Günün İçinden – 01.02.2024

Günün İçinden – 01.02.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

KARINCA VE FİL

Bir gün bir karınca bir file âşık olmuş. Annesi bu durumu onaylamamış.

Karınca:

- Bana değil karnımdakine acı, demiş.

Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Mucizesi (4);

(kaldığım yerden)

O mucize laiklik sayesinde…

Türkiye Cumhuriyeti neden bir mucizedir?

Panislamist ve pantürkist olarak tanımlanan ilk bağnaz ideolojinin egemen olduğu bir toplumu çağdaş, laik bir topluma dönüştürdüğü için; tek boyutlu bir toplumu çoğulcu bir topluma dönüştürdüğü için bir mucizedir. Türkiye Cumhuriyeti her şeye karşın, bugünkü laik eğitim-öğretim sistemidir. Laik eğitim-öğretim sisteminden ödün verenler, onu dinselleştirenler, Türk toplumunun devindirici gücünü boğmaktadır. 1919’da Türk toplumu ile Arap toplumları aynı kısırdöngünün tutsağı idi. Türk toplumunun demokrasiyi bulması laiklik sayesinde olmuştur.

Bu, elbette bir mucizedir!

(yarın yeni bir yazıyla…)

Bir yazar / Bir öykü

J. K. ROWLING (Robert Galbraith)

Hakkında

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling tarafından yazılan Cormoran Strike Serisi'nde yazar "Robert Galbraith" adında takma bir isim kullanmıştır.

Joanne "Jo" Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling (d. 31 Temmuz 1965, İngiltere), Harry Potter fantastik bilim kurgu serisinin yazarı olarak tanınmış İngiliz yazar. Kathleen, kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyük annesinin onuruna bu adı almıştır. Rowling 31 Temmuz 1965'te Chipping Sodburry, İngiltere'de doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive'de okudu. Exeter Üniversitesi'nde, bir yıllık Fransa'da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonra Londra'ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir sekreter olarak Amnesty International'de çalışmaya başladı. İlk Eserini "tavşan" adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. Ama onun hayatını değiştiren eseri Harry Potter'dir. İsmini "J. K. Rowling" olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury'in korkusudur. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için "J. K. Rowling" şeklinde kullandı. Küçükken herkes onu "Jo" diye çağırırdı sadece birisi ona çok kızgınken "Joanne" derdi. Bu sırada, Rowling'in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı. Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester-Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı ve yolculuk sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kâğıda dökmeye başladı. Rowling daha sonra Portekiz'e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon gazetecisi Jorge Arantes'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı. Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı. Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi'nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu...

Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. Doğal olarak yazar Rowling' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere'nin en zengin kadını ünvanını elde etti. Rowling'in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde. 26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel'la çocukları Jessica ve David'e ithaf etti. 23 Ocak 2005'te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie'ye ithaf etti. 2012 Yılında ise 'The Casual Vacancy' adlı kitabını yazarak ilk defa yetişkinler için bir kitap yazmış oldu.

Harry Potter serisi

1- Harry Potter ve Felsefe Taşı (26 Haziran 1997)

2- Harry Potter ve Sırlar Odası (2 Temmuz 1998)

3- Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (8 Temmuz 1999)

4- Harry Potter ve Ateş Kadehi (7 Temmuz 2000)

5- Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (21 Haziran 2003)

6- Harry Potter ve Melez Prens (16 Temmuz 2005)

7- Harry Potter ve * Yadigârları (21 Temmuz 2007)

Ekim 2015'te Rowling, sekizinci Harry Potter hikâyesi ve Harry Potter'ın en küçük oğlu Albus'u konu alan, oyun yazarları Jack Thorne ve John Tiffany ile birlikte yazdığı iki sahnelik oyun Harry Potter and the Cursed Child'ı Pottermore aracılığıyla duyurdu. 28 Ekim 2015 tarihinde biletler ilk kez satışa sunuldu ve birkaç saat içinde tükendi.

Cormoran Strike serisi

1- Guguk Kuşu (Robert Galbraith mahlasıyla) (2013)

2- İpekböceği (Robert Galbraith mahlasıyla) (2014)

3- Career of Evil (Robert Galbraith mahlasıyla) (2015)

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

“Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında –örneğin uyurken– Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve * Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin *ü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

Bir şair / Bir şiir;

AHMET HAŞİM

Merdiven

Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak

Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

Sular sarardı yüzün perde perde solmakta

Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

Eğilmiş arza kanar muttasıl kanar güller

Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller

Sular mı yandı neden tunca benziyor mermer

Bu bir lisan-ı hafidir ki ruha dolmakta

Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

Hakkında

Doğum: 1887, Bağdat, Irak

* tarihi ve yeri: 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul

Bağdat'ta doğmuştur. Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdat'ın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Hikmet Bey'dir. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü. Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.Annesinin *ü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul'a geldi.

1897'de Galatasaray Sultanîsine yatılı olarak verildi. 1907'de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi. Bir taraftan da Mekteb-i Hukuk'a devam etti. I. Dünya Savaşı'ndaki askerliği (1914 - 1918) sırasında Anadolu'nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1924'de Paris'e. 1932'de de hastalığı sebebiyle Frankfurt'a gitti. Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı. Sanâyi-i Nefise Mektebinde (Güzel Sanatlar Akademisi) mitoloji dersleri hocalığı ve Mülkiye Mektebindeki Fransızca öğretmenliği görevlerine ölünceye kadar devam etti.Hâşim'in sanat ve edebiyata ilgisi Galatasaray Sultanîsinde başlar.

Bilinen ilk manzumesi 'Leyâl-i Aşkım' 1901'de 'Mecmua-i Edebiyye'de yayınlandı. Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddin'in tesiri altında kaldı. Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı. Bundan sonra kendi şahsiyetini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı.1905 - 1908 tarihleri arasında yazdığı ve Piyâle kitabına aldığı 'Şi'r-i Kamer' serisindeki şiirleri hayal zenginliği, iç ahenkteki kuvvet ve büyük telkin kabiliyeti ile dikkat çekti ve beğenildi.1909'da kurulan Fecr-i Âtî'ye girdi. 'Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek' prensibinden hareket eden Fecr-i Âtî grubunun yayın organı Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınladı ve Servet-i Fünûn - Edebiyat-ı Cedide - topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı. 1911'de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Atî dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

Dipnotum

Zaman aşımına uğrayan sorumluluklar (1);

1968 yılında Türk Dil Kurumu’nca basılan A. Dilaçar’ın ‘Dil, Diller ve Dilcilik’ adlı kitabını daha yeni inceleyebildim. Uzun zaman böyle bir kitabın varlığından haberim olmadı. Sağda solda pek üstünde de durulmadı öyle. Geç kalmış olmakta tek kusurlu ben olmam gerekir elbette. Bu ön açıklamayı, yıllar sonra mı aklın başına geldi, önce nerelerdeydin diye soranlar olabileceğini düşünerek yapıyorum!

Türk Dil Kurumu’nun yayınları arasında yer alan 350 sayfalık kitapçığın amacı, Türk Dil meraklısının durumu, ihtiyacı ve gücü daima göz önünde bulundurularak, dili ilgilendiren bütün konular hakkında, yani kısaca dilbilim hakkında genel bilgi vermektedir.

(yarın kaldığım yerden devam edeceğim.)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1662 - Çinli general Koxinga, dokuz ay süren kuşatmadan sonra Tayvan adasını ele geçirdi.

* 1793 - Fransa, İngiltere ve Hollanda'ya savaş ilan etti.

* 1814 - Filipinler'deki Mayon yanardağı lav püskürdü: yaklaşık 1200 kişi yaşamını yitirdi.

* 1861 - Amerikan İç Savaşı: Teksas, ABD'den ayrıldı.

* 1884 - Oxford English Dictionary'nin ilk baskısı yapıldı.

* 1887 - ABD'de emlakçılık yapan Harvey Henderson Wilcox ve karısı Hollywood isimli çiftliklerini tapu dairesinde kayderttirdi.Los Angeles'in batısındaki araziye telefon, elektrik, gaz ve su getirttiler.Amerikan sinema endüstrisi burada doğdu.

* 1895 - Lumieres kardeşler, sinema makinasını icat ettiler.

* 1896 - Giacomo Puccini'nin La bohème operası ilk kez İtalya'nın Turin şehrinde sahnelendi.

* 1913 - Grand Central Terminal, New York'ta açıldı: dünyanın en büyük tren istasyonu.

* 1915 - 20th Century Fox film şirketi kuruldu.

* 1918 - Rusya Gregoryen takvim'e geçti.

* 1923 - Almanya'da enflasyon artıyor 1 sterlin 220 bin mark değerine ulaştı.

* 1924 - İngiltere, SSCB'yi resmen tanıdı.

* 1935 - Ayasofya, müze olarak halkın ziyaretine açıldı.

* 1943 - Almanların 6. Ordusu Stalingrad'da teslim oldu

* 1944 - Bolu-Gerede depremi: Gerede, Bolu ve Çankırı'daki depremlerde 4.611 kişi öldü.

* 1957 - Alman mühendis Felix Wankel tarafından icat edilen ve çalışan ilk prototip Wankel motoru, Almanya NSU araştırma ve geliştirme merkezinde ilk kez çalıştırıldı.

* 1958 - Mısır ve Suriye, Birleşik Arap Cumhuriyeti adıyla birleşti. Bu durum ancak 1961'e dek sürdü.

* 1963 - İki uçağın Ankara üzerinde çarpışarak Ulus semtine düşmesi sonucu 80 kişi yaşamını yitirdi.

* 1968 - Vietnam Savaşı: Vietkong'lu Nguyen Van Lem, Güney Vietnam'lı milli polis şefi Nguyen Ngoc Loan tarafından vurularak öldürüldü. İnfaz anı hem video hem de fotoğraf olarak kaydedildi.

* 1974 - İzmir'de sabaha karşı saat 02'de bir deprem oldu, tarihi saat kulesinin tepesinin de yıkıldığı depremde 2 kişi hayatını kaybetti.

* 1974 - São Paulo'da (Brezilya) 25 katlı bir işyerinde yangın çıktı: 189 kişi öldü, 293 kişi yaralandı.

* 1978 - Film yönetmeni Roman Polanski kefaletini yakarak ABD'den Fransa'ya kaçtı. 13 yaşında bir kızla cinsel ilişkiye girme suçuyla hakkında dava açılmıştı.

* 1979 - Humeyni'yi Paris'teki 14 yıllık sürgün yaşamından Tahran'a dönüşünde milyonlarca İran'lı karşıladı.

* 1979 - Milliyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi, suikast sonucu öldürüldü. 25 Haziran'da yakalanan saldırgan Mehmet Ali Ağca, 1980'de * cezasına çarptırıldı.

* 1989 - Milli futbolcu Tanju Çolak, Monte Carlo'da düzenlenen törende Altın Ayakkabı ödülü aldı.

* 1990 - Yugoslav ordusu Kosova'ya girdi.

* 1992 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Tünekpınar köyünde çığ düşmesi sonucu 32 er öldü.

* 1997 - Susurluk kazasıyla ortaya çıkan karanlık ilişkileri protesto etmek ve temiz toplum, temiz siyaset özlemini duyurmak amacıyla Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık eylemi başlatıldı.

* 2003 - Uzay mekiği Columbia, dünyaya dönüşü sırasında, Teksas üzerinde parçalandı: mekikteki yedi astronot öldü.

* 2004 - Suudi Arabistan'da Hac sırasında çıkan izdihamda 289 hacı öldü.

* 2005 - Kanada aynı cinsiyetten olanların evlenmesini yasallaştıran 4. ülke oldu.

* 2012 - 30 yıllık Dev-Yol davası düştü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesinde 574 sanıkla 18 Ekim 1982'de başlayan Dev-Yol ana davasının tüm sanıklar yönünden zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

* 2012 - Mısır'ın ünlü takımı El Ehli ile Port Said'in El Masri takımları arasındaki maçtan sonra çıkan *larda 74 kişi öldü, 200'ü ağır binden fazla kişi yaralandı.

* 2013 - Ankara'da ABD Büyükelçiliği'nde patlama,patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1459 - Conrad Celtes, Alman bilgin (ö. 1508)

* 1462 - Johannes Trithemius, Alman bilim adamı (ö. 1516)

* 1552 - Edward Coke, İngiliz sömürge girişimcisi (ö. 1634)

* 1761 - Christian Hendrik Persoon, Güney Afrikalı bilim adamı (ö. 1836)

* 1796 - Abraham Emanuel Fröhlich, İsveç şair (ö. 1865)

* 1804 - Handrij Zejler, Sorb yazar (ö. 1872)

* 1872 - Jerome F. Donovan, Amerikalı politikacı (ö. 1949)

* 1874 - Hugo von Hofmannsthal, Avusturyalı yazar (ö. 1929)

* 1878 - Milan Hodža, Slovakyalı politikacı (ö. 1944)

* 1882 - Louis Spencer St.Laurent, Kanada'nın 12. başbakanı

* 1884 - Yevgeny Zamyatin, Rus yazar (ö. 1937)

* 1887 - Charles Nordhoff, İngiliz yazar (ö. 1947)

* 1894 - John Ford, Amerikalı yönetmen ve yapımcı (ö. 1973)

* 1894 - James P. Johnson, Amerikalı besteci (ö. 1955)

* 1895 - Conn Smythe, Kanadalı mimar (ö. 1980)

* 1901 - Clark Gable, ABD'li sinema oyuncusu (ö. 1960)

* 1902 - Langston Hughes, Amerikalı yazar (ö. 1967)

* 1905 - Emilio G. Segré, İtalyan fizikçi, Nobel Ödülü Sahibi (ö. 1989)

* 1906 - Hildegarde, Amerikalı aktris ve şarkıcı (ö. 2005)

* 1908 - George Pal, Macar yönetmen ve yapımcı (ö. 1980)

* 1909 - George Beverly Shea, Kanadalı şarkıcı (ö. 2013)

* 1914 - Jale İnan, arkeolog (ö. 2001)

* 1915 - Stanley Matthews, İngiliz futbolcu (ö. 2000)

* 1918 - Muriel Spark, İskoç yazar (ö. 2006)

* 1922 - Renata Tebaldi, İtalyan soprano (ö. 2004)

* 1924 - H. Richard Hornberger, Amerikalı yazar (ö. 1997)

* 1926 - Stuart Whitman, Amerikalı aktör

* 1928 - Muzaffer Buyrukçu, Türk yazar (ö. 2006)

* 1930 - Shahabuddin Ahmed, Bangladeş başbakanı

* 1931 - Boris Yeltsin, Rus devlet adamı (ö. 2007)

* 1936 - Tuncel Kurtiz, Türk sinema ve tiyatro sanatçısı, seslendirme sanatçısı (ö. 2013)

* 1950 - Ali Haydar Konca, siyasetçi

* 1952 - Engin Ardıç, Türk gazeteci

* 1965 - Jarozlaw Araskiewicz, Polonyalı futbolcu

* 1967 - Azer Bülbül, Fantazi Müzik Sanatçısı

* 1968 - Lisa Marie Presley, Rock şarkıcısı (Elvis Presley'nin kızı)

* 1969 - Gabriel Batistuta, Arjantinli futbolcu

* 1970 - Asuman Dabak, Türk tiyatro, sinema, dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı

* 1980 - Kenan Hasagić, Boşnak futbolcu

* 1980 - Florin Bratu, Rumen futbolcu

* 1981 - Gustaf Norén, Mando Diao grubunun gitaristi

* 1982 - Michael Fink, Alman Futbolcu

* 1984 - Darren Fletcher, İskoç futbolcu

* 1994 - Harry Styles, One Direction üyesi İngiliz şarkıcı, söz yazarı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1851 - Mary Shelley, İngiliz yazar (d. 1797)

* 1916 - Yusuf İzzeddin Efendi, Osmanlı şehzade (d. 1857)

* 1944 - Piet Mondrian, Hollandalı ressam (d. 1872)

* 1966 - Buster Keaton, ABD'li aktör (d. 1895)

* 1976 - Werner Heisenberg, Nobel ödüllü Alman fizikçi (d. 1901)

* 1979 - Abdi İpekçi, Türk gazeteci, yazar (cinayet) (d. 1929)

* 1979 - Niyazi Akıncıoğlu, Türk şair (d. 1919)

* 1981 - Ayşe Saffet Alpar, Türkiye'nin ilk kadın rektörü (d. 1903)

* 1999 - Barış Manço, Türk müzisyen (d. 1943)

* 2002 - Aykut Barka, Türk yer bilimci (d. 1951)

* 2004 - Süha Arın, Türk belgesel sinemacı (d. 1942)

* 2005 - John Vernon, Kanadalı aktör (d. 1932)

* 2007 - Gian Carlo Menotti, İtalyan asıllı ABD'li besteci (d. 1911)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi