Günün İçinden – 02.02.2024

Günün İçinden – 02.02.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

ERİK

Ramazan ayında Bektaşi'nin birini ağzında erikle görmüşler.

- Bu ne hal efendim! İftara daha çok var, demişler. Bektaşi de;

- Ben bunu ağzıma koydum ki iftara kadar yumuşasın sonra yiyeceğim, demiş.

Bektaşi'ye sormuşlar.

- Dünya öküzün boynuzlarının üstünde duruyormuş, ne diyorsun bu işe?

- Valla onu bilmem ama buna inanan öküzlerin olduğunu biliyorum, demiş.

Yorum

Kafa çekmek üzerine…(1)

İçkinin fazlası sağlığa zararlıdır ama onun her kötülüğün anası olduğuna inanmam. Kötülükler sıralamasında ortalarda yer alır. Yani birinci ligde oynamaz! Laik bir toplumda, yasaların ve yasakların gerekçesini dine dayandırmak son derece tehlikelidir. Çünkü bütün dinlerin birçok ilkesi birbiriyle çelişir.

Örneğin Kuran’ın içkiyi yasakladığı söyleniyor ki doğrudur. Ama Nahl (14) Suresi’nin 69. Ayeti var: “Hurmalıkların ve üzümlerin meyvelerinden hem sarhoş edecek bir içecek çıkarırsınız, hem de güzel bir rızık. Herhalde bunda aklı olan bir toplum için, kesinlikle bir ayet, bir işaret var!” diyor.

İsteyen istediği gibi yorumlar!

(yarın kaldığım yerden…)

Bir yazar / Bir öykü

ANTOİNE DE SAINT-EXUPERY

Hakkında

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint Exupéry (29 Haziran 1900 - 31 Temmuz 1944),

Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle "Küçük Prens" (Le Petit Prince) isimli eseriyle ünlenmiştir. Yaşamı Fransa'nın Lyon şehrinde doğdu. Beşkardeşin üçüncüsüydü. Aristokrat bir aileye mensup olan Exupéry dört yaşındayken babasını kaybetti. Babasının ardından aile hızla yoksullaştı. Anneleri kültürlü bir kadındı. İlk öğretmenleri anneleri oldu. Exupéry okulda başarılı değildi. Ödevlerle arası yoktu, sürekli ceza alıyordu. Uçaklarla 12 yaşında tanıştı. Evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girer uçakları yakından seyrederdi. 12 yaşındayken bir pilot onu uçağına aldı ve uçurdu. Kardeşi François'in *ü onu ve ailesini çok sarstı. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı çok istediği halde annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts'ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakıp askere gitti. Askerlik görevini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yaptı. Strasbourg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine Paris'te bir ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başladı. Ticaret yaşantısında başarısız oldu. Bu arada yazı yazmaya da başlamıştı. 1926 yılı hayatında bir dönüm noktası oldu: Tekrar uçmaya başlamıştı. Toulouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak göreve başladı. İlk kitabı Güney Postası'nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. Gece Uçuşu adlı romanı Arjantin'deki yaşantısını anlatır. Paris'te evlendi. 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus'ta çöle zorunlu iniş yaptı, kayboldu. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından bir Bedevi tarafından bulundular. İspanya İç Savaşı boyunca Fransız gazetesi adına muhabir olarak görev yaptı. Havacılık alanında birçok buluşa imza attı. Gece uçuşlarını düzenleyen cihazların geliştirilmesinde katkı sağladı. II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya'nın işgaline uğradı. Komutanları Exupéry'ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa'nın yenilgisi üzerine ABD'yi gitti. Buradayken yazdığı Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı iki kitabı New York'ta çok tutuldu. En önemli eseri Küçük Prens'i de bu dönemde yazdı. Savaşın getirdiği yıkımın ortasında dünyaya bir umut mesajı vermek istiyordu. Bunu Küçük Prens'te bir çocuğun gözüyle yapmaya çalıştı. Ülkesinin işgal altındaki durumu onu çok üzmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika'ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti. Yine böyle bir keşif uçuşu sırasında 31 Temmuz 1944'te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.

Gece Uçuşu Hakkında

Gece koyu bir duman gibi yükseliyor, ovalarla vadiler birbirinden ayırt edilmiyordu. Köy yavaş yavaş bir ışık kümesi halini alıyordu. Üç pilot, aldıkları yüklerini götürmek üzere havalanmışlardı ancak bir tanesi hedefe varamamıştı…

Bir gecede yaşanan bu * kalım mücadelesini, insanın doğayla olan savaşını, amaca ulaşmak için gösterdiği çabayı, iradesini, cesaretini ve sorumluluğunu yerine getirebilmek için yaptıklarını anlatan, gerçek tadında, usta işi bir eser…

Bir şair / Bir şiir;

CAN YÜCEL

Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim

Hayatta ben en çok babamı sevdim

Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk

Çarpık bacaklarıyla -ha düştü, ha düşecek-

Nasıl koşarsa ardından bir devin

O çapkın babamı ben öyle sevdim

Bilmezdi ki oturduğumuz semti

Geldi mi de gidici-hep, hep acele işi! -

Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi

Atlastan bakardım nereye gitti

Öyle öyle ezberledim gurbeti

Sevinçten uçardım hasta oldum mu?

40'ı geçerse ateş, çağırırlar İstanbul'a

Bir helalleşmek ister elbet, diğ'mi, oğluyla!

Tifoyken başardım bu aşk oyununu

Oh dedim, göğsüne gömdüm burnumu

En son teftişine çıkana değin

Koştururken ardından o uçmaktaki devin

Daha başka tür aşklar, geniş sevdalar için

Açıldı nefesim, fikrim, can evim

Hayatta ben en çok babamı sevdim.

Hakkında

Can Yücel, 1926 İstanbul doğumlu.

Eski milli eğitim bakanlarından Hasan Âli Yücel'in oğludur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde Latince-Yunanca okudu. Öğrenimine İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde klasik filoloji okuyarak devam etti. Sanat tarihi dersleri izledi. Şair, çevirmen ve radyo görevlisi olarak tanındı. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra'da BBC'nin Türkçe b*ünde spikerlik yaptı (1953-1958) . Türkiye'ye döndükten sonra bir süre turist rehberi olarak çalıştıktan sonra bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını sürdürdü. Nazım, nesir çevirileriyle de tanınan Can YÜCEL, şiir alanında ilk kitabı YAZMA (1950) dan sonra uzun bir süre biçim arayışlarıyla oyalandı.

Çeşitli edebiyat, kültür ve siyasi dergilerde; şiirleri, edebiyat ve tiyatro çevirileri ile siyasal konularda yazıları yayımlandı. 12 Mart döneminde Che Guevara 'nın "Gerilla Harbi" ve "İnsan ve Sosyalizm" kitaplarının çevirisi nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1974 affıyla tahliye oldu. 12 Eylül sonrasında "Somut" dergisindeki "Hamileler" isimli şiiri edebe aykırı, müstehcen olduğu iddiasıyla para cezasına çarptırıldı. Aynı iddiayla "Rengâhenk" adlı kitabı toplatıldı.

Şairliğini, şiirin külhanca raconlarından yararlanarak siyasal inançlarıyla yoğurdu.

12 Ağustos 1999 tarihinde İzmir'de öldü, vasiyetine uyularak Datça'da toprağa verildi.

Dipnotum

Zaman aşımına uğrayan sorumluluklar (2);

Osmanlı zamanında halk da sarayda içki içmekteydi. Yasaklara karşın içmekteydi. Padişahların, sadrazamların, vezirlerin içeni de vardı içmeyeni de… Bunun böyle olduğunu anlamak için birkaç kitap karıştırmak yeter de artar bile. Ben de öyle yaptım. Kitaplığımdan üç kitap bulup çıkardım. Bunlardan birincisi “Muhteşem Süleyman” döneminde yaşayan Gelibolulu Mustafa Ali’nin (1541-1600) “Ziyafet Sofraları” adlı kitabının meyhaneleri anlatan 73. Bölümü…

(bu yazıya gelecek hafta devam edeceğim).

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* Açıklama

* 1703 - Japonya'da deprem: 200.000 ölü.

* 1709 - Alexander Selkirk 4 sene 4 ay Şili sahiline 400 mil uzaklıktaki bir adada tek başına yaşadıktan sonra kurtarıldı. Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe adlı kitabına model olmuştur.

* 1848 - Kaliforniya'da altına hücum başladı. Servet arayan Çinli göçmenlerle dolu ilk gemi San Francisco'ya vardı.

* 1880 - Cadde ve sokakların gece aydınlatılması uygulamasına ilk defa Wabash'ta (Hindistan) başlandı.

* 1914 - İstanbul'da Elektrikli Tramvay İşletmesi açıldı.

* 1918 - ABD, I. Dünya Savaşı'na girdi.

* 1922 - James Joyce'un en önemli eseri olan Ulysses yayımlandı. Kitabın yayımlandığı bu gün, aynı zamanda İrlanda'lı yazarın doğum günüdür.

* 1924 - Sovyetler Birliği'nde Vladimir İlyiç Lenin'in *üyle boşalan Komiserler Konseyi Başkanlığı'na Aleksey İvanoviç Rikov getirildi.

* 1928 - Ankara Çimento Fabrikası açıldı.

* 1933 - Adolf Hitler, Almanya parlamentosunu feshetti.

* 1935 - Türkiye'de Kız Teknik Öğretmen Okulu kuruldu.

* 1935 - İlk yalan makinesi Leonarde Keeler tarafından denendi.

* 1935 - Ayasofya Müzesi halkın ziyaretine açıldı.

* 1938 - Bursa Merinos Fabrikası, Atatürk tarafından törenle açıldı.

* 1943 - II. Dünya Savaşı: Stalingrad muharebesinin ardından son Alman birlikleri de Ruslara teslim oldu.

* 1945 - II. Dünya Savaşı: ABD başkanı Franklin D. Roosevelt ve İngiltere başbakanı Winston Churchill, Sovyet lideri Josef Stalin ile Yalta Konferansı'nda görüşmek üzere hareket ettiler.

* 1956 - Türk Eczacılar Birliği kuruldu.

* 1957 - Türkiye'de İstanbul İşçi Sendikaları Birliği bir bildiri yayımlayarak grev hakkı istedi. İstanbul İşçi Sendikaları Birliği'ne 47 sendika bağlıydı.

* 1958 - Ünlü soprano Maria Callas, Roma'da Bellini'nin Norma operasının galasında hastalığını ileri sürerek konser bitmeden sahneyi terk etti.

* 1959 - Hindistan'da Kongre Partisi liderliğine İndira Gandhi seçildi. İndira Gandhi Hindistan'da parlamenter sistemin kurucusu Cavaharlal Nehru'nun kızı.

* 1962 - 400 yıl sonra ilk kez Neptün ve Plüton aynı hizaya geldiler.

* 1967 - American Basketball Association (ABA) kuruldu. ABA, 1976 yılında NBA ligine dahil olarak faaliyetine son vermiştir.

* 1967 - Türkiye'de Devlet Planlama Teşkilatı müsteşarlığına, Başbakanlık Özel Teknik Müşaviri Turgut Özal getirildi.

* 1971 - İdi Amin, Uganda'da bir darbe ile iktidarı ele geçirdi.

* 1974 - F-16 Savaşan Şahin'ler ABD'de ilk uçuşunu yaptı.

* 1981 - Türkiye'de Milli Güvenlik Konseyi, eski Sosyal Güvenlik bakanlarından Hilmi İşgüzar'ı, hakkındaki iddiaların incelenmesi için Yüce Divan'a sevk etmeyi kararlaştırdı.

* 1982 - Suriye'nin büyük şehirlerinden Hama'da, Müslüman Kardeşler örgütüne yönelik büyük bir operasyon yapıldı. Operasyonda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu * tarihe Hama Katliamı olarak geçti.

* 1984 - Türkiye'de Vergi iadesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Böylece 1 Ocak 1984 tarihinden itibaren ücretlilerin, memurların, emeklilerin, bunların eş ve çocuklarının ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının kira giderleri hariç, ev eşyaları, yiyecek, g

* 1989 - Son SSCB askeri birliği de Kabil'i terketti. Böylece Afganistan'daki dokuz yıllık Rus işgali sona ermiş oldu.

* 1990 - Güney Afrika devlet başkanı De Klerk, Afrika Ulusal Kongresi'ne konulan 30 yıllık yasağı kaldırdı. Aralarında Nelson Mandela'nın da bulunduğu siyasi mahkûmların en kısa sürede serbest bırakılacağını söyledi.

* 1991 - Türkiye'de Silopi ve Cizre'ye gazetecilerin girmesi yasaklandı.

* 1995 - Türkiye'de İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye kitabını toplatma kararı aldı.

* 1995 - Türkiye'de Özelleştirme Yüksek Kurulu, Et ve Balık Kurumu'nu 2 yıl hiç ödemesiz 1,5 trilyona Hak-İş'e bağlı Öz Gıda İş sendikası'na sattı.

* 1997 - Türkiye'de Ankara Sincan'da Refah Partili belediyenin düzenlediği Kudüs Gecesi tepkiye yol açtı. Türkiye, Sincan'daki konuşması nedeniyle İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri'yi resmen protesto etti.

* 2000 - Fildişi Sahili Milli Takımı, Afrika Kupası'nın ilk turunda elenince, ülkenin diktatörü futbolcuların tümünü bir askeri kampa hapsettirdi.

* 2004 - Türkiye'de Konya'nın Selçuklu ilçesinde 11 katlı Zümrüt Apartmanı yapım hatası nedeniyle çöktü: 92 kişi öldü.

* 2007 - Birleşmiş Milletler İklim Raporu açıklandı. Küresel ısınmanın insan yaşamını tehdit ettiği uyarısı yapıldı

* 2009 - Türkiye'de Ergenekon davası kapsamında 41’i tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın 46. duruşmasında ifade veren Sami Hoştan, "Susurluk kazasındaki kayıp çanta bende" dedi.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1522 - Lodovico Ferrari, İtalyan matematikçi (ö. 1565)

* 1650 - Papa XIII. Benedict, Papa (ö. 1730)

* 1700 - Johann Christoph Gottsched, Alman yazar (ö. 1766)

* 1802 - Jean Baptiste Boussingault, Fransız kimyacı (ö. 1887)

* 1861 - Mehmet Vahideddin, Son Osmanlı padişahı (ö. 1926)

* 1882 - James Joyce, İrlandalı yazar (ö. 1941)

* 1902 - Alvarez Bravo, Meksikalı fotoğrafçı (ö. 2002)

* 1905 - Ayn Rand, Rus asıllı Amerikan yazar (ö. 1982)

* 1926 - Valéry Giscard d'Estaing, Fransız politikacı

* 1936 - Metin Oktay, Türk futbolcu (ö. 1991)

* 1942 - Graham Nash, İngiliz tenör

* 1945 - Kerem Yılmazer, Türk tiyatrocu (ö. 2003)

* 1947 - Farrah Fawcett, ABD'li aktris (ö. 2009)

* 1956 - Adnan Oktar, Türk yazar

* 1958 - George Grigore, Romen yazar,tercüman, araştırmacı, profesör ve doğu bilimci

* 1963 - Eva Cassidy, ABD'li şarkıcı (ö. 1996)

* 1977 - Shakira, Kolombiya'lı şarkıcı

* 1979 - Fani Halkia, Yunan atlet

* 1981 - Emre Aydın, Türk pop rock sanatçısı

* 1987 - Gerard Piqué, İspanyol Futbolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1250 - XI. Eric, İsveç kralı (d. 1216)

* 1907 - Dmitri Mendeleev, Rus kimyacı (d. 1834)

* 1966 - Hacı Ömer Sabancı, Sabancı Holding'in kurucularından (d. 1906)

* 1969 - Boris Karloff, İngiliz aktör (d. 1887)

* 1970 - Bertrand Russell, İngiliz matematikçi, filozof ve Nobel Ödülü sahibi (d. 1872)

* 1974 - Orhan Avşar, Türk müzisyen (d. 1917)

* 1979 - Sid Vicious, Britanyalı müzisyen (d. 1957)

* 1980 - William Howard Stein, ABD'li kimyacı Nobel Ödülü sahibi (d. 1911)

* 1987 - Alistair MacLean, İskoçyalı romancı (d. 1922)

* 1988 - Marcel Bozzuffi, Fransız sinema oyuncusu (d. 1928)

* 1995 - Donald Pleasence, İngiliz aktör (d. 1919)

* 1996 - Gene Kelly, ABD'li aktör (d. 1912)

* 2005 - Max Schmeling, Dünya ağır sıklet şampiyonu Alman boksör (d. 1905)

* 2011 - Defne Joy Foster, Türk dizi oyuncusu, sunucu ve eski VJ (d. 1975)

* 2014 - Philip Seymour Hoffman, Oscar sahibi ABD'li oyuncu ve yönetmen (d. 1967)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi