Günün İçinden – 08.02.2024

Günün İçinden – 08.02.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

EHLİYET RUHSAT

Temel araba sürerken kırmızı ışıkta geçmiş. Tabii bunu gören polis Temel'i durdurmuş. Polis:

– Ehliyet ve ruhsat beyefendi!

Temel:

– Verdunuzda mi isteysunuz...

Yorum

(dünden devamla…)

Halk olmadan hiçbir şey olmaz. Şairler bunu bilir ve halka çok değer verirler ama onun değerlerini sorgularlar ve değiştirmek isterler. Çünkü halkın değerleri denen şeyler aslında çoğu kez rasyonel değildir, mantık dışıdır, hurafedir, safsatadır. Zaten değerler zamana ve mekâna bağımlı olarak değişiyorsa, o değerlerin artık dogmalaştığı söylenebilir. Sözde liberal demokratlar “Değişmeyen tek şey değişimdir” derler ama sıra halkın cahilce saplantılarına gelince geçit vermezler. Olumsuz ve yönetmekten aciz iktidarlarda halkın değiştiği, bu düşünce sahiplerinden söylenir ama halkın değer referanslarının tamamı sabit, yerinde duruyor. Bu nasıl iş?

(yarın kaldığım yerden…)

Bir yazar / Bir öykü

ORHAN PAMUK

Hakkında

Ferit Orhan Pamuk (d. 7 Haziran 1952, İstanbul), Türk yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç yaşta alan iki kişiden biri olmuştur.

Kitapları altmış dile çevrildi, yüzü aşkın ülkede yayımlandı ve 11 milyon baskı yaptı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçilen Pamuk, Nobel edebiyat ödülünü alan ilk Türk'tür.

Yaşam öyküsü

Orhan Pamuk yazarlığa 1974 yılında başladı. 1979 yılında ilk romanı olan "Karanlık ve Işık" ile katıldığı Milliyet Roman Yarışmasında birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaştı. Bu romanı ancak 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayımlandı. 1983 yılında bu kitapla Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görüldü.

Pamuk'un daha sonra yazdığı kitaplar da çok sayıda ödül kazandı. İkinci romanı olan Sessiz Ev 1984 yılında Madaralı Roman Ödülünü kazandı. Bu romanın Fransızca tercümesi de 1991 yılında Prix de la Découverte Européenne ödülüne hak kazandı. 1985 yılında yayımlanan tarihi romanı Beyaz Kale ile 1990 yılında ABD'de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazandı ve yurtdışında tanınmaya başlandı. Orhan Pamuk, 2002 yılında yayımlanan Kar kitabını, Türkiye'nin etnik ve politik meseleleri üzerine kurulu bir politik roman olarak tanımlamaktadır. Kar romanı Amerika'da 2004 yılında "yılın en iyi 10 kitabından biri" olarak gösterilmiştir. Yıllar geçtikçe Orhan Pamuk'un Türkiye dışındaki ünü artmaya devam etti. 1998 yılında yayımlanan Benim Adım Kırmızı 24 dile çevrildi ve 2003 yılında İrlanda'nın ünlü International IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.

Romanlarının dışında, yazılarından ve söyleşilerinden seçmelerin ve bir hikâyesinin yer aldığı Öteki Renkler (1999) ve Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz adlı filmin senaryosu (1992) vardır. Bu senaryo, 1990 yılında yayımladığı Kara Kitap romanındaki bir bölümden yola çıkılarak yazılmıştır.

Orhan Pamuk ABD'de yayımlanan Time dergisinin 8 Mayıs 2006 tarihli sayısının "Time 100: Dünyamızı Biçimlendiren Kişiler" başlıklı kapak yazısında tanıtılan 100 kişiden biri oldu. 2007 Mayıs'ında yapılan 60. Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapmıştır.

Nobel Ödülü

Orhan Pamuk 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak Nobel Ödülü kazanan ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tarihe geçmiştir. Akademi'nin 12 Ekim 2006 günü saat 14.00 civarında yayımladığı,“ 2006 Nobel Edebiyat Ödülü 'Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbiriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan' Orhan Pamuk'a verilmiştir. ”şeklindeki basın bildirisiyle Nobel Edebiyat Ödülü'nün Orhan Pamuk'a verildiği resmen açıklandı. Pamuk 7 Aralık 2006'da, İsveç Akademisi'nde Babamın Bavulu başlığı altında hazırladığı Nobel konuşmasını Türkçe yaptı, Türkçe bilmeyen izleyiciler ellerindeki çeviri metinden konuşmayı takip etti, birçok televizyon kanalı konuşmasını canlı yayınladı. Orhan Pamuk ödülünü 10 Aralık 2006 günü Stockholm Konser Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde İsveç kralı XVI. Carl Gustaf'ın elinden aldı.

Kırmızı Saçlı Kadınkitabın konusu;

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?

Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı “Kırmızı Saçlı Kadın” da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

Bir şair / Bir şiir;

PABLO NERUDA

En Hüzünlü Şiir

Bu gece en hüzünlü şiiri yazabilirim

Yazabilirim örneğin; “Gece yıldızla dolu

Ve yıldızlar masmavi titreşiyor uzakta`

Şarkı söyleyip esiyor gece rüzgârı.

Bu gece en hüzünlü şiiri yazabilirim...

Sevdim ben onu, o da beni sevdi bir ara

Buna benzer gecelerde sarıldım kollarımla

Defalarca öptüm onu sonsuz göğün altında

Sevdi beni o, ben de onu sevdim bir ara

O koca, masum gözler sevilmez miydi ama?

Bu gece en hüzünlü şiiri yazabilirim

Onu tutamadığımı, kaybettiğimi düşünmek

Dinlemek uçsuz bucaksız geceyi, onsuz daha tenha kalan

Ve şiir… Çime düşen çiy gibi düşer cana.

Ne çıkar sevdam onu tutamadıysa...

Gece yıldızla dolu ve yanımda değil o...

Hepsi bu...

Şarkı söylüyor uzaklarda biri. Çok uzaklarda...

Ruhum kayboldu onsuzlukta…

Gözlerim onu arıyor geri getirirmiş gibi, yüreğim onu.

Ve yanımda değil o...

Aynı gece ağartıyor aynı ağaçları

Bir zamanlardaki biz, artık aynı değiliz

Sevmiyorum artık onu doğrudur, oysa ne çok sevmiştim...

Sesim rüzgârı kollardı kulağına değmek için

Başkasının… Bir başkasının olacak...

Sesi, ışıltılı teni, derin gözleri...

Bir zaman öpüşlerime ait olduğu gibi...

Artık sevmiyorum ya... Severim yine belki.

Sevda o denli kısa, nisyan öyle uzun ki...

Çünkü benzer gecelerde sarıldım kollarımla

Kaybolup gider ruhum onsuzlukta...

Bu bana yaşattığı en son acı

Ona yazdığım en son şiir de olsa

Hakkında

20. yüzyıl şiirinin en önemli adlarından Şili'li şair ve diplomat Pablo Neruda'nın asıl adı Ricardo Neftali Reyes y Basoalto'dur. Çekoslovakyalı şair Jan Neruda'ya olan hayranlığından dolayı Pablo Neruda takma adını kullandı. 12 Temmuz 1904'te Parral kentinde doğdu. Babası demiryolunda çalışıyordu, annesi öğretmendi. İlk ve orta öğrenimini yaptığı Temuco'da şair Gabriela Mistral ile tanıştı. On dört yaşındayken La Manana gazetesinin sanat bölümünü yönetmeye başladı.1917-20 yılları arasında ilk şiirlerini yazdı. 1925'te Santiago'ya gelerek mimarlık ve Fransızca öğrenimine başladı.

Üniversite yıllarında Öğrenci Birliği'nin açtığı şiir yarışmasında La cancion de la fiesta (Bayram Şarkısı) adlı şiiriyle birinci oldu. 1923'te Alacakaranlık'ı yayımladı. 1924'te yayımlanan 20 Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı ile ünlendi. 1925'te Sonsuz İnsan Girişimi adlı şiiri kitabının ardından 1926'da Halkalar adlı yapıtı yayımlandı. 1927-45 yılları arasında Birmanya, Colomba, Batavia, Buenos Aires, Barcelona ve Madrid'te konsolosluk yaptı. Tanıştığı Lorca ve Alberti ile yakın dostluk kurdu.1936'da İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçiler safında yer aldı. 1937'de İspanya Yüreklerde yayımlandı. 1943'te Şili'ye döndü. 1945'te senatör seçildi. 1948'de Şili Komünist Partisi'nin yasadışı ilan edilmesi üzerine Şili'den ayrılmak zorunda kaldı. 1952'ye kadar Meksika, İtalya, S.S.C.B, çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşadı. Bu arada, Üçüncü Konukluk (1947) , Evrensel Şarkı (1950) , Kaptanın Dizeleri (1952) adlı kitaplar yayımlandı. Şili'li Büyük Dünya Ozanı unvanıyla anılan Neruda'ya 1952'de Dünya Barış Ödülü, 1953'te Stalin Ödülü verildi. 1968'de Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi onursal üyeliğine seçildi.

1969'da Şili Cumhurbaşkanlığına aday gösterildi, ama Allende lehine adaylıktan çekildi. 1971'de Paris Büyükelçiliğine atandı. Bu görevdeyken 1971 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 1973 askeri darbesinin ardından Santiago'da evi basılan Neruda'nın 24 Eylül 1973'te öldüğü açıklandı.

Dipnotum

Dil ve Kültür (1)

Kişinin öz diline önem vermesi, ona özen göstermesi, eski dil-yeni dil kavgasının çok ötesinde bir sorundur. Düşüncenin tek olanağı dildir. Dili; düşünceyi aktarmak için gerekli, hem de çok gerekli bir araç olarak görmek yetersizdir. Dilin olmadığı yerde, düşünce de söz konusu değildir. Dil, bilincimizin gerçeklik kazanmasının, bütün bilinç olgularımızın biçime kavuşarak, dışımızdaki başka bir özneye aktarılmasının tek güvencesidir. Kısacası, dil, bütün iç olgularımızın iletilmesine yarayan bir araç değil, bu olguların iletilmesidir. Dil olmadan, bilinç de yoktur. Varsa bile, bu varlık, tek bir öznenin içinde tutsak kalan, soyut bir psikolojik olgudan öteye gitmeyen dağınıklıktır.

(yarın kaldığım yerden…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1558 - Fransa, İngiltere'nin Kıta Avrupası'ndaki son toprağı olan Calais'yi de ele geçirdi.

* 1598 - Boris Godunov, Rus Çarı oldu.

* 1610 - İtalyan astronom Galileo Galilei, Jüpiter'in dört uydusunu (İo, Europa, Ganymede, Callisto) tespit etti.

* 1714 - İngiliz mühendis Henry Mill daktilo makinesinin patentini aldı.

* 1785 - Fransız havacı Jean Pierre Blanchard ve ABD'li fizikçi John Jeffries, bir balonla Manş Denizi'ni geçtiler.

* 1789 - İlk Amerikan başkanlık seçimleri yapıldı. Seçmenler delegeleri, onlar da bir ay sonra ülkenin ilk başkanını belirlediler: George Washington.

* 1887 - Thomas Stevens, dünya çapında bisiklet turu tamamlayan ilk kişi oldu.

* 1904 - İlk uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali "CQD" kadul edildi, ancak iki yıl sonra yerini SOS sinyaline bırakacaktır.

* 1913 - Ham petrolden benzin eldesi patentlendi.

* 1922 - Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşu

* 1924 - Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı yabancı okulların binaları içinde bulunan dinî simge ve işaretlerin kaldırılması için bir genelge yayımladı.

* 1927 - Okyanus aşırı ilk telefon görüşmesi New York'tan Londra'ya yapıldı.

* 1935 - İtalya diktatörü Benito Mussolini ile Fransa dışişleri bakanı Roma'da görüştü. Resmi açıklamaya göre iki ülkenin Afrika'daki çıkarlarıyla ilgili anlaşmalar yapıldı.

* 1942 - Hamlet davası sonuçlandı. Muhsin Ertuğrul, Peyami Sefa ve Celaleddin Ezine'ye verilen cezalar ertelendi.

* 1944 - Çorap imalatı hakkı Sümerbank'a verildi.

* 1946 - CHP'den ayrılan Celâl Bayar ile Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan, Demokrat Parti'nin kuruluş başvurusunu yaptılar.

* 1946 - İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar "Eniac", Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma girdi. Eniac, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955'e kadar kullanıldı.

* 1950 - Karabük Demir ve Çelik İşletmesi'nde "Zeynep" adı verilen yüksek fırın hizmete açıldı.

* 1950 - Demokrat Parti yeni Seçim Kanunu'yla ilgili bildiri yayınladı:"Önümüzdeki seçimler mutlaka dürüst olmalıdır."

* 1953 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Harry Truman, ülkesinin hidrojen bombası geliştirdiğini açıkladı.

* 1954 - Demokrat Parti Genç Demokratlar adında bir gençlik örgütü kurdu.

* 1957 - Millî Türk Talebe Birliği (1946) "rock and roll" ve "striptiz"in yasaklanmasını istedi.

* 1959 - Amerika Birleşik Devletleri, Fidel Castro'nun yeni Küba hükümetini tanıdı.

* 1960 - Su altından atılabilen nükleer Polaris füzesi'nin ilk denemesi yapıldı.

* 1963 - Cibali Tütün Fabrikası'nda 3500 işçi yemek boykotu yaptı.

* 1967 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bir açıklama yaptı Türkiye'de 25.000 frengili,10.000 cüzamlı, 750.000 veremli var.

* 1979 - Vietnam ordusu Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'i ele geçirdi ve Khmer Rouge rejimine son verdi.

* 1980 - Hindistan'da yapılan seçimleri, İndira Gandhi'nin Kongre Partisi kazandı.

* 1984 - Başbakan Turgut Özal ilk basın toplantısını düzenledi.

* 1990 - Pisa Kulesi, 800 yıllık tarihi boyunca ilk kez güvenlik gerekçesiyle ziyaretlere kapatıldı.

* 1992 - Cemal Süreya Şiir Ödülü Adnan Özer ve Süreyya Berfe'ye verildi.

* 1997 - Demokrat Türkiye Partisi kuruldu, Hüsamettin Cindoruk partinin genel başkanlığına seçildi.

* 1999 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton'ın azli istemiyle açılan dava başladı.

* 2015 - Paris'te bulunan mizah dergisi Charlie Hebdo'ya silahlı saldırı yapıldı. 12 kişi hayatını kaybetti.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1502 – Papa XIII. Gregorius, Katolik kilisesi Papası (d. 1585)

* 1800 - Millard Fillmore, ABD`nin 13. başkanı (d. 1874)

* 1851 - Nikolai Tchaikovsky, Rusya'da halkçı hareketin ilk liderlerinden (d. 1926)

* 1898 - Al Bowlly, şarkıcı, caz gitaristi, kompozitör (d. 1941)

* 1901 - Fikret Adil, Türk yazar (d. 1973)

* 1907 - Baha Gelenbevi, Türk fotoğraf ve sinema sanatçısı (d. 1984)

* 1906 - Henry "Red" Allen, Afrika kökenli Amerikalı caz müzisyeni (d. 1967)

* 1916 - Paul Keres, Estonyalı satranççı (d. 1975)

* 1938 - Roland Topor, Fransız oyun yazarı (ö. 1997)

* 1957 - Katie Couric, ABD'li haber spikeri

* 1962 - Hallie Todd, ABD'li sinema ve TV oyuncusu

* 1964 - Nicolas Cage, ABD'li sinema oyuncusu

* 1985 - Lewis Hamilton, İngiliz Formula 1 pilotu

* 1990 - Liam Aiken, ABD'li sinema oyuncusu

* 1990 - Gregor Schlierenzauer, Avusturyalı sporcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1858 - Mustafa Reşit Paşa, Osmanlı Devleti'nde Tanzimât'ın mimarı, Sadrazam (d. 1800)

* 1892 - Tevfik Paşa, Mısır hidivi (d. 1852)

* 1932 - André Maginot, Majino Hattı'na adını veren Fransız devlet adamı (d. 1877)

* 1943 - Nikola Tesla, Sırp asıllı fizikçi (d. 1856)

* 1944 - Muslihiddin Adil Taylan, idare hukuku Profesörü

* 1951 - René Guénon, Fransız metafizikçi yazar (d. 1886)

* 1968 - Fahri Kopuz, Türk besteci (d. 1882)

* 1988 - Trevor Howard, İngiliz aktör (d. 1913)

* 1989 - Hirohito, Japon İmparatoru (d. 1901)

* 2004 - Ingrid Thulin, İsveçli aktris (d. 1926)

* 2012 - Azer Bülbül, Türk arabesk fantezi müzik sanatçısıdır (d. 1969)

www.HaberHürriyeticom / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi