Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

KUVVET KAYBEDİYOR GİBİ, YÖN DEĞİŞTİREBİLİR !

Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de Pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2’ye 50-100 kg civarında gerçekleşek.

29 Eylül 2018 Cumartesi, 16:18

MEDİCANE ZORBA ‘kasırgamsı-fırtına’ hız ve tehdit değerleri ile değişikliğe uğradı. Güney Ege’de güney ve güneydoğudan, güneyi güneybatıdan esen rüzgarın, Pazar günü sabah saatlerinde Ege’ye rüzgar hızının düşüşe geçmiş halde 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi ile Ege’ya yansıması bekleniyor.

Atina’ya ulaşan MEDICANE ZORBA’nın hızı düştü. Libya, Tunus ve Malta’yı saatte 150 kilometreye varan etki ile geçen kasırgamsı-fırtına, sel-su baskını- boyutlu sonuşlarla, dün gece İtalya’da Sicilya’ya ulaştı, Yunanistan ile arasındaki IONIAN Denizi girintisinde seyretti. Ataina’ kıyı şeridi ve Ege’ye kayarken de esme hızında düşüş yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, ‘Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından anlık olarak takip edilmektedir” açıklamasını yaptı.

Marmara’da kuzey ve kuzeydoğudan esen rüzgarın Pazar günü (30.09.2018), sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde fırtınamsı rüzgar, yer yer 8 (75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen Tropik Fırtına ile ilgili son değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaşan Coşkun, şu bilgileri verdi;

”Ülkemizin batı kıyılarını yarın sabah saatlerinden itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz’de oluşan tropik fırtınanın; bugün yapılan son tahminlerde hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor. Bu sebeple Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor.

Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de Pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2’ye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor.

Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz.”

KASIRGA TEHDİDİ KÜÇÜLSE DE YAĞIŞIN TEHDİDİ BÜYÜK

Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul’da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) , Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı vurgulandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz