Günün İçinden – 15.01.2024

Günün İçinden – 15.01.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

ELTİM GİLE GİDİYOM

Yeni ilçe olan bir köye trafik ışıkları yeni konmuş, ışıkların altında bir polis bekliyor ve halkın ışıklara uymasını sağlamaya yani bir çeşit trafik eğitimi vermeye çalışıyormuş.

O sırada, bakmış ki; bir kadın, elinde tuttuğu çocuğuyla, kırmızı yanarken karşıya geçiyor. Hemen seslenmiş:

-Hanım, hanım! Nereye?

Kadın dönüp:

-Vıy! Demiş. Sana ne? Eltimgile gidiyom.

DAHA ÇOK İSTİYOR

Çocuk, okuldan bir gözü şiş olarak dönünce, annesi telaşlandı:

-Oğlum ne oldu gözüne? Düştün mü yoksa?

-Hayır düşmedim. Arkadaşım Orhan'la dövüştük. Ben de yarın onun gözünü şişireceğim!

Annesi yatıştırmaya çalıştı:

-Sakın ha! Dövüşmek iyi bir şey değil. Ben sana yarın pasta çörek vereyim. Arkadaşına da ver, barışın. Güzel güzel oynayın olmaz mı?

-Olur, anneciğim, barışırız.

Ertesi gün, çocuk öteki gözü de şişmiş olarak döndü. Annesi merakla sordu:

-Yine ne oldu?

-Arkadaşım yaptı, daha çok pasta, çörek istiyor!

Yorum

Birkaç ipucu sorusu:

Son 9 yıl içinde İmam-hatip okullarının öğrenci sayısındaki değişim; adliye, mülkiye  teşkilatlarındaki imam-hatip ve ilahiyat kökenli kardeşlerimizin orantısız artan sayısı? Ve bunun benzeri sorular.

Mısır’da 80’li yılların başına kadar kadınlar türban takmıyordu. Şimdi ilkokul öğrencileri bile çarşaf içinde. Aynı durum Fas, Cezayir ve Tunus içinde söz konusu. Tıpkı İran’da olduğu gibi, önce toplum dindarlaşır. Gündelik hayat dinin kurallarının buyruğuna girer. Sonra, teokratik (dini) düzen yavaş yavaş devlet iktidarını ele geçirir ve yasaları o zaman değiştirir. Değiştirmesine bile gerek yoktur. “ Türkiye laiktir, laik kalacak” tır. Arap baharına bile ilham kaynağı olur, tavsiye edilir! Referansı İslam olan, gıcır gıcır, yepyeni bir Müslüman laiklik!

(bu yazıya yarın devam edeceğim…)

Bir yazar / Bir öykü

YUSUF ATILGAN

Hakkında

Yazar ve öğretmen Yusuf Ziya Atılgan, 27 Haziran 1921’de Manisa’da dünyaya geldi. Necati Bey İlköğretim Okulu’ndan ve Balıkesir Lisesi’nden mezun olan Atılgan üniversite için İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı B*ü’nde okudu. Mezun olunca Akşehir’in Maltepe Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından bir örgüt ilişkisi nedeniyle hakkında soruşturma açıldı ve sonucunda ceza aldı. Kısa süre hapiste kalan Atılgan, çıkınca Manisa’ya dönüp çiftçilik yaptı.

“Kümesin Ötesi” ve “Evdeki” adlı öyküleri ile Tercüman Gazetesi tarafından yapılan hikâye yarışmasına katıldı. Yarışmada birinci oldu fakat ödülü verilmedi. 1958’de yazdığı “Aylak Adam” ile Yunus Nadi Roman Ödülü yarışmasına katıldı. Yarışmada ikinci olan roman ertesi yıl kitaplaştırıldı. Edebiyatımızın en önemli romanları arasında sayılan roman, Atılgan’ın adının duyulmasında büyük rol oynadı. Romanı okuyan Serpil Gence adındaki bir hanım romandaki “B” kişisini kendisine yakın bularak Yusuf Atılgan ile uzun bir mektuplaşma serüvenine başladı. On dört yıllık bir görüşme yaşayan çift sonunda evlendi. Evlilik öncesinde bir süre ayrı kalmaları üzerine zor zamanlar geçiren yazar 1973 yılında, bu ruh halini de yansıttığı ikinci romanı olan “Anayurt Oteli”ni yazdı. Roman 1987’de Ömer Kavur tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Romanların yanı sıra “Bodur Minareden Öte” ve “Eylemci” gibi öykü kitapları da kaleme alan yazar üzerinde çalıştığı “Canistan” kitabını bitiremeden 9 Ekim 1989da kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti.

Tür: Roman, öykü

Öne çıkan eserleri: Anayurt Oteli, Aylak Adam

Bir alıntı: “Babası, anası ölmüş. Yanlarına almışlar kızı. On yedisinde evermişler. Gerdek gecesi sabaha karşı bozuk çıktı diye geri göndermiş kocası. 'Hele sürtük, kim bozdu seni kız? Bilmiyom der bu, söylemez. Dövdük falan, valla bilmiyom der. Yeter herif, söyleyecek de ne olucak dedi yengesi. Beş yıl sonra komşu köylerin birinden karısı ölmüş üç çocuklu bir adama vermişler. Üç ay geçmemiş geri getirmiş adam, 'Çok uyuyor bu' demiş. 'Uyur evet, uyur ya işi eyidir. Köy yerinde dul karıya rahat yok; hele kısır olursa.”

Bir şair / Bir şiir;

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

Türküler Dolusu

Kirazın derisinin altında kiraz

Narın içinde nar

Benim yüreğimde boylu boyunca

Memleketim var

Canıma ciğerime dek işlemiş

Canıma ciğerime

Sapına kadar.

Elma dalından uzağa düşmez

Ne yana gitsem nafile.

Memleketin hali gözümden gitmez

Bin bir yerimden bağlanmışım

Bundan ötesine aklım ermez.

Yerliyim yerli olmasına

İlmik ilmik, damar damar

Yerliyim.

Bir dilim Trabzon peyniri

Bir avuç tiftik

Bir çimdik çavdar

Bir tutam şile bezi gibi

Dişimden tırnağıma kadar

Ressamım.

Yurdumun taşından toprağından şurup gelir nakışlarım

Taşıma toprağıma toz konduranın

Alnını karışlarım

Şairim şair olmasına

Canım kurban şiirin gerçeğine hasına

İçerisine insan kokusu sinmiş mısralara vurgunum

Bıçak gibi kemiğe dayanınca…

Hakkında

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU; 1911 yılında Görele'de doğdu.

Ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde okurken,1927'de bu okula resim öğretmeni atanan Zeki Kocamemi'nin öğrencisi oldu. Onun derslerinin etkisi ve okul müdürünün özendirmesiyle 1929'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Burada Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi oldu. 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Orada André Lhote'un yanında resim çalıştı. Daha sonra evleneceği Rumen asıllı eşi Eren Eyüboğlu ile de burada tanıştı.

Yurda döndükten sonra 1934'te D Grubu'nun dördüncü sergisine otuz resmi ile katıldı. İlk kişisel sergisini de aynı yıl Bükreş'te açtı. 1934'te katıldığı Akademi'nin diploma yarışmasında üçüncü oldu. Bu derece ile mezun olmak istemediği için bir yandan diploma yarışmasına yeniden hazırlanırken, bir yandan da bir süre Çerkeş demiryolu yapımında çevirmenlik yaptı, Tekel Genel Müdürlüğü'nde çalıştı.1936'daki diploma yarışmasında Hamam adlı kompozisyonuyla birinci oldu. Aynı yıl Moskova'da düzenlenen Çağdaş Türk Sanat Sergisi'ne katıldı. 1937'de Cemal Tollu'yla birlikte Akademi'nin Resim B*ü Şefi Léopold Lévy'nin asistanı oldular. Bedri Rahmi birçok ressamın katıldığı CHP'nin kültür programı çerçevesinde resim yapmak için 1938'de Edirne'ye,1941'de de Çorum'a gitti. Bu dönem resimlerinde köy manzaraları, köy kahveleri, faytonlu yollar, iğde dalı takmış gelinler gibi Anadolu'ya özgü görünümler egemendir.

1940'lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. İlk duvar resmini 1943'te İstanbul'da, Ortaköy'deki Lido Yüzme Havuzu için yaptı.1947'de İstanbul'da özel bir atölye ve galeri açtı. 1950'de Ankara'da sanatının o güne kadarki bütün dönemlerini kapsayan bir sergisi düzenlendi. Bedri Rahmi aynı yıl bir kez daha Paris'e gitti ve İnsan Müzesi'nde (Musée de I'homme) ilkel kavimlerin sanatını inceledi. Bu incelemeleri 'güzel'in aynı zamanda 'yararlı'da olabileceği, 'yararlı' olmanın 'güzel'in gücünü eksiltmeyeceği düşüncesine ulaşmasına yol açtı. Bu düşünce ise onun bundan sonraki sanat görüşünü tümüyle etkiledi, yönlendirdi.

Bedri Rahmi 1928'de daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine,1933'ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmiştir. 1941'den başlayarak çeşitli şiir kitapları yayımlanmıştır. Halk edebiyatının masal, şiir, deyiş gibi her türüne karşı duyduğu hayranlık, şiirlerine de yansımıştır. Halk dilinden ve şiirinden aldığı öğeleri kendine özgü bir biçimde kullanarak halk diline yaklaşma çabasını sonuna dek götürmüştür. Bu nitelikleriyle şiirleri, resimleriyle büyük bir benzerlik gösterir. Akıcı, rahat bir dille kaleme aldığı gezi ve deneme yazılarında ise sürekli gündeminde olan halk kültürü, halk sanatı konularındaki görüşlerini sergilemiştir.

21 Eylül 1975'te İstanbul'da öldü.

Dipnotum

(Geçen hafta kaldığım yerden)

PANOFSKY’NİN ANLAMLARI (II)

… Tanıdığımın hareketini yapma biçiminden, onun bana karşı olan duyguları hakkında bazı ipuçları elde edeceğim. Örneğin, selam davranışının yapılış biçiminden, dostumun bana karşı ilgi derecesini ölçebilirim. Bu selam dostça mı, yoksa düşmanca mı ayırt edebilirim. Bu yola algıladığımız anlama, “ifadesel” diyoruz. Karşımdaki kişi de, benim gibi bir insan olduğuna göre, onun da ruhsal tepkilerini hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, bir davranış hiçbir zaman yalnız kalmaz. Başka davranışları harekete geçirir. Şapka çıkarıp selam verişteki niyeti, örneğin, ağız uçlarının belirli biçim alışından çıkarabiliriz…

(devamı yarın)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* M.Ö. 588 - Babil hükümdarı II. Nebukadnezar Kudüs'ü kuşattı. Kuşatma 18 Temmuz M.Ö. 586'ya dek sürdü.

* 1559 - İngiltere kraliçesi I. Elizabeth taç taktı.

* 1582 - Rusya, Estonya ve Livonya'yı Polonya'ya bıraktı.

* 1759 - British Museum açıldı.

* 1870 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Demokrat Partisini eşek sembolü ile tanımlayan ilk politik karikatür yayımlandı.

* 1884 - İstanbul Erkek Lisesi açıldı. Okulun ilk adı "Şems-ül Maarif" idi. 1896 yılında resmi okullar arasına dahil edildi.

* 1889 - Daha önce adı Pemberton İlaç Şirketi olan Coca-Cola şirketi, Atlanta, Georgia'da resmen kuruldu.

* 1892 - Basketbolun kuralları ilk kez, oyunun doğum yeri sayılan Springfield, Massachusetts'de (Amerika Birleşik Devletleri) James Naismith tarafından yayımlandı.

* 1915 - Sarıkamış Harekâtı bitti.

* 1919 - Mustafa Kemal Paşa, Şişli'deki evinde, Albay İsmet (İnönü) Bey ile Anadolu'ya geçmek konularını görüştü.

* 1919 - Almanya'nın tanınmış sosyalistleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht öldürüldü.

* 1919 - İngilizler Mondros Mütarekesinin 7. Maddesine dayanarak Antep'i işgal etti.

* 1924 - İzmir'de harp oyunları yapıldı.

* 1932 - Samsun'da Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'ya ayak bastığı yerde dikilen heykel açıldı.

* 1932 - Üsküdar ağaçlandırıldı, Harem-Salacak arasındaki sırta 1000 çam ağacı dikildi.

* 1935 - Kuğu Gölü Balesi'nin açılışı yapıldı.

* 1940 - Ankara Radyosu Fransızca, Yunanca, Farsça ve Bulgarca haber yayınına İngilizce'yi de ekledi.

* 1943 - 2. Dünya Savaşı: Guadalcanal Japonlardan temizlendi.

* 1945 - Müttefik Kuvvetler gemilerinin Boğazlardan geçişine izin verildi.

* 1949 - İmam Hatip Liseleri açıldı.

* 1952 - Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'na (NATO) girişini onayladı.

* 1957 - Mısır hükümeti, ülkedeki bütün İngiliz ve Fransız bankalarının kamulaştırılacağını açıkladı.

* 1958 - İçişleri bakanlığının açıklamasına göre İstanbul'da 40.000, Ankara'da 45.000, İzmir'de 4500 gecekondu var.

* 1964 - III. Londra Konferansı toplandı.Birleşik Krallık, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs hükümetleri ile Kıbrıs Türk ve Rum toplumu liderleri katıldı.

* 1966 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Lyndon Johnson'ın ve eski Başbakan İsmet İnönü'nün 1964 yılında yazdıkları mektuplar kamuoyuna açıklandı.

* 1969 - Sovyetler Birliği, Soyuz 5 uzay aracını fırlattı.

* 1970 - Nijerya'dan bağımsızlığını kazanmak için 32 aydır sürdürdükleri çatışmalardan sonra Biafra teslim oldu.

* 1972 - Tarihi Yeniköy Adliyesi yandı.

* 1973 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Richard Nixon, Kuzey Vietnam'daki birliklerinin saldırılarını durdurduklarını ve barış görüşmelerinde ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

* 1985 - Almedia Neves, Brezilya devlet başkanı seçildi. Neves 21 yıl sonra ilk sivil devlet başkanı oldu.

* 1986 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk öğrenci derneği kongresi İzmir'de toplandı.

* 1987 - Başörtüsü yasağı nedeniyle Erzurum İlahiyat Fakültesi öğrencileri, dekanlığı işgal etti Konya'da 122 öğrenci sınavları boykot etti Bursa'da öğrenciler protesto telgrafı çekti.

* 1988 - Yargıtay sanığın güvenlik görevlileri tarafından bir hafta iş ve gücüne engel olacak şekilde dövülmesi işkence kapsamına girmez yolunda bir karar verdi.

* 1989 - Demokratik Sol Parti (DSP) genel başkanlığına Bülent Ecevit seçildi.

* 1991 - Sosyalist Birlik Partisi (SBP) kuruldu Sadun Aren genel başkanlığa getirildi.

* 1991 - Birleşmiş Milletler'in Irak'a Kuveyt'ten çekilmesi için tanıdığı süre doldu.

* 1992 - Avrupa'nın, Hırvatistan ve Slovenya'nın bağımsızlığını resmen tanıması üzerine Yugoslavya dağılmış oldu.

* 1993 - Serik Tepesi'nde bulunan PKK kamplarına operasyon düzenlendi, yaklaşık 150 PKK militanı öldürüldü.

* 1994 - Uyuşturucu ve silah kaçakçısı 44 yaşındaki Behçet Cantürk, Sapanca'da yol kenarında ölü bulundu.

* 1996 - Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 11 köylü bir minibüs içerisinde kurşunlanıp, yakılarak katledildi. (bkz: Güçlükonak Katliamı)

* 1996 - "Kumkapı Davası" sanığı Zeynep Uludağ, 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

* 1996 - Yayınına uzunca bir süre ara vermiş olan Son Havadis gazetesi yeniden çıkmaya başladı.

* 1997 - Basında promosyonu yasaklayan yasa TBMM'de kabul edildi.

* 2001 - Vikipedi yayın hayatına başladı.

* 2005 - Filistin Lideri Yaser Arafat'ın 11 Kasım 2004'te ölmesinin ardından 9 Ocak'ta devlet başkanı seçilen Mahmud Abbas, yemin ederek göreve başladı. Başbakanlığa Ahmed Kurey'i getiren Abbas, İsrail'e karşılıklı ateşkes ve nihai barış anlaşması çağrısınd

* 2005 - Teksas'daki bir askeri mahkeme, ordu mensubu Charles Graner Jr.'ı, Iraklı mahkûmları fiziksel ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle 10 yıl hapse mahkûm etti.

* 2006 - Sosyalist Michelle Bachelet, Şili'nin ilk kadın devlet başkanı oldu. Bachelet, aynı zamanda Latin Amerika'da devlet başkanlığı görevine gelen altıncı kadın oldu.

* 2007- İdam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim el Tikriti ile eski Irak devrim mahkemesi başkanı Avad Hamid el Bender, asılarak idam edildi ve Tikrit kentinin Avca köyünde Saddam Hüseyin'in yanına gömüldü.

* 2009 - New York'ta 146 yolcu ve 5 mürettebat taşıyan bir uçak Hudson Nehri'ne düştü, ölen yok.

* 2011 - Türk Telekom Arena Galatasaray ve AFC Ajax arasında oyanan dostluk maçıyla açıldı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1622 - Jean-Baptiste Poquelin (Moliere), Fransız komedi yazarı ve oyuncu (ö. 1673)

* 1809 - Pierre-Joseph Proudhon, Anarşizmin teorisyenlerinden Fransız sosyalist ve gazeteci (ö. 1865)

* 1891 - İlya Grigoryeviç Ehrenburg, Sovyet yazar, gazeteci ve romancı (ö. 1967)

* 1891 - Franz Babinger, Alman yazar (ö. 1967)

* 1901 - Luis Monti, Arjantinli futbolcu (ö. 1983)

* 1902 - Nâzım Hikmet Ran, Türk şair. (ö. 1963)

* 1912 - Michel Debré Fransız devlet adamı (ö. 1996)

* 1918 - Cemal Abdül Nasır, Mısır devlet başkanı (ö. 1970)

* 1925 - Nermi Uygur, Türk felsefeci (ö. 2005)

* 1929 - Martin Luther King, Nobel Barış Ödülü sahibi ABD'li rahip (ö. 1968)

* 1958 - Boris Tadiç, Sırp siyasetçi

* 1969 - Meret Becker, Alman oyuncu ve şarkıcı

* 1975 - Mary Pierce, Fransız tenis oyuncusu.

* 1976 - Florentin Petre, Romanyalı futbolcu.

* 1978 - Eddie Cahill, ABD'li oyuncu

* 1981 - Pamela Tola, Finlandiyalı oyuncu

* 1981 - Pitbull, ABD'li müzisyen

* 1981 - Serhan Arslan, Türk Oyuncu ve Sunucu

* 1987 - Kelly Kelly, Amerikalı profesyonel güreşçi ve manken

* 1988 - Sonny John Moore, Amerikan elektronik müzik prodüktörü

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1459 - Akşemsettin, Fatih Sultan Mehmet'in hocası (d. 1389)

* 1919 - Rosa Luxemburg, Alman sosyalist politikacı (d. 1871)

* 1919 - Karl Liebknecht, Alman sosyalist politikacı (d. 1871)

* 1945 - Sami Yetik, Türk ressam (d. 1878)

* 1954 - Şükrü Kanatlı, Eski Kara Kuvvetleri Komutanı (d. 1893)

* 1956 - Enis Akaygen, Türk siyasetçi ve diplomat (d. 1880)

* 1971 - Etem Tem, Atatürk'ün fotoğrafçısı (d. 1901)

* 1984 - Fazıl Küçük, Kıbrıslı siyasetçi (d. 1906)

* 2000 - Nezihe Becerikli, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. (d. 1918)

* 2006 - Cabir El Ahmed El Sabah, Kuveyt emiri

* 2007 - Lale Oraloğlu, Türk tiyatro sanatçısı (d. 1924)

www.HaberHürriyeti.com / Mustafa Gökçek

11

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi