Günün İçinden – 30.01.2024

Günün İçinden – 30.01.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

DELİ HASTANESİ

Bir gün bir bilim adamı yılbaşı nedeniyle hastaneleri gezip akıllanan delileri salmaya karar vermiş. Bir sürü hastaneyi gezmiş fakat hiç akıllandığına kanaat getirilen deliye rastlamamış. En sonunda bir hastaneye gitmiş birde bakmış ki bütün deliler zıplıyor.

Hemen onlarla ilgilenen doktorlara sormuş:

– Bunlar neden böyle zıplıyorlar?

Doktor:

– Bunlar kendilerini mısır patlağı zannediyorlar, demiş.

Bir de bakmışlar ki bir tanesi zıplamadan yatağın üzerinde sabit bir şekilde duruyormuş. Hemen ona yaklaşarak sormuş:

– Sen neden zıplamıyorsun?

Deli:

– Ben tavaya yapıştım…

Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Mucizesi (2);

(kaldığım yerden)

“Türkiye’yi örnek göstermek kimin haddine!

Türkiye’yi örnek almak (göstermek) için mangal kadar yürek ister!”

Cümlemin sonuna “Saygı lütfen!” uyarısını boşuna koymadım ben.

Türkiye’yi Arap toplumlarına örnek göstermek, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve devrimlerine misli görülmemiş bir hakarettir. Arap toplumları, zihinsel ve yapısal nedenlerden dolayı, hiçbir zaman laikleşemez. İslam dini buna engeldir. Türkiye Cumhuriyeti, İslam’a karşın (yetersiz olsa bile) laikleşti ve demokratikleşti ise, bu dönüşüme “Mucize!” denmez de ne denir?

Arap toplumu, varsa, parayı bastırır ve Batı’nın teknoloji ürünlerini satın alır ama evrensel özgürlükçü değerlere sırtını döner, dönmektedir. Bir zamanlar Osmanlıcıların ve günümüz muhafazakârlarının yaptığı gibi “Batı’nın teknolojisini alalım ama kendi geleneksel değerlerimize sahip çıkalım!” ninnisiyle uyumaya devam eder. Batı’nın teknolojisini üreten düşünce sisteminin laik ideale dayandığını hiçbir zaman anlayamaz. Anlamamıştır!

(yarın kaldığım yerden…)

Bir yazar / Bir öykü

JOHN STEİNBECK

Hakkında

John Steinbeck, (27 Şubat 1902 - 20 Aralık 1968) ABD'li yazar.

27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı.

Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı.1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Gazap Üzümleri

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Bir şair / Bir şiir;

YAHYA KEMAL BEYATLI

Vuslat

Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar,

Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar,

Bir hazzı tükenmez gece sanmakla zamanı,

Görmezler ufuklarda şafak söktüğü anı.

Gördükleri rüya, ezeli bahçedir aşka;

Her mevsimi bir yaz ve esen rüzgârı başka,

Bülbülden o eğlencede feryat işitilmez,

Gül solmayı, mehtap azalıp bitmeği bilmez;

Gök kubbesi her lahza bütün gözlere mavi,

Zenginler o cennette fakirlerle müsavi;

Sevdaları hülyalı havuzlarda serinler,

Sonsuz gibi bir fıskiye ahengini dinler.

Hakkında

Yahya Kemal Beyatlı 1884 yılında Yenimahalle Üsküp'te dünyaya gelmiştir.

Annesinin ismi Naki’ye, babasının ise İbrahim Naci’dir. Asıl adı Ahmet Agâh'tır. İlköğrenimini Üsküp'te gördü. İstanbul Vefa Lisesi mezunudur. Başlangıçta Sultan II. Abdülhamit yönetimine karşı muhaliflerin safında yer alarak 1903'de Paris'e gitti. Fransa'da siyasal bilgiler okurken hocası Albert Sorrel'in etkisinde kaldı ve düşüncelerinde değişmeler oldu.

Fransa'da 9 yıl kaldı. Fransız Edebiyatı'nı ve edebiyatçılarını yakından tanıma imkânı buldu. Onlardan etkilendi. Doğu Dilleri Okulu'na devam ederek Arapça ve Farsçasını geliştirdi. Divan şiiri üzerinde yoğunlaştı.

1913 yılında İstanbul'a döndü. Darülfünunda tarih ve edebiyat dersleri okuttu. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Lozan Konferansı'na katıldı. 1923'te Urfa Milletvekili seçildi. Çeşitli ülkelerde diplomatik görevler alarak Türkiye'yi temsil etti. Yozgat, Tekirdağ ve İstanbul Milletvekilliği yaptı. Pakistan Büyükelçiliği görevindeyken 1949 'da emekli oldu ve yurda döndü.

Tedavi için Paris'e gitti. Bir yıl sonra 1958'de öldü.

Dipnotum

(kaldığım yerden)

Günlük gözlemlerim (6);

(devamla…)

Yeterli bir döküm yapmadan, edebiyat hakkında kuramsal bir tabandan ve bu kuramı yaşama bağlayan tutarlı ir dünya görüşünden yoksun olaraktan yalnızca oradan buradan toplanan rasgele yayın gereciyle güzel/çirkin, değerli/değersiz ayrımına gitmek, inanılmayacak bir cesaret, kendini bilmez bir ataklık olur.

Sözü yıllıklara getirmek istiyorum. Yıllıklara, geçen yılın romanı, hikâyesi, şiiri, eleştirisi vb. toplu yazıla yer alır. Bu iş ancak iki türlü yapılabilir kanısındayım: bir yılın muhasebesi, ya değerlendirmesini, kanıtlarını da birlikte getiren bir araştırma-inceleme biçimine yapılır, ya da belirli daldaki yayınlar hakkında okura, elverdiğince eksiksiz, tarafsız bilgiler verilir. Ama bakıyorsunuz yazarın kendisi, bir yerde, birçok yapıtı görmediğini itiraf ediyor. Kimi değinmelerinden ise, çoğu yapıtın yalnızca kapağını kaldırdığı anlaşılıyor. Okumadığı bu kitaplar hakkında eleştirel değerlendirmeye gitmese, yine neyse. Buna da cüret ediyor. Sonuçta, belirgin tek bir ölçüt kalıyor: O yıl, örneğin “x” yılı, yalnız onun beğenisine uyan şair ve yazarların, yalnız onun eleştirel görüşlerini yansıtan eleştirmenlerin, yani, yalnız onun kooperatifinin sınırları içine giren yazarların yılı oluyor…

(yarın, kaldığım yerden)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1648 - Hollanda ile İspanya arasında Münster Antlaşması imzalandı ve Sekiz Yıl Savaşları sona erdi.

* 1847 - Kaliforniya'nın Yerba Buena şehrinin adı San Francisco olarak değiştirildi.

* 1867 - Mutsuhito Japonya'nın İmparatoru oldu.

* 1919 - Paris Barış Konferansı'nda itilaf devletleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasını kararlaştırdılar.

* 1925 - Türk hükümeti Piskopos VI. Constantine'in İstanbul dışına çıkarılmasını kararlaştırdı.

* 1923 - Yunanistan ile Ahali Mübadelesi Antlaşması yapıldı. Aralık 1923'te başlayıp 1927 yılına kadar süren uygulamayla 400 bin Türk ve 1 milyonu aşkın Rum yer değiştirdi.

* 1928 - Bursa Amerikan Kız Koleji dört kızın Hristiyan yapıldığı iddiaları üzerine misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle kapatıldı.

* 1930 - Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti kuruldu.

* 1931 - Boksör Küçük Kemal Yunanistan şampiyonu Angelidis'i yendi.

* 1933 - Adolf Hitler şansölye oldu.

* 1942 - İran'da Tudeh Partisi kuruldu.

* 1942 - Türkiye'de pasta yapımı ve ticareti yasaklandı, stokçulara uygulanacak cezalar belirlendi.

* 1943 - Churchill Adana’ya gelerek İsmet İnönü’yle görüştü.

* 1946 - Macaristan'da komunist rejim ilan edildi.Macaristan Halk Cumhuriyeti

* 1948 - Kış olimpiyatları St. Moritz'de (İsviçre) başladı.

* 1948 - Hindistan lideri Mahatma Gandhi Yeni Delhi'de öldürüldü.

* 1950 - Sovyetler Birliği Kuzey Vietnam rejimini tanıdı. Fransa Sovyetler Birliği'ni protesto etti.

* 1951 - Sağlık Bakanı Ekrem Üstündağ bakımsızlıktan her yıl 300 bin yurttaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

* 1967 - İlk resmi tv yayını Ankara'da yapıldı.

* 1969 - The Beatles son konserini verdi.(The Beatles Çatı Konseri)

* 1969 - Türkiye'de ilk böbrek nakli Beyoğlu Devlet Hastanesi'nde yılında bugün Yusuf Özer adlı hastaya yapıldı. Ancak Yusuf Özer, kendisine takılan böbreğin bir akıl hastasından alındığını öne sürerek savcılığa başvurdu.

* 1971 - İstanbul'da Dev-Genç'liler "Özel Eğitimin Devletleştirilmesi" isteğiyle yürüyüş düzenledi.

* 1972 - İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'da gösteri yapanların üzerine ateş açarak 14 insan hakları savunucusunun ölümüne neden oldu. Bugün Birleşik Krallık tarihine kanlı pazar olarak geçti.

* 1972 - Pakistan, İngiliz Milletler Topluluğu'ndan ayrıldı.

* 1975 - THY'nin İzmir-İstanbul seferini yapan Bursa uçağı Marmara denizi'ne düştü: 41 kişi öldü.

* 1976 - George H. W. Bush CIA'nin başına getirilen 11. yönetici oldu.

* 1979 - İran hükümeti, Fransa'da sürgünde bulunan dini lider Ayetullah Humeyni'nin ülkeye geri dönmesine izin verdiklerini açıkladı.

* 1980 - Yabancı bankaların Türkiye'de şube açmaları Yabancı Sermaye ile ilgili kanun kapsamına alındı. Banka şubelerine kârlarını transfer etme hakkı tanındı.

* 1982 - İlk PC virus kodu Richard Skrenta tarafından yazıldı. Bu program 400 satır uzunluğundaydı ve kendisini "Elk Cloner" adlı bir Apple boot programı olarak kamufle ediyordu.

* 1983 - Adi suçtan hükümlü Ahmet Kerse Gaziantep'te idam edildi.

* 1983 - Nijerya hükümeti, 1 milyondan fazla Ganalı ve 700 bine yakın Batı Afrikalı işçiyi sınır dışı etti.

* 1985 - Ege denizinde düzenlenen "Deniz Kurdu-85" tatbikatı sırasında bir tank çıkarma gemisi fırtına yüzünden battı: 39 denizci öldü.

* 1986 - Kapatılan Adalet Partisi (AP) genel başkanı Süleyman Demirel "Bir ülkede işkence varsa siyasi sorumluluk da vardır" dedi.

* 1987 - Bakanlar kurulu askerlik yasasındaki yeni düzenlemeyi onayladı. Çağdışı kalma yaşı 46'dan 41'e indirdi, mesleği öğretmen olanlar askerliğini öğretmen olarak yapacak her isteyen bedelli askerlikten yararlanacak.

* 1989 - Kabil'deki (Afganistan) Amerika Birleşik Devletleri elçiliği kapatıldı.

* 1997 - Sincan'ın RP'li Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Kudüs'ü anma toplantısı düzenledi. Gecede intifada hareketini canlandıran bir oyun sergilendi ve gösterinin yapıldığı çadırda, Hizbullah ve Hamas örgütlerinin liderlerinin posterleri asıldı.

* 2000 - Kenya havayollarına ait bir yolcu uçağı Fildişi Sahili açıklarında okyanusa düştü: 169 kişi öldü.

* 2001 - TBMM'deki içtüzük görüşmeleri sırasında çıkan arbedede DYP milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, kalp krizi geçirerek öldü.

* 2002 - Slobodan Miloseviç, Birleşmiş Milletler örgütünün uluslararası savaş suçluları mahkemesinin kendisine karşı şeytani ve düşmanca bir tutum içinde olduğunu iddia etti.

* 2003 - Belçika'da aynı cinsiyetteki çiftlerin evliliği yasallaştı, böylece Belçika dünyada Hollanda'dan sonra bu yasayı çıkartan ikinci ülke oldu.

* 2004 - Kapatılan RP'ye yönelik Kayıp Trilyon Davasında mahkûm olan Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Saadet Partisi üyeliği ve genel başkanlık görevinden ayrıldı.

* 2005 - Irak'ta 50 yıldır ilk kez çok partili seçimler yapıldı. Sünniler seçimi boykot etti. Seçimin galibi Şiiler oldu. Celal Talabani, ülkenin ilk Kürt devlet başkanı seçildi. Şii İbrahim Caferi de başbakan oldu.

* 2005 - ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1882 - Franklin D. Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri'nin 32. başkanı (ö. 1945)

* 1927 - Olof Palme, İsveç başbakanı (ö. 1986)

* 1930 - Gene Hackman, ABD'li sinema oyuncusu

* 1935 - Richard Brautigan, ABD'li yazar (ö. 1984)

* 1937 - Boris Spassky, Rus satranç oyuncusu

* 1974 - Christian Bale, Galli sinema oyuncu

* 1974 - Abdel Zaher El-Saka , Mısırlı Futbolcu

* 1976 - Cristian Brocchi, S.S.Lazio'da oynayan İtalyan orta saha oyuncusu.

* 1987 - Arda Turan, Türk futbolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1948 - Mahatma Gandhi, Hint politikacı, özgürlük savaşçısı (d. 1869)

* 1948 - Orville Wright, ABD'li öncü havacı (d. 1871)

* 1951 - Ferdinand Porsche, Avusturya'lı otomotiv mühendisi (d. 1875)

* 1955 - Ord.Prof.Dr.Mim Kemal Öke, Türk tıp adamı (d. 1884)

* 1963 - Francis Poulenc, Fransız besteci (d. 1899)

* 1991 - Hulusi Sayın, Emekli Korgeneral (Ankara'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda) (d. 1926)

* 1991 - John Bardeen, Nobel Ödülü sahibi ABD'li fizikçi (d. 1908)

* 1991 - John McIntire, ABD'li aktör (d. 1907)

* 1998 - Ali Ulvi Ersoy, Türk karikatürist (d. 1924)

* 2001 - Jean-Pierre Aumont, Fransız aktör (d. 1911)

* 2007 - Sidney Sheldon, ABD'li yazar, oyun yazarı ve senarist (d. 1917)

* 2010 - Fatma Refet Angın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden (d. 1915)

* 2015 - Hakkı Kıvanç, Türk sinema ve dizi oyuncusu (d. 1931)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi