Nedensizlikler, Teşkilatı EGM

Gece gece aklıma ‘’neden sorusuna, neden yanıt gelmez?’’ diye takıldı. Özgüven eksikliğinden bilgisizliğe, beceriksizliğe, umursamazlığa, yetersizliğe kadar uzandı sanki bulduğum yanıtlar.

Bu arada benim minik patili kızım havlayıp duruyor. İsmi Müsli. ‘’Neden havladığını bir bilsem’’ dedim, hemen kapının önünde duran su kabına vuruyor patisiyle. Köpek aklı ile neden soruma, suyum bitti yanıtı veriyor şebek iyi mi?

Neyse, konuyu dağıtmadan EGM ‘nin NEDEN sorusuna, neden yanıt veremediği bir başka konu ben yine yanıtsız kalacağını bildiğim BAŞPOLİSLERİN isteğini dile getirmek istiyorum.

Yakın bir zamana kadar, pek çok kişi gibi, benim de emniyet teşkilatında böyle bir rütbenin varlığından haberim olmadı. Oysa ara kademe amir pozisyonunda görev alıyorlarmış.

2011 yılında artık kafalarına nereden estiyse 35 yaşını doldurmuş polis memurlarını sınav yapıp başarılı olanları ‘’Başpolis memuru ‘’ olarak görevlendirmişler. Başpolis olarak 6 yıl çalışanları 2018 de yine sınavla ‘’Kıdemli başpolis memuru’’ diye isimlendirmişler.

İşin ilginç ve dramatik yani 2018/2019 yılında yani kıdem vermelerinin hemen arkasından rütbelerine terfi işlemini durdurmuşlar. Başpolis, kıdemli başpolis ee önüne ekleyecek bir şey bulamayınca ‘’bari bir sınav daha yapalım kazananlar komiser yardımcısı olsun’’ demişler ve sınavı kazananları komiser yardımcısı yapmışlar. O gün bugün bu poliscanlar komiser yardımcısı olarak kalmışlar.

İşte bu 1800 komiser yardımcısı poliscan, mevzuatta minik bir düzenleme istiyorlar.

Herhangi bir yanlışlığa meydan vermemek için istenilen düzenlemeyi https://www.kocaelikoz.com/ sitesinden (ç)aldım çünkü ben bu isteği, bu kadar açık ve net ifade edemezdim. Emeklerine sağlık. Kendilerine buradan saygı ve sevgilerimi yolluyorum. Umarım haklarını helal ederler

Kocaelikoz sitesi istenilen düzenlemeyi şöyle dile getirmiş.

‘’3201 sayılı Kanunun Ek 28’inci maddesinin yürürlükten kaldırılması sonrasında, bir daha

Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru” alımı yapılmayacağından, emniyet teşkilatının temeli olan bilgi, beceri, tecrübe, liyakat, disiplin ve hiyerarşi yapısının olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek ve yeni hak kayıpları/mağduriyetler yaşanmaması adına, 2019 ve 2021 yıllarında Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru rütbelerinden Komiser Yardımcısı rütbesine terfi edenlerin Başpolis Memuru, Kıdemli Başpolis Memuru ve Komiser Yardımcısı rütbelerinde geçen hizmet sürelerinin tamamının, 3201 sayılı Kanunun 55’inci maddesinin ikinci fıkrası ile geçici 26’ncı maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen rütbelerde ve meslek derecelerinde zorunlu en az bekleme sürelerinden sayılmasını, böylece yaş ve tecrübe olarak büyük olan personelin usta çırak şeklinde genç amir kadrolarına tecrübe bilgi aktarımı yapacağı, devlete herhangi bir maliyeti olmayan bu düzenlemenin teşkilat için bir kazanım olacağı belirterek ilgili düzenlemenin TBMM’de yasalaşmasını talep ediliyor.’’

3600 ek göstergeyi eğitim farkı gözetmeden verilmesini istemek kadar zor olmayan bir istek gibi görünüyor. Ama EGM neyi nasıl neden düşünür onu sadece kendileri bildikleri için, bunu da yine kendileri bilir.

Ben poliscanlarıma söz verdim dilim döndüğünce anlatmak istedim, hoş onlar işlerine gelmeyen şeyleri anlamama konusunda da uzman ama çıkmadık candan ümit kesilmez derler.

Sayın yetkililer bakın ne kadar akıllı uslu yazıyorum! Size ‘’ne yazmış yine’’ bile dedirtmiyorum. Çalışma saatleriymiş, ek görevlermiş, psikolojik baskıymış, intiharlarmış, hakları olan izinleri bile kullanamıyorlarmış, dayısı olan ayıların eziyetleriymiş, amir baskısıymış, siyasilerin dıdısının dıdısına yapılan müdahale ile sürgün yemeleriymiş, yok kumanya sorunuymuş, vay tayinlerdeki yol harcırahı benzin zammından sonra yetmiyormuş, sosyal hayatları yokmuş, doktora bile gitmelerine amirler izin vermiyormuş, kim olduğunu bilmeyenlerin ‘’sen benim kim olduğumu biliyor musun’’ sorusundan bıkmışlarmış, falan filandan hiç bahsetmiyorum. Zaten canlarına kıymasalar, kalpleri ‘’yetti artık bu stres’’ diyerek duruyor. Siz de çok üzülerek!!!taziye mesajı yayınlıyorsunuz e daha ne olsun. Bundan iyisi Şamda kayısı değil mi ama!!!!!

Can gazilerimi, yürek yangınım şehitlerimi, can babamı, canım Burağımı sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

Beyhan Kozanoğlu Biçkin [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

45

Hülagühün - Direk il müdürü yapalım başpolisleri Bi dakka Bi dakka sınıfüstü emniyet müdürü yapalım o daha iyi

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 24 Mayıs 16:02
47

Beyhan Kozanoğlu - @Hülagühün 45 nolu yoruma cevabı: Okuduğunuzda anladığınız bu ise, inşallah polis değilsinizdir diyorum. Ya da daha çok kitap okuyup algı ve anlama yetinizi iyileştirmeyi deneyin. Olmadı benim yazımı yeniden, anlatarak okuyun. Siz gibilerin yorumlarını motivasyon olarak algılıyorum bu yüzden de teşekkür! Ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 22:06
44

Mustafa - Çok teşekkür ederim desteğiniz için bizlere tercuman oldunuz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 09:33
39

Canan - Beyhan abla eline yüreğine sağlık Biz Komiserlerin sorununu dile getirdiğin için

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 13:31
38

Ömer - Kaleminize sağlık. Bu konuda her daim desteğini esirgemeyen Basınımızin güzide mensupları ve Sizlere teşekkür ederim??

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 13:08
36

#1800komiseryrd. - Emniyet teşkilatında geçmiş hakların iadesi, kıdem ve liyakatın hak ettiği yere gelmesi açısından çok önemli olan bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:25
35

#1800komiseryrd. - Ülkemizin iç güvenliğini, asayişini, toplumsal düzenini, huzurunu sağlamak gibi yasalarla verilen görevleri, her türlü saldırılara karşı karşıya kalınarak, 24 saat esasına göre kesintisiz yürüten, can güvenliği de sürekli tehlikede olan Emniyet Teşkilatı personelini Diğer sivil Kamu kurum ve kuruluşları çalışanları gibi değerlendirmek her yönüyle haksızlık olur.

Emniyet Teşkilatın yapısının,  Özellikli 15 Temmuz 2016 da darbe girişimine müteakip oluşan acil amir ihtiyacı nedeniyle, Polislik meslek bilgisi, liyakat, tecrübe ve deneyimi istenilen (ara kademe amir açığının (-Baskomiser-Emniyet Amiri rütbelerinde) aşırı derecede artması, Polis Memurları ile Emniyet Müdürüleri arasında sorunların çözümü noktasında ara kademe Amiri açığı nedeniyle iletişimin yeterli düzeyde olamaması,  kurum içinde personeller arasında güven ve aidiyet duygusunun zedelendigi, ast üst arasinda güven, saygı ve sevgiye bağlı iletişim kanalının sağlıklı çalışması, personel sayısının azalması ile çalışma şartlarının agirlasmasina bağlı yaşamsal düzenin,  moral ve motivasyonun bozulduğunu, huzursuzluk, çaresizlik ve ruhsal yalnızlık gibi nedenlerle özellikle polis memurları arasında intihar vakalarının artığı, Teşkilat içerisine sorunların çoğaldığı degerlendirilmelidir.

2019 ve 2020 yıllarında Başpolis ve Kıdemli Başpolisler den yaklaşık 1800 kişi verilen kontenjana ile Komiser Yardımcılığı sınavını kazanarak verilen eğitimleri de tamamlayarak Emniyet Teşkilatında halen Komiser Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Daha önceki Başpolislik ve Kıdemli Baspolislik rütbelerinde 2011 yılından beridir 8-10 yıldır kanunda tanımlı Komiser Yardımcısı, komiser ile baskomiserlere tevdi edilen görevleri bizlerinde yaptığı bilinen bir gerçektir.

Teşkilatımız rütbeye göre hiyararşik diziliş yapısına

bağlı olarak çalışır.

8-10 yıllık ara kademe Amiri olarak yapılan bu sürenin Komiser Yardımcılığı rütbesinde bekleme süresinden sayılarak kademeli olarak üst rütbelere terfi ettirilmesinin bir hak olduğu...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:22
48

Beyhan Kozanoğlu - @#1800komiseryrd. 35 nolu yoruma cevabı: Acaba bir kuyruk acınız filan mı var? Bu yorumu, geçerli bir nedenle desteklemeniz gerekir. Yoksa sizi hiç kimse ciddiye almayacak. Çocuk gibi geçersiz suçlama, alaylı dil yerine geçerli nedenler sunmayı deneyin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 23:41
46

Hülagühün - @#1800komiseryrd. 35 nolu yoruma cevabı: Siz şakamısınız sınav kazanmışlarmış vay anam vay siz mi müdürlerle polisler arasında iletişimi sağlıycanız aman eksik olsun

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 24 Mayıs 16:05
33

D.ortbzkyn - Haklı taleplerimizi dile getirerek, vermiş olduğunuz desdekten dolayı teşekkürler, kaleminize yüreğinize sağlık.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 23:43
32

Görmemezlikten Gelmeyi - Beyhan hanım yüreğine sağlık teşekkür ederiz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 23:39
30

Birisi - Eğer bu talep yerine gelirse adalet yerini bulacak tecrübe teşkilata çok şey katacaktır

Teşekkürler

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 23:08
29

1800 - Beyhan abla bizim sorunlarımızı da anlattığınız için teşekkür ederim çok sağolun.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 22:18
25

Ümitli Polisler - Harika bir yazı olmuş yine. Polislerde böyle bir sorun olduğundan çoğu kimsenin haberi bile yok. Yine kanayan bir yaramıza parmak bastınız. Dilinize sağlık. Saygılar.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 18:29
24

Zeynep Can - Teşekkür ederim Beyhan hanım haklı talebimizi dile getirdiğiniz için

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 18:12
23

Çukurovalı - Elinize emeğinize sağlık Hocam çok teşekkür ederiz.Tüm Komser arkadaşlar adına sevgi ve saygılar sunarım.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 18:09
22

Alm - Cok tesekkurler hocam kanayan yarayi dile getirdiniz

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 18:01
21

İbrahim Uğurbaş - Başpolislerin sorununu ele alıp gündeme getirdiğiniz için çok tşk ederiz

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 17:45
20

Coşkun Çeli̇k - Canı gönülden kaleme almış olduğunuz yazınız ve güzel düşünceliriniz için teşekürler sağolun bu haklı talepleri yetkililerin değerlendireceğine ve gereğini yapacaklarına inancımız tamdır

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 17:44
17

Şenol - Beyhan hanim sesimizi yetkililere duyurduğunuz için teşekkür ederim

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 17:05
14

Yaşlı Delikanlı - Sorunumuzu dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz umarız yetkililerimiz mağduriyetimiz gideririler

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 15:11
13

Emin Türkoğlu - Komiser Yardımcısı arkadaşların haklı taleplerine katılıyorum. Bu konuyu dile getirerek vermiş olduğunuz destekten dolayı da sizi ve emeği geçenleri kutluyorum.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 15:10
12

Mustafa C. A - Bu konu da sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Saygıdeğer büyüklerimizin desteklerini bekliyoruz

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 15:04
11

Mesut Önder - Çok teşekkür ederim şahsım ve arkadaşlar adına elinize sağlık

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:58
10

Abdullah Şahan - Ablaların en güzeli sorunlarımızı dile getirerek bizi mutlu ettin. Allahım da sizi mutlu etsin.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:56
09

Ali.. - Size çok teşekkür ediyorum, emek vediğimiz yılların şu an icra ettiğimiz görevden sayılması konusunda bize vermiş olduğunuz destekten dolayı, sizlerinde katkılarıyla inşallah bu konuyu Meclisin gündemine taşıyabiliriz. Selamlar saygılar.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:53
08

M.keleş - Çok Teşekür ederim. Sesimize tercüman oldunuz

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:40
07

Şaban Çiçek - Teşekkür ederim Beyhan hanım durumumuzu ve çözümünü çok güzel anlatmışsınız iyiki varsınız

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:21
06

Yanliz Kartal - Emniyet teşkilatında geçmiş hakların iadesi, kıdem ve liyakatın hak ettiği yere gelmesi açısından çok önemli olan bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:19
03

Reis 60 - Beyhan hanım bizlerin sorunlarını dile getirdiğiniz ve bu yazıyı kaleme aldığınız için size çok teşekkür ederim.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:11
01

Ali - Beyhan hanım biz komiserlerin bu sorununu dile getirdiğin için teşekkür ederim.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:05


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?