6. Yılında FETÖ Yargılamaları

15 Temmuz 2016 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan FETÖ Silahlı Terör Örgütü adına hareket eden askerler tarafından harekete geçilen ancak başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin 6. yılındayız.

Hain darbe girişiminde, FETÖ Silahlı Terör Örgütü üyeleri tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurumuna saldırı düzenlenmişse de, darbeciler, amaçladıkları çirkin planlarını gerçekleştirememiştir.

Darbe Girişiminden Sonra Neler Yaşandı?

Geçtiğimiz bu 6 yılda, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisaklı olan kamu görevlileri tespit edilerek ihraç edilmiş, sivillerin yargılaması yapılarak ceza verilmiş, birçok kamu kurum ve kuruluşları, okullar, dernekler ve vakıflar kapatılmıştır.

Yayımlanan verilere göre, 6 yıllık yargılama süreçlerinin sonunda karara bağlanan FETÖ Silahlı Terör Örgütü'nün darbe girişimi ile ilgili 289 davada, 3 bini ömür boyu olmak üzere, 4 bin 891 sanığa ceza verilmiştir.

Ömür boyu hapis cezası verilen sanıklardan 1634'ü ağırlaştırılmış müebbet, 1366'sı ise müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup, mahkemeler, 1891 sanığı da çeşitli sürelerde hapis cezalarına mahkûm etmiştir. Ceza verilen bu sanıklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış yüksek rütbeli askerler ve onların emir komutası altında bulunan askerler olup, 5237 sayılı TCK 309. maddesi "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ceza almışlardır.

Bir de bu şekilde 15 Temmuz 2016 günü doğrudan darbe girişimine katılanların yanında, iltisaklı bulunan binlerce kişi hakkında da soruşturmalar başlatılmış, yapılan yargılamalarda kimilerine mahkemelerce cezalar verilmiştir.

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçu

Silahlı terör örgütü üyesi, Yargıtay kararlarına göre; silahlı terör örgütünde bulunanların hiyerarşik emre girerek, benimsediği örgüt amaçları doğrultusunda, kendi iradesinden vazgeçip iradesini örgüte terk eden, örgüte canlı, geçişken ve organik bağlılığı olan, kendisine verilen emir ve talimatları sorgulamaksızın yerine getirmeye hazır olan, çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk gerektiren eylemleri icra eden kişi, olarak tanımlanmıştır. Yargıtay içtihadına göre; bir kişinin örgüt üyesi olduğuna karar verilebilmesi için sanığın “... örgütsel yapı içerisinde toplumsal mevkii ve statüsü ne olursa olsun mensubiyet duygusu gereği örgüt yöneticilerinin talimatlarını sorgusuz sualsiz yerine getirmesi” gerekmektedir.

Silahlı terör örgütüne üye olma suçu, TCK madde 314 de düzenlenmiştir. Buna göre silahlı örgüte üye olan kişi 5 yıldan 10 yıla hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak örgütün silahlı ‘terör’ örgütü olması durumunda Terörle Mücadele Kanunu madde 5 gereğince verilecek ceza yarı oranında artırılır. Böylece silahlı terör örgütü üyeliği suçunda verilecek ceza 7,5 yıl ile 15 yıl arasında olacaktır.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin verdiği kararlar doğrultusunda, TCK 314 de yer alan FETÖ Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçunun oluşması için gerekli olan kriterler belirlenmiştir. Günümüz yargılamalarında, bu kriterlerden en az birinin mevcut olması halinde, kişinin, FETÖ Silahlı Terör Örgütüne Üye olduğuna karar verilerek, ceza verilebilir.

Buna göre; “By-Lock isimli haberleşme programını kullanmak, Banka Asya hesabı kullanmak, FETÖ/PDY terör örgütüne mensup kişilere ait evlerde, yurtlarda kalmak, Örgüte ait eğitim kurumlarında eğitim – öğretim görmek, Örgüte ait basın yayın organlarına abone olmak, FETÖ/PDY terör örgütünün yapılandığı sendikalara üye olmak, FETÖ/PDY terör örgütü adına para toplamak ve yine örgüt adına bağışta bulunmak, FETÖ/PDY terör örgütü tarafından yönetilen sohbetlere, toplantılara katılmak, Örgütün haberleşmesinde kullanılan ankesörlü telefondan emir talimat almak” kriterlerinden en az birinin mevcut olması hali, kişi hakkında soruşturma yapılmasına yeterli olmakla birlikte, yapılan yargılama neticesinde ceza verilmesine dahi neden olabilmektedir.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Yargılamalarının Hukukiliği

Türk Ceza Kanunu’nun 1. maddesine göre, Ceza Kanununun amacı; kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir.

 Bununla birlikte hukukumuzda, ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi kabul edilmektedir. Hukuk devletinde kolektif ceza sorumluluğu kabul edilmez.

Bu nedenle FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne üye olmakla ilgili yapılacak olan değerlendirmenin bir meslek grubu ya da başkaca bir topluluk nezdinde yapılmasından ziyade, her bir birey için ayrı ayrı yapılmasının yerinde olduğunu düşünmekteyiz.

15 Temmuz 2016 tarihinde, bizzat darbe girişiminde bulunan darbeciler ile, devletin varlığına karşı bir eylemde bulunmayan, devletin organlarına sızmayan, yalnızca belli bir ideolojiyi benimseyerek hataya düşen kişilerin bir tutulması kanımızca doğru değildir.

Nitekim, FETÖ/PDY kısa bir süre öncesine kadar cemaat adı ile anılan, dini saiklerle oluştuğuna inanılan ve toplumun birçok kesiminde kabul gören dini bir cemaat, ahlak, eğitim ve hizmet hareketi olarak algılanmaktaydı.

Kaldı ki bir suç örgütü, baştan itibaren suç işlemek üzere kurulmuş illegal bir yapı olabileceği gibi, legal olarak faaliyet göstermekte olan bir sivil toplum örgütünün sonradan bir suç örgütüne, hatta terör örgütüne dönüşmesi de mümkündür. Bu kapsamda önceden var olan ancak hakkında karar verilmediği için kamuoyu tarafından varlığı bilinmeyen örgütün hukuki varlık kazanması mahkemeler tarafından verilecek karara bağlı ise de örgütün kurucusu, yöneticileri ya da üyeleri; kuruluş tarihinden veya meşru amaçlarla kurulup daha sonra suç örgütüne dönüştüğü andan itibaren ceza hukuku bakımından sorumlu olacaklardır.

Bu nedenle cemaat adı ile anılan FETÖ‘nün, kamuoyu tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra, terör örgütü olarak bilindiğinin kabulü gerekir.

Geçtiğimiz bu 6 yılda yapılan yargılamalarda, ara ara da olsa kurunun yanında yanan yaşlar da olmuştur. Ancak yargılamalarda yapılan hatalar, gözden kaçan detaylar illa ki başvurulan kanun yollarında dikkate alınarak hukukun er ya da geç tecellisi sağlanacaktır.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?