Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

Lanet değişim

İnsanların belaltı ve ağır argo söylemleri kol geziyor sosyal medyada, etrafımızı kin ve nefret sarmış. Acıdır ki bizler iyilik yaymakta beceriksiz kaldık, bizim başaramadığımızı da terör başardı sonunda, kötülüğü bulaşıcı bir virüs gibi yaydı, yaymayı sürdürüyor…

18 Ocak 2017 Çarşamba, 17:59

İnsanların belaltı ve ağır argo söylemleri kol geziyor sosyal medyada, etrafımızı kin ve nefret sarmış. Acıdır ki bizler iyilik yaymakta beceriksiz kaldık, bizim başaramadığımızı da terör başardı sonunda, kötülüğü bulaşıcı bir virüs gibi yaydı, yaymayı sürdürüyor…

Kış yaman geçiyor bu yıl, ben baharı özledim. Kollarımı iki yana açmak, dağda bayırda koşmak, rengarenk çiçekleri şenlendiren bal arılarını izlemek istiyorum. Sis pus amma da hüküm sürdü be buralarda, gitsin geldiği yere, getirdiği hüznü de yanına alsın. Mevsime değil sadece, gönlüme de bahar düşsün istiyorum, içinde kavrulduğumuz bu kasvet yedi bitirdi bizi. Değiştirdi bir çoğumuzu, o lanet değişimi de hiç sevmedim…

Sosyal medya ile tanışalı sanıyorum on yıl gibi oldu. Ay ne keyifti başlangıçta, eski dostlar, göç etmiş akrabalar, ilk hatta unutulmamış aşklar buluyordu birbirlerini. Hevesle birer hesap açtık, nimetlerinden faydalandık. Okul yemekleri düzenlendi katıldık, doğum günlerimizi kutladık, birbirimizin hayatlarındaki onlarca, yüzlerce gelişmeden haberdar olduk. Kâh sevinçlerimizi, kâh hüzünlerimizi paylaştık. Dünyanın ta öbür köşesinde yaşayan canlardan haber aldık, mesajlaştık. Sosyal medya sanki mutluluk yaymak için icat olunmuş bir lütuftu, ta ki gün gelip devran dönene kadar.

Bir de baktık ki facebook, twitter, instgram ve nicelerini hüsranımızı, acımızı, isyanımızı haykırmak için kullandığımız birer mecra olup çıkmış. Gönüller birken, bir de baktık ki ayrışmaya başladık. Ayşe Fatma’nın, Mehmet Hüseyin’in fikirlerini beğenmez olmuş hatta farklı düşündüğü için hakir görmüş, düşman dahi bellemiş. Dünya kirlendikçe İnternet denen medet kötülük tohumlarını yaymaya, aramıza nifak sokmaya yemin etmiş sanki.

Koskoca milletvekilleri anayasa oylaması esnasında mecliste ortaklığı birbirine katarken kimilerinin bilgisayar başında derbi maçını izleyen holiganlar gibi davranmasına şaşmamak lazım. Bizim oylarımızla, bizi temsil etmek üzere TBMM’ne gelen vekiller halka berbat birer örnek olmuşken galeyana geldik, onlara uyduk, dur diyemedik, demedik! Örselemek kolay, sağduyulu davranmak karın ağrısı tabi, bravo!

Yılbaşı gecesini kana bulayan tertemiz, masum ama hepsinden öte savunmasız 39 cana kast eden Abdülkadir Masharipov yakalandı. Şarjörleri insanların üzerine acımadan yağdırırken içinden ne geçiyordu acaba o alçak, iblis, şeytan, hain, mahlûkat, katil, cani, vicdansız, çıyan, haşarat kılıklı deyyusun! Aklını bilemem de, yüreğinden bir haltın geçmediğine eminim, zira ondakine yürek değil, taş demek lazım.

Sosyal medyadaki masumane paylaşımlar uzunca zamandır yerini nefret söylemleri, intikam yeminleri, ağır küfürlerle donatılmış yorumlara bırakmıştı zaten. Masharipov yakalanınca işler iyice ayyuka çıktı, teröristin yakalandıktan sonra benzetilmiş haldeki resmi sanal âlemde yeri göğü inletirken kimi küfür etti, kimi lanet etti, kimi beddua etti! Biz iyi insanlar dahi birer canavara dönüştük, bilmem farkında mıyız? Beni iliklerime kadar hayrete düşüren, yıllardır tanıdığım, tanımadığım yüzlerce insanın ağız birliği etmişcesine belaltı ve ağır argo söylemleriyle linç etmeye başlaması teröristi. İnsanlar yapmayı hayal ettikleri şeyler orta çağda İngiliz zindanlarında mahkûmlara yapılan işkenceleri andırıyor. Yapmayın! Sakin olun! Durun! Terör örgütlerinin yüreğinizi katranla kaplamasına,  kinin insanlığınızın yerini almasına izin vermeyin. Yırtıcı hayvanların tavırlarına özenmeyin! O dört yaşındaki çocuğun günahına şeytani düşüncelerinizle girmeyin!

Ne mi yapalım? Alın size öneri… Yakalandığına şükretmeyi yeğleyin, bakın rahatlayacaksınız!  Öfkenin diliyle saldırıya geçeceğimize polis teşkilatımıza şükranlarınızı dile getirin, onları motive edin, onore edin. Böylesine melun bir saldırının bir daha olmaması için birlik zamanı, sinirlere hâkim olma zamanı. Ajitasyonun bize yararı yok, aksine kin kusarak birbirimizi aşağı çekiyor, ruhumuzu karartıyoruz. Kendimize ediyoruz, lanetlediğimiz teröre değil!

www.haberhurriyeti.com / ÖZLEM ABUT OTLUOĞLU

2 Yorum

 1. Mehmet Abut

  mabut

  18 Ocak 2017 at 14:39

  Harikasın Özlem
  Baban

 2. Mehmet Abut

  mabut

  18 Ocak 2017 at 14:42

  Bundan iyi anlatılamaz durum. Elinize aklınıza sağlık
  Hasan Duman

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz