Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Lezzetli Kombinasyonlar…

Hedefe odaklandığımız takdirde, yolumuza çıkan tüm engelleri aşabilir, değişebilir…

11 Ekim 2018 Perşembe, 13:29

Emir İnalbay ile söyleyişimizin ilk bölümünde, gizli potansiyelimizi keşfederek hocanın mutasyon olarak tanımladığı radikal değişimi nasıl başaracağımızı konuşmuştuk. “Hmmmmmmmm bu gerçekten mümkün olabilir mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim… Valla mümkün! Ne diyor Emir hoca? Hedefe odaklandığımız takdirde, yolumuza çıkan tüm engelleri aşabilir, değişebilir, adeta mutasyona uğrayabiliriz. İşin sırrı bahane değil, çözüm üretmekte…

Şu göbekli halimizden, sarkan bacaklarımızdan ya da kollarımızdan nasıl kurtulacağız pekiyi? Yerçekimine yenik düşen yağlarımızı, gökyüzüne göz kırpan kaslara döndürebilmek için hayatımıza hareketi sokacağımızı anladık da fit bir vücuda kavuşmak için nasıl beslenmemiz gerek? Emir hocanın “kombinasyonlarım” dediği tariflerin gizemini çözmeye ne dersiniz? Emir’in mutfağında lezzetli yemekler hazırlanıyor benden söylemesi!

Bugün de çözümlerle geldik huzurlarınıza, Emir hoca’nın söyleyecekleri henüz bitmedi…

Özlem Abut Otluoğlu: Tekrar hoş geldiniz Emir hocam… Sizin şu meşhur “Boooommmmmmm”unuzda kalmıştık. Oradan devam edelim isterseniz…

Emir İnalbay: Hoşbuldum Özlem Hanım. Nasıl isterseniz. “Boooommmmmm” bir haykırış! Kendi sınırlarımıza, bizi bağlayan zincirlerimize bir başkaldırı, içimizdeki ateşin doğaçlama yoluyla dışa vurumu diyebilirim.

Ö.O. Fenomen haline geldi “Boooommmmmm”…

E.İ. Hakikaten de öyle oldu. Çok sert idmanlarda içimden spontane çıktı aslında, dediğiniz gibi fenomen, simge haline geldi. Bunun nedeni bana göre doğal bir haykırış oluşu.

Ö.O. Gümbür gümbür yapıyor öğrencileriniz antrenmanlarını değil mi “Booooooommmmm” diye haykırarak?

Emir İnalbay, fit vücut ve sağlıklı yapıyı anlattı.

E.İ. Gözünüzde canlandırmaya çalışın Özlem hanım. Güçlü olmanın sloganı gibi düşünün çığlığımızı.  Kendinizi güçlü hissedersiniz “Booooooommmmm” dersiniz, ağır kilo kaldırırsınız “Booooooommmmm” dersiniz, imkansız gibi görünen bir iş başarırsınız “Booooooommmmm” der, kuvvet toplar, motive olursunuz. İçinizden taşan enerjiyi dışa vurmak bence bir yaşam biçimidir.

Ö.O. Biraz da sosyal medyadan söz edelim… İnstagram, özellikle de Youtube Kanalınız dikkat çekiyor…

E.İ. Beş yıldır instagram hesabımda aktif biçimde bilgi paylaşıyorum, şimdiye kadar iki bini aşan paylaşımlarım oldu.Bu bilgi akışı sonucunda büyük bir takipçi kitlem oldu. İnstagram bir süre sonra yetersiz kaldı benim için, youtube’da bir kanal oluşturdum o nedenle.

Ö.O. Takipçilerinizle ne paylaşıyorsunuz?

E.İ. Yaşam tarzımı paylaşıyorum bir nevi. Yemek tarifleri, antrenman önerileri, kısa ipuçları, püf noktaları kısacası fitness ve motivasyona dair her şeyi paylaşıyorum diyebilirim.

Ö.O. Amacınız yaşam tarzınızı aşılamak mı?

E.İ. Amacım, Özlem Hanım, kendimi adadığım fitness yaşam tarzını takipçilerimle paylaşıp onlara elimden geldiğince motivasyon kaynağı olmak, eksik kalabildikleri noktaları tamamlayabilmek.

Ö.O. Fitness’a adanmış olan hayatınız size ilham kaynağı da oluyor gördüğüm kadarıyla. Kendi giyim markanızı çıkarttığınızı duydum… Neler var koleksiyonunuzda?

E.İ. Eşim Başak, tecrübeli bir tekstilci. Birlikte düşündük kendi markamızı çıkartmayı, sonucunda Full Range Wear doğdu. Kaliteli kumaşları özenle seçerek tasarımlarımızla birleştiriyoruz. Amacımız bizi tercih eden spor severlere söz ettiğimiz fiziksel değişin için motivasyonlarını arttırmak ve spor esnasında daha konforlu olmalarını sağlamak.

Ö.O. Can alıcı bir yere gelmek istiyorum… Hanımların mutfak merakı malumunuz, o nedenle özellikle sormak isterim Emir’in mutfağı fikri nasıl doğdu?

E.İ. Emir’in mutfağı yılların yaşanmışlıkları sonucu bugünlere geldi. Bu spora ilk başladığım yıllarda beslenme konusunda ben de büyük sıkıntı çektim, sonuçta yerleşmiş bir yemek alışkanlığınız oluyor. Ancak gerçekler sert maalesef, bu sporu belli bir seviyede yapıp ilerlemek istiyorsanız eski yeme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir.

Ö.O. Zor bir süreç diye düşünüyorum beslenmeyi tamamen değiştirmek…

E.İ. Kesinlikle öyle, kendimden biliyorum bunu. Vücudumuza almamız gereken makrolar var. Bunları sağlayan belli besinler var. İşte bu besinleri usulüne uygun hazırlayıp tükettiğiniz zaman lezzet almaya odaklı eski beslenme alışkanlığınız olduğu için zorlanabilirsiniz, aynısını ben yaşadım.

Ö.O. Eyvah! Fitness yaşam tarzına geçmek isteyen biri ağız tadından tamamen feragat mi edecek?

E.İ. Hayır elbette. Pes etmeyi sevmeyen bir yapım var. Durum böyle olunca ne yapabilirim diye çok düşündüm ve yemem gereken besinleri belirledim. Bundan sonra işim kolaylaştı. Öğünlerimde kullanabildiğim besinlerden çeşitli kombinasyonlar deneyerek pek çok yemek tarifi yarattım, yepyeni lezzetler keşfettim. Şu an iddialı bir biçimde diyebilirim ki çok katı bir beslenme rutinim olmasına rağmen fitness yaşantımdan öncesinden daha lezzetli yemekler yiyorum.

Ö.O. Yarattığınız o lezzetli kombinasyonların sırrını öğrenebilir miyiz?

E.İ. Sır yok… Biliyorsunuz, paylaşmayı çok seviyorum… Şöyle diyelim isterseniz… Vücudumuza giren her lokmanın değeri var, yenilen her öğün bir amaca hizmet eder ancak unutulmalıdır ki sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı yaratabilmek için yiyeceklerin lezzetli olması şarttır. Özellikle baharat, sebze ve sağlıklı yağlara ağırlık veririm.

Ö.O.  Sanırım disiplinin bir kolu da beslenme fitness yaşam tarzında…

E.İ. Kesinlikle öyle zira insanların hayatlarına entegre etmekte en çok zorlandıkları şey doğru, dengeli ve sağlıklı beslenme.  Lezzet o bakımdan çok önemli zaten!

Ö.O. Emir’in mutfağında hangi malzemeler kullanılıyor merak ettim…

E.İ. Bizim spor dalında en önemli besin kaynaklarından biri olan ancak tüketilmesi en zorlanılan besin yağsız protein kaynaklarıdır, bunlar yumurta beyazı ve tavukgöğsüdür. Karbonhidrat kaynağı ise yağsız pirinç tercih edilir. Ben de dolayısıyla bu malzemelerle hazırlıyorum öğünlerimi. Ancak  üstüne basa basa söylemek  isterim ki  yiyeceklere lezzet katacağım diye kalorilerini arttırmak düşülebilecek en büyük hata olur. Emir’in mutfağında dikkat ettiğim kilit nokta bu!

Ö.O. Emir hocam, okurlarımız için net bir liste yapalım mı besin kaynaklarıyla ilgili?

E.İ. Tabi ki yapalım Özlem Hanım. Vücudumuz için gerekli tüm makroları alırken ne yapmıyoruz? Lezzetten vazgeçmiyoruz! Ana protein kaynakları: Yumurta beyazı, hindi ve tavukgöğsü… Karbonhidrat kaynakları: Basmati pirinç, siyah pirinç, yulaf… Yağ kaynakları: Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tuzsuz ve çiğ kuruyemişler… Sebzelere gelecek olursak kişisel tercihim ıspanak, semizotu, kabak, pazı ve patlıcan. Doğru kombinasyon, ölçülü baharat ve işte size mis gibi lezzetli yemekler!

Ö.O. Tarifler Emir’in mutfağında var mı?

E.İ. Siz tarif diyorsunuz, ben kombinasyon diyorum. Var, takipçilerim kanalımı yıllardır izliyor ve deniyorlar. Çok iyi geri dönüşler alıyorum.

Ö.O. Mutasyon Akademi’ye dönecek olursak, katılımcılarınıza beslenmeyle ilgili bir program veriyor musunuz?

E.İ. Öğrencilerin öncelikle sağlık durumlarını kontrol ediyoruz. Böylesi ciddi bir sürece girmeden önce kişinin sağlıklı durumu her şeyden önemli!   Daha sonra öğrenciyi analiz ederken vücut yağ oranı, vücut tipi, günlük fiziksel aktivitesi, yaşı, spor geçmişi, çalışma saatleri ve hedefine göre saati saatine makroları belirlenmiş bir beslenme planı hazırlıyorum bizzat. Bu beslenme programında kilit noktaöğrencinin kendi yaşamına entegre edebileceği bir plan oluşturabilmek. Daha önce de belirttiğim gibi süreklilik mutasyonun en önemli öğelerinden biri.

Ö.O. Şahsen yabancı olduğum bir konuda aydınlattınız bizi çok teşekkür ederim. Konuşmamız sonucunda bana da cesaret geldi… “Booooooooommmmmmm” Emir hocam, başarılarınız daim olsun…

E.İ. Haber Hürriyeti okurları ile buluşmak benim için de son derece anlamlı oldu. Ben de sizlere teşekkür ediyorum. “Booooommmmmmmmmmm”; yola devam…

www.haberhurriyeti.com / ÖZLEM ABUT OTLUOĞLU

Önceki bölümü aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz

Mutasyona Devam: “BOOOOMMMMMMMMMMMM”!!!!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri