Günün İçinden-14.09.2023

Güzel bir gün dileğimle mutlu sabahlar ve tüm dostlarıma, okurlara günaydınlar…

Neşeli ve güleç yüzlü güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle, biraz tebessüm ederek yazıya başlayalım…

Tebessüm

Tekrar İnip Binsek mi?

Bir makine, bir elektrik, bir de bilgisayar mühendisi arabayla yola koyulmuşlar. Bir süre sonra araba arıza yapmış, kenara çekmişler. Makina mühendisi:

- "Dur ben bi' bakayım..." deyip kaputu açmış. Motor blokuna, şafta, diğer akşamlara bakıp bir şeyler yapmış, arabaya binmiş. Marşa basmış, araba çalışmamış.

Elektrik mühendisi:

- "Dur bi' de ben bakayım..."deyip kaputu açmış. Aküye bakmış, kabloları kontrol edip arabaya binmiş. Marşa basmış, araba çalışmamış.

İkisinin de kafası bilgisayar mühendisine doğru dönmüş.

Bilgisayar mühendisi:

- "E... İnip tekrar binsek mi?"

Müdürlük Desenize!

Kızın babası:

- "E… , damat bey oğlumuzun işi nedir?"

Damat’ın babası:

- "Facebook'da 56.034 kişilik sayfası var!"

Kızın babası:

- "O nasıl bir iştir?"

Evin ufak çocuğu atlar:

- "Baba 56.034 kişiyi yönetiyo, sorunlarıyla ilgileniyo, paylaşımlar yapıyor…"

Kızın babası:

- "Siz Şuna Müdür desenize! Verdim Gitti"

Örnek Evlilik

Arkadaşları, yeni evli gence, bir çay sohbetinde:

- "Sen evleneli neredeyse bir sene oldu, ama maşallah sizin evden çıt çıkmıyor, siz hiç tartışmaz mısınız?" diye sorarlar.

"Hayır" diye cevaplar yeni evli genç ve ilave eder:

- "Akşam işten geldiğimde, kapı açılınca hanıma şöyle bir bakarım. Eğer hanım, eteğinin ucunu belinde topladıysa bilirim ki hanımın günü iyi geçmemiş ve havası yerinde değil. Hiç ekmek, yemek sormadan usulca mutfağa süzülür, aceleyle birkaç lokma atıştırır ve ortalıktan toz olurum. Olur ya bazen de benim asabım bozuk olur. O zaman fesin püskülünü her zamankinin aksine soldan sarkıtırım. O da bunu görür, asabi olduğumu anlar ve hiç sesini çıkarmaz, hemen yemeğimi, çayımı hazır eder. Etrafımda pervane gibi döner. Bu nedenle biz hiç kavga etmeyiz."

Dinleyenlerden biri:

- "Peki, birader, kapı açıldı, yenge eteğin ucunu belinde toplamış, sen de fesin püskülünü soldan sarkıtmışsın. İki taraf da asabi, o zaman ne olacak?" diye sormuş.

Ötekiler de "Hah! Şimdi ne olacak?" demiş.

Genç gülümsemiş;

- "Bundan kolay ne var, fesin püskülünü hafif bir fiskeyle soldan sağa atarım, demiş."

Dipnotum

Benim kuşağım, Vasfi Rıza Zobu’yu filmleriyle tanımıştır. Çok uzun yıllar önce ‘Karım Beni Aldatırsa’ filmindeki avukat ya da avukat kâtibi rolüyle, özellikle de bu filmde söylediği “Rüzgârda yelken, dosyam koltukta geliyorum ben / Dosyam doludur” şarkısıyla üne kavuşmuştu. Daha sonra ise ‘Aynaroz Kadısı’, ‘Bir Kavuk Devrildi’ filmleriyle geniş yığınlarca sevildi.

Bu değerli sanatçının anısına yazılan kitapta çok hoş bir anekdot gözüme ilişti;

Karadeniz kıyılarında bir kentte temsil vermektedirler.

Bir yazar / Bir öykü;

VASFİ RIZA ZOBU

Hakkında

Vasfi Rıza Zobu, 5 Aralık 1902 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Asıl ismi; Mehmet Vasfi Rıza'dır. Vasfi Rıza Zobu, kendisi gibi tiyatrocu olan Bilge Zobu'nun amcasıdır.

Beyazıt Rüştiyesi`ni bitirdikten sonra Kuleli Askerî Lisesi'ne girdi ancak yarıda bırakarak okuldan ayrıldı ve Alman Ticaret Mektebi'ne girdi ve oradan mezun oldu. Daha sonra, Sanayi-i Nefise Mektebinde (İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne) 2 yıl devam etti.

1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu'na başladı, 1923'te ise Şehir Tiyatrosunda oyuncu olarak sahneye çıkmaya başladı.

Güldürü adı altında Osmanlı devlet ve toplum hayatı ve kurumlarıyla alay edici eserler veren Musahipzade Celal'in Aynaroz Kadısı ve Bir Kavuk Devrildi gibi oyunlarında rol aldı. Şehir Tiyatroları'nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı.

Birçok çeviri ve uyarlama oyuna imza atan Vasfi Rıza Zobu, özellikle güldürü ve vodvillerdeki rolleri ile beğeni kazandı. 1921'de kısa dizi filmlerle sinema oyunculuğuna da başladı

Sinemada da Muhsin Ertuğrul'un yönettiği; Bican Efendi Vekilharç, Ateşten Gömlek, Karım Beni Aldatırsa, Söz Bir Allah Bir, Aynaroz Kadısı, Tosun Paşa, Kızılırmak (Karakoyun), Edi İle Büdü gibi filmlerde aktörlük yaptı.

Vasfi Rıza Zobu, son olarak 1972'de Cevat Fehmi Başkut'un Buzlar Çözülmeden adlı oyununda sahneye çıktı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliğine getirildi. 1975 yılında yaş haddinden emekli oldu. 1981'de tekrar getirildiği bu vazifeden 1984'te ayrıldı.

1923'den sonra gazete ve dergilerde tiyatro ile ilgili yazılar yazdı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı ödülü aldı.

Vasfi Rıza Zobu, Rukiye hanım ile evli idi.

Vasfi Rıza Zobu, 23 Kasım 1992 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Yorum

Bu anıtın anlamını bilen kafa var mı”?

(dünden devamla…)

Bu anıtı şantiye şefi olarak ben yapmıştım. Rahmetli kaymakam Mustafa Yeni, her gün gelir ve sorardı; “Yetişecek mi Yavuz Bey!” Çünkü inşaat süresi bir aydı. İşçileri teşvik etmek için yöntemler geliştiriyordum. Bir yandan da çelik konstrüksiyon atölyesindeki imalatı da izlemek gerekiyordu. Üç gün önce bitirdik Cumhuriyet Bayramı’nda anıtın açılışı yapıldı. Gece de ışıklı müzik gösterisi yaptık.

Bu anıtı sorumsuzca Atatürk’e, devrimlerine ve Karabük halkına ve de mimarlık eserlerini mimarına sormadan yıkmak saygısızlıktır… (Yavuz İnce – Yüksek Mimar Mühendis).

Bir şair / bir şiir;

AHMET ARİF

Akşam Erken İner Mahpushaneye

Ejderha olsan kar etmez.

Ne kavgada ustalığın,

Ne de çatal yürek civan oluşun.

Kar etmez inceden içine dolan,

Alıp götüren hasrete.

Akşam erken iner mahpushaneye.

İner, yedi kol demiri,

Yedi kapıya.

Birden, ağlamaklı olur bahçe.

Karşıda, duvar dibinde,

Üç dal

Hakkında

21 Nisan 1927'de Diyarbakır'da doğan Ahmet Arif’in babası Kerküklü Türkmen, annesi Kürt kökenlidir. Diyarbakır Lisesi'nden mezun olunca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Üniversite eğitimi sırasında iki kere TCK 141'ye muhalefetten tutuklandı. 1940-1955 yılları arasında değişik dergilerde yayınladığı şiirlerinde kullandığı kendine has lirizmi ve hayal gücüyle Türk edebiyatındaki yerini aldı. Şiirlerini Türkçe yazmıştır. Şiirlerinde her zaman Anadolu'da yaşayan halkların kardeşliğine vurgu yapar.

Şiirlerinin toplandığı tek kitabı 1968'de yayınlandı. Türkiye'de en çok basılan kitaplar listesindedir. Yılmaz Erdoğan gibi birçok şair şiirlerinden alıntı yapmıştır. Sert surat ifadesine karşın insanın içini okşayan şiirleri vardır. Ahmet Arif hala gençliğe damgasını vurmaktadır. Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiiri Ahmet Kaya tarafından şarkı haline getirilmiştir. Ayrıca Cem Karaca tarafından da birçok şiiri bestelenmiştir.

Başta Nazım Hikmet olmak üzere, toplumcu şiirimizin ortak değerlerinin, hece şiiri, aruz ve halk şiirimizin yoğun, köklü bir sentezidir o. Ahmet Arif, 1977 yılında gazetecilikten emekli olduktan sonra yaşamını Ankara'da sürdürdü. Cemal Süreyya, Canip Yıldırım, Cemalettin Ünlü, Muzaffer Erdost, Nedret Gürcan, Adnan Binyazar ve aile yakınları dışında kimse ile görüşmedi. Ölümünden kısa süre önce yakınlarına, ikinci bir kitap basımı için şiirlerinin hazır olduğunu, İstanbul'a giderek dikte ettireceğini ve yeni kitabının basılacağını söylediği bilinir. Fakat bu gerçekleşemedi. Yıllar boyu gazete ya da dergilere demeç vermeyen, açıklama bulunmayan Ahmet Arif, 1989'da şair ve gazeteci Refik Durbaş ile mülakat yaptı. Bu söyleşi, önce Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı, sonra kitap haline geldi. Daha önce ikinci şiir kitabının adı olacağını duyurduğu Kalbim Dinamit Kuyusu, bu söyleşi kitabının adı oldu. Şair, Ankara'daki evinde 2 Haziran 1991 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1812 - Fransa İmparatoru Napolyon, ordularının başında büyük bir yangının sürdüğü Moskova'ya girdi.

* 1829 - Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya İmparatorluğu arasında Edirne Antlaşması imzalandı.

* 1867 - Karl Marx'ın yazdığı Kapital'in ilk cildi yayımlandı.

* 1901 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı William McKinley New York'ta fuar açarken bir anarşist tarafından vuruldu. 12 saat sonra yerine Theodore Roosevelt geçti.

* 1922 - İzmir'e bağlı Bergama ilçesi düşman işgalinden kurtuldu.

* 1923 - Lozan Antlaşması uyarınca Edirne'ye bağlı Karaağaç Tren İstasyonu Yunanlardan teslim alındı.

* 1930 - Son Posta gazetesi sorumlu müdürü Selim Ragıp Bey (Emeç) tutuklandı.

* 1933 - Türkiye ile Yunanistan Dostluk Antlaşması imzaladı.

* 1936 - Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokullarda okutulacak "Alfabe" kitabını kabul etti. Alfabe'nin yazarları: Murat Özgün ve İlhan Gökçe.

* 1944 - Radyo istasyonlarının kurulması ve genişletilmesi yasası çıktı.

* 1954 - Fransa, Profesör Tevfik Remzi Kazancıgil'e Légion d'honneur nişanı verdi.

* 1956 - Akis Dergisi toplatıldı.

* 1960 - Irak,İran,Kuveyt,Suudi Arabistan ve Venezüella OPEC'i kurdu.

* 1963 - Ömür boyu hapse mahkûm eski Demokrat Parti Milletvekili Zeki Erataman tedavi gördüğü hastaneden kaçtı. Daha sonra Erataman'ın Yunanistan'a iltica ettiği açıklandı.

* 1969 - Balkan Boks Şampiyonası'nda Seyfi Tatar ile Celal Sandal şampiyon oldu.

* 1970 - Filistinli gerillalar Ürdün'ün ikinci büyük şehri İrbid'i kontrol altına aldılar.

* 1971 - Bilim ve Sosyalizm Yayınları sahibi Süleyman Ege Lenin'in "Devlet ve İhtilal" kitabı nedeniyle 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.

* 1972 - Aşık Mahsuni başbakana hakaret ettiği iddiasıyla yargılandı.

* 1974 - Sinema oyuncusu ve yönetmeni Yılmaz Güney, Adana'nın Yumurtalık ilçesi yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürdü.

* 1980 - Sıkıyönetim komutanlıklarınca Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticilerinin teslim olması istendi.

* 1980 - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş teslim oldu ve Uzunada'ya gönderildi.

* 1997 - Van'da gerilim hattına takılan askeri helikopterin düşmesi sonucu 10 asker hayatını kaybetti.

* 1999 - YÖK Rektörler Komitesi, üniversite yerleşkelerinde, açık ya da kapalı alanlarda baş örtüsünü yasaklayan ortak karar aldı. Kimlik kartındaki fotoğraf, derslikler, laboratuvarlar, sosyal tesis ve spor alanlarında da baş örtüsü yasağı konuldu.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 786 - Memun, Abbasi halifesi (ö. 9 Ağustos 833)

* 1769 - Alexander von Humboldt, Prusyalı doğabilimci ve kâşif (ö. 1859)

* 1849 - Ivan Pavlov, Rus fizyolog (ö. 1936)

* 1883 - Margaret Sanger, Amerikan * Kontrolü Birliği'nin kurucusu, aktivist

* 1926 - Michel Butor, Fransız yazar

* 1928 - Alberto Korda, Kübalı fotoğrafçı (ö. 2001)

* 1934 - Kate Millett, ABD'li feminist yazar

* 1947 - Sam Neill, İrlandalı aktör

* 1965 - Dimitri Medvedev, eski Rusya devlet başkanı

* 1970 - Frank Christoph Schnitzler, Alman ressam, şair, müzisyen ve aktör

* 1971 - İclal Aydın, Türk oyuncu, yazar ve şair

* 1973 - Andrew Lincoln İngiltereli oyuncu

* 1977 - Alex de Souza, Brezilya ve Fenerbahçe'nin kaptanlığını yapmış futbolcu

* 1983 - Amy Jade Winehouse şarkıcı ve şarkı sözü yazarı (ö. 2011)

* 1985 - Aya Ueto, Japon şarkıcı ve oyuncu

* 1986 - Barış Özbek Almanya *lu Türk futbolcu

* 1994 - Hailey Anne Nelson, ABD'li oyuncu

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 23 - Julius Caesar Drusus, İmparator Tiberius'un tek oğlu (zehirlenerek) (d. MÖ 13)

* 775 - V. Konstantin, Bizans İmparatoru (d. 718)

* 786 - El Hadi, Abbasi halifesi

* 1146 - İmadeddin Zengi, Büyük Selçuklular'ın Musul ve Halep Atabeyi ve Zengi hanedanının kurucusu (d. 1085)

* 1321 - Dante Alighieri, İtalyan ozan ve politikacı (d. 1265)

* 1851 - James Fenimore Cooper, ABD'li yazar (d. 1789)

* 1901 - William McKinley, ABD'nin 25. başkanı (d. 1843)

* 1916 - José Echegaray y Eizaguirre, Nobel ödüllü İspanyol yazar (d. 1832)

* 1927 - Isadora Duncan, ABD'li dansçı (d. 1877)

* 1936 - Irving Thalberg, ABD'li film yapımcısı (d. 1899)

* 1966 - Cemal Gürsel, Türkiye'nin 4. Cumhurbaşkanı (d. 1895)

* 1982 - Beşir Cemayel, Lübnan Devlet Başkanı (bombalı saldırıda) (d. 1947)

* 1982 - Grace Kelly, ABD'li aktris, Monako prensesi (d. 1929)

* 1998 - Mehmed Kemal Kurşunlu[1], gazeteci, yazar ve şair

* 1999 - Charles Crichton, İngiliz film yönetmeni (d. 1910)

* 2005 - Robert Wise, ABD'li film yönetmeni, yapımcı (d. 1914)

* 2009 - Patrick Swayze, ABD'li aktör, dansçı ve şarkı sözü yazarı (d. 1952)

Tebessüm, fıkra, tiyatro, şair, yazar, şiir, öykü, Vasfi Rıza Zobu, film, Ahmet Arif, Ayrılanlar, doğanlar, Mustafa Gökçek

www.HaberHürriyeti.com/MustafaGökçek

11

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi