Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

KUR FARKLARINDA KDV VAR MIDIR?

Kimin lehine olmuşsa faturayı o keser…

14 Ekim 2018 Pazar, 20:55

Döviz cinsinden veya dövize endeksli yapılan bir satış işleminden sonra ÖDEMENİZİ daha sonra başka bir zaman diliminde alırsanız, ortaya KUR FARKI çıkacaktır. Neden mi? Çünkü döviz olarak karşı tarafa aynı tutar ödense bile bir başka zaman diliminde TÜRK LİRASI karşılıkları farklı çıkacaktır.  Eğer kur farkları da oluştuysa ve borç ilişkisi doğuran işlem veya sözleşmeye göre karşı taraftan istenebilir durumdaysa KDV’ YE TABİDİR. Hal böyle olunca, fark kimin lehine ise faturayı o keser diyebiliriz. Öyle ki kur farkından dolayı GELİR elde eden taraf faturayı düzenleyen olacaktır.

Görüldüğü üzere, KUR FARKI FATURASINI KDV KANUNU’ NA göre keseriz.

Satışını yaptınız ve yabancı para cinsinden faturanızı kestiniz. Türk Lirası üstünden KDV MATRAHINIZI hesaplayıp KDV ‘ yi beyan ettiniz veya edeceksiniz. Ancak siz ne zaman alacağınızı tahsil ederseniz o zaman sizin geliriniz gerçekleşmiş olur. Oysa ki siz devlete KDV MATRAHINIZI bu gerçekleşen değer üstünden değil de fatura üstünden ödemiştiniz. O noktada vergi dairesi ‘’ BEN BUNU SAYMIYORUM. ARADAKİ FARK KADAR FATURA KES VE KDV HESAPLA’’ demektedir.

İşte bu noktada kur farkı kimin LEHİNE (alıcı veya satıcı) adına olmuşsa, o taraf KUR FARKI FATURASINI kesmelidir.

KUR FARKI FATURASI NASIL DÜZENLENİR?

Şekil itibariyle diğer faturalardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Türk Lirası cinsinden düzenlendiğine dikkat ediniz. Açıklama kısmına da ‘’KUR FARKI FATURASI’’ yazarsanız iyi olur.

Bir satış işlemine ilişkin KDV DAHİL 1000 DOLAR ve kur (1 Dolar= 5 TL.) iken 1 ay sonra kur( 1 Dolar= 6,5 TL.) olmuş ve 6500 TL. fatura karşılığı ödeme yapıldığını düşünelim.

Eğer yapılan işlem KDV’ ye dahil ise ilave alınan 1500 TL. için ne yapmamız gerekir?

Sizce burada kim daha kazançlı? Tahsilatı daha fazla yapan SATICI değil mi?

O halde kur farkı faturasını SATICI düzenleyecek. Arada oluşan fark 1500 TL. için KUR FARKI faturası düzenleyip  ödemeye isabet eden KDV’ yi VERGİ DAİRESİNE yatırması gerekecek.

 DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • Fatura ve ödeme günü aynı gün ise burada kur farkından söz etmemiz mümkün değildir.
  • VERGİ USUL KANUNU’ NA göre tahsilatın yapıldığı günün içinde bulunduğu ay içinde FATURANIN kesilip, bir sonraki ayın 25’ ine kadar beyan edilmesi gerekir.
  • Kur farkı hesaplanmasının ana konusu olan DÖVİZLİ FATURALARDA KDV zaten yok ise, onun kur farkının nasıl KDV’ si olabilir?

İşte bu noktada KDV’siz kesilen ihracat, gümrükte devir, transit ticaret, serbest bölge veya istisnaya tabi herhangi bir mal teslimi veya hizmeti ile alakalı faturalar üstünden KUR FARKI faturası hesaplanmaz.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz