Günün İçinden – 13.02.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

ÇİFT

Bir gün Temel çift görüyormuş, Dursun’da tek gözünü kapatsana, demiş.

Yorum

(dünden devam…)

Voltaire’in Seslenişi (2)

Bu haksızlığa, kamuoyunun dikkatini çekmek için bir kampanya başlatır ve “Hoşgörü üzerine söyleşi” adlı bir yazı yazar. Büyük yankılar uyandıran bu yazıda hoşgörüsüzlüğün kötülüklerinden söz eder, tarikatlardan, Hıristiyanlardan bağnazlıktan vazgeçmelerini ister.

Yazı ünlü “Tanrı’ya yakarış” bölümüyle sona erer. Bu bölüm şöyledir:

(devamı yarın…)

Bir yazar / Bir öykü

DAN BROWN

Hakkında

Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD'li yazar.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu. Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuvarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Yazar 2001'de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın İhanet Noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır.

Melekler ve Şeytanlar Hakkında

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati'nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi'nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hâlâ faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonardo Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri'nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra'nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati'nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerilime sürüklüyor.

Bir şair / Bir şiir;

AHMET HAMDİ TANPINAR

Bursa'da Zaman

Bursa'da eski bir cami avlusu,

Küçük şadırvanda şakırdayan su.

Orhan zamanından kalma bir duvar...

Onunla bir yaşta ihtiyar çınar

Eliyor dört yana sakin bir günü.

Bir rüyadan arta kalmanın hüznü

İçinde gülüyor bana derinden.

Yüzlerce çeşmenin serinliğinden

Ovanın yeşili göğün mavisi

Ve mimarilerin en ilahisi.

Bir zafer müjdesi burada her isim:

Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim

Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın

Hakkında

Doğum: 23 Haziran 1901, İstanbul Vilayeti - Ölüm tarihi ve yeri: 24 Ocak 1962, İstanbul

Lise öğrenimini Konya Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde ve yüksekokullarda çeşitli dersler okuttu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı. 1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yaptı. Bir süre Milli Eğitim müfettişliği yaptıktan sonra 1949 yılında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki görevine döndü.

Gençlik yıllarında Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'in talebesi ve dostu olmuş, Batı edebiyatından Paul Valéry ile Marcel Proust'u kendisine üstat olarak seçmiştir. Bu yazarlar edebiyatta güzellik ve mükemmeliyete ön planda yer verirler. Onlara göre edebiyat, tıpkı resim ve musiki gibi 'güzel sanat'tır. Onlardan farkı, boya ve ses yerine, insanı ve hayatı anlatmada bu iki vasıtadan çok daha zengin olan dili kullanmasıdır.

Tanpınar şiiri hayatının en büyük ihtirası haline getirmiş, fakat asıl kabiliyetini şiir estetiğine göre yazdığı mensur eserlerde göstermiştir. İlk şiiri 1920’de yayımlanmıştır. Geniş okuyucu kitlesi onu umumiyetle lise kitaplarına ve antolojilere giren 'Bursa'da Zaman' şiiri ile tanır. Altmış kadar şiirinden ancak otuz yedisi ile tek şiir kitabını ölümüne yakın çıkardı: Şiirler (1961; Bütün Şiirleri adıyla genişletilmiş olarak 1976) . Şiirlerinde bir imaj ve müzik kaygısı taşıdığı, hikâye ve romanlarında da, başta zaman teması olmak üzere, psikolojik anları, bilinçaltını aradığı, yansıttığı görülür.

Çeşitli baskıları olan eserleri Dergâh Yayınları’nda toplanmaktadır. Enis Batur, 1992 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar’dan “Seçmeler” adlı bir kitap hazırladı. Yazar ile ilgili yayınlanmış en son eser 2007 yılının sonunda çıkan 'Günlüklerin Işığında Tanpınar'la Baş başadır. Eser Tanpınar'ın 1953 yılında yazmaya başladığı ve 1962 yılında vefatına kadar tuttuğu notlardan oluşmaktadır.

Hayatı boyunca sağlığından şikâyetçi olan Tanpınar, 23 Ocak 1962 günü geçirdiği kalp krizi ile Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Ertesi sabah, ikinci bir krizle hayata veda etti. Namazı Süleymaniye Camii'nde kılınan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın cenazesi Rumeli Hisarı Kabristanı'nda, hocası ve dostu Yahya Kemal'in yanı başına defnedildi. Mezar taşı üzerinde çok bilinen şiirinin iki mısraı hak edilmiştir: 'Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında'.

Dipnotum

Dil ve Kültür (4)

(… Kaldığım yerden…)

Daha açık bir deyişle, çağdaş dilbilim ve anlambilimin sesine kulak versinler. Hem, kendi diliyle aklını ve yüreğini yoğurmasını bilmeyen bir düşünür, aşılama bir düşünürdür, toplumuna yabancı bir kimsedir. İnsan, kendi dilinin dışında büyük olamaz, bilgin olamaz. Başka dillerde önemli yapıtlar vermiş kimseler hem bir istisna, hem de aldatıcı bir görüntüdür. Her büyük bilgin, ilkin kendi dilinde büyüktür. Kendi dilinin bütün olanaklarını, zihinsel ve duygusal etkinliğe girmeyen kimse, başka dilde de başarılı olamaz…

(devamı yarına…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1258 - Hülagû, Bağdat'ı işgal etti. 200 bin Bağdatlı öldü.

* 1633 - Galileo Galilei, engizisyon mahkemesinde yargılanmak üzere Roma'ya geldi.

* 1668 - İspanya, Portekiz'i ayrı bir devlet olarak tanıdı.

* 1878 - II. Abdülhamid, Meclis-i Mebusan'ı süresiz olarak tatil etti ve istibdat dönemi başladı.

* 1894 - Auguste Lumière ve Louis Lumière, sinematograf'ın (bir film kamerası ve projektör'ün bir araya getirilmiş hali) patentini aldılar.

* 1918 - Görele'nin düşman işgalinden kurtuluşu.

* 1918 - Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşu.

* 1925 - Şeyh Sait İsyanı: Lozan Konferansı'nda çözümü Türkiye ile İngiltere'ye bırakılan Musul konusunda İngiltere ile sorun yaşandığı günlerde, Bingöl'ün Genç ilçesinde Şeyh Sait önderliğinde gerici ve ayrılıkçı bir hareket başladı. Ayaklanma Diyarbakır'a

* 1926 - Savurganlıkla mücadele amacıyla Men-i İsrafat Kanunu kabul edildi.

* 1934 - SSCB'ne ait Çelyuskin adlı buharlı gemi Antarktik okyanusu'nda battı.

* 1945 - II. Dünya Savaşı: SSCB birlikleri Budapeşte'yi Almanlardan geri aldı. İngiliz kraliyet hava kuvvetleri Almanya'nın Dresden kentini bombalamaya başladı.

* 1949 - Fenerbahçe'nin yeni stadı açıldı.

* 1960 - Fransa, BM ve ABD'nin itirazlarına rağmen Büyük Sahra'da atom bombası patlattı.

* 1961 - 7 yeni parti kuruldu. Yeni Türkiye Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Millete Hizmet Partisi, Güven Partisi, Musavat Partisi, Muhafazakâr Parti ve Cumhuriyetçi Parti. Seçime katılabilmek için son gündü. Kemal Türkler, Rıza Kuas, Kemal Nebioğlu, İbrahim

* 1962 - Eski Adalet Bakanı Hüseyin Avni Göktürk ve eski Çalışma Bakanı Mümtaz Tarhan tutuklandı. Eski bakanların devlet hazinesine ait dövizle radyo pili ithal ettikleri ileri sürüldü. 2 Mart 1962'de tahliye edildiler.

* 1963 - İstanbul Savcılığı 1963 tarihinde İşçi Sigortaları Kanunu'na uymayan 2 bin işveren hakkında dava açtı.

* 1963 - Ankara valiliği taksilerde plak çalınmasını yasakladı taksilerdeki pikaplar sökülüyor..

* 1965 - TBMM'de 1965 yılı bütçesi 197'ye karşı 225 oyla reddedilince, Başbakan İsmet İnönü istifa etti.

* 1966 - Cemal Gürsel'in komaya girişinin 6. günü, partiler Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cevdet Sunay'ın Cumhurbaşkanı adaylığı üzerinde anlaştı.

* 1967 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kuruldu. Sendika başkanları yaptıkları açıklamada "Türk İşçi sınıfının çıkarları, hakları, özgürlükleri ve onuru için bir araya geldik " dediler.

* 1969 - İstanbul'da üniversiteli kız öğrenciler Amerikan 6. Filo'sunu protesto yürüyüş ve mitingi düzenlediler.

* 1971 - Vietnam Savaşı: Amerikan kuvvetleri desteğindeki Güney Vietnam güçleri Laos'u ele geçirdi.

* 1974 - 1970 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Aleksandr Soljenitsin "Gulag Takım Adaları, 1918-1956" adlı kitabı nedeniyle SSCB dışına sürgüne gönderildi.

* 1975 - Kıbrıs Türk Federe Devleti ilan edildi.

* 1984 - SSCB Komünist Parti genel sekreterliğine Yuri Andropov'un yerine Konstantin Çernenko getirildi.

* 1985 - Kapatılan Milli Selamet Partisi yöneticileri hakkında açılan kamu davası sona erdi. Partinin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 22 arkadaşı beraat etti.1981 şubatından 1985 şubatına kadar geçen bütün bu süre içinde Necmettin Erbakan 10 ay tutuklu k

* 1988 - Kış Olimpiyatları, Calgary Alberta'da (Kanada) başladı.

* 1990 - 12 Eylül sonrasında görevlerinden alınan 1402'lik öğretim üyeleri görevlerine dönmek için üniversitelerine başvurmaya başladılar. İlk başvuruyu Profesör Dr. Hüseyin Hatemi yaptı.

* 1993 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bosna-Hersek'te devam eden.savaşı protesto için İstanbul'da Taksim Meydanı'nda bir miting düzenlenmesini istedi. Hükümet ortakları Doğru Yol Partisi ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti, mitinge katılmayacaklarını açıkladılar.

* 1997 - Uzay mekiği Discovery'nin astronotları Hubble teleskopu'nu tamir etmeye başladılar.

* 2001 - El Salvador'da 6,6 şiddetinde deprem: en az 400 kişi öldü.

* 2005 - Türkiye, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvvetinin komutasını 6 ay süreyle, Kabil'de düzenlenen törenle Avrupa kolordusundan devraldı.

* 2007 - TBMM Genel Kurulunda, Türkçenin bozulma ve yabancılaşmasına ilişkin meclis araştırması açılması kabul edildi.

* 2008 - Danıştay 2. Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesi'ne yönelik saldırılarla ilgili davada, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi sanık Alparslan Arslan'ın 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1672 - Étienne François Geoffroy, Fransız kimyacı (ö. 1731)

* 1805 - Peter Gustav Lejeune Dirichlet, Alman matematikçi (ö. 1859)

* 1888 - Georgios Papandreou, Yunan politikacı, Yunanistan'ın 162'inci Başbakanı (ö. 1968)

* 1903 - Georges Simenon, Belçikalı polisiye yazarı (ö. 1989)

* 1906 - Agostinho da Silva, Portekizli düşünür (ö. 1994)

* 1910 - William B. Shockley, Nobel Ödülü sahibi ABD'li fizikçi ve mucit (ö. 1989)

* 1923 - Chuck Yeager, ABD'li test pilotu. Ses hızını aşan ilk pilot

* 1928 - Refik Erduran, Türk yazar

* 1933 - Kim Novak, ABD'li sinema oyuncusu

* 1950 - Peter Gabriel, İngiliz müzisyen (Genesis grubu)

* 1952 - Ed Gagliardi, ABD'li müzisyen (Foreigner grubu)

* 1958 - Nilgün Marmara, Türk şair (ö. 1987)

* 1974 - Robbie Williams, İngiliz müzisyen

* 1976 - Leslie Feist, Kanadalı şarkıcı ve söz yazarıdır.

* 1978 - Edsilia Rombley, Hollandalı müzisyen.

* 1980 - Sebastian Kehl, Alman futbolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1322 - II. Andronikos Paleologos, Bizans imparatoru (d. 1259)

* 1883 - Richard Wagner, Alman opera bestecisi (d. 1813)

* 1943 - Neyyire Neyir, (Münire Eyüp Ertuğrul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1902)

* 1955 - Nubar Tekyay, Türk kemani (d. 1905)

* 1957 - Oszkár Jászi, Macar sosyal bilimci ve siyasetçi (d. 1875)

* 1967 - Füruğ Ferruhzad, İranlı şair, yazar, yönetmen, ressam (d. 1935)

* 1980 - David Janssen, ABD'li aktör (d. 1931)

* 1996 - Martin Balsam, ABD'li aktör (d. 1919)

* 2005 - Hüdai Oral, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (d. 1925)

* 2005 - Teoman Alpay, Türk bestekâr (d. 1932)

www. HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

8

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi