Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Kuraklığa çare; Kanalizasyon suyu

Kuraklık nedeniyle tarlalarını sulamakta zorluk çeken Malatyalı çiftçiler çareyi kanalizasyon şebekesinden buldu.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 18:37

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da bu yıl yeteri düzeyde yağışın olmaması nedeniyle kuraklık başgöstermeye başladı. Tarlalarını sulamakta zorluk çeken çiftçiler çareyi kanalizasyon şebekesinden buldu.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Malatya’nın Battalgazi İlçesi’nde yaklaşık 5 bin dönüm arazinin sulanamadığını ifade eden çiftçiler traktörleri ile bugün Malatya Valiliği’ne yürümek istedi. Ancak ilçe çıkışında polis ekipleri tarafından durdurulan çiftçiler bu eylemlerinden vazgeçirildi. Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle arazileri ve ağaçları sulayamadıklarını belirten çiftçiler, milletvekillerini suçlayarak sorunları çözemediklerini söyledi. Başta kayısı ağaçları olmak üzere bütün ürünlerinin neredeyse kuruduğunu ifade eden çiftçiler, mecburen kanalizasyon şebekesini kırarak oradan gelen pis suyla domates patlıcan, biber gibi sebzeleri suladıklarını söyledi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİ

Halk sağlığı açısından oldukça tehlikeli olan bu yöntem karşısında çiftçiler mecbur kaldıklarını söylerken, yetkililerin bu konuda bir önlem almaması eleştiriliyor. Kentin büyük bölümünün ihtiyacını karşılaya Battalgazi’de sebzelerin pis su ile sulanmasının ileride bir çok hastalığı da neden olabileceği belirtilirken çiftçiler su kaynakları konusunda yetkililerin gereken önlemi zamanında almadığını söylüyor. – Mikail PELİT/ MALATYA, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz