Günün İçinden - 05.06.2023

GÜNÜN İÇİNDEN – 05.06.2023

Günün İçinden - 05.06.2023

Güzel bir gün geçirmek dileğimle günaydın ve bu güzel günü bir fıkrayla taçlandıralım!

KAYIP ANAHTAR

Hoca bir gün anahtarını kaybetmiş. Bahçede döne döne ararken hanımı sormuş:

- Anahtarını nerede düşürdün bey?

- Bre kadın, nerede düşürdüğümü bilsem hiç arar mıyım?

Dipnotum / Şiire dair

Önce her ifadenin bir iletişim, her iletişim olgusunun bir bildiri olduğu üzerinde anlaşmak gerekir. Salt ses imgesi gibi görünen dil işareti, gerçekte ses imgesiyle (anlamlananla) anlamın, bölünmez bütünlüğünden oluşmaktadır. Dil işaretinin bölünmezliği açısından, bir sözcük ses olduğu kadar anlam, anlam olduğu kadar da sestir. Ne var ki, işlev bakımından, ses imgesinin dil işaretindeki görevi, anlamı taşımak, onu iletmektir. Bu nedenle, dilsel her etkinlik, tanımı gereği, anlamsal bir olgudur, bir bildiridir, iletişimdir. İletişim kavramı, yalnızca karşılıklı anlaşma koşuluyla sınırlamamak gerekir. İnanların, toplum yaşayışında birbirleriyle ilişkiye girme gereksiniminden başka, duygularını dışa vurmak gibi ifadesel ve bu duyguları, düşünceleri güzel bir biçimde örgütlemek gibi estetik gereksinimleri de vardır. Ama bütün ifade biçimlerinin amacı, ifadenin içeriğini dışa vurmak, başkaları tarafından anlaşılır kılmak, yani iletmektir. Çok özel nitelikli bir bildiri olan şiir, ancak bu yolla, bir “kuşdili” değildir.

Bir şair / Bir şiir;

Acıyor – Turgut Uyar

“Mutsuzluktan söz etmek istiyorum

Dikey ve yatay mutsuzluktan

Mükemmel mutsuzluğundan insan soyunun

Sevgim acıyor

Biz giz dolu bir şey yaşadık

Onlar da orada yaşadılar

Bir dağın çarpıklığını

Bir sevinç sanarak”

Turgut Uyar Kimdir?

Turgut Uyar (4 Ağustos 1927, Ankara - 22 Ağustos 1985, İstanbul), Cumhuriyet döneminde şiir, deneme ve inceleme türlerinde eserler kaleme almış, toplam eser sayısı 17 olan, İkinci Yeni anlayışının en önemli temsilcilerinden Türk memur ve şairdir. Turgut Uyar, 1927 yılının Ağustos ayında Fatma Hanım ile Hayri Bey'in altı çocuğundan beşincisi olarak Ankara'da dünyaya gelmiştir. Annesi ev hanımı, babası ise harita binbaşısı ve hattattır. Eğitim hayatına İstanbul Edirnekapı’daki Hırka-i Şerif İlkokulu’nda başlayan şair Turgut Uyar, hayatının bir döneminde memur olarak orduda yer almıştır. Daha sonra bu işinden istifa etmiş ve başka işlerde çalışmıştır. Türkiye Selüloz ve Kâğıt Sanayi'nin Ankara'daki şubesinde çalışmış, 1963 ve 1965 yılları arasında 24 sayı çıkmış olan "Dönem" dergisinin kurucuları arasında yer almıştır.

Turgut Uyar, İkinci Yeni anlayışının en önemli temsilcilerinden birisi olarak görülmüş yenilikçi bir şairdir ve 22 Ağustos 1985 tarihinde İstanbul’da vefat etmiş olan şair,

Bir yazar / Bir Öykü

SEVGİYE ÇIKAN YOL – Emine Çoruk

Annesi: ‘Bilmiyorum kuzum, sorsam şimdi baban homurdanır kim olacak tanıdıklardan birileri gelecektir.’ dedi. Anne kız akşam gelecek misafirler için hazırlık yapmaya başladılar. Bu arada banyodan çıkan erkek kardeşi koşarak salona girdi ve televizyonu açtı. Haberlerde, kadınlara yapılan şiddetten bahsediyordu. Spikerin mutfağa kadar gelen televizyonun sesini Aslı ve annesi de duyuyordu. Kendini alamadı yine aklındaki düşüncelerden. Neden böyle oluyordu? Neden hep kadınlar mağdur ediliyor, şiddete maruz kalıyordu? Erkek egemen bir toplumun yetiştirme kodlama hatası mıydı tüm bu yaşananlar? Benim aslan oğlum, çapkındır diyerek erkek çocuklarımızın tertemiz özüne, midesizleri çapkınlık olarak mı yüklüyordu yaşadığımız toplum. Oysa eşine, kadına verdiğin saygı ve değer kendine duyduğun değeri ve saygıyı da göstermiyor mu? Kadının dünya olduğunun bilincine varıp Allah’ın en mucizevi dokunuşu olduğunu fark etmek bu kadar zor mu? Ya da zaten bunun farkında, bilincinde olmak mı korkutuyor bazılarını? Güçlü ve cesur olmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek, cinsiyete değil insan olabilmeye bağlı değil mi? Kadını cinsellik meta olarak görmek yerine sizlerin, her birinizin üzerinde ne kadar çok emeği olan sizleri doğuran, sizleri büyüten, sizleri yetiştiren analarınız, bacılarınız, eşleriniz olarak baksanız daha farklı bir dünya olmaz mıydı? Kadın erkek diye ayrıştırmak yerine insan olarak birlikte paylaşmak bu yaşamı daha güzel olmaz mı?

Satır arası / Yorum

Kimsenin yaşamı, yalnız kendinin değildir. Şu yeryüzünde, belirli bir süre kalıp geçiyoruz. Yirmi yıl, kırk yıl, yetmiş yıl… Ne kadar istesek de, özlesek de hiçbir zaman yalnız kendimizin olamıyoruz. Hep başkalarınınız, hep başkalarıyla beraberiz. Her insan birazda - çevresindekilerin malıdır. Çevremizdekilerin iyiliği, kötülüğü bizleri de etkiler. Toplum içinde birey tek başına bir değer değildir ki! Hele 15 yaşındaki küçük bir kızın bağımsızlığını duyurmak istemesi, büsbütün boşuna bir çaba.

Her kişinin yaşantısında o toplumda yaşayan kişilerin payı vardır. Sorumluluğu vardır. Uygarlık budur zaten. İlkel çağlarda her insanın yaşamı kendine aitti. Ama uygar toplum düzeninde yok öyle şey. Kimsenin hayatı artık yalnız kendinin değil.

Ama küçük kız niye öyle diyor, niye öyle düşünüyor?

Kanımca, yazarın bunu sorgulaması ve bu realitenin yadsınmaması gerekir… Ki, anlatımlarında da bunu başarıyor!

TARİHTE BUGÜN ÖNEMLİ OLAYLAR

* 1783 - İlk defa balonla uçuş gerçekleştirildi.

* 1851 - Amerikalı yazar Harriet Beecher Stowe'un kölelik karşıtı romanı Tom Amca'nın Kulübesi (Life Among the Lowly) bir gazetede tefrika edilmeye başlandı.

* 1923 - Şile'de Rum Değirmenlik Mahallesinde çıkan yangında yaklaşık 550 Rum (çoğu terkedilmiş), 200 İslam hanesi, 100 dükkân, 1 cami, 2 kilise ve bazı resmi binalar yandı.

* 1924 - Ali Haydar Bey (Yuluğ) Ankara şehreminliğine atandı.

* 1924 - Silifke'de cumhuriyet aleyhine vaaz verdiği için Hoca Askerî idama mahkûm edildi.

* 1926 - Birleşik Krallık, Türkiye, ve Irak arasında Ankara Antlaşması imzalandı. Türkiye, Musul petrollerinin gelirinden 25 yıl süreyle yüzde 10 pay almayı kabul etti ve Musul'daki haklarından vazgeçti. Fakat daha sonra, 500 bin sterlin karşılığında bu hak

* 1936 - "Maliye Bakanlığı Kuruluş Kanunu" çıkarıldı.

* 1941 - Ankara'da I. Coğrafya Kongresi toplandı.

* 1943 - Sivas Çimento Fabrikası üretime başladı. Fabrikada yılda 90 bin ton çimento üretileceği açıklandı.

* 1946 - Tek dereceli milletvekili seçim kanunu kabul edildi. Sınıf esasına dayalı parti kurmaya izin vermek amacıyla Cemiyetler Kanunu'nda değişiklikler yapıldı.

* 1947 - Marshall Planı: Harvard Üniversitesi'nde verdiği bir konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri devlet bakanı George Marshall, savaş sonrası Avrupa'ya destek için çağrıda bulundu.

* 1953 - Adapazarı Şeker Fabrikası kuruldu. Fabrikanın bölgede üretilen pancarı işleyerek şeker üreteceği açıklandı.

* 1956 - Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehçen bulundu.

* 1957 - Gülhane Askerî Tıp Akademisi teşkilatlandırıldı.

* 1963 - Birleşik Krallık Savaş Bakanı John Profumo karıştığı bir seks skandalı yüzünden görevinden istifa etmek zorunda kaldı. (Profumo Skandalı)

* 1964 - Hükümetin Kıbrıs'a müdahale kararı üzerine, ABD Başkanı Johnson, İnönü'ye, müdahalede ABD yardımına ait silahların kullanılamayacağını belirten ve Türkiye tarihine "Johnson Mektubu" olarak geçen bir mektup gönderdi.

* 1966 - 52 sandalyelik Kısmi Senato seçimleri yapıldı.

* 1967 - İsrail ile Arap ülkeleri arasında tarihe "Altı Gün Savaşı" diye geçen çatışmalar başladı. Çatışmalar sonrasında, kendi topraklarından daha fazla toprak elde eden İsrail, Gazze Şeridi'ni, Beytüllahim ve Hebron kentlerini, Batı Şeria'yı ve Golan Tepe

* 1975 - Süveyş Kanalı, Altı Gün Savaşı'nın ardından, 8 yıl sonra uluslararası deniz trafiğine açıldı.

* 1976 - ABD'de Idaho eyaletinde bulunan Teton Barajı çöktü.

* 1977 - Ev kullanımına uygun ilk pratik kişisel bilgisayar olan Apple II satışa sunuldu.

* 1981 - Genel ahlak kurallarını bozduğu gerekçesiyle eşcinsellerin sahneye çıkması başta İstanbul olmak üzere bazı valiliklerce yasaklandı.

* 1981 - ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin yayımladığı haftalık bir tıbbi dergide, Kalifornia'nın Los Angeles şehrinde 5 kişide, sadece bağışıklık sistemleri zayıflamış hastalarda görülen zatürreenin az rastlanan bir formuna rastlandığı bildiri

* 2009 - Galatasaray S.K teknik direktörlük görevine ünlü Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard'ı getirdi.

* 2011 - SBS 7. sınıflar için 3. kez yapıldı.

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR

* 1723 - Adam Smith, ekonomist (ö. 1790)

* 1878 - Panço Villa, Meksikalı devrimci (ö. 1923)

* 1883 - John Maynard Keynes, ekonomist (ö. 1946)

* 1898 - Federico Garcia Lorca, İspanyol şair (ö. 1936)

* 1954 - Haluk Bilginer, Türk Artist

* 1968 - Şebnem Sönmez, Türk oyuncu

* 1981 - Serhat Akın, Türk futbolcu

* 1982 - Zvjezdan Misimović, Boşnak futbolcu

* 1992 - Emily Seebohm, Avustralyalı yüzücü

* 1984 - Yusuf Güney, Türk şarkıcı

TARİHTE BUGÜN ARAMIZDAN AYRILANLAR

* 1816 - Giovanni Paisiello, İtalyan besteci (d. 1741)

* 1826 - Carl Maria von Weber, Alman besteci (d. 1786)

* 1900 - Stephen Crane, ABD'li yazar (d. 1871)

* 1910 - O. Henry, ABD'li öykü yazarı (d. 11 Eylül 1862)

* 1921 - Georges Feydeau, Fransız oyun yazarı (d. 1862)

* 1971 - Cahit Irgat, Türk sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1915)

* 1974 - Hilmi Ziya Ülken, Felsefeci ve sosyolog (d. 1901)

* 2004 - Necdet Mahfi Ayral, Tiyatronun yaşayan anıtı olarak tanınan sanatçı

* 2004 - Ronald Reagan, Amerika Birleşik Devletleri'nin 40. başkanı (d. 1911)

* 2004 - Zahir Güvemli, yazar, karikatürist, eleştirmen

* 2010 - Erdoğan Tokatlı, sinema yönetmeni, yazar ve çevirmen (d. 1939)

* 2011 - Paul Henze, ABD'li strateji uzmanı, tarih ve jeopolitik doktoru ve ABD emekli devlet görevlisi (d. 1924)

* 2015 - Sadun Boro, Dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcidir (d. 1928)

www.HaberHürriyeti.com/MustafaGökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi