Kadına Karşı Şiddette Cezaların Artırılması Eşitlik İlkesine Aykırı Mıdır?

16 Mart 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan, kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifi, 13 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaşmıştır.

Kabul edilen metne göre Türk Ceza Kanunu'ndaki takdiri indirim nedenleri sınırlandırılacak, failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi duruşmadaki şekli tutum ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak ve kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezası artırılacaktır.

Bu kapsamda; kasten öldürme suçunun kadına karşı işlenmesinin cezası müebbet hapis iken ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılmış olup, kadına karşı işlenen; kasten yaralamada cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapis cezasına, tehditte cezanın alt sınırı 6 aydan 9 ay hapis cezasına, işkencede cezanın alt sınırı 3 yıldan 5 yıl hapis cezasına, eziyette ise cezanın alt sınırı 2 yıldan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çıkarılmıştır.

Görüldüğü üzere “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçlarının SADECE kadına karşı işlenmesi hali, cezanın artırılması için yeterli kabul edilmiştir.

Bu durum, kadına karşı önlenemez şiddetin önlenebilmesi amacıyla gerekli olarak görülmektedir. Zira, kadına karşı şiddet sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın sorunudur.

Dünyada Kadına Karşı Şiddet

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde, kadınlar gündelik yaşamlarında, bulundukları herhangi bir ortamda ne yazık ki fiziksel veya sözlü taciz mağduru olma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Biriminin yayımladığı verilere göre, dünya genelinde kadınların % 35 'i hayatlarının bir döneminde eşleri tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmıştır.

Üstelik bu orana cinsel tacize maruz kalan kadınlar dahil edilmemiştir.

Yine yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde her gün 137 kadın, aile fertlerinden biri tarafından öldürülmektedir.

Türkiye’de Kadına Karşı Şiddet

Ülkemizde de kadına yönelik şiddet sık yaşanan bir durumdur. Araştırmalara göre kadınların %52 ile %66 ’sı sözel şiddete, %15 ile %65 ’i fiziksel şiddete, %24 ile %55 ’i psikolojik şiddete, %13,5 ile %19,3 ’ü ekonomik şiddete, %6,3 ile %15 ’i cinsel şiddete maruz kalmaktadır.

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için, geçmiş dönemlerde de birçok çalışma yapılmıştır. Bu konuda kanun değişiklikleri yapılmış, bazı sözleşmelere taraf olunmuş ve yeni kurumlar kurulmuştur. Ancak ne yazık ki alınan hiçbir önlem tam olarak kadına karşı şiddet sorununu çözememiştir.

Bu sebeple de hala daha kadına karşı şiddetin önlenmesi için yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Son olarak da TCK ‘da yapılan değişiklikle “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçlarının kadına karşı işlenmesi halinde cezaların artırılmasını öngören kanun teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaşmıştır.

Peki, yapılan bu değişiklik kadına karşı önlenemez şiddetin önlenebilmesi amacıyla gerekli olarak görülse de, Anayasanın en temel ilkesi olan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyecek midir?

Kanımızca somut olayda hiçbir husumet aranmaksızın yalnızca suçun mağdurunun kadın olması durumunda cezanın artırılması, eşitlik ilkesine aykırıdır.

Anayasa’nın 10. maddesi, “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” hükmünü amirdir.

Madde kapsamında da açık olduğu üzere cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin herkes kanun önünde eşittir. Ancak, 13 Mayıs 2022 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşan kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifi, bu eşitlik ilkesine aykırıdır.

Bu durum kesinlikle kadına ve erkeğe her durumda aynı ceza verilmesi olarak yorumlanmamalıdır. Zira demek istediğimiz, her somut olayın kendi içerisinde ayrı ayrı yorumlanması ve cezaların ona göre belirlenmesi gerektiğidir.

Bir erkeğin bir kadına ya da bir kadının bir kadına işlediği “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçunda, mağdur kadınla fail arasında bir husumet yoksa yani işlenen suç belirli bir saikle işlenmemişse, burada verilecek olan cezanın artırılması eşitlik ilkesine aykırı olacaktır.

Ancak, kadına karşı işlenen “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçunun fail kadın ya da erkek tarafından belirli bir saikle işlenmesi halinde, verilecek olan cezanın artırılması eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmez.

Kanımızca kabul edilen kanun metninde her somut olaya göre bir ayrım yapılacağı ve cezaların ona göre belirleneceği anlamı çıkmamaktadır. Bu nedenle ‘kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifinin’ eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünmekteyiz.

Nitekim bu düzenleme kadının lehine gibi görülse de, kadının aleyhine de olabilir. Kadının kadına karşı işlediği “kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet” suçlarında da, netice itibariyle suçun mağduru kadın olduğundan, fail kadın daha fazla ceza alacaktır.

Bu gibi sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla, salt kadına karşı işlenen suçun cezasını artırmak yerine, her olay bakımından suçun hangi saikle işlendiğinin tespit edilmesi ve cezanın ona göre artırılmasında hakimlere takdir hakkı verilmesinin daha yerinde olduğunu düşünmekteyiz.

Av. Çiler Nazife Koşar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?