Günün İçinden-19.09.2023

Güzel bir gün dileğimle mutlu sabahlar ve tüm dostlarıma, okurlara günaydınlar…

Neşeli ve güleç yüzlü güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle, biraz tebessüm ederek yazıya başlayalım…

Tebessüm

Siz Olsanız Ne Yapardınız?

Mahkemede hâkim davacıya sormuş:

- "Kazadan sonra size ‘Nasılsınız?’ diye soran otoyol polisine ‘ Çok iyiyim, harikayım’ demişsiniz, şimdi tam tersini söylüyorsunuz ve tazminat istiyorsunuz!"

- "Efendim atım Karataş."

- "Bırak şimdi atını matını… Olayı anlat."

- "Efendim, müsaade ederseniz olayı arz edeceğim, atım Karataş ile otoyolda giderken kamyonun biri bize çarpınca ikimiz de yolun kenarına fırladık, müthiş canım yanıyor ve kımıldayamıyordum, yattığım yerden atımın acı dolu feryatlarını duyuyordum tam o sırada otoyol polisi geldi, atın iniltilerini duyunca ona yöneldi, tüfeği ile tam alnının ortasından vurdu, elinde dumanı tüten tüfekle benim yanıma geldi, “Atının durumu çok kötüydü hallettim” dedi ve “Peki, sen nasılsın bakalım? ” diye sordu. Affedersiniz ama siz olsaydınız ne yapardınız!"

Melodiye Eşlik Eden Köpek

Küçük çocuk, keman dersi için evde prova yapıyor, babası da oturmuş gazete okuyordu. Evin köpeği de çocuğun kemanından çıkan melodilere havlayarak eşlik ediyordu.

Bu gürültüde babanın gazete okuması mümkün mü? Bir duruyor, iki duruyor, ama ne çocuk keman çalmayı ne de öteki havlamayı kesiyordu. En sonunda baba, oğluna seslendi:

"Oğlum, şunun bilmediği bir parça çalsana!"

Dipnotum

Filenin Sultanları şampiyon! Milliler, Avrupa Şampiyonası'nda altın madalyanın sahibi oldu!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de oynanan mücadele karşılıklı sayılarla başlarken Sırbistan ilk seti 27-25 kazanarak 1-0 öne geçti. A Milli Kadın Voleybol Takımı, ikinci sette Ebrar Karakurt’un etkili oyunuyla seti 25-21 kazandı ve durum 1-1’e geldi. Üçüncü sete iyi başlayan ve farkı 4 sayıya kadar çıkaran Filenin Sultanları, bu farkı koruyamadı ve seti 25-22 kaybetti. Dördüncü setin sonunu iyi oynayan ve 25-22 kazanan Ay-Yıldızlılar mücadeleyi karar setine taşıdı. Son sete de etkili başlayan Filenin Sultanları, 15-13 kazanarak durumu 3-2’ye getirdi ve Avrupa şampiyonu oldu.

Bize güzellikler yaşatan, yaşamın sıkıntılı bir zamanında yüzümüzü güldüren bu genç sporcuları tek tek, tebrik ederim…

(dünden kalan yazım…)

Köylünün zihnini açan buluş

Genel bir tez var. “… Yavaş düşünüyor, yavaş davranıyor, çünkü çok fazla buğdayla besleniyor…”. Et ve sebze yerine, daha çok buğdayla beslenme insanda beslenme ve sağlık sorunlarına, zihinsel bozukluklara, gelişme ve büyüme yetersizliklerine yol açıyor. Ama hangi buğdayla? “2000’li yılların başına kadar Anadolu’da yetişen buğdayla…”. Oysa 2000’li yılların başından bu yana, Anadolu’da yetişen buğday artık farklı. Yıllarca “çinkosu düşük gübreyle yetişen buğdayın yerini, zengin çinkolu gübre” alıyor. Ve çinkolu gübre Türkiye’ye ödül getiriyor.

(yarın kaldığımız yerden devam…)

Bir yazar / Bir öykü;

CEVDET KUDRET SOLOK

Hakkında

Cevdet Kudret

Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 10 Temmuz 1992 yılında ise vefat etti. I. Dünya savaşında babasını kaybettiği için annesi tarafından okutuldu.

İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir dönem edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra Türkiye Ansiklopedisi bürosunda sekreterlik yaptı Türk Dil Kurumunda görev aldı.

Edebi yaşamına 1927 yılında Servet-i Fünun dergisinde başladı. Cevdet Kudret Meşale dergisinde toplanmış olan Yedi meşalecilerden biridir. Bu edebi gurubun ortak bir kitabı olan Yedi Meşale ve kendi eseri olan Birinci Perde’ de yer verdiği şiirleri genellikle bireyin duygularını hikâyeler ile harmanlayarak ustaca işledi.

Şiir alanı ile ilgilenirken oyun yazarlığı da yapmıştır. Yazın hayatında Abdrurahman Nisari, Suat Hisarcı gibi mahlasları kullandı. Kendi ismi ile de edebiyatımıza yön veren şair ve yazarlardan oldu. Edebi alanda eserlerinin yanı sıra döneminde çok aranan ders kitapları da yazdı.

Bir kitabı hakkında…

Örneklerle Edebiyat Bilgileri

(Kitap Açıklaması)

Tek cilt halinde sunulan Örneklerle Edebiyat Bilgileri, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler birbirini tamamlayan bir nitelik taşır. İlk bölümde “Anlatım Yolları” ve “Anlatım Çeşitleri” ana başlıkları altında nazım ve nesir üzerine genel bilgiler verilmiş; nazım türünün öğeleri, aruz ve hece ölçekleri, uyak türleri, halk ve divan edebiyatı nazım biçimleri örneklerle anlatılmıştır. İkinci bölümde yine aynı yöntemle tarihsel süreç içinde “Edebiyat Akımları” ve “Edebiyat Türleri” hakkında geniş bilgi verilmiştir.

Cevdet Kudret, bu bilgileri aktarırken Dede Korkut’tan Homeros’a, Karacaoğlan’dan Shakespeare’e, Fuzuli’den Baudelaire’e, Ahmet Mithat’tan Sartre’a kadar sayılamayacak kadar çok yazar, düşünür ve şairden nazım/nesir olarak çeşitli edebiyat ve düşünce ürünlerine yer vermiştir.

Örneklerle Edebiyat Bilgilerinin bir başka dikkate değer özelliği seçilen metinlerin edebi düzeyidir. Türk ve dünya edebiyatının seçkin eserlerinden alınan bu metinler, okura bazı bilgileri aktarılırken bir edebiyat zevki aşılamanın da kollandığını gösterir.

Türk Edebiyatında Hikâye ve Roman ile birlikte Cevdet Kudret’in en çok aranan kaynak kitaplarının başında gelen bu kitap, alanında hâlâ aşılamamış bir çalışmadır.

Yorum

Apolinaire” in şiirini okurken kişi bir huzur duyuyor. Sıcak bir ev, kitaplar, sevimli bir kedi, dostluk, sevgi… Ama pencerelerin dışından sürekli zehirli bir hava içeri dolarsa, her yanı kapatsanız da aralıklardan güçlü düşman üstünüze üstünüze gelirse, sizi ne şiir, ne dostluk, ne de sevgi kurtarır…

NİLGÜN MARMARA

Düşü Ne Biliyorum

Kimdi o kedi, zamanın

Eşyayı örseleyen korkusunda

Eğerek kuşları yemlerine,

Bana ve suçlarıma dolanan?

Gök kaçınca üzerimizden ve

Yıldız dengi çözüldüğünde

Neydi yaklaşan

Yanan yatağından aslanlar geçirmiş

Ve gömütünün kapağı hep açık olana?

Yedi tül ardında yazgı uşağı,

Görüldüğünde tek boyutlu düzlüktür o

Ve bağlanmıştır körler

Örümcek salyası kablolarla birbirine

Sevişirken,

İskeletin sevincini aklın yangınına

Döndüren, fil kuyruğu gerdanlıklarla.

Yine de, zaman kedisi

Pençesi ensemde, üzünç kemiğimden

Çekerken beni kendi göğüne,

Bir kahkaha bölüyor dokusunu

Düşler marketinin,

Uyanıyorum küstah sözcüklerle:

Ey, iki adımlık yerküre

Senin bütün arka bahçelerini

Gördüm ben!

Hakkında

1958 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde bitirip, yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı.

Sylvia Plath üzerine incelemeler yaptı. Plath'ın bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi. Nilgün Marmara, şiirlerinde çoğunlukla, 1. tekil kişinin düşle gerçek arasında gidip gelen, kırılgan izleklerini kullandı.

Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Küçük İskender, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Cezmi Ersöz, Ece Ayhan, Gülseli İnal, Onur Göknil ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkiledi.

Sylvia Plath sevgisi, Marmara'yı ölümde de sevdiği şairin yazgısıyla birleştirdi. 13 Ekim 1987'de henüz 29 yaşındayken "yaşama karşı ölüm" dedi ve intihar etti. Kırmızı Kahverengi Defter adıyla yayınlanan günlüğünde "hayatın neresinden dönülse kârdır" ifadesi yer almaktadır.

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1575 - Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kurul

* 1893 - Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.

* 1921 - TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.

* 1935 - Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışması yasaklandı.

* 1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.

* 1944 - Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.

* 1951 - Kuzey Atlantik Paktı Konseyi, Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.

* 1955 - Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.

* 1976 - THY'nin İstanbul-Antalya seferi ile 452 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Antalya adlı uçağı Isparta yakınlarında alçalma hatası nedeniyle Toros Dağlarına çarptı: 8'i personel 154 kişi öldü.

* 1979 - TMMOB tarafından, 54 ilde 736 işyerinde 100 binden fazla mühendis ve mimarın katılımıyla gerçekleştirilen büyük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.

* 1982 - İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı Olof Palme başbakan oldu.

* 1985 - Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 10.000 ila 40.000 kişi hayatını kaybetti.

* 1987 - 10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.

* 2002 - Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargâhına girdi.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1551 - III. Henri, Fransa kralı (ö. 1589)

* 1908 - Mika Waltari, Finlandiyalı yazar (ö. 1979)

* 1911 - William Golding, İngiliz yazar (ö. 1993)

* 1913 - Frances Farmer, ABD'li oyuncu (ö. 1970)

* 1921 - Paulo Freire, Brezilyalı eğitimci (ö. 1997)

* 1922 - Emil Zátopek, Çek atlet (ö. 2000)

* 1923 - Hanzade Sultan, son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit Efendi’nin torunudur (ö. 1988)

* 1927 - Rosemary Harris, İngiliz oyuncu

* 1933 - Behiye Aksoy, Türk ses sanatçısı (ö. 2015)

* 1933 - Gilles Archambault, Kanadalı roman yazarı

* 1944 - İsmet Özel Türk şair, yazar ve düşünür

* 1948 - Jeremy Irons, İngiliz oyuncu

* 1978 - Mehmet Perinçek, Türk yazar, araştırma görevlisi

* 1990 - Josuha Guilavogui, Fransız futbolcu

* 1991 - Waris Majeed, Gana'lı futbolcu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1881 - James A. Garfield, ABD' nin 20. başkanı (d. 1831)

* 1960 - Zakar Tarver, Ermeni asıllı Türk siyasetçi ve radyolog hekim (Yassıada'da hapiste) d. 1893)

* 1968 - Chester Carlson, ABD'li fizikçi ve mucit (d. 1906)

* 1985 - Italo Calvino, İtalyan yazar (d. 1923)

* 1985 - Sabri Altınel, Türk şair (d. 1925)

* 2003 - Dursun Akçam, Türk öykücü, romancı (d. 1930)

* 2011 - Taylan Taylancı, Türk basketbolcu (d. 1983)

* 2013 - Hiroshi Yamauchi, Japon iş adamı (d. 1927)

www.Haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi