Çocuk Tesliminde Tarafsız Bölge: Çocuk Koruma Merkezi

Bilindiği üzere 24/11/2021 tarihinde “İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında icra sisteminde önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de çocukların teslimi ya da kişisel ilişkinin kurulmasına ilişkin oldu.

Bu kanun değişikliği sonucunda, çocuğun teslimi konusunda birçok ilimizde çocuk görüşme merkezleri kuruldu. 1 Ağustos itibariyle de bu merkezlerin sayısı 50’ye yükseldi.

Bu değişikliklere kadar çocuk teslimine ilişkin işlemler icra müdürlükleri aracılığıyla yapılıyordu. İcra Dairelerine ödenen harç ve teslim giderleri sonrası taraflar, icra müdürleri ve kolluk görevlileri eşliğinde çocuğu teslim almaya gidiyorlardı. 90 yıldır süre gelen bu sistemde çocuklar bir eşya gibi teslim edilmekle kalmayıp, ağır travmalar yaşıyor ve her teslimde yeni mağduriyetlere uğruyorlardı. Kavgalarla, bağırış çağırış içinde zorla alınan çocuk, ağlasa da, korksa da, sesini birilerine duyurmaya çalışsa da nafileydi. Bu yaşananlardan geriye ise çocukların hayatlarında kocaman kara delikler kalıyordu.

Yeni düzenleme ile çocuğun üstün yararı gözetilerek “Çocuk Koruma Merkezleri” kuruldu. Bu merkezlerin kuruluş amacı; görüşün ve teslimin çocukların kendilerine uygun bir ortamda çocuk merkezli bir yaklaşımla yapılmasıdır. Bu uygun ortamın sağlanması için merkezlerde psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve rehber öğretmen gibi uzman kişiler bulunmaktadır. Çocuk Merkezleri, bir yandan ailelerin bilinçlenmesini sağlarken, diğer yandan çocuğun yaşayabileceği travmaların da önüne geçmektedir.

Zira, çocuklar erken yaşta yaşadıkları travmaları bir ömür boyu karakterlerinde taşırlar. Ne yazık ki, birçok ebeveyn çocuklarına yaşattıkları travmaları farkına bile varmadan bir ömür çocuğunun sırtına yük eder. Aslında, ebeveynlerin kendilerini avuttukları “Çocuktur anlamaz” lafı büyük bir yanılgıdır. Bir bebek daha doğduğu andan itibaren her şeyi kaydetmeye başlar. Beyinlere kaydettikleri her bir detay yüzünden çocukluk döneminde yaşadıkları anılarını ve travmalarını unutamazlar. Nitekim, yaşamlarının her anında geçmişte yaşanan bu travmalardan izler taşırlar.

İnsanoğlu önce sevilmeyi öğrenir, sevile sevile de sevmeyi öğrenir. Bir anne bebeğini kucağına aldığında sevginin ilk tomurcukları açar. Sevme ve sevilme duyguları insanlar için tüm yaşam boyu doyurulmak isteyen bir ihtiyaçtır. Hiçbir başarı, zenginlik, makam bu sevgisizliğin yerini dolduramaz.

Her ne kadar aksine örnekler olsa da boşanma sonrası etkilenen ve mağdur olan çocuk sayısı çok fazladır. Kimi örneklerde taraflar birbirlerine karşı sevgiyi yitirmiş olsalar da saygılarını yitirmeden çocukları için ellerinden geleni yaparak, anne ve babalık görevlerini sürdürmeyi başarmaktadır. Aksine örneklerde ise sevgisiz, kavgayla, şiddetle büyüyen çocuklar mevcuttur. Boşandıktan sonra dahi, anne ve babalar çocuklarını sevgiden ve ilgiden mahrum bırakmamalıdırlar. Boşanan eşlerin birbirlerine duydukları öfke bu sevginin önüne geçmemelidir.

Şüphesiz ki boşanma kararlarında en çok etkilenen taraf çocuklar olmaktadır. Boşanma çocuğun çoğunlukla istemediği fakat sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığı bir durumdur. Çocuğun boşanma sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmesi gelecek yaşamı için oldukça önemlidir.

Bazı anne babalar boşanma sonrasında kendi sorunlarını çözemez ve çocuklarını da bir mesele hale getirerek kırıp dökmeye devam ederler. Oysaki, taraflar evlilik kurumunu sona erdirseler de annelik ve babalıktan istifa etmemelidirler. Çocuğun sağlıklı gelişiminde anne ve babanın yeri farklıdır. Önemli olan sevgi ilişkisinin sürekli olmasıdır. Sevmenin ve sevilmenin yanında eşlik etmesi gereken diğer duygu da güvendir. Ebeveynlerin çocuklarına gösterecekleri sevgi, şefkat, kendini güvende hissetme duygusu hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar değerlidir.

Böylesine masum bir varlık olan çocuklar, anlaşmazlıklardan ve öfkeden uzak tutulmalıdır. Ancak, ebeveynler arasında bir kavgaya dönen çocuğu göstermek istememe, teslim etmeme veya eşlerden birinin bir diğerini çocuğa kötülemesi, uzaklaştırmaya çalışması gibi problemler çocuğun ileriki hayatında ailesine yabancılaşmasının yanı sıra çözülmesi başkaca zor problemler olarak da karşısına çıkacaktır.

Tam bu noktada, Çocuk Koruma Merkezleri adeta “tarafsız bir bölge” konumunda olup tarafların boşanma sonrası çocuklarıyla olan ilişkilerini sağlıklı bir şekilde düzenlemeye yardımcı olur.

Bu sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için; anne ve babaların bilinçlendirilmeye açık olup, olumsuz duygularını dışarda bırakıp, çocuk için uygun ortamda ve rızaya dayalı teslim gerçekleşmelidir. Bu merkezlerde, uzman kişilerden alınacak yardım ile oluşan travmaların onarılması ve oluşabilecek travmaların önüne geçilmesi de mümkündür. Keza çocuklar için yapılacak kontroller ile anne ve babalar çocuğun duygu ve davranışlarını takip edebileceklerdir. Nitekim taraflar birbirlerini görmek istemezlerse buna mecbur değillerdir. Ancak verilen çocuk teslimi veya kişisel ilişki kurulmasına dair ilam veya tedbir kararını yerine getirmeyen tarafa, 1 aylık şikâyet süresine tabi olmak üzere, 3 aya kadar disiplin hapsi uygulanabilecektir.

Türkiye’nin dört bir yanına kurulan ve kurulacak merkezler geçmişte çocuk için uygulanan sağlıksız prosedürleri unutturacak niteliktedir. Ancak, önemli olan bu yeni kurulan sistemin çocuğun üstün yararı gözetilerek istikrarlı ve doğru şekilde uygulanmaya devam etmesidir.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?