Günün İçinden-27.09.2023

Güzel bir gün dileğimle mutlu sabahlar ve tüm dostlarıma, okurlara günaydınlar…

Neşeli ve güleç yüzlü güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle, biraz tebessüm ederek yazıya başlayalım…

Tebessüm

BİLETÇİ

Temel otobüse binmiş. Sormuşlar,

- Ne yaptın, pilet aldın mı?

- Piletci sankim pilet almamuşum gibi paga manali manali paktu.

- Peki, sen ne yaptın?

- Pen de sankim pilet almişum gibi ona manali manali paktum.

MAKİNİST

Temel'in kol saati durmus.Içini açmis ve içinden ölü bir karinca çikmis.

Temel:

-Uyy... Zaten pen tahmin etmistum makinistun öltügünü...

ÇARESİZLİK

Hâkim Temel'e sorar:

-Niye adamin basina sandalyeyle vurdun?

Boynu bükük Temel:

-Ne yapayum ,çaresizluk efendum.Masayi kaltiramatum ki...

MERAK

Çok kalabalik bir belediye otobusunde yolculuk eden Temel'in ayagina iri yari bir adam basar....

Nasiri aciyan Temel, adamin yanina yaklasir ve sorar:

- Ula usak, sen nerelisun?

Adam, Temel'e bakar, nereli oldugunu söyler ve sonra da sorar :

- Niye sordun?

- Hic der Temel, bu cins ayular hangi memlekette yetisur diye merak ettum da.....

Dipnotum

İnsanı asıl şaşırtan nokta, soruncu, düşünceci şairin elinde düzyazı gibi zengin bir anlatma aracı varken buna yüz vermeyip şiir, daha doğrusu nazım tekniği ile yazmasıdır. Gerçi bu soydan bir şair, şiirin büyüsünden faydalanarak okuyucuya düşüncelerini daha kolayca ısındıracağı kanısındadır. Ama sanı ile iş bitmez ki! Üzücü olan, böylesi şiirlerde büyü uçup gittiği, yerinde tatsız bir tortu kaldığı halde şairin bunu fark etmemesi veya anlamak istememesidir.

Şair adını hak etmiş tek bir sanatçı gösterilmez ki bir davayı savunmak, bir düşünceyi yaymak, bir sorunu doğrulamak için şiir yazmış olsun. Böyle bir şairin varlığına inanmadığım gibi gerçek şiirden tat alan tek kişinin böyle şiirleri okuyacağına da inanmıyorum…

Bir yazar / Bir öykü;

AZİZ NESİN

Hakkında

Aziz Nesin 20 Aralık 1915 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl eğitim gördükten sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne devam etmiştir. Burada mezun olmuştur. Kara Harp Okulu ve Askeri Fen Okulundan mezun olmuştur. Göreve geldikten sonra görev ve yetkisini kötüye kullanma suçuyla yargılanmıştır. Daha sonra ise ordudan uzaklaştırılmıştır. Bir süre bakkallık yapmıştır. Aziz Nesin bir müddet sonra gazeteciliğe başlamıştır. Birçok dergi çıkarmıştır. Mizahi yazıları pek çok dergi ve gazetede yayımlanmıştır.

1972 yılında Çatalca’da Nesin Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakfı kurmadaki amacı kimsesiz çocukların eğitimini gerçekleştirmektir. Aziz Nesin kitaplarının tüm gelirini bu vakfa bağışlamıştır. 1979 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı’na getirilmiştir. Yıllarca bu görevini sürdürmüştür. Aziz Nesin yazdığı bazı yazılar nedeniyle tutuklanmış ve sürgüne gönderilmiştir.

Aziz Nesin sadece Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının da faydalandığı bir yazardır. Bu nedenle dünyada da tanınmış mizah sanatçısı olarak edebiyatımızda özel bir yere sahiptir. Aziz Nesin yazdığı eserler sayesinde Türk mizahını dünyaya tanıtmıştır. Ayrıca genç mizah yazarlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aziz Nesin yazı hayatına önceleri şiirle başlamıştır. Bir müddet şiir yazdıktan sonra mizah dışı gerçekçi hikâyeler yazmıştır. Son olarak ise mizahi hikâyelere yönelmiştir. Aziz Nesin kitaplar çıkararak çok satanlar listesinden inmemiştir. Yazdığı onlarca hikâyeyle adından sıkça söz ettirmiştir. Türk edebiyatının önemli gülmece yazarlarından olan Aziz Nesin hikâye, masal, roman, şiir, fıkra, gezi yazısı, anı ve oyun türlerinde eserler vermiştir. Bu yönüyle çok çeşitli türlerde yazan nadir sanatçılardandır. Yazarın yüzün üzerinde eseri bulunmaktadır.

Aziz Nesin eserlerinde genellikle toplumda yaşanan haksızlıklara ve zulüm gibi konuları işlemiştir. Ayrıca sosyal ve siyasi kötülükleri kınayan konulara da değinmiştir. O’nun en önemli özelliklerinden biri en sıradan olayları bile hikâye konusu etmesidir. Toplumda yaşanan bütün abeslikleri, komiklikleri ve tuhaflıkları eserlerinde malzeme olarak kullanmıştır. Toplumun aksayan yönlerini, yergiye elverişli olaylarını mizahi bir anlatımla anlatmıştır. Zıpçıktı, türedi ve değerleri çürümüş olan tipleri ise rahat ve oyunlu anlatımıyla işlemiştir. Kitap oluştururken gözleme geniş yer vermiştir. Toplumdaki zıtlıklar ve siyasal çatışmalar temel kitap konularıdır. Aziz Nesin olayları betimlerken ve konuşmaları aktarırken doğal bir şekilde yansıtmıştır. Bu konuda oldukça ustadır. Kitaplarının genelinde ön yüz komedi olarak görülürken arka yüz ise trajedidir.

Aziz Nesin sosyal gerçekçi bir anlayışla kitaplarını oluşturmuştur. Eserlerinde çok fazla abartıya kaçmıştır. Masal tekerlemelerini andıran ve tekrarı çok olan cümleleri çok kullanmıştır. Sade bir dille yazmıştır. Yazarın üslubu ise çok başarılıdır. Aziz Nesin çok fazla eser verdiği için genellikle eserlerinin üstünde çok fazla oynamadan taslaklar halinde matbaaya vermiştir. Yazar Sabahattin Ali ile birlikte Marko Paşa, Alibaba, Merhum Paşa, Malum Paşa adlarında mizah dergisini çıkarmışlardır. Ayrıca tek başına ise Zübük adlı mizah dergisini çıkarmıştır.

Aziz Nesin 6 Temmuz 1995 tarihinde Çeşme’de vefat etmiştir.

Deniz Aslanı

(Kitap Açıklaması)

Aziz Nesin’in “Emirkulu’’ takma adıyla yazdığı Deniz Aslanı ilk kez Akbaba’da yayımlanmış, dönemin en önemli çizerlerinden Nehar Tüblek tarafından resimlenmiştir. Elli yıllık uykusundan uyandırdığımız bu çizgi-romanı yayımlandığı gibi, ama baskı kusurlarından arındırıp yıpranmış yerlerini onararak sizlere sunuyoruz. Aradan geçen yıllara karşın Deniz Aslanı’nın değerinden bir şey yitirdiğini düşünmüyoruz. Çizimler hâlâ özgün ve genç, öyküler hâlâ güncel ve komik. Sadece kahkahanın peşine düşmek de mümkün, dönemin siyasal ve toplumsal arka planının izini sürmek de...

Yorum

Hayat kataloğu!

(dünden devamla…)

Amacım “Pee! Eskiden dedemizin sahra telefonundan MePeÜç yapıp dinlerdik. Böyle 10 kiloluk salça kutusu gibiydi…” muhabbetine girmek değildi ama oraya doğru kayıyoruz sanki değil mi? Hemen toparlayayım; Özendiğimiz objeler hayatımıza girince bir acayip durabiliyor ya, mevzuya gelelim. Mesela bir televizyon reklam filmi var sıkça rastladığım; sarışın bir kadın gidip televizyonu öpüyor… Bakıyorsun kadın güzel, ev güzel, televizyon güzel… Diyorsun ki; ben kredi kartının belini büküp şu televizyonu alayım. Televizyonu alıp eve geliyorsun, üçlü priz filan ayarlıyorsun, bağlantıları tamamlayıp karşısına kuruluyorsun. Ve o anda fark ediyorsun ki, senin evin o reklamlardaki gibi uçuşan perdelerle çıkılan bir terası yok. Senin evin duvarları saten değil, kâğıt üzerine karışık teknik boyanmış…

Senin evde öyle artist bir müzik çalmamakta! Ayrıca şehir suyuna bir şeyler katılıp kadınların toplu halde delirmesi sağlanmamışsa, evine sürünen bir sarışın da girmeyecek…

(yazının devamı yarın…)

Bir şair / bir şiir;

HASRET GÜLTEKİN

Dağlar Atamadım Sevdamı

Ne güneş yüzü gördüm,

Ne de gökyüzü

Derde düştüm heder oldum, beter oldum ben

Laf anlamaz söz dinlemez oldu gönlüm

Dağlar sevdamı atamadım ben

Dağlar atamadım sevdamı, dağlar atamadım sevdamı

Dağlar sevdamı söküp söküp atamadım ben

Güne gün ömre ömür

Gün olur gece çürür

Tomursuklar ne çiçekler ardın sıra yürür

Laf anlamaz söz dinlemez oldu gönlüm

Dağlar sevdamı atamadım ben

Dağlar atamadım sevdamı, dağlar atamadım sevdamı

Dağlar sevdamı söküp söküp atamadım ben

Hakkında

Kürt asıllı Türk saz sanatçısı. 2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamında Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülen 35 kişinin arasındaydı.

Sivas İmranlı'nın Han köyünde dünyaya geldi. Süleyman ve Hacıhanım Gültekin'in üçüncü çocuğudur. Gültekin 6 yaşında iken bağlama çalmaya başladı. Girdiği Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini yarıda bırakarak müzik hayatına başladı. Aynı zamanda siyasi bir kişiliğede sahip olan Gültekin İşçi Partisi üyesiydi. Sanatçı ilk resitalini Kadıköy Moda Sineması'nda verdi ve ilk albümü "Gün Olaydı"yı 16 yaşında çıkardı. Talip Özkan`ın öğrencisi oldu. 1989 yılında çıkardığı "Gece ile Gündüz Arasında" adlı albümü ile sadece sesi ile değil bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Çok sayıda sanatçının albümüne müzik yönetmeni olarak imza atmıştır. 1991'de "Rüzgârın Kanatlarında" adlı bir albüm daha çıkarmıştır.

Uluslararası festivallerde Türkiye'yi temsil eden Hasret Gültekin, 1991'de Yeter Gültekin'le evlendi. Bilimsel sosyalizmi benimsedi; önce Sosyalist Parti'nin, bu parti kapatılınca da İşçi Partisi'nin çalışkan bir üyesi oldu. Pir Sultan Abdal Kültür Festivali'ne katılmak üzere gittiği Sivas'ta, gerici bir ayaklanma sonucunda kundaklanan Madımak Oteli'nde 22 yaşında cinayete kurban gitti. Ölümünden 72 gün sonra, 13 Eylül 1993'te Roni Hasret adı verilen bir oğlu oldu.

Ölümünün ardından Kalan Müzik tarafından "Seçmeler" adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunanlı Rembetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği "Ege'nin iki yakası" adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1529 - Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusunun I. Viyana Kuşatması başladı.

* 1540 - İsa Tarikatı (Cizvitler) Papalık tarafından resmen tanındı.

* 1590 - VII. Urbanus, seçilmesinden 13 gün sonra taç giyme törenini bile görmeden hayatını yitirerek tarihte en kısa süre hüküm süren Papa oldu.

* 1669 - 21 yıllık kuşatmanın ardından Kandiye kalesinin de düşmesiyle Osmanlılar Girit'in tümünü fethetti.

* 1919 - Merzifon'u işgal eden İngilizler şehri terk etti.

* 1922 - Yunan kralı I. Konstantin, Anadolu yenilgisi sonrası tahtını terk etmek zorunda kaldı.

* 1940 - Almanya, İtalya ve Japonya, Berlin'de askeri pakt imzaladı.

* 1962 - Irak Kürt lideri Mustafa Barzani'den kaçan 1.500 kişilik Bradost aşireti Türkiye'den iltica talebinde bulundu.

* 1962 - Yemen'de Albay Sallal iktidarı ele geçirdi.

* 1966 - Sanayi Bakanı Mehmet Turgut, sanayicilerden kapitalizm düşmanlarına savaş açmasını istedi.

* 1970 - Arap Zirvesi Mısır'da toplandı Ürdün Kralı Hüseyin ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ateşkes anlaşması imzaladı.

* 1973 - Seçim gezisi için Isparta'ya gelen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit taş ve şişe yağmuruna tutuldu.

* 1976 - Ankara'da "DGM'ye (Devlet Güvenlik Mahkemeleri) Hayır" mitingi düzenlendi.

* 1995 - Genelev sahibi vergi rekortmeni Matild Manukyan'ın otomobilinde bir patlama oldu. Manukyan ağır yaralandı, şoförü öldü.

* 1998 - Google web sitesi açıldı.

* 2000 - İrlandalı yazar James Joyce'un romanı Ulysses'ten uyarlanan filme İrlanda'da getirilen yasak, 33 yıl aradan sonra kalktı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1722 - Samuel Adams, ABD'li siyasetçi (ö. 1803)

* 1871 - Grazia Deledda, İtalyan yazar (ö. 1936)

* 1883 - Heinrich Krippel, Avusturyalı heykeltıraş (ö. 1941)

* 1922 - Arthur Penn, ABD'li yönetmen (ö. 2010)

* 1965 - Hubertus Albers, Atze Schröder sahne adını kullanan Alman oyuncu ve komedyen

* 1967 - Uche Okechukwu, Fenerbahçe'de de oynayan Nijeryalı milli futbolcu

* 1976 - Francesco Totti, İtalyan futbolcu

* 1980 - Anna Artamonova, Rus voleybolcu

* 1982 - Lil Wayne, ABD'li şarkıcı, söz yazarı

* 1984 - Avril Lavigne, Kanadalı şarkıcı

* 1984 - Wouter Weylandt, Belçikalı bisiklet sporcusu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1590 - VII. Urbanus, 228. Papa (d. 1521)

* 1700 - XII. İnnocentius, 242. Papa (d. 1615)

* 1917 - Edgar Degas, Fransız ressam (d. 1834)

* 1921 - Engelbert Humperdinck, Geç romantik akımın temsilcisi Alman besteci (d. 1854)

* 1974 - Feridun Nafiz Uzluk, Tıp tarihçisi Türk doktor (d. 1902)

* 1978 - Orgeneral Muhittin Önür, Türk asker (d. 1903)

* 1986 - Cliff Burton, Metallica grubunun bas gitaristi ABD'li müzisyen (d. 1962)

* 2003 - Şevki Koru, Türkiye'nin ilk milli maratoncularından Türk atlet (d. 1913)

* 2004 - Haluk Kurdoğlu, Türk sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1932)

* 2008 - Alpaslan Dikmen, Galatasaray taraftar grubu ultrAslan'ın kurucusu ve ilk genel koordinatörü (d. 1965)

* 2010 - Beklan Algan, Türk oyuncu, yazar ve yönetmen (d. 1933)

* 2013 - Tuncel Kurtiz, Türk oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist (d. 1936)

www.HaberHürriyeti.com/MustafaGökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi