sözcüktür. Meslek olarak “Hâkim” tanımı ise; adaleti sağlamak üzere bağlı bulunduğu topluluğun hukuk kural ve prensiplerine dayanarak bağımsız ve tarafsız olarak karar veren kimse, olarak yapılmaktadır.

Tüm bu tanımlar doğrultusunda “Hâkim” olmanın, sorumluluğu ve yükü ağır mesleklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sorumluluk ve ağır yük saygınlığı da beraberinde getirmektedir elbette. Her meslekte olduğu gibi hakkını vererek yapıldığı taktirde mesleki saygınlık her zaman yüksekte konumlandırılır. Mesleklerin saygınlığı tartışılmaz olsa da meslek üyelerinin mesleki saygınlığın korunmasındaki rolünün önemi unutulmamalıdır. Adaletin sağlanmasının temelindeki faktörlerden biri de budur.

***

Eros adlı kediyi tekmeleyerek ölmesine neden olan kişi “İyi Hal İndirimi” ile serbest bırakılmış. Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında “Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi altı aydan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü bulunduğu halde “İyi Hal İndirimi” yetkisi sayesinde bu hüküm yok hükmüne gelmiştir.

İyi hal indirimi için yasa ile belirlenen kriterlere baktığımızda; failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki davranışları, yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki etkileri olarak açıklandığını görüyoruz. Ancak hukukçular tarafından iyi hal uygulamalarına istinaden, temelde hâkimin takdir yetkisini hukuka ve hakkaniyete uygun kullanmasının zorunlu olduğunun da altı çiziliyor.

Diyeceksiniz ki kimler nelerden iyi hal indirimi almadı ki? Bundan da alsa ne olur?

Şiddet temelli olaylarda “İyi Hal İndirimi” konusunu hukukçular, sosyologlar, psikologlar, işin uzmanları masaya yatırıp zaten değerlendirmeli. Bu yeni bir söylem ve beklenti de değil. Hayvan haklarında henüz 2021 yılında yeni adli düzenlemeler yapılmışken, hayvana şiddet, işkence, öldürme vakalarında suç algısı oluşmaya başlamışken, toplumsal duyarlılığa karşın yıllardır hayvan haklarında yol alınamamışken bu olmamalı. Hayvan haklarının hukuk sistemimize aslında yeni yeni dahil olduğunu düşünürsek daha yolun başında treni kaçırmamak gerek.

Konuya hâkimler ve karar veren hâkimler olarak bir kedinin bir insan tarafından dakikalarca tekmelenmesi olayında dahi “İyi Hal İndirimi” ni yerinde bulursak Hayvanları Koruma Kanunu yok hükmünde olmaz mı? Sadece bu vaka üzerinden bile düşündüğümüzde, öldürülen kedi ile dahi empati yapamayan vicdanlar kamu vicdanına uygun kararları veremez ise “İyi Hal İndirimi” ile kurtarılan, failin geleceği olabilir mi gerçekten?

Peki ya kaybolan insani değerlerimiz, geleceğimiz olan çocuklara veriyor olduğumuz mesajlar? Hâkim sözcüğünün ve mesleğinin ağırlığı ne olacak peki? Bir kez daha düşünelim lütfen: “İyi Hal İndirimi” yalnızca cezaları mı düşürüyor?

Adalete olan inanç ve mesleki saygınlık da düşerse halimiz iyi olabilir mi sizce?

Ebru TONG / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru TONG - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi