Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Kuzey bebek daha fazla dayanamadı

Alcapa sendromu’ teşhisiyle yoğun bakımda mücadele veren 14 aylık Kuzey bebek , daha fazla direnemedi

25 Nisan 2019 Perşembe, 17:59
Bahri KARATAŞ  / KHA

İzmir’de dünyada nadir görülen bir tür kalp rahatsızlığı ’Alcapa sendromu’ teşhisiyle yoğun bakımda mücadele veren 14 aylık Kuzey bebek, yaşama tutunamadı.

İzmir’de bankacılık yapan Dilşen (36) ile Ramazan (38) Çil çifti, 1 Şubat 2018’de dünyaya gelen oğulları Kuzey’i, bir ay önce yakalandığı soğuk algınlığı şikayetiyle İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’ne götürdü. Doğumundan bu yana sağlıklı bir şekilde büyüyen Kuzey bebeğe, doktorlar dünyada 300 bin doğumda bir görülen nadir kalp hastalığı ‘Alcapa sendromu’ teşhisi koydu. Gerekli sağlık müdahalelerinin yapılmasının ardından yoğun bakıma alınan ve cihaza bağlı yaşama tutunmaya çalışan Kuzey bebek, başka bir kalbin kendisine nakil edileceği günü beklemeye başladı.

Kuzey’i soğuk algınlığı ile hastaneye götürdüklerini anlatan Anne Dilşen Çil, “Kuzey 14 aylık bir soğuk algınlığı geçirdi. Çok sağlıklı bir bebekti. Soğuk algınlığı geçirdiğin akciğer filmi çekildiğinde kalbinin büyük olduğunu fark ettik. Bir kardiyologun ardından hemen Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne yönlendirildik. Tedavilerimizi olurken ‘Alcapa’ denilen nadir bir hastalığın teşhisi kondu ki ailemizde yaşlı insanlar dışına kalp rahatsızlığı olan kimse de yok. Damarın yeri kalpte olması gerekirken akciğerde ve bu da kalp yetmezliğine sebebiyet vermiş ve ödem ile birlikte kalp büyümüş. Başarılı bir operasyon gerçekleştirildi, hocalarımız o kadar iyi ki gerçekten doğru adresteyiz. Fakat Kuzey sonrasında bir atak geçirdi. Minik bedeni bu ameliyatı kaldıramadı ve ondan sonra bütün her şey ters gitmeye başladı. Sonrasında da bir cihaza bağlandı ve şu anda Kuzey bir makineyle yaşama tutunuyor. Lakin Allah’ın yarattığı gibi değil hiçbir şey ve bu makinenin de süresi var. O yüzden bizim acilen bir kalp bulmamız gerekiyor. Biz de bu nedenle organ bağışının önemini anlıyoruz. Kimin kimden önce öleceğini tabii ki bilmiyoruz, lakin ya Kuzey birilerine hayat olacak ya da Kuzey’e birileri hayat olacak. Bunun için ikinci bir aile arıyoruz ” diye konuşmuştu.

Gözyaşlarına hakim olamayan Kuzey’in babası Ramazan Çil ise “Çok zor bir süreç. Özellikle son bir aydır zaman geçmiyor, bir şey yapamıyorsunuz. Çok zor, Kuzey direniyor. Bekliyoruz. Zor günler yaşıyoruz, Allah kimseye yaşatmasın. Kalp nakli bekliyoruz, umarım bir kalbimiz olur. Ya da biz başka birilerine yaşa vereceğiz ya da başka birileri bize yaşam verecek. Bilmiyorum. Kuzey bekliyor direniyor. O direndiği sürece biz de buradayız” dedi.

Kuzey bebek’ in küçük kalbi daha fazla dayanamadı.Kuzey Çil,bağlı olduğu makinada uzun süren yaşam mücadelesine yenik düştü.Kuzey’ in ölümü anne ve babasını gözyaşlarına boğdu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz