Bir Buçuk Müridi Olan Veli

Trabzon’un Of ilçesinde yeni hafızların eylemini görüp okuyunca birden aklıma geliverdi.

Anlatıya göre, Osmanlı başkentinin Edirne olduğu dönemde padişah II. Murad’a, Ankara’daki Hacı Bayram Velî (ö. 833/1430) hakkında yanlış bazı bilgi ve iftirâlar ulaşır. İnsanları yanlış yola sevkettiği, saltanat davasına kalkışabileceği vs. söylenince Sultan II. Murad adamlarını Ankara’ya gönderip Hacı Bayram’ı Edirne’ye getirtir.

Tanışma faslından sonra derin bir muhabbet başlar… Sonunda şeyhin iyi bir insan olduğunu, hakkında söylenenlerin iftiradan başka bir şey olmadığını anlayan hükümdar Hacı Bayram’dan özür diler ve bir jest yaparak, O’nu ve müridlerini vergiden muaf tutacağını söyler.

Hacı Bayram Velî Ankara’ya dönünce vergiden muaf olmak isteyen birçok kişi ona mürid olduğunu iddia etmeye başlar ve devlet Ankara civarından vergi toplayamaz…

II. Murad, Hacı Bayram’a bir mektupla haber gönderip kaç müridi olduğunu bildirmesini ister. Durum hazreti üzmüştür. Bunun üzerine Hacı Bayram Velî müridlerine ziyâfet vereceğini ilan eder. Yüksekçe bir yere de çadır kurar. Halk toplanınca eline keskin bir kılıç alarak şöyle seslenir: “Bana mürid olanları bugün Allah yolunda kurban edeceğim”.

Bunu duyanlar şaşkınlık içindeyken bir erkek ve bir kadın müridi yaklaşıp: “Canımız da malımız da sana fedâ olsun “ diyerek teslim olurlar.

Hacı Bayram bu iki müridini çadırın içine alır. Daha önceden çadır içine gizlediği bir koçu keser. Koçun kanları çadırın altından dışarı sızmaya başlayınca o iki müridin kesildiğini zanneden halk: “Bu şeyh aklını kaçırmış”, deyip dağılırlar. Bunun üzerine Hacı Bayram veli, Padişaha cevap olarak şöyle yazar: “Hünkarım… Sadece bir buçuk dervişim vardır, başka müridim yoktur”.

Şimdi sizlere bir sorum var.

Günümüzde tarikatlar ve cemaatler Devlete vergi ödüyorlar mı?...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Kalmuk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

06

Abdurrahim Çokgüngör - 6* İstanbul’un fethi ve Ayasofya konusunda bir kaç hikmeti yazmak isterim. Onları da bir sonraki yazınıza yapacağım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:10
05

Abdurrahim Çokgüngör - 5*Nitekim Sultan Murad’ı ziyareti sırasında Sultan Mehmed’e dua etmesini istediğinde o ”Ne dua edeyim o İstanbul’un Fatihi olacak” der. Hem manevi keşif hem de ledün ilmi ile o mutlu fethin şifrelerini çözen Somuncu Baba ve Hacı Bayram Veli fethin manevi muhbirleri olmuş ve Akşemseddin’i yetiştirmiştir. Bütün mesele İstanbul’un tarihte iki kez İslam dünyasına merkez olacağı hakikatidir. Öyle ki Hacı Bayram Veli İstanbul’un fethi yakın olduğunu söylemesi üzerine bazı ilim adamları “Şimdi değil. İstanbul’u Mehdi alacak” itirazına orada bulunan müridi Akşemseddin’e işaret ederek, “Şimdi onlar alacak, ahir zamanda ayrı bir fetih olacak” diyerek İstanbul’un iki kez fethedileceği haberini verir. Öyle ki Fatih uzun süren ve önemli kayıplara yol açan sıkıntılı günlerde ümitsizliğe düştüğünde Akşemseddin mektup yazarak “Sultanım bu işi tamam” diyerek teşvikini sürdürür. Ve Venedik gemilerinin kuşatmayı yarıp moral bozmasına rağmen İstanbul fethedilir. Ve Büyük Türkistan’dan Anadolu'ya gelen Türkler 400 yıl sonra İstanbul’u bütün İslam dünyasının merkezi yapar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:08
04

Abdurrahim Çokgüngör - 4*Yani siyasi otorite olarak asayiş ve emniyet noktasında Sultan Murat, Hacı Bayram hakkındaki iddiaları araştırır. Henüz geleneksel bir Türkmen-Oğuz beyi olan Sultan Murat’ın Hacı Bayram’ı anlaması uzun sürmez. Ve ona bağlılarını vergiden muaf tutma ile taltif ederek gönderir. Bundan sonra yaşanan o menkıbe yani 1.5 mürid olayı ise gerçekte olup olmadığı kesin değildir. Çünkü bu olayın ilk yazıya alındığı tarih 240 yıl sonradır. Ve bir menkıbe olarak kaleme alınır. Olayın mahiyeti ne olduğu açık ve net değildir. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Ve ikili sonradan birkaç defa daha buluşur. Vergi, kurban, 1.5 mürid rivayeti ile fethin gölgelenmemesi lazım. Çünkü Somuncu Baba’nın Hacı Bayram’ı Ankara’ya göndermesinin hikmeti sonra anlaşılır. Bir ziyareti sırasında Sultan Murad’ın oğlu Prens Mehmed’e öğretmen olması için Hacı Bayram’a teklifte bulunur. Ancak Hacı Bayram teklifi geri çevirerek yerine Akşemseddin’i bırakır. Henüz 12 yaşında bir çocuk olan Prens Mehmed’e öğretmen olarak bırakması manidardır. Çünkü birkaç yıl sonra o vefat edecek ve fethin ana aktörleri Fatih ve Akşemseddin olacaktı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:06
03

Abdurrahim Çokgüngör - 3* Şöyle: Bir yıl sonra da Ankara’da müderrislik yapan geleceğin Hacı Bayram Velisi olacak Numan’ı yanına çağırır. Henüz bir müderris (profesör) olan Numan ile Somuncu Baba’nın buluşmasından birkaç gün sonra Kurban Bayram’ı vardır. Numan Hoca Somuncu Baba’ya müridi olmak için geldiğini de söyler. Somuncu Baba yeni müridi müderris Numan’a birkaç gün sonra Kurban Bayramı olduğu için “Bayram” adını verir. Sonra ikisi önce Şam ve sonra Hacca giderler. Dönüşte Somunca Baba Hacı Bayram’a Ankara’ya gidip yerleşip hizmet etmesini söyler. Hacı Bayram’ın Ankara’ya gelişinde sonra irşada başlar ve kısa zamanda çok sayıda insan ona bağlanır. İşte o sırada hakkında o şayialar çıkar ve Sultan Murad tarafından Edirne’ye çağrılır. 1421-1422. Bu buluşma çok manidardır. Siyasi otorite olan Türk beyi ile seferlerde beyin emrinde silahlı, diğer zamanda külahlı yani tasavvuf ile hizmet eden 2 zat buluşur. Burada Sultan Murad’ın tutumu çok manidardır. Bir ihbar üzerine hakkında hüküm vermeden önce adil bir hükümdar olarak Hacı Bayram’ı dinler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:03
02

Abdurrahim Çokgüngör - 2*Bu fethin ısrarcı bir de manevi mimarları var. Birbirine şeyh-mürid olan Somuncu Baba-Hacı Bayram Veli-Akşemseddin. Bu üç manevi mimarın ilki fethin yakın olduğunu 54 yıl önce, ikincisi ise fatihin Sultan Mehmed olacağını daha12yaşında iken haber verir. Üçüncüsü ise Sultan Mehmet tahta oturur oturmaz fetih için harekete geçilmesini bütün devlet adamlarının karşı çıkmasına rağmen ısrarını sürdürerek son manevi mimarı Akşemseddin olur. Fethin ayet ve hadisle ile müjdelenen fethin sırrını keşfen öğrenen ve ilk söyleyen 1399 yılında Bursa Ulu Camii’nin açılışında Somuncu Baba’dır. Açılışa gelen ve o güne kadar İstanbul’u 3 kez kuşatan Yıldırım Beyazıt’a Somuncu Baba “Sultanım Konstantiniyye’nin fethi yakındır” müjdesini verir. O da 4. Kez İstanbul’u kuşatır, ancak bazı beylerin ihaneti sonucu Timur’un saldırıları başlayınca kuşatma yarıda kalır. 3 yıl sonra Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt mağlup olup esir düşer. Somuncu Baba da Bursa’dan Adana’ya gider. Ama hedeften şaşmamıştır. Fethi göremeyeceğini anlayan Somuncu baba yerine bir vekil bırakır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:01
01

Abdurrahim Çokgüngör - 1*Bazı konular var ki, biri ortaya konulunca diğerleri hemen kendisini çağrıştırır. Fetih ve Ayasofya da öyledir. Çok uzun tarihi bir mücadelenin simgesidir fetih. 627 yılından başlamak isterim. Konstantiniyye’nin yani İstanbul’un fetih hikayesi haberi ilk kez o zaman ortaya çıkar. Uhud Savaşı’nda hendek kazılırken sahabe önlerine çıkan koca bir kayayı ne kadar uğraşsa kıramaz. O zaman durum Hz. Peygambere bildirilir. Hz Peygamber birkaç kez balta ile vurarak kayayı parçalamaya başlar. O sert kayaya her vuruşunda istikbalde fethedilecek yerlerin adlarını zikrederek müjdeler. Biri de Konstantiniyye’nin (İstanbul) fethi ile ilgili olanıdır. Ayrıca Kevser Suresi’nde geçen “Sana Kevser verdik” ayeti ile Hz. Peygambere müjdelenen 7 kutsal şehirden birinin Konstantiniyye olduğuna işaret vardır. Bu ayet ile Sebe Suresi’nin 15. Ayetinde geçen Beldetün Tayyibetün’ün ebced değerleri 857 olarak fethin Hicri tarihine işareti var. Nebevi müjdeden 826 yıl sonra İstanbul Türkler tarafından fethedilir. Ki daha önce çeşitli ülkeler tarafından 28 kez İstanbul’u kuşatmış ama alamamıştı. O zafer Fatih Sultan Mehmed Han’a nasip olur. Ki Kevser Suresi’nin ilk ayetinin sırrı fetih ve Ayasofya’dır. Aşağıda anlatacağım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 01:59


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?