Günün İçinden – 23.01.2024

Günün İçinden – 23.01.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

MAYMUN

Kadın bebeğiyle otobüse binerken otobüs şoförü kendini tutamayıp şöyle demiş:

- "Aman tanrım ne kadar çirkin bir bebek..."

Kadın sinirle biletini kutuya basmış, en arka tarafa geçmiş, bir adamın yanındaki boş yere oturmuş. Adam dönmüş kadına;

- "Özür dilerim. Acaba az önce şoförle aranızda ne geçti?"

Kadın:

- "Büyük bir terbiyesizlik etti. Hakaret..."

Adam:

- "Bir kamu görevlisi insanlara hakaret edemez. Suç teşkil eder."

Kadın:

- "Doğru. Gideyim de şunu bir azarlayayım."

- "Merak etmeyin, ben maymununuza göz kulak olurum..."

Yorum

HARF DEVRİMİ (İbretlik satırlar)

Balıkhane Nazırı Aliş Bey ise “Bir Zamanlar İstanbul” adlı kitabında şu ibretlik satırları yazar: “Ne yazık ki, memleketimizin okumuş insanları geçim kaygısı ile ilkokul öğretmenliğini kabul etmemişle, bu yüzden ilkokul çağındaki çocuklar okulsuz kalmışlardır. Üsküdar tarafında 115, Galata civarında 120 ve İstanbul’da 300 ilkokul varken, bunların içinde ancak on okulda öğretmen bulunuyordu ki, bunun ne derece okumaya yardım edebileceği kolayca anlaşılır. // İnsaf olunsun, bir çocuk küçüklüğünden delikanlılık çağına kadar sokaklarda büyür, yazıları hecelemeyen öğretmenlerden terbiye görürse artık ondan ne beklenir?”.

Balıkhane Nazırı Ali Rıza Bey, 1800-1870 yılları arasından söz ediyor olmalı. Öyle bir eğitim sistemi ki Rus donanmasının Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Çeşme önlerine gelebileceğini bilmeyen, coğrafyadan habersiz vezirler, nazırlar yetiştirmekteydi…

(yazıya yarın kaldığım yerden…)

Bir yazar / Bir öykü

PAULO COELHO

Hakkında

Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa'dan başlayıp İspanya'da Santiago de Compestela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac (özgün adı: "The Pilgrimage") adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho'nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO'nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu'nu düzenleyen Schwab Vakfı'nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Formu'nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d'Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi'ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio'da yaşamaktadır.

Elif adlı romanı, Portekizce'den sonra ilk olarak Türkçeye çevrildi ve Mart 2011'de yayınlandı. Romanda, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü, sıradışı genç bir Türk kızı Hilal'in Sibirya'yı baştanbaşa geçecekleri bir yolculuk sırasında, kendileri, birbirleri ve varoluşları ile yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açtığı yarışmayı Aleph by Raif Kurt videosuyla, Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır.

Türkçe'ye "Okçu'nun Yolu" (The Archer) adıyla çevrilen son kitabını 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan milli okçumuz Mete Gazoz'a adadı.

Kitap incelemesi; “SİMYACI”

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâ­nâ'nın ünlü Mesnevi’sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatname"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

Simyacıyı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

Bir şair / Bir şiir;

ÖZDEMİR ASAF

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.

Gene de sen bilirsin.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,

Ama gitme, Lavinia.

Adını gizleyeceğim

Sen de bilme, Lavinia.

Hakkında

11 Haziran 1923'te Ankara'da doğdu.

Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yükseköğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. 'Zaman' ve 'Tanin' gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939'da 'Servetifünun-Uyanış' dergisinde çıktı.1951'de Sanat Basımevini kurarak matbaacılık yaşamına girdi. Kendi şiir kitaplarını bastı. 1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurdu.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar. İnsan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan ögelerdir. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel yanlarını sen ben ikileminde vermiştir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır.

Şiirin bir görüşü yansıtması, bir iletisinin olması düşüncesinden yola çıkmıştır. Yuvarlağın Köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirmiştir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.

28 Ocak 1981'de İstanbul'da öldü.

Dipnotum

(kaldığım yerden)

Günlük gözlemlerim (2)

Bizde, kimi kitap tellallarının adı eleştirmene çıkmıştır. Bunlara “kitap tanıtıcısı” diyorum, çünkü kitap tanıtıcıları, yararı ve özelliği belli bir türdür. Başlıca görevi, yapıtla okur arasında haberleşmeyi sağlamaktır. İddiasızdır, alçakgönüllüdür. Yargıları çok genel olduğu için, okurda, tanıtılan kitap hakkında silinmesi olanaksız önyargılar uyandırmaz. Oysa bizde, ne eleştirmen ne de kitap tanıtıcısı sınıfına sokulabilen, ama eleştirmen kimliklerini derneklere bile “tescil” ettirmiş birçok yazar vardır. Kitap tellallığının en aşağılık oyunu ise, “kooperatifçilik”tir. Bu kooperatifçiliğin kurulmasında başlıca iki öğenin payı vardır. İdeolojik buluşmazlık bir, para iki… Buluşmazlık olmayınca para da güme gideceğinden, bu yazarların onun bunun eğrisine saldırmalarına kanmamalı. Saldırdıkları kimseler, yarınki çıkarlarına hiçbir aman zararı dokunmayacak olan kişilerdir.

(Yarın bu yazının ikinci kısmına devam edeceğim.)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1556 - Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip depremi, Çin'in Shaanxi eyaletinde meydana geldi: yaklaşık 830,000 kişi ölü.

* 1719 - Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu bünyesinde Lihtenştayn Prensliği oluşturuldu.

* 1793 - Rusya ve Prusya, Polonya'yı bölüştü.

* 1849 - Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu.

* 1870 - Montana'da Amerika Birleşik Devletleri ordusu, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 kızılderiliyi öldürdü.

* 1896 - Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, kendi adı verilen cihazı buldu.

* 1913 - Kamil Paşa hükümeti İttihat ve Terakki Cemiyeti mensuplarınca devrildi. Bâb-ı Âli Baskını diye anılan darbeyle Sadrazam istifa ettirildi ve yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi.

* 1922 - İstanbul'da iki sokağa Piyer Loti ve Klodfarer adları verildi.

* 1925 - Şili'de hükümet bir askeri darbeyle devrildi.

* 1941 - I. Türk Karikatür Sergisi, İstanbul'da açıldı.

* 1957 - TBMM, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin kurulmasını kabul etti.

* 1959 - Vatan Partisi'nin kurucularına ilişkin dava başladı. Hikmet Kıvılcımlı ile 47 kişi, komünizm propagandası yapmakla suçlandı. Savcı sanıklar için 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.Trieste batiskapı

* 1960 - İsviçreli mühendis Jacques Piccard ve ABD'li denizci teğmen Don Walsh, Trieste batiskapı içinde Challenger çukuruna (derinlik: 10.915 m) inerek yeni bir deniz altı rekoru kırdılar.

* 1961 - Dolandırıcılık *larıyla ünlenen Sülün Osman, Zeytinburnu'nda kumar oynarken yakalandı.

* 1968 - Amerika Birleşik Devletleri Pueblo haber alma gemisi Kuzey Kore'de ele geçirildi. Mürettebat casuslukla suçlanarak tutuklandı.

* 1971 - Emekliler Ankara'da Emekli Sandığı binasını işgal etti.

* 1972 - İstanbul sıkıyönetim Komutanlığı sokağa çıkma yasağı uyguladı ve Fırtına-1 operasyonunu gerçekleştirdi. 84.855 asker tarafından 268.810 bina ve 510.000 daire arandı.

* 1973 - Paris'te, ABD, Kuzey Vietnam ve Vietkong temsilcileri arasında imzalanan barış anlaşmasıyla, Vietnam'da yıllardır süren savaş sona erdi. Anlaşma, Vietnam'daki bütün ABD askerlerinin çekilmesini ve Güney Vietnam halkının kendi kaderini belirlemesini

* 1974 - İsrail askerleri Süveyş Kanalı'nın batısından çekilmeye başladı.

* 1975 - Vatan Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu faşistler tarafından basıldı. Kerim Yaman adlı öğrenci öldürüldü.

* 1977 - Alex Haley'nin romanından uyarlanan mini-TV dizisi "Kökler" Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi.

* 1978 - Türkiye 1. Kömür Kongresi Zonguldak'ta yapıldı.

* 1986 - "Video ve Sinema Eserleri Yasası" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Yasa video, sinema, müzik eserlerini çoğaltma, dağıtma ve yayma haklarını yeniden düzenliyor.

* 1989 - Tacikistan'da deprem meydana geldi 1000'in üstünde insan öldü.

* 1990 - Kızıl Ordu 41 yıl sonra Macaristan'dan ayrıldı.

* 1990 - Parlamento'dan Dergisi yayına başladı

* 1994 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Kürt Devleti olgusuna hazırlıklı olmalıyız" dedi.

* 1995 - Posta gazetesi ve Yeni Şafak gazetesi, yayın hayatına başladılar.

* 1997 - Madeleine Albright ilk kadın Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanı oldu.

* 2005 - Viktor Yuşçenko Ukrayna devlet başkanlığı görevine başladı.

* 2006 - Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Ali Ağca hakkında yeni bir müddetname hazırlayarak, 18 Ocak 2010'da tahliye edilmesini kararlaştırdı.

* 2006 - Sırbistan-Karadağ'da başkent Podgoriça'nın 15 kilometre kuzeydoğusundaki Bioçe köyü yakınında yolcu treninin raydan çıkması sonucu en az 48 kişi öldü, 198 kişi yaralandı.

* 2006 - Ankara'da İstanbul Yolu üzerinde meydana gelen kaza sonucunda Dışişleri Bakanlığı personeli 8 kişi yaşamını yitirdi.

* 2007 - Hrant Dink'in cenazesi, İstanbul'da toprağa verildi. Cenaze töreninde açılan Hepimiz Hrant'ız ve Hepimiz Ermeniyiz yazılı pankartlar tartışmalara neden oldu.

* 2007 - Yapımına 16 yıl önce başlanan ve yaklaşık 1 milyar dolara mal olan Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul'a gidiş yönü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi tarafından açıldı.

* 2008 - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Türkiye'ye tarihi ziyarette bulundu. Türkiye'yi 49 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı olan Karamanlis, Türk-Yunan ilişkilerinin tamamen uyumlaştırılmasının temel hedef olduğunu söyledi.

* 2008 - Prof. Dr. Ayşe Işıl Karakaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye'nin yeni yargıcı olarak seçildi.

* 2012 - Fransa Senatosu, 1915 Ermeni Kırımı'ndaki *larıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etti.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1783 - Stendhal (Marie-Henri Beyle), Fransız edebiyatçısı, Kırmızı ve Siyah ve Parma Manastırı adlı romanlarıyla ünlü (ö. 1842)

* 1832 - Édouard Manet, gerçekçilikten izlenimciliğe geçişin öncülerinden Fransız ressam (ö. 1883)

* 1840 - Ernst Abbe, Alman fizikçi ve sanayici (ö. 1905)

* 1855 - John Moses Browning, ABD'li silah tasarımcısı (ö. 1926)

* 1897 - Subhas Chandra Bose, Hindistanlı siyasetçi (ö. 1945)

* 1898 - Sergei Eisenstein, Rus sinema yönetmeni (ö. 1948)

* 1920 - Gottfried Böhm, Almanya kökenli bir mimar

* 1943 - Özhan Canaydın, Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı, eski basketbolcu, iş adamı (ö. 2010)

* 1948 - Anita Pointer, ABD'li şarkıcı

* 1957 - Caroline, Monako prensesi

* 1967 - Naim Süleymanoğlu, Türk halterci

* 1984 - Arjen Robben, Hollandalı futbolcu

* 1985 - Doutzen Kroes, Hollandalı süper model

* 1990 - Şener Özbayraklı, Türk futbolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1875 - Charles Kingsley, İngiliz yazar (d. 1819)

* 1905 - Yedi Sekiz Hasan Paşa, Osmanlı paşası (d. 1831)

* 1931 - Anna Pavlova, Rus balerin (d. 1881)

* 1956 - Alexander Korda, Macar asıllı İngiliz yönetmen ve yapımcı (d. 1893)

* 1976 - Paul Robeson, Amerikalı aktör, şarkıcı ve zenci hakları savunucusu (d. 1898)

* 1986 - Mehmet Kaplan, Türk edebiyat tarihçisi (d. 1915)

* 1986 - Nihat Akyunak, Türk ressam (d. 1922)

* 1989 - Salvador Dali, İspanyol sürrealist ressam (d. 1904)

* 2002 - Pierre-Felix Bourdieu, Fransız sosyolog (d. 1930)

* 2005 - Johnny Carson, Amerikalı komedyen, yayıncı (d. 1925)

* 2015 - Abdullah bin Abdülaziz , Suudi Arabistan Kralı (d. 1924)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi