HAYIR

"Hayır" kelimesinden ve toplumumuzda nasıl sıklıkla göz ardı edildiğinden bahsetmek istiyorum. Sanırım hepimiz ne anlama geldiğini biliyoruz, ancak çoğu insan kendini korumaya yönelik bir araç olarak önemini anlamıyor. Ne zaman hayır diyebilirsin, nasıl hayır diyebilirsin, bu tavır hayatında neleri değiştirebilir.


Hayır, "hayır" demek o kadar da zor değil.


Sorulan soruya göre tabi ki değişikilik gösterir ama Hayır demek kolay. Evet demekten daha kolay belki sessiz kalmaktan zor ama sonuçlarına bakacak olursanız sessizlik varlığınıza, karakterinize bir tehdit olabilir.

Kendinize hayır demek kolaydır, başkalarına hayır demek kolaydır ve yapmak istemediğiniz şeylere hayır demek kolaydır. Zor olduğunu mu düşünüyorsun? Nereden baktığına göre değişir mi?

Peki şöyle yapalım: Sıcak-Evet, Ilık-Hayır, Soğuk-Sessizlik

Sessiz kalmaktansa Hayır demek soğuk sudan ılık suya girince, ılık suyu sıcak zannettiğimiz gibi zor gelebilir. Ama su sıcak değil ılıktır. Sessizliğin tehditine de değineceğiz elbet.


Hayır, özür dilemene gerek yok.

Hayır dediğiniz için özür dilemenize gerek yok. Değerlerinizle uyuşmayan bir şey yapmanız istendiğinde hayır diyebiliyor olmanız gerekmiyor mu? Bu bir güvenlik duvarıdır. Size ait bir sınırdır. Nedeni ne olursa olsun, insanlar genellikle bu kelimeyi ve bunun gibi birçok kelimeyi söylemekte zorlanırlar; yaptıkları şeyin saygısızca veya incitici olduğunu düşüncesinden korkarlar.

Bu nedenle, sizinle ilgili bir konuda bir istekle karşılaştığınızda hayır demek istiyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin! Unutmayın: Kendi isteklerinin sizinkilerden (ve hatta bazen etrafındakilerin ihtiyaçlarından) önce gelmesi gerektiğini düşünecek kadar kendini haklı hisseden diğer insanlar tarafından sürekli olarak ne yapmanız gerektiği söylenmeden de dünyada var olabilirsiniz.

Her iki taraf arasında karşılıklı saygı olduğu sürece sınırlarınız aşılmaya çalışıldığında ya da sınırlarınıza saygı gösterilmediğinde kimseden özür dilemeniz gerekmez.

Sınırlara sahip olmak, başkasının iznine ihtiyaç duymadan kendiniz için ayağa kalkabilmek demektir.

Hayır, bir şeyi neden yapmayacağınızı açıklamanıza gerek yok.

Kendinizi kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. Bu sıcak bir evet bekleyen kişi için soğuk sessizlik gibi sert olabilir. Eğer bir açıklama ile bu iletişimi güçlendirirseniz. Ilık bir hayır ile sınırlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Zarar veya acıya neden olabilecek hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz. Sizi mutsuz, rahatsız edecek veya huzursuz hissettirecek hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz.

İnsanların kendi kararlarını verebilmeleri özgürlükleri için önemli bir davranıştır.

Hayır, bu konuda kaba olmanıza gerek yok.

Nezaketle hayır demenin daha fazla ayrıntıya girmek anlamına geldiği zamanlar vardır - eski bir arkadaştan kötü davrandığı için uzaklaşmak değil, en başta neden kötü davrandığı hakkında bir konuşma yapmak (ve onlara davranışlarının başkalarını ne kadar etkilediğini söylemek) gerekebilir.

Hayır, arkadaşlarınız ve aileniz sınırlar koyduğunuz için sizden nefret etmeyecektir.

Sınırlar koyduğunuzda arkadaşlarınızın ve ailenizin olumsuz tepki vereceğinden ve sizden nefret ettiklerini söyleyeceklerinden endişe ediyor olabilirsiniz. Bu doğru değildir. Sizi seven insanlar sınırlarınız yüzünden sizden nefret etmeyecektir. Aslında, hayır demeniz için gerekenlere saygı duyacak ve takdir edeceklerdir. Ayrıca, başkalarından uzakta kendi zamanının tadını çıkarabilen biriyle birlikte yaşamak, kendine asla yer bulamayan biriyle birlikte yaşamaktan çok daha kolay olduğu için kendileriyle daha mutlu olacaklardır.

Kardeşim 5 yaşındayken "nogirl" olarak nam saldı. Çok sevdiği "nogirl" yazılı t-shirt ve diline pelesenk olmuş hayır kelimesiyle uzunca bir süre bir çok şeye hayır dedi. Neyi istemediğini iyice anlamasına yardımcı olan bu davranış ona neyi istediğini bulması konusunda çok yardımcı oldu.

Neyi istediğini ve neyi istemediğini biliyor olmak bizim de işimizi kolaylaştırdı.

Hayır, "sen kendinsin" sadece insanların Instagram başlıklarında kullandığı sevimli bir cümle değildir.

Sen sensin, benzersizsin, başka kimse değil. Siz eşsizsiniz, bir başkasının kopyası ya da klonu değilsiniz. Siz sizsiniz, sıradan bir insan değilsiniz.
Siz sizsiniz, ortalama bir insan değilsiniz.

Hayır, "hayır" demek kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez.

Hayır dediğiniz için kötü bir insan değilsiniz. Sınırlar koyduğunuz için kötü bir insan değilsiniz. Kendinize, zamanınıza ya da kaynaklarınıza dikkat ettiğiniz için kötü bir insan değilsiniz. Sadece hayatınızın bu döneminde sizin için en iyi olanı yapıyorsunuz. Eğer biri size bunun yanlış olduğunu hissettiriyorsa, o zaman belki de hayatınızda olmayı hak eden biri değildir.


Hayır, kendi sağlığınız ve refahınız pahasına her zaman evet diyerek yaşamamalısınız.

Hayır demek neden zor gibi görünür. İnsanlar sizden iyilik istediğinde, patronunuz ofiste geç saate kadar kalmanızı istediğinde ya da çocuğunuz bir kase daha dondurma istediğinde evet demek kolaydır. Evet demek başkalarına bizim ve hayatlarımız üzerinde bir kontrol hissi verir, ancak aynı zamanda gücü bizden alır ve hayır dediğimiz için kendimizi suçlu hissetmemize neden olur - bu da sonuçta herhangi bir durumda ilgili her iki tarafa da zarar verir.
Bununla birlikte, hayır demek önemlidir; başkalarının kim olmamızı istediklerine dair görüşlerine güvenmeden sınırlar koymamıza ve birey olarak kim olduğumuzu tanımlamamıza olanak tanır. Ve bu dürtü zaman zaman güçlü olsa da (özellikle de çevrenizdekiler "hayır" demekten hoşlanmıyorsa), sırf bir başkası sizden bir şey istiyor diye bu kadar kolay pes etmemek önemlidir.
Yalnızca bu gerçeğin bir sonucu olarak, muktedir olmayı yalnızca kabullenmeyi değil, aynı zamanda kucaklamayı öğrenmek çoğu insanın fark ettiğinden çok daha fazla şey ifade eder: her iki taraf için de cesaret ve güç gerektirir."

Hayır, nasıl hayır diyeceğinizi bilmek yüzeysel ya da benmerkezci değildir - aslında bir güç ve kişisel sorumluluk işaretidir.

Hayır demeyi öğrendikçe, bunun bencilce bir şey olmadığını hatırlayacaksınız. Aslında, bir yetişkin ve bir insan olarak bu sizin sorumluluğunuzdur. Başkalarının yanında olabilmek için önce kendinize dikkat etmelisiniz. Önce can sonra canan.
Birisi sizden ihtiyacı olan veya istediği bir şeyi istediğinde hayır demek özellikle zor gelebilir ama sizin ihtiyaçlarınız da önemlidir. Yeterince zaman veya enerji ayıramadığınız için kendinizi suçlu hissetmeden hayır deme hakkına sahipsiniz çünkü sağlıklı ilişkileri bu şekilde kurarız: arkadaşlarımızdan, aile üyelerimizden, iş arkadaşlarımızdan ve hayatımızdaki diğer insanlardan (ve kendimizden!) ne istediğimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu bilerek.

Hayır, daha önce evet demek zorunda kalmanız bunun sonsuza kadar süreceği anlamına gelmez.

Hepimizin ihtiyaçlarımızı ve sınırlarımızı diğer insanlara iletmek için farklı yolları vardır - bazılarımız "hayır" demekte diğerlerinden daha iyi olabilir, ancak bu her zaman evet demek zorunda olduğumuz anlamına gelmez.

Daha önce evet dediğiniz için hatta daha da kötüsü hayır diyemediğiniz için pişmanlık duyuyor olabilirsiniz. O evet yüzünden hayatınız değişmiş olabilir. Bu değişimden memnun değilseniz eğer HAYIR demenin tam vakti.

Hayır, sessiz kalmak evet dememek anlamına gelmiyor.

Sessiz kalmak, ses çıkarmamak, hayır dememek yani bir aksiyonda bulunmamak aslında umursamamak anlamına geliyor. Evinizde bir yabancı görüp bir şey dememeye benziyor. Sınırlarınızın aşılmış ve size bunun dayatıldığı anlamına geliyor. Bu konudaki soğuk sessizlik sınırlarınızın bir bütün olmadığını ve aşılabileceğini gösteriyor.

Hayır'ın Gücü

Pazarda fiyatların uçtuğunu gören yöre halkı hızlı bir şekilde organize olup, Hayır diyorlar. Bu fiyattan satın almıyoruz. Sonuç ne oluyor dersiniz. Yeni fiyatlamayla yapılıyor. Sınır geçilmemiş, orta noktada buluşulmuş oluyor.

Gündemimizle alakalı olduğu için bu örneği verdim ve bir örnek daha vereceğim, HAYIR demenin gücünü göstermek için.

İzlanda'da 24 Ekim 1975 Yılında kadınların %90 maaş eşitsizliğine hayır diyerek iş bıraktı. Sınır çizilmiş oldu bugün İzlanda'da Kadınlar ve Erkekler eşit ücret almaya devam ediyor.

Siz neye hayır diyorsunuz? Kadın erkek demeden şiddete hayır diyor musunuz? Orman yangınlarına, suyumuza karışan siyanüre, zehire. Yolsuzluğa, haksızlığa, adaletsizliğe, cahilliğe hayır diyor musunuz? Yoksa hala soğuk sessizlikte misiniz? Evet de diyebilirsiniz. Bu sizin kararınız. Bir şey diyor musunuz onu merak ediyorum.

Susma, sustukça sıra sana gelecek dendi. Tehlikenin farkında mısınız? dendi. Duydunuz mu? Tehlikedeyiz ama sınırlarımızı çizmek bizim elimizde, siz de bir ses verecek misiniz?

Hayır, hayır demek her şeye hayır demek anlamına gelmiyor.

Evet denecek çok şey var elbet.
Haftaya "Evet" yazımda görüşmek üzere.

Fehmi ATİCAN | [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fehmi Atican - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?