Günün İçinden – 12.01.2024

Günün İçinden – 12.01.2024

Güzel bir gün, günler, haftalar tüm neşeyle sizlerin yanında olması dileğimle günaydın…

Tebessüm;

FİL SÜTÜ

İki arkadaş teneffüste konuşuyorlardı:

-Bugün bir bebek gördüm, fil sütü içerek bir haftada on yedi kilo almış.

-Allah Allah, çok tuhaf. Kimin bebeğiymiş bu?

-Filin!

HEPSİ BİRDEN

Oymak beyi, izci adaylarını karşısına toplamış, onlara izciliğin ilkelerini anlatmaya çalışıyordu:

-Bakın çocuklar, dedi. Bir izci, her gün, hiç olmazsa bir kez birine yardımcı olmalıdır. Hastalara... Yaşlılara... Muhtaçlara... Her sabah okula geldiğiniz zaman size bir gün önce nasıl bir iyilik yaptığınızı soracağım. Tamam mı?

Ertesi sabah Oymak beyi çocukları toplayıp sordu:

-Söyleyin bakalım... Dün ne gibi bir iyilik yaptınız?

Bütün çocuklar, hep bir ağızdan:

-Yaşlı bir kadının karşıdan karşıya geçmesine yardım ettik efendim.

Adamcağız şaşırdı:

-Hepiniz mi?

-Evet, efendim, hepimiz birden.

-Neden?

Çocuklardan biri cevap verdi:

-Kadın karşıdan karşıya geçmek istemiyordu, ondan efendim!

Yorum

Basına yansıyan haber doğru ise Konya’da TCDD memuru “bayan yanı koltuk” gerekçesi ile bir grup gence hızlı tren bileti satmamış. Bu memur vatandaşın anayasal seyahat hürriyetini kısıtlamak cesaretini kimden, nereden almış olabilir? Söyleyeyim: Bu memurun müdüründen çekincesi yok, yaptırıma uğrayacağını, hatta “Aferin iyi yapmışsın” diyeceğini biliyor. Müdürün bölge müdüründen çekincesi yok. Bölge müdürünün genel müdürden, genel müdürün bakandan, bakanın da üstünden çekincesi yok! Ve en tehlikelisi yukarıdakilerin hiçbirinin yargıdan çekincesi yok. Ülke yönetiminde biz söz sahibi olsaydık, o memur hakkında “vatandaşın anayasal seyahat hürriyetini” gasp etmekten derhal soruşturma açardık. Siz hala teokrasinin Meclis oylaması sonrası Cumhurbaşkanı’nın imzasına geleceğini mi sanıyorsunuz?

Bir yazar / Bir öykü

OĞUZ ATAY

Hakkında

Oğuz Atay (12 Ekim 1934 – 13 Aralık 1977), Türk roman, öykü ve oyun yazarı.

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934’te Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. Babası, ağır ceza yargıcı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) VI. ve VII. dönem Sinop, VIII. dönem Kastamonu vekili Cemil Atay’dır. İlk ve ortaokulu Ankara’da okuyan Atay, 1951’de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji’ni, 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini 1957-59 yılları arasında yaptıktan sonra tamir ve kontrol elemanı olarak Kadıköy vapur iskelesinin yapımında çalıştı. Görevinden istifa ettikten sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1975’te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. Oğuz Atay, Tutunamayanlar’ın 1971-72’de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandı.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Moran’a göre Tutunamayanlar’daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Atay’ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar’ı 1973’te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan’ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Roman’ını 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu” nu yazamadan 13 Aralık 1977’de, İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi.

Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylem Bilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay’ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit’in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi “Ben Buradayım…” – Oğuz Atay’ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası 2005 yılında yayınlandı.

Korkuyu Beklerken eseri 2008 yılında Öteki Tiyatro tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir.[3] Tehlikeli Oyunlar romanı, 2009 yılında Seyyar Sahne tarafından aynı adla tiyatro oyunu olarak uyarlanarak sahnelenmeye başlanmış ve hâlen sahnelenmektedir. Bir Bilim Adamının Romanı adlı biyografik eseri de 2012 yılında Bir Bilim Adamının Oyunu: Mustafa İnan adıyla Te Sahne tarafından tiyatroya uyarlanarak sahnelenmeye başlanmıştır.

Eserlerinde düşle gerçeğin birbirine karışması, üst kurmacanın kurgunun ana ilkesi olması Oğuz Atay’ı postmodernist roman kategorisinde eser veren ilk yazar yapmıştır.[4] Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır. Kastamonu Valiliği kendisi adına 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.

Tehlikeli Oyunlar

Postmodern edebiyatın işaret fişeklerinden kabul edilen Tehlikeli Oyunlar, bireyin iç hesaplaşmalarını, krizli ilişkilerini, kimlik karmaşalarını ve yazma eyleminin bizzat kendisini ele alır. Romanına en baskın imge olarak oyunu sindiren Oğuz Atay, gecekondu mahallesine sığınan ve sıradan insanlarla çevrili bir hayata başlayan Hikmet’in portresini çizer.

Hüseyin Ahmet Çelik; Tehlikeli Oyunlar’ın edebiyatımıza katkılarını, neden kült bir eser olduğunu, sonraki kuşakları nasıl etkilediğini, romanın kendisine yönelik tepkileri titiz bir dille çözümlüyor.

“Tehlikeli Oyunlar benliğini arayan mustarip bir ruhun iç alemine yaptığı yolculuğun bir seyahatnamesidir. Türk edebiyatının köşe taşları, sütunları, kemerleri, istinat duvarlarından bağımsız; çarpıcı, şüpheli bir mimari yapıdır.”

Bir şair / Bir şiir;

CAHİT KÜLEBİ

Atatürk'e Ağıt

Edirne’den Ardahan’a kadar

Bir toprak uzanır,

Boz kanatlı üveyikler üstünden uçar

Ardahan’dan Edirne’ye

Edirne’den Ardahan’a kadar.

Kop dağında akar bir çeşme var

Serçe parmak kalınlığında suyu

Haram etmiş gece gündüz uykuyu

Akar da akar.

Samsunun evleri denize bakar

Sokakları yosun içinde;

Çaparlar, takalara, mavnalar,

Bilyalar gibi suyun yüzünde

Bir iner bir kalkar.

Kazovadan bir yar gelir…

Hakkında

1917 yılında Tokat’ta doğdu, 20 Haziran 1997 tarihinde Ankara’da öldü. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Liselerde ve konservatuarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim müfettişliği, İsviçre’de kültür ataşeliği ve öğrenci müfettişliği yaptı. 1976-1983 yılları arasında Türk Dil Kurumu Genel Yazmanı’ydı. 1940 sonrasındaki şiirimizin yenileşmesi hareketinde kendine özgü bir yeri vardır. Rahat anlatımı, içtenlik ve duyarlılığıyla ilgi çeken titiz bir şiir işçisidir.

Dipnotum

(dünden devam…)

Daha önce de söylediğim gibi, benim bu şekilde algıladığım anlama, “olgusal” adı verilir.

Fakat herhangi bir olayı, fiziksel dünyada oluşan herhangi bir değişmeyi, salt fiziksel bir olgu olarak niteleyemeyiz. Her şeyden önce insan olma özelliğimiz bunu engeller. Dışımızda oluşan bir şeyi, en büyük bir nesnellikle, tutkusuzlukla gözlemlediğimiz zaman bile, bu “şey” in iç dünyamızda oluşturduğu değişimlerin etkisini sıfıra indiremeyiz. Gerçekliğe tanıdığımız her türlü anlam, iç dünyamızın kendiliğinden katılımını (iştirakini) önsayar. Yalnız patik deneyimlerimle tanıdığım bir nesne veya bir olay, salt bir tanıma benzetme işlemi olarak kalmayacak, bende özne olarak bazı tepkiler de uyandıracaktır.

(haftaya kaldığım yerden devamla…)

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1875 - Beyoğlu'nda Tünel işletmeye açıldı. Tünel, 1863'te Londra'da hizmete giren yeraltı toplu taşıma sistemlerinden sonra inşa edilen dünyanın en eski 2. yeraltı toplu taşıma sistemidir.

* 1915 - ABD Temsilciler Meclisi kadınların da oy kullanması yönündeki kanun teklifini reddetti.

* 1920 - Son Osmanlı Mebusan Meclisi İstanbul'da görüşmelere başladı.

* 1923 - Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nde tetenoza karşı serum geliştirildi.

* 1930 - Anadolu halk oyunları ilk kez filme alındı.

* 1932 - Hattie W. Caraway, Amerika Birleşik Devletleri senatosuna seçilen ilk kadın politikacı oldu.

* 1933 - Dahili İstikraz (İç Borç) Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.

* 1934 - Yunanistan'ın eski başbakanı Elefterios Venizelos, Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi.

* 1940 - II. Dünya Savaşı: Rusya, Finlandiya'yı bombalıyor.

* 1943 - İlk defa kurulan İstanbul Mıntıka Sanayi Birliği ilk toplantısını yaptı.

* 1944 - Genel Kurmay'da ilk devir teslim Mareşal Fevzi Çakmak yaş haddinden emekliye ayrıldı, yerine Kazım Orbay atandı.

* 1945 - II. Dünya Savaşı: Sovyet birlikleri Doğu Avrupa'da Nazi güçlerine karşı atağa geçti.

* 1951 - Uluslararası Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi yürürlüğe girdi.

* 1952 - ABD yönetimi, Marshall Planı çerçevesinde Türkiye'ye 58 milyon dolarlık askeri yardım yapılmasına onay verdi.

* 1958 - İstanbullu kadınlar Türk Kadın Partisi'nin kurulmasına, "Onurumuz erkeklerinkinden çok yüksek olduğundan siyasette başarılı olamayız" diyerek karşı çıktılar.

* 1959 - Sovyet uzay aracı Luna 1 yılında bugün güneş çevresindeki yörüngesine yerleşti. Luna yerçekiminden kurtulan ilk uzay aracı oldu.

* 1961 - Siyasi partilerin faaliyetine izin verildi.

* 1966 - Lyndon B. Johnson, Amerika Birleşik Devletleri'nin, komünist saldırganlık sona erene kadar Güney Vietnam'da kalacağını açıkladı.

* 1966 - Fikir suçlarının da af kapsamına alınması istendi. 19 Temmuz günü Meclis'ten çıkan Af Kanunu'nda 141. ve 142. madde "suçluları" af kapsamı dışında bırakıldı. Vergi ve döviz kaçakçılığı suçları da af kapsamına alınmıştı.

* 1967 - Dr. James Bedford, gelecekte tekrar canlandırılmak üzere, kriyojenik olarak dondurulan ilk insan oldu.

* 1969 - Led Zeppelin ilk albümlerini (Led Zeppelin) çıkardı.

* 1971 - Anayasa Mahkemesi, özel yüksekokulların anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi.

* 1972 - Mucibur Rahman Bangladeş'in başbakanı oldu.

* 1973 - Milli Gazete yayın hayatına başladı.

* 1976 - BM Güvenlik Konseyi, 11 e karşı 1 oyla, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün, oy verme hakkı olmaksızın Güvenlik Konseyi tartışmalarına katılmasına karar verdi.

* 1976 - Akaryakıt bayileri direniş yaptılar, akaryakıt satmadılar. Bayiler kâr oranlarının arttırılmasını istiyor.

* 1983 - 261 sanık hakkında idam cezası istenen 759 sanıklı Fatsa Dev-Yol davası Amasya'da başladı. İdamı istenenler arasında eski belediye başkanı Fikri Sönmez' de bulunuyor.

* 1988 - Tek tip elbise giymeyen tutuklu ve hükümlülerin ziyaretçileriyle görüştürülmemesi cezaevlerinde sorun yarattı.

* 1990 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti'nin kurucu genel başkanı Aydın Güven Gürkan ile partiden ihraç edilen çoğunluğu Kürt kökenli 15 milletvekili bir deklarasyon yayınladılar ve parti kurma girişimlerine başladılar.

* 1991 - Amerika Birleşik Devletleri kongresi Irak birliklerinin Kuveyt'ten çıkarılması için hükümete güç kullanımı yetkisi verdi.

* 1998 - 19 Avrupa ülkesi, insan klonlanmasının yasaklanması konusunda anlaştılar.

* 2000 - Hükümeti oluşturan partilerin genel başkanları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, idama mahkûm edilen Abdullah Öcalan hakkında verdiği ihtiyati tedbir kararına uyulmasını kararlaştırdılar.

* 2001 - 36 yıldır süren iç savaşta 130 binden fazla insanın öldüğü ve 2 milyon insanın evini terk ettiği Kolombiya'da yönetim, ülkedeki aşırı solcu Ulusal Kurtuluş Ordusu'na kuzeyde silahtan arındırılmış bir bölge tahsis etti.

* 2006 - Mehmet Ali Ağca, yaklaşık 5,5 yıldır hükümlü bulunduğu Kartal H Tipi Cezaevinden tahliye edildi. Ağca, tahliye olmasının ardından askerlik sorunu nedeniyle Maltepe'deki Pendik Askerlik Şubesi'ne götürüldü. Askerlik şubesinden Tuzla Piyade Okulundak

* 2006 - Mina, Suudi Arabistan'da şeytan taşlama sırasında çıkan kargaşada 362 hacı adayı öldü.

* 2012 - Erzurum'da antrenman yaparken dengesini kaybederek düşen Bursa Uludağ Kayak Kulübü'nün 18 yaşındaki milli kayakçısı Aslı Nemutlu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1628 - Charles Perrault, Fransız yazar (ö. 1703)

* 1876 - Jack London, ABD'li yazar (ö. 1916)

* 1876 - Fevzi Çakmak, Türkiye Cumhuriyeti kurucularından ve aynı ülkenin iki mareşalinden biri (ö. 1950)

* 1893 - Hermann Göring, Nazi subayı (ö. 1946)

* 1900 - Abdülbaki Gölpınarlı, Türk edebiyat tarihçisi ve çevirmen (1982)

* 1903 - Igor Vasilyevich Kurchatov, Sovyetler Birliği'nin ilk atom bombası ve ilk nükleer elektrik santralini ve dünyanın ilk termonükleer bombasını yapan nükleer fizikçi (ö. 1960)

* 1905 - Hüseyin Nihal Atsız, Türk yazar, şair, tarihçi ve ideologdur (d. 1975)

* 1916 - Pieter Willem Botha, Güney Afrika'nın ilk devlet başkanı (ö. 2006)

* 1931 - Leyla Erbil, Türk yazar (ö. 2013)

* 1931 - Özdemir Nutku, Tiyatrobilimci, oyuncu, yazar, eleştirmen ve yönetmen

* 1934 - Metin Serezli, Türk aktör (ö. 2013)

* 1944 - Joe Frazier, Dünya ağır siklet profesyonel boks şampiyonlarından ABD'li boksör (ö. 2011)

* 1949 - Ottmar Hitzfeld, Alman futbolcu ve teknik direktör

* 1969 - Gökhan Semiz, Grup Vitamin'in solisti, söz yazarı, besteci (ö. 1998)

* 1973 - Hande Yener, Türk pop şarkıcısı

* 1980 - Akiko Morigami, Japon tenis oyuncusu

* 1980 - Amerie, R&B şarkıcısı, söz yazarı, dansçı, aktris ve model

* 1987 - Naya Rivera, Şarkıcı ve aktris (glee)

* 1986 - Pablo Daniel Osvaldo, İtalyan futbolcu

* 1993 - Zayn Malik, One Direction üyesi, Pakistan asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1665 - Pierre de Fermat, Fransız matematikçi ve hukukçu (d. 1601)

* 1976 - Agatha Christie, İngiliz yazar (d. 1890)

* 1977 - Henri-Georges Clouzot, Fransız film yönetmeni ve senarist (d. 1907)

* 1983 - Nik* Podgorni, SSCB devlet başkanı (d. 1903)

* 1985 - Sabri Kiraz, Türk futbolcu ve teknik direktör (d. 1918)

* 1998 - Sadi Koçaş, eski başbakan yardımcısı Türk siyasetçi (d. 1919)

* 2001 - Luiz Bonfá, Brezilyalı besteci, gitarist (d. 1922)

* 2002 - Cyrus Vance, ABD'nin 57. dışişleri bakanı (d. 1917)

* 2003 - Maurice Gibb, İngiliz müzisyen, (Bee Gees grubu üyesi) (d. 1949)

* 2006 - Ömer Küyük, İstiklal Savaşı Gazisi. (d. 1898)

* 2010 - Miep Gies, II. Dünya Savaşı sirasinda Anne Frank ve ailesine yardim eden kisi. (d. 1909)

* 2014 - Halet Çambel, Profesör, arkeolog, yazar, Olimpiyatlardaki ilk Türk Kadını (d. 1916)

* 2010 - Selçuk Sümer, Türk gazeteci (d. 1941)

* 2012 - Aslı Nemutlu, Türk milli kayakçı (d. 1994)

www.HaberHürriyeti.com/ Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi