Guguk Kuşunun Hikâyesini Bilir Misiniz?

Guguk Kuşunun Hikâyesini Bilir Misiniz?

Bir Atasözümüz der ki; Yuvayı dişi kuş yapar.

Ancak şimdi anlatacağım kuşun dişisi yuva yapmıyor, halk tabiriyle Beleşe konuyor.

Hem tembel, hem aşırı çıkarcı hem de acımasız ve hain!…

İşte bu kuşun adı Guguk Kuşudur.

BAŞKALARININ EMEĞİNİ SÖMÜRÜYORLAR…

Aslında canlı türlerinde asalak diye nitelediklerimiz vardır. Yani Asalak denilince insanın aklına ilk olarak başka bir canlının içinde ya da dışında yaşayıp onun yedikleri ve içtikleri ile beslenen ve yavaş yavaş ona zarar verip belki nihayetinde öldüren; bundan sonra da başka bir konakta hayatlarına devam eden canlılar geliyor.

Tembel ve çıkarcı guguk kuşları tam olarak bunu yapmıyorlar ancak yavrularını başka kuşlara baktırarak onların hayatlarını bir şekilde sömürüyorlar.

Guguk (Cuculus canorus), göçmen bir kuştur. Kül grisi bu kuşun erkekleri dişilerinden, göğüs bölgesinin kızılımsı rengiyle ayrılır.

Genellikle yazları Avrupa kıtasında geçiren “çıkarcı” dişi guguk kuşu, yumurtlama zamanı geldiğinde önce etrafta yavrusunu büyütebilecek, kendi değerlerine uygun, temiz, çalışkan, dürüst bir kuşa ait, içerisinde kendi yumurtasına benzer yumurtalar bulunan bir yuva bulur. Hedefini bu benzerlik kıstasına göre belirler ki sinsiliği daha ilk baştan anlaşılmasın. Bizim Anadolu’da buna “İçten pazarlıklı ve sinsi” denir.

BİR KULUÇKA PARAZİTİ…

Bu akıllı fakat çıkarcı kuşun hakkını vermek lazım, gerçekten de harika bir gözlemcidir.

İnsanlarla karşılaştırınca; siyaseti, çıkarcı ve kötü niyetle uygulayan siyasetçilere benzerlik bağlantısı kurabiliyorsunuz.

Guguk kuşu yuva yapmaz, kuluçkaya yatmaz, yani basbayağı hazıra konmayı seçer…

Baharın gelişini müjdeleyen ve isminin fonetiğine uygun ötüşüyle tanınan guguk kuşu, masum görünüşüne rağmen aslında tam bir kuluçka parazitidir.

Bu akıllı ve çıkarcı(!) kuş, yumurtlama zamanı yaklaşınca, etrafındaki yuvaları büyük bir dikkat ve sabırla gözler. Hangi çift en güvenli yuvayı yapmışsa, hangi çift en çalışkan ve yuvasına düşkünse onların yuvasını seçer.

Anlaşıldığı gibi neslini de tehlikeye atmak istemiyor.

Araştırmalarını, keşif faaliyetlerini tamamlandıktan ve karar verildikten sonra, bir köşeye çekilerek müstakbel üvey annenin kendisi için yiyecek bulmaya gittiği zamanları kollamaya başlar. Buradaki en dikkate değer şey, müstakbel anne yuvayı terk ettiği anda hızlıca yuvaya girip, kendi yumurtasını bırakmasıdır. Bilir ki, kendi yumurtasını bırakmak için çok fazla zamanı da yoktur. Elini çabuk tutmak zorundadır. Eğer gecikme olup, zaman uzarsa ev sahibi gelip her şeyi mahvedebilir.

Guguk kuşunun Allah vergisi bir özelliği vardır

Bu kuşlara mahsus kendilerine bahşedilmiş çok önemli bir yetenek vardır ki, yavrusunu yetiştirme sorumluluğunu bile almak istemeyen ve annelik görevini başkalarına yükleyen anne, yumurtlama işlemini yaklaşık 10 saniyede tamamlayabiliyor!

Yuvanın hakiki sahibi olan anne kuş uzaklaşır uzaklaşmaz, saklandığı köşeden hızla yuvaya gelip yumurtaların arasına 10 saniyede büyüklüğü hariç, renk ve şekli birebir aynı olarak bir yumurta yumurtlar ve yumurta sayısını sabit bırakmak için de, yuvadaki yumurtalardan birini yuvadan atar. Bütün bu işleri seri bir şekilde ve titizlikle kısa sürede yapar.

Yuvanın sahibi dişi kuş, guguk kuşunun yumurtasını kendi yumurtalarından ayıramaz. Çünkü guguk kuşu, hangi yuvaya yumurta bırakıyorsa, kendi yumurtasını, o kuşun yumurtasının renk ve desenine benzer şekilde yumurtlayabilir.

İşi bitmiştir.

Süratle yuvayı terk eder ve sonra kendi hayatına döner. Yumurtasıyla da bir daha hiç mi hiç ilgilenmez...

Yılda 25 kez, tek tek yumurtlayan guguk kuşu, kuluçka parazitliği sayesinde her yumurta için ayrı ayrı kuluçkaya yatma zahmetinden kurtulmuş olur.

Guguk kuşu kuluçka süresi yuvadaki diğer yumurtalardakilerden daha az sürededir. İlk önce onun yavrusu yumurtayı kırar. Diğer üvey kardeşler daha doğmadan yumurtaları tek tek yuvadan dışarı atar. Zavallı anne bunu fark etse de anlam veremez ve yumurtadan çıkmış yavrusunu beslemeye başlar.

Guguk kuşu yavrusu bu aşamada da sinsi bir yaklaşım sergiler. Anne kuş, ağzında yem ile yuvaya geldiğinde, yavru guguk kuşu boynunu yiyeceğe doğru uzatır, kanatlarını aşırı derecede titretir, ağzını geniş bir şekilde açar ve devamlı olarak çığlık atar. Devamlı beslendiği için de devamlı büyür. Öyle ki kısa süre sonra annesinin birkaç kat cüssesine sahip olur. Guguk kuşu, bu aşırı çığlıkları sayesinde, sadece yuva sahibi çiftten değil, yakın çevredeki diğer kuşlardan da yiyecek desteği alır.

Guguk Kuşunun Hikâyesini Bilir Misiniz?

BİZİM ÜLKEMİZ DE GUGUK KUŞUNA BENZİYOR MU NE?…

Bu konu size ne hatırlattı bilmiyorum ama ben bunu ülkemizin içinde bulunduğu 2023 siyasetinin getirdiği duruma bakarken bir benzerlik çağrıştırdığı için yazmak istedim.

Bu rakamlar BM 2023 sürdürülebilir Kalkınma Raporunun, sıfır açlık hedefine yönelik verilerinden alınmıştır.

Ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamak zorunda olan insan sayısı nüfusun neredeyse %98’ini aşmış vaziyettedir.

Diğer bir ifadeyle 32 Milyon kişi yoksulluk,

51 milyon kişi de açlık sınırlarındadır.

Yetmedi;

Türkiye’de 2 milyon 90 bin kişiden daha fazlası çok yetersiz besleniyor yani beslenemiyor,

Bir milyon 250 bin çocuk bodurlukla baş başaymış…

Çocukların iyi beslenemediği, emeklinin perişan bir yaşam içinde açlığa ve sefalete mahkûm edildiği, bebek ölümlerinin giderek arttığı bir ülkede yaşadığımızı biz biliyoruz, bütün dünya görüyor, bizi yöneten siyasiler göremiyor diyemeyiz.

İYİ- LİYAKATLİ YÖNETİM, ADALET, SAĞDUYU, MİLLİ DUYGU ve AHLAK DEVREYE GİRMELİDİR…

Ülkede:

Uyuşturucu baronları, kaçakçılık ve yasadışı faaliyetler, borsa soygunları, kara para aklamaları, tarikat _ siyaset ilişkileri, futbol camiasındaki akıl almaz fon rezaleti, siyasi partilerdeki iç çekişme ve kaynamalara konu akıl almaz entrika iddiaları, vekil piyasasındaki transfer hareketliliği, bedava denecek vatandaşlık ikramları, güzellik salonları adı altında ortaya çıkan görgüsüz zenginlik cıvıklığı…

Uzatmayalım, altına siz kendi izlem, birikim ve gözlemlerinizi de ilave ederseniz sonucun nereye vardığını daha net görebiliriz.

Yoksa Guguk kuşu ne ki?

Bu guguk kuşu ülkedeki siyaset, tarikat ve mafyanın eline su bile dökemez!.

Şahsen; bir ferdi olmaktan ve ülkemin sahibi olanlardan biri olarak yaşamaktan gurur duyduğum, yeterince yaş da almış bir yurttaşı olarak, ülkenin geldiği bu günkü durumu geçmişiyle kıyaslamıyorum, kıyaslayamam, kıyaslanamaz…

Beni, yani bizi ilgilendiren ortalıkta dolanan milyon dolarların vergisi devletin kasasına girdi mi, girmedi mi? üstüne gidilmeli, kanun devleti görevini yapmalıdır.

Aslında durum; gelinen sonuca bakıldığında ülkenin bozulan değerlerinin daha fazla gizlenemeyecek durumu aşıp, apaçık ortaya yansımasıdır.

Çok acil olarak bizi yönetenlerin de ülkeyi getirdikleri bu durumun bedelini bizim gibi, yani Türkiye cumhuriyeti sade vatandaşları olan halkın ödediği bedel gibi ödeyerek, hem ülkeyi, hem de kendilerini düze çıkarmanın adımlarını çok acil atmalıdır.

İşin içinde batmış olanlardan “benim tuzum kuru” diyenler olacaktır, ancak yanılıyorlar, batarsak hepimiz birlikte batarız, tarihteki örneklerini göz ardı edemeyiz, onlar da edemezler…

Reçetemiz bellidir,

Çare Atatürk’ü düşünerek,

Atatürk gibi düşünmekte,

Reçete Atatürk ilkelerindedir.

Refazettin Çığır / refazettinhotmail. com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Refazettin Çığır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

01

Zeki Erdoğan - Kalemine ve yüreğine sağlık Syn.Abim…selamlar saygılar…

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 08:18


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi