Kadir Şeker Nasıl Tahliye Oldu?

5 Şubat 2020 tarihinde, Konya ili, Selçuklu ilçesi, Yeni İstanbul Caddesi, Piri Reis Parkı'nda, sevgililer Ayşe Dırla ve Özgür Duran arasında çıkan tartışmayı duyan ve Özgür Duran’ın Ayşe Dırla’ya şiddet uyguladığını gören o sıralarda üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, olayı engellemek için araya girdiği sırada elindeki bıçağı Özgür Duran'ın kalbine saplayarak ölümüne neden olmuştur.

Olayın ardından hemen tutuklanan Kadir Şeker’in yargılaması tutuklu yapılmış olup, ilk olarak 14 Ekim 2020 tarihinde mahkemece verilen kararda, Kadir Şeker’in “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına, haksız tahrik hükümlerinin uygulanarak cezanın 15 yıla indirilmesine ve neticeten iyi hal indirimi de uygulanarak 12 yıl, 6 aya düşürülmesine karar verilmiştir.

İlk derece mahkemesi kararının Kadir Şeker’in avukatları tarafından istinaf edilmesi üzerine, istinaf mahkemesince yapılan incelemede kararın hukuka uygun olduğu değerlendirilerek istinaf başvurusunun reddine karar verilmiştir.

Yargıtay’da temyiz yolu açık olmak üzere verilen bu karara karşı da yine Kadir Şeker’in avukatları tarafından temyiz yoluna başvurulmuştur.

Yargıtay 1. Ceza Dairesince yapılan temyiz incelemesi sonrasında Yargıtay, Türk Ceza Kanunu'nun 29. maddesi uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker hakkında ‘daha fazla indirim yapılması gerektiği’ gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmetmiştir.

Temyiz incelemesinde kararın bozulması üzerine yeniden ilk derece mahkemesine gelen davada, iddia makamı olan savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını ve sanığın suçu haksız tahrik altında işlediği için cezasının azami oranda indirilmesini ve sanığın cezaevinde bulunduğu süre de göz önüne alınarak tahliyesini talep etmiştir.

Kadir Şeker’in yargılamasını yapan Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi de, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasına uygun olarak Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına, Kadir Şeker’in neticeten 10 yıl, 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar vermiştir.

Bunun üzerine sanık Kadir Şeker’in avukatları tarafından, itiraz mercii olan Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesine, ‘sanığın tutukluluk halinin devamı’ kararına karşı itiraz edilmiştir.

İtirazı değerlendiren Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 07/07/2022 tarihinde itirazın kabulüne ve sanığın yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararıyla tahliyesine karar vermiştir.

2 yıl, 5 ay, 1 gün süreyle cezaevinde tutuklu kalan Kadir Şeker’in bundan sonraki yargılaması tutuksuz yapılacaktır.

Kadir Şeker’in Bundan Sonraki Süreçte Tutuksuz Yargılanması Hakkaniyete Uygun Mudur?

Mahkemeler tarafından tutuklama kararı verilirken, “Fail tehlikeli mi? Kaçma şüphesi var mı? Delilleri karartma ihtimali var mı?” bunlara bakılmaktadır.

Sürekli olarak ifade etmiş olduğumuz üzere, tutukluluk bir ceza değildir, bir tedbirdir. Bu nedenle tutukluluk sürelerinin makul tutulması gerekmektedir.

Somut olaya baktığımızda Kadir Şeker’in, olayın vuku bulduğu 2020/Şubat ayından bu yana, yani 2 yıl 5 ay 1 gündür tutuklu olduğu görülmektedir. Hali hazırda ise, ilk derece mahkemesince 10 yıl 10 ay hapis cezası verilen sanığın bu cezasının onanması halinde, cezanın yatarı kabaca 6 – 6,5 yıl olacaktır. Zaten bu cezanın yaklaşık 2,5 yılını tutuklu olarak geçiren sanık, tutuklu geçirdiği sürelerin toplam cezadan mahsup edilmesi halinde, açık ceza infaz kurumuna ayrılmaya hak kazanacaktır.

Bu nedenle, Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesince, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararıyla verilen tahliye kararının hakkaniyete uygun olduğunu düşünmekteyiz.

Tutuklulukta Makul Süre Nedir?

Tutuklama, suç işlediğine dair kuvvetli şüphe taşıyan kişinin, kaçmasını veya delilleri karartmasını önlemek amacıyla özgürlüğünün kısıtlanmasıdır.

Tutuklama, henüz kesin hükümle suçluluğu sabit olmadan şüpheli veya sanığın hürriyetini en ağır şekilde sınırlandırdığından hem anayasa ve kanunlarda hem de insan haklarına ilişkin uluslararası metinlerde sıkı koşullara bağlanmıştır.

CMK 102. maddesi, genel görevli mahkemeler açısından tutuklulukta azami süreleri düzenlemiştir. Buna göre;

- Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak, bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir.

- Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez.

Gerek kanunlarımıza, gerekse de uluslararası sözleşmelere göre, tutuklama makul süreyi aşamaz. Makul süre kavramı kesin olmadığı için de kanun koyucu, temel hakların daha güçlü şekilde korunmasını amaçlayarak bu şekilde tutuklulukta azami süreler öngörmüştür.

Kanundaki azami sürenin dolmasıyla birlikte, tutukluluk hali kendiliğinden son bulur. Her ne kadar tahliye kararı yargılama makamı tarafından verilecek ise de, bu konuda yargılama makamının herhangi bir takdir yetkisi yoktur. Mahkemenin, süre dolduğunda bu hususu tespit ederek, tahliye kararı vermesi zorunludur.

Zira tutuklama, bir koruma tedbiri olup, tutuklama ile kişilerin cezalandırılması amaçlanmamalıdır.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?