Perşembenin Konusu: ORGANİK - GDO

ORGANİK - GDO

Haber sitelerinin dışında herhangi bir konuyu işleyenler de işlevsel yayıncıdır. Yabancıların dijital dediği masaüstü yayıncılık. İşlevsel olsa da kusurlarından sorumsuz değildir yayıncılar.

Duruma örnekten ilki organik ürün siteleri.

Organik ürün sitelerinde şöyle deniyor özetle...

Organik sözcüğü daha çok sebze meyve gibi kimyevi gübre, hormon ve kimyasal madde kullanmadan üretilen ürünler için kullanılan bir tanımlama. Bu tür kimyasal madde veya gübreler kullanılmadan üretilen tüm ürünlere ekolojik, organik veya biyolojik ürün deniyor.

Ekolojik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır.

Tarım ürünü yetiştirirken ve toprağın işlenme aşamasında insana ve çevreye zarar veren kimyasal girdi veya katkı maddeleri kullanılmaz.

Tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici gibi maddeler kullanılmaz. Yapay gübre kullanılır. Organik ürün olarak adlandırılır.

Günlük hayatta tüketilen birçok besindeki kimyasallar ve katkı maddeleri, insan bünyesinde çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Organik ürünler diğer besinlere göre daha sağlıklı ve lezzetlidir. Sertifikalı ürünlerdir. Doğa ve insan dostu bir üretim modelidir.

Organik ürün öteki ürünlerle karşılaştırırken ortak ölçü aynı koşullarda ölçü, aynı türün aynı koşullarda yetiştirilmesi, aynı zamanda hasadı ve incelemedir. Buna göre organik ürünler fosfor, demir, çinko gibi mineraller, besin lifleri, antioksidanlar, vitaminler açısından zengin ve insanla çevreye zararlı kimyasallar içermez.

Organik, organik olmayanlardan daha besleyicidir sorusunu veren bilimsel bulgu yoktur.

Organik ürünlerin pahalı olması şöyle açıklanıyor;

Organik ürünlerde doğal tohum ve yapay yani organik gübre kullanılır.

Organik gübre ve ilaçlar diğer kimyasallar ile karşılaştırıldığında fiyat farkı epey yüksek çıkmaktadır. Tarlaya traktör ve benzeri tarım aracı girmez. İşçiler görevlidir. Ücretleri maliyeti yükseltir.”.

Bu gerekçe Rolls Royce’un veya Maserati’nin üretim felsefesine benzetilebilir.

İki örnekten öteki GDO’lu ürün siteleri. Genetiği değiştirilmiş ürünleri işleyen sitelerde şunlar deniyor özetle…

Genetiği değiştirilmiş gıdalar olan GDO çağdaş biyoteknolojinin gıda üretimine uygulanmasıdır.

GDO’nun insan sağlığına etkileri tartışılıyor; “Genetiği değiştirilmiş gıdalar güvenilir mi?”.

İnsan eliyle laboratuvar ortamında biçimlendirilmiş gıdalarla besin değeri yüksek yiyeceklerin elde edilmesi amaçlanıyor. Ancak bazı uzmanlar, bu besinlerin uzun vadede sağlığımızı tehdit ettiğini söylüyor; “Zararsız oldukları kanıtlanmış değil!”.

Genetik beslenme ile dünya çapındaki kötü beslenme sorunlarının son bulması amaçlanıyor. Genetik değiştirmelerle besinlerin zararlı maddeler ve ilaçlara karşı dayanıklı olması amaçlanıyor. Bu dayanıklılık bitkinin birkaç nesli boyunca sürüyor.

GDO’lu besinlere karşı çıkan büyük bir kamuoyu kitlesi var Deniliyor ki;

GDO’lu ürünler doğal çeşitliliğin bozulmasına ve zehirlenmelere neden olabilir. Genetik zenginlik için de tehdit oluştururlar. Genetiği değiştirilmiş bütün bu gıdaların insan sağlığı üzerine etkileri, doğrudan hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ürünlerin ekildiği alanlarda hayvanlar ve insanlar üzerine etkileri incelenmiş. Potansiyel tehlikeler taşıdıkları bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Kullanıldığı gıdalar:

Herbisid ve insektisidlere dirençli soya fasülyesi, mısır, pamuk cinsleri. Asya ülkelerinde görülen kronik beslenme yoksunluğuna yönelik demir ve vitaminlerden zenginleştirilmiş pirinç.

Afrika’da ürünlere zarar veren bir bakteriye karşı dirençli duruma getirilmiş bir tatlı patates türü.

İklim koşullarındaki aşırı değişimlere dirençli çeşitli bitki türleri

Hepatit B gibi bulaşıcı hastalıklara karşı insan aşıları içeren muzlar,

Olgunlaşma sürecinden hızlı gelişen balıklar.

Erken ürün veren çeşitli meyve ve sebze türleri.

GDO'lu mısırdan ürünler: Mısır yağı, mısır gevreği, mısır unu, mısır cipsi, mısır nişastası, mısır konservesi.

GDO'lu mısırdan elde edilen nişasta bazlı tatlandırıcıların (glikoz şurubu, fruktoz şurubu ) kullanıldığı ürünler: Kolalar, gazozlar, meyve suları, kekler, bisküviler, bebek bisküvileri, çubuk krakerler, mısırlı bebe kahvaltısı.

GDO'lu mısır nişastasının kullanıldığı ürünler: Gofretler, bebek bisküvileri, normal bisküviler, hazır çorbalar, et suyu tabletleri, mayonez, çikolatalı pudingler, makarna sosu, ketçap.

GDO'lu soyadan ürünler: Soya yağı, soya etli kıyma, soya cipsi, soya unu, hazır soya köftesi.

GDO'lu soya ununun kullanıldığı ürünler: Gofretler, bisküviler

GDO'lu soyadan elde edilen soya lesitininin kullanıldığı ürünler: Kekler, bisküviler, gofretler, bebek bisküvileri, çubuk krakerler, pudingler, çikolatalı krem, sütlü peynirli pekmezli bebe kahvaltısı, devam sütü, çikolata, margarin

Bazı gıda ürünlerinde kullanılan GDO'lu pamuğun asıl kullanım alanı tekstil sanayisidir.

" Türkiye'ye ithal edilmiş genetiği değiştirilmiş ürünlerin genel olarak soya, mısır ve bu ürünlerin türevleri olduğu söylenebilir. Bu ürünler de ağırlıklı olarak hayvan yemi yapımında kullanılıyor. Hayvan yemlerinin ise neredeyse tamamının genetiği değiştirilmiş soyadan yapıldığını tespit ettik.”.

1. Ürün geliştirmede kullanıldığı haliyle genetik mühendislik kesin ya da öngörülebilir bir bilim değildir ve güvenli olduğu kanıtlanmamıştır. Söz konusu teknoloji, gıdalarda mevcut düzenlemelerin şart koştuğu tetkiklerle saptanamayan beklenmedik toksin veya alerjenlerin oluşumuna sebep olabilmektedir.

2. Bazıları çoktandır gıdalarımızda ya da hayvan yemlerinde bulunan genetiği değiştirilmiş ürünler hayvan yemleme denemelerinde açık zehirlilik belirtileri göstermiştir – özellikle karaciğer ve böbrekte fonksiyon bozuklukları ile bağışıklık sisteminde bozulmalar.

5. Genetiği değiştirilmiş gıdalar insanlarda tam anlamıyla test edilmemiştir

12. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin %50’sinden fazlasının tolere etmek için tasarlandığı Roundup marka herbisit iddia edildiği gibi güvenli değildir, test hayvanlarında sakatlıklara (doğum kusurları), üremeyle ilgili sorunlara, DNA hasarına ve kansere yol açtığı bulunmuştur. İnsanlar üzerindeki epidemiyolojik çalışmalar Roundup’a maruz kalma ile düşük yapma, doğum kusuru, nörolojik gelişim sorunları, DNA hasarı ve bazı kanser türleri arasında ilişki olduğunu tespit etmiştir.

13. İnsanların Roundup ve diğer zirai kimyasallara maruz kaldığı Güney Amerika’nın genetiği değiştirilmiş soya üretilen bölgelerinde kamusal bir sağlık krizi patlak vermiş, artan sayıda doğum kusuru ve kanser rapor edilmiştir.

Genetiği değiştirilmiş gıdaların yan etkilerini araştıran bilim adamları, dünyada yaygın olarak üretilen transgenetik mısırın farelerde üreme sorununa yol açtığı bulgusuna rastladı.

Transgenetik mısırın farelerde üreme sorununa neden olabileceği bildirildi. Masraflarını Avusturya Sağlık Bakanlığı ve Avusturya Sağlık ve Gıda Güvenliği Dairesi'nin karşıladığı, Viyana Veterinerlik Üniversitesi'den bilim adamlarının yaptığı araştırmada, genetiği değiştirilen mısırla 20 hafta beslenen dişi farelerde üreme sorunu görüldü.

Transgenetik mısırla beslenip yavrulayabilen farelerin yavrularının kilosunun normalin altında olduğu belirlendi.”

GDO'lu ürünlerin ortaya çıkış nedeni, tahıl ürünlerinin zararlı organizmalara karşı dayanıklılığını artırmak, gıda ürününün içeriğini zenginleştirmek ve raf ömrünü uzatmaktır.

GDO'lu gıdalar yabancı gen ve gen artıkları içermektedirler. Daha önce tüketilmemiş olan bu genlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Bu genetik materyaller, gıdanın 10 dakika pişirilmesi veya kaynatılması ile yok olabilmektedir. Hatta mide asitleri veya enzimler tarafından parçalanabilmektedirler. Bu durumda da pişirilmeden tüketilen GDO'lu gıdalardaki DNA'nın, mide ve barsak hücrelerinde kanser oluşumunu tetiklemesi mümkün.

GDO’lu veya genetiği değiştirilmiş ürünlerle ilgili özet bilgi bu kadar. GDO’lu ve organik ürünlerle ilgili tartışmalar bilim dünyasının uğraşı. Gazeteci haber değeri varsa, toplumla paylaşır. Okur istediğine inanır.

Şimdi geldik bu yazının konusuna. Organik ve GDO’lu ürünlerin sitelerini gezerken gözünüze şu yayıncılık yanlışı çarpabilir:

Organik ürünler sitelerinde ve GDO’lu ürünler sitelerinde aynı sarı dolmalık biberi görüyoruz.

Sitelerin yayıncılarının dikkatsizliği kusurdan öte tehlikelidir. Doğada doğanın ürettiği sarı dolmalık biber yok.

Sarı dolmalık biberin organik ürünlerin arasında ne işi var?

Öte yandan tavuklar doğallıkta en dikkat çekici olanı. Tavuk doğal olanı yer. Tavuklar kümes hayvanları içerisinde yemek seçmeyen kanatlılar arasında bilinmektedir. Leş, böcek, solucan, yeşil bitkiler, yemek artıkları, tahıllar, taş, toprak yani kısacası her şeyi tüketebilirler. Oysa organik ve gezen tavuk üretiminde yapay yem kullanılıyor. Doğal olmayan yem kullanılıyor.

Organik ve GDO’lu ürünlerin sitelerinin yayıncıları şu bilineni getiriyor akla; “Bir şeyin niteliği oluşturan özelliklerinden biri değişirse, niteliği de değişmiştir.”. Tüketiciler doğal olmayan gıdalarla besleniyor. En sırıtan örneği sarı dolmalık biber. Hem organik ürünlerin sitelerinde hem de GDO’lu ürünlerin sitelerinde doğanın üretmediği sarı dolmalık biberin resimleri var. Okurlar bunu sorguluyor…

* * *

Murat B. Tepebaşılı

*

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Tepebaşılı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?