Kadın Elinin Değdiği Her Yer Huzuru Temsil Eder

Kadın Elinin Değdiği Her Yer Huzuru Temsil Eder

Kadın esastır...
Şimdi size bir isim ve hikayesinden bahsetmek istiyorum...
12 yıl başkanlık yapmış bir kadın....İzmir Menemen Seyrek'in Kurucu Belediye Başkanı Gazeteci Nurgül Uçar Aktuğ...
İzmir Menemen ilçesi Seyrek Belediye Başkanı olduğu zamanlarda tanıştık Nurgül Uçar Aktuğ Hanım ile...
Gazeteci kimlikleri ile babam Cafer Yarkent ile kesişiyor yolları 2008 yılında...
O zaman Seyrek Belediye Başkanı olan Nurgül Hanım Seyrek bölgesini kalkındırma mücadelesi içerisindeydi...Seyrek o yıllarda hiç bilinmeyen, yolları Menemen‘e bile ulaşmayan bir semt idi. Şu an ise Nurgül Hanımın öncülüğünde bir üniversite merkezi haline geldi.
Seyrek köyünün ‘Kardeleniydi” Nurgül Uçar Aktuğ... Seyrek doğumlu olan Nurgül Uçar Aktuğ ilk universiteye giden tek kız çocuğuydu Seyrek bölgesinde...Bu yüzden Seyrek belediyesinin Kardeleniydi...
Kardelen olmasi nedeniyle 1992 yılında Seyrekliler 32 yaşında olan Nurgul Hanımı belediye başkanı seçti..
Seyrek Belediyesi Nurgul Ucar Aktuğ başkanlığında 17 yıl yaşatıldı...peki Seyrek belediyesi neden kapatıldı? Büyükşehir yasası getirildi çünkü... ve beldeler kapatıldı.
Başkan öncülüğünü elinden hiç bırakmadı..
İşte benim de yolum Nurgül Uçar Aktuğ ile bu yıllarda buluştu...
Seyrek için büyük mücadeleler verdiği yıllarda Nurgül Hanım'ın yanında olabilme, onunla 2 yil aynı ofiste çalışabilme onuruna eriştim...
Nurgül Uçar, kadın haklarını savunan ve kadınların yerel yönetimlerde daha fazla temsil edilmesini destekleyen bir aktivist olarak bilinir. 2023 yılında televizyon programında kadın belediye başkanlarının bölgelere göre dağılımını ele alan bir konuşma yapmıştı. Bu konuşmada, seçilmiş kadın belediye başkanlığının çok az olduğunu vurgulamıştı. Ayrıca, toplumsal hayattaki cinsiyet eşitliğinin önemini de vurgulayarak, 2024 yılında gerçekleştirilecek belediye seçimlerinde kadın adayların çıkmasının önemli olduğunu ifade etmişti.
Uçar, kadınların siyasette daha güçlü olması için mücadele ettiğini ve halkın oylarıyla Meclis'e gitmeyi hedeflediğini belirtmektedir. Aynı zamanda, kadın belediye başkanlarını bir araya getirme çalışmaları yaparak kadınların sesini daha fazla duyurabilmek için çaba sarf etmektedir.
Nurgül Uçar, siyasete atıldığından bu yana kadın belediye başkanları için bir örnek olmuştur. Kadınların siyasette karşılaştığı zorlukları tecrübe etmiş ve buna rağmen başarılı bir kariyer sergilemiştir. Kadınların daha fazla temsil edildiği bir siyasi düzen oluşturulması için çalışmalar yapmaktadır.
Uçar, siyasette kadın olmanın gerekliliklerini ve önemini anlatarak genç kadınların ilham kaynağı olmuştur. Bu benim hayatımda da geçerli...
Seyrek bölgesini tamamen bir üniversite kenti haline getirmiştir Nurgül Uçar Aktuğ ..
Seyrek bölgesine İstanbul’dan gelip yerleştiğim zamanlarda Etrafımda herkes bana şu soruyu yöneltirdi... Senin Ne işin var Seyrek gibi biryerde?
İlk geldiğim yıllarda Seyrek gerçekten bir köydü...
Ufak bir bölgeydi...ama gelişmeye hazır koskocaman bir eğitim merkezi olarak tanıdım ben Seyreği...
Pazarına gittiğimde arka bahcemden topladığım domates biber patlıcanları almış kadar mutlu olurum...çünkü bilirim benim yan komşumun tarlasından gelmiştir..insanlarını tanıdıkça kardeş, arkadaş, hatta ailemden sayarım herbirini...ufak ama çok samimi...büyük ama kargaşa karmaşadan uzak yaşıyorsun burada...
Mutlusun kısacası....
Hiçbir şey tesadüf değildir...
Benim Seyreğe gelmemin ve hala burada hayatımı devam ettiriyor olmamın büyük rollerinden biri de Nurgül Uçar Aktuğ’dur...

Kadın Elinin Değdiği Her Yer Huzuru Temsil Eder

Elbet bir sebebi vardır...
Huzur heryerde bulunabilecek bir kavram değildir...
Benim de huzuru bulduğum biryer oldu Seyrek...
Yazımı tamamlamadan önce Seyrek neresi sizlere daha detaylı bilgi sunmak isterim...
Nurgül Uçar Aktuğ’un katkı ve öncülüğü sayesinde varlığını üniversite şehri olarak sürdüren ve benim de 10 yıldır yaşamımı sürdürdüğüm bu modern bölgenin Tarihçesini detaylarıyla sizlere seyrekyasamrehberi.com sayfasından sunulan bilgilerle paylaşıyorum...
Yolu İzmir'e düşen herkes birgün Seyrek’ten geçmesi dileğiyle...

Sevgilerimle

Hoşçakalın

Burçin Yarkent

Eskiden beri Seyrek diye bilinen yer adını Menemen’e bağlı olan ve daha önceler bir köy statüsünde olan Seyrek köyünden almaktadır. Seyrek’ e 2008 yılında çıkarılan Büyükşehir Belediyeler Kanunu ile farklı bir statü verildi. Önce belde olan köy şimdi resmi kayıtlarda Atatürk, İnönü ve Cumhuriyet adlı 3 farklı mahalle olarak geçiyor. Diğer bir anlatımla Seyrek Köyünde meydanın üç ayrı cephesi ayrı bir mahalle oluyor.
Seyrek’ in tarihine gelince, bölgede daha önceleri Rum asıllı sakinler yaşamaktayken, 1922 yılında gerçekleşen Türk – Yunan nüfus mübadelesi ile birlikte buraya Selanikli Türkler yerleştirilmiş.
Seyrek, resmi olarak mahalle statüsüne sahip olmakla birlikte, tek katlı evleri ve bölge halkının tarım ve hayvancılık yapması nedeniyle bir köy yaşantısı resmi vermeye devam ediyor.

Seyrek’ ile ilgili ilginç özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

*Mübadele öncesinde Rumların yaşadığı bölgede hala o dönemden kalma tarihi evler kapısına kilit vurulmuş halde duruyor. Yıkılmaya yüz tutmuş ve kaderine terkedilmiş evler restore edilmeyi bekliyor.

*Havası temiz ve gökyüzü alabildiğince görülen Seyrek, gelişime son derece açık bir bölge. Nitekim Bakırçay Üniversitesi kampüsünün de burada olması bu bölgenin ticaret ve özellikle gayrı-menkul konusunda oldukça parlak bir geleceğe sahip olduğunu gösteriyor.

*Seyrek beldesinde çok sayıda yerli sakin kasaplık yapıyor ve bazıları kendi yetiştirdikleri büyükbaş hayvanların kesimini yaptıktan sonra pazara sunuyor. İşte bu nedenledir ki bu bölgenin eti ve sucuğu oldukça meşhur. Hatta buraya özellikle İzmir ve diğer yakın yerlerden et ve sucuk almak için gelenler bulunuyor.

*Bu beldenin kavunu da meşhur. Gediz’in suladığı bereketli topraklara sahip olan Menemen Ovası’nda bir zamanların efsanesi olan Seyrek Kavunu artık eskisi kadar yetişmiyor. 5 ile 12 kilo ağırlığında olan kavunlar yurtiçi ve yurtdışına ihraç edilirdi. Tadıyla, kokusuyla, kalitesiyle ve lezzetiyle ün yapan Seyrek kavunu, çeltiğin gözden düşmesi ve çiftçilerin pamuk ekimine önem vermesi sonrası eski önemini kaybetmiş vaziyette.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burçin Yarkent - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi