Dünya Veteriner Hekimleri Günü Ve Ebru'li Öneri...

Ebru boyalarla yapılan ve su üstünden kağıda aktarılan bir desenleme sanatı. Hiçbir ebru bir diğeriyle aynı olmuyor, birinin yerini diğeri doldurmuyor. Bu eşsiz desenler gibi bugün iki özel ve güzel insanımız var yazı konumuzda. Biri Bursa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ebru Yalçın, bir diğeri de Haber Hürriyeti Gazetesi Bilim Kurulu'nda yer alan Hayvan Hakları İçin Veteriner Hekimler Derneği (HAYHAVEDER) Kurucusu Dr. Ebru Tong. 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günü'ydü. Herkes birşeyler söyledi, bağırdı, çağırdı bildiri yayınladı. Ama dün söylenenler dünde kaldı ve sorunlar yine kendi başına/sahipsiz kaldı. Dr. Ebru Tong yıllardır hançeresi yırtılıncasına sesleniyor. " Tek Sağlık Politikaları" diyor. "Veteriner Hekimlerin Özlük Haklarını Koruyun" diyor. Sağlıkta Şiddet Politikalarında Veteriner Hekimleri kapı dışında tutmayın, onları da koruyun " diyor. Hayvanlar sağlıklı olmazsa, insan sağlığı da tehlikeye girer" diyor... Diyor da diyor Ebru Tong... Covid-19 pandemisinde gördük ki söylediklerinde sonsun kere  haklı. Keşke haklı olmasaydı da  insanoğlu bu kabusu yaşamasıydı... Yazılacak söylenecek çok şey var ama ben size iki Ebru'nun son uyarılarını bir kez daha hatırlatayım da, belki etkili ve yetkili kişiler biraz olsun konunun ciddiyetini anlar... Ebru'lardan başlayıp, tüm Veteriner Hekimlerini bir kez daha kutluyorum. Umarım Başta Sağlık Bakanlığı ve eski adıyla Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı "Bize göre Gıda Bakanlığı" da tüm veteriner Hekimlerini ıslak  imzayla kutlar ve toplumda hak ettikleri değeri bir an önce verir. Cumhurbaşkanlığı da bu yazıyla konu hakkında bilgi sahibi olur ve Sağlık Bakanlığı'nı Tek Sağlık Politikaları konusunda düzenleme yapmasını sağlar, Sağlık ve Gıda-Hayvancılık Bakanlığı'nın kurulması talimatını verir. 

İbrahim Irmak / [email protected]

***

TÜM DÜNYADA “VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ” KUTLANDI

Her yıl nisan ayının son cumartesi günü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutlanmaktadır. WVA (Dünya Veteriner Hekimler Birliği) tarafından bu yıl pandemi sırasında yaşananlarla birlikte Veteriner Hekimlerin çalışmalarının ne kadar kıymetli olduğunun anlaşıldığını ifade eden bir mesaj yayınlandı. Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından; son yılların herkes için olduğu kadar Veteriner Hekimlik mesleği için de zorlu geçtiğine vurgu yapılırken, Veteriner Hekimlik faaliyetleri ile, pandemi müdahalesinde olağanüstü bir rol oynayarak araştırma, teşhis, iletişim, malzeme tedariği vb. alanlarda çok önemli katkılarda bulunulduğu belirtildi.

WVA Başkanı LAGUENS mesajında; Dünya Veteriner Hekimler Günü vesilesiyle, hayvan sağlığı, hayvan refahı, halk sağlığı, gıda güvenliği ve çevrenin korunmasını destekleyen önemli çalışmaları için tüm dünyadaki veteriner hekimlere teşekkür ederken, Veteriner Hekimlerin tüm çalışma alanlarında karşılaştıkları zorluklara karşı güçlü olabilmeleri için her açıdan desteklenmeleri gerektiğini hatırlattı.

VETERİNER HEKİMLERİMİZ BEYAZ ÖNLÜKLERİ İLE TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Ülkemizde 30 Nisan etkinlikleri kapsamında da vurgu ve beklentiler aynı idi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve 56 Veteriner Hekimleri Odası'nın katılımı ile Veteriner Hekimler Ankara’da bir araya geldiler. Anıtkabir ziyaretinin ardından Veteriner Hekimler beyaz önlükleri ile Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar. Tüm çalışma alanlarında karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılmasına ilişkin önerilerini, ülkemizde Veteriner Hekimlerin zorluklarla mücadele gücünün artırılmasına dair yapılması gerekenleri dile getirdiler.

Etkinliğe katılan Bursa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ebru Yalçın “Hayvan Refahı İçin Veteriner Hekim” yazan dövizi ile dikkat çekti. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları AbD. Öğretim Üyesi olan Yalçın, “Bu etkinlikte en son meslek şehidimiz olan Yozgat’ta halk sağlığı için mücadele ederken görevi başında öldürülen meslektaşımız dahil tüm meslek şehitlerimizi anıyoruz” dedi. Sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmeyen sağlık meslek grubu olan Veteriner Hekimlerin halk sağlığındaki rolü dikkate alınarak bir an önce yasal düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ebru Yalçın, Hayvanların medikal sağlığı kadar psikolojik sağlığı ile de ilgilendiklerini, dolayısıyla hayvan refahı için de Veteriner Hekimlerin vazgeçilmez olduğunu belirtti.

PANDEMİDE VETERİNER HEKİMLERİN STRATEJİK ÖNEMİNİ GÖRDÜK

Hayvan Hakları İçin Veteriner Hekimler Derneği (HAYHAVEDER) Kurucusu Dr. Ebru Tong da Dünya Veteriner Hekimler Günü'ne ilişkin değerlendirmesinde; “Eğer işi ehline vermezseniz o işle ilgili başarılı bir sonuç bekleyemezsiniz” diyerek ülkemizde Veteriner Hekimlerin çok farklı çalışma alanları olduğu halde gerek kamuda gerek özel sektörde hakkı ile istihdam edilmediklerini söyledi. 2022 yılında 30 nisan gününe denk gelen Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde tüm meslektaşlarının gününü kutlayan HAYHAVEDER Kurucusu Dr. Ebru Tong meslektaşlarının zorluklarla mücadele gücünün artırılmasına dair şu değerlendirmeleri yaptı:

“Pandemide gördük ki tek sağlık yaklaşımı ve koruyucu hekimlik faaliyetleri ülkelerin olmazsa olmazıdır. Aynı zamanda bir ülkenin kendi kendine tüm üretim kalemlerinde yetiyor olması çok önemlidir. Tek sağlık, Koruyucu hekimlik hizmetleri ve Üretim ana başlıkları ile değerlendirdiğimizde mesleğimizin önemi apaçık ortadadır. Tek sağlık yaklaşımının önemini pandemi sırasında aşı vb. biyolojik madde üretiminde mesleki birikimimizin yerli aşıyı ülkemize kazandırması ile görmüş olduk. Halk sağlığına yönelik uygulamalar dediğimizde yine pandemide gördük ki Veteriner Hekimler hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığına katkıları nedeni ile ayrıcalıklı meslek grupları arasında olmak, sokağa çıkma yasaklarından muaf tutulmak ve hizmetlerini kesintisiz sürdürmek zorundadır. Üretim konusuna geldiğimizde ise, zaten kendi kendine özellikle gıdada yetebilen bir ülke olmak önemli iken pandemi koşullarında sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşmanın ne kadar hayati olduğu da görüldü.”

“Bu bağlamda Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde hayvan severlere de seslenmek istiyorum” diyen Tong şöyle devam etti: Eğer Belediyelerde hayvan haklarına dair güzel işler yapılsın istiyorsak önce orada görevli Veteriner Hekimlere sahip çıkmak zorundayız. Kendi haklarını alamamış, hayvan haklarına ve sağlığına dair görevini yerine getirmesi için gereken olanaklar tanınmamış Veteriner Hekimler en az hizmet vermeye çalıştıkları hastaları kadar mağdurdur. Dolayısıyla hayvan haklarını ülkemizde iyileştirmek istiyorsak bu konuda eğitim almış yetkili meslek grubu olan Veteriner Hekimlere sahip çıkmak zorundayız. Eğer tek sağlık uygulamalarından başarı elde etmek istiyorsak Veteriner Hekimlere de sahip çıkmak, özlük haklarını vermek zorundayız. Eğer kendi kendine yetebilen sağlıklı hayvansal gıdayı üreten bir ülke olmak istiyorsak, sağlıklı hayvanlara sahip olmamız için çabalayan, ülke için ekonomik kayıplara neden olmasının yanında halk sağlığı tehdidi olduğu bilinen zoonozlarla mücadele eden Veteriner Hekimlerin de kıymetini bilmek değer vermek zorundayız.

DÜMENDE KAPTAN YOKSA GEMİNİN ROTASI ŞAŞACAKTIR

Eğer bir konuda başarılı olmak isterseniz o konuda görevlendirdiğiniz ekibin her anlamda sağlam olması gerekir. Bilgi, teknik donanım, deneyim, güvenilirlik, çalışkanlık vb. Peki bunları beklediğiniz ekibin başarısını sürdürülebilir kılmak için ne yaparsınız? Elbette çalışma olanaklarını en uygun şartlara getirirsiniz. Ancak ne yazık ki ülkemizde Veteriner Hekimler özlük hakları başta olmak üzere hiçbir açıdan desteklenmemekte. Hal böyle olunca tek sağlık, halk sağlığı ve sağlıklı gıda üretimi konularında bir türlü olmamız gereken yerde olamıyoruz. Dümeni kaptana emanet etmezseniz, kaptana gemiyi yüzdürecek donanımı ve personeli sağlamazsanız ve en önemlisi kaptana kaptan olduğunu hissettirmez o değeri vermezseniz geminin rotası er ya da geç şaşacaktır.

Ülkemizde Veteriner Hekimlerin zorluklarla mücadelelerinde gücünün artırılması demek ülkemizin karşılaşacağı zorluklara önlem almak ve ülkemizin geleceğine yatırım demektir.

Hayvan sağlığı temelinde halk sağlığına, hayvan hakları ve refahına, gıda güvenliğine, kısaca ülkemizin geleceğine emek veren tüm Veteriner Hekimlerin “Dünya Veteriner Hekimler Günü” ve “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” kutlu olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Irmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?