Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

Mahsur kalan 12 çocuk kurtarılıyor

Dalgıçlar çelik halat çekti. 6’sını kurtardı

08 Temmuz 2018 Pazar, 20:30

Tayland’da bir maç sonrası keşif için gittikleri mağarada suların yükselmesi nedeniyle mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri 9 gün sonra bulunmuştu. 24 Haziran’dan beri mağarada mahsur olan çocuklar için günlerdir kurtarma çalıymaları yapılıyor, mağaradaki sular boşaltılmaya çalışılıyordu. Çocukları kurtarmak için keşişler dua ederken herkes seferber olmuştu. Kurtarma operasyonu için mağaraya giren ve çelik bir halat çeken kurtarıcılar önce iki sporcuyu kurtardı. Daha sonra ise 4 çocuk dışarı çıkartıldı. Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, mağara takımından kurtarılan çocuklar sahra hastanesinde ilk müdehaleleri yapılırken, çocukların daha sonra helikopterle tam teşekküllü hastane sevkedileceği belirtildi. Kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği bildirilirken 13 yabancı ve 5 Taylandlı dalgıcın katıldığını operasyonda çocukların 3’er kişilik 4 guruba ayrıldığı ve en son olarak antrenörün kurtarılacağı belirtildi.

NASIL KURTARILIYOR

Mağara içindeki dar geçitlerde her çocuğa iki dalgıcın eşlik ediyor. Dalgıçlardan birisi çocuğu arkasından yüzerken, diğer dalgıç çocuğun önünden yüzerek çelik bir halatla çocuğa kılavuzluk ediyor. Dalış maskesi takılan çocuklar oksijen tüpü taşımıyor ve dalgıçın sırtındaki tüp yardımıyla nefes alıyor.

MAĞARALARIN DURUMU
Çocukların mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor. Bu tünellerde suyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyordu.
(Kaynak:The Sun-Bangkok Post-Habertürk)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO