Son Dakika
14 Kasım 2019 Perşembe
”

KÜLTÜR VE PARK; KÜLTÜRPARK ÖNERİLERİ

19 Haziran 2019 Çarşamba, 00:30

Dün (17 Haziran Pazartesi) hem yerel demokrasi hem de İzmir açısından önemli bir olay gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kültürpark Koruma Platformu’nun birlikte düzenlediği, arama konferansına ilgi büyüktü gerçekten. Salon balkon ayaktaydı, İzmir Sanat Salonu’nda.
İzmir Fuarı/Kültürpark nasıl korunmalı, nasıl yaşatılmalı ya da nasıl geliştirilmelidir soruları, sınırlı süre içinde enine boyuna tartışıldı.
Katılım sadece nicelik açısından değil, nitelik açısından da önemliydi. Meslek odaları temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, uzmanlar, mahalleliler, İzmir sevenler vb. Çok özel bir kitleydi doğrusu. Katılımcılar derslerini iyi çalışmışlardı.
Siyasi kadrolar yok denecek kadar azdı ya da sembolik düzeydeydi. Bu da tartışmanın kalitesine katkı yapan unsurlardan biriydi.
Toplantıyı bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetmesi önemliydi. Bu işi ciddiye aldığını ve katılımı ya da ortak aklı önemsediğini hem bu tavrı hem de sözleri ile göstermeye çalıştı.
Bazı ufak tefek görüş farklılıklarına rağmen, toplantıda Kültürpark konusunda bir mutabakat ortaya çıktı gibi.
İki anahtar kelime Kültür ve Park’tı. Kurucu irade de bunu amaçlamıştı. Dönemin Belediye Başkanı Behçet Uz’un burayı bir park olarak tasarladığı, Cevat Şakir’in de katkıları ile bu konuda ciddi mesafe aldığı anlaşılmaktadır.
Sancar Maruflu ve bazı uzmanların ısrarla hatırlattıkları diğer bir gerçek de kurucu iradenin ve bizzat Behçet Uz’un burayı bir Halk Üniversitesine dönüştürme hayaliydi.
Bir yangın yerinden doğan bu Cumhuriyet projesi, şartlar gereği hem fuar alanı, uzun yıllar hem de park ve eğlence merkezi olarak İzmirliler, Egeliler ve hatta bütün ülke vatandaşlarına hizmet etmiştir.

Toplantıda kalın çizgileri ile ortaya çıkan mutabakat şu temel görüşler üzerinde gerçekleşti bana göre:
1- Kültürpark bir kamu alanıdır ve öyle kalmalıdır. Ticari faaliyetlerden ziyade Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yaygın bir kamu hizmet alanı olmalıdır.
2- Kültürparkın doğal ve tarihi dokusu korunmalı, daha sonra geçici olarak inşa edilmiş hangarlar kaldırılmalıdır.
3- İhtisas fuarı faaliyetleri Fuar İzmir’de gerçekleştiğine göre (ki öyle olmalıdır) burası bir kültür vahasına dönüştürülebilir. Müze, Kütüphane ve okuma salonları, kurs ve eğitim mekanları en çok dillendirilen öneriler arasındaydı.
4- Kültürpark içinde yeni betona ve araç girişine izin verilmemelidir.


Kültürpark gerçekten de İzmir’in en önemli toplumsal hafıza mekanlarından biridir. Bu nedenle konuşmacıların çoğu, buraya ilişkin bazı anılardan söz etti. Bazıları da eskiden ne ise o olsun gibi yaklaşımlarda bulundu.
Aslında iyi niyetle söylenmiş olsa da bu gerçekçi olamaz. Hemen hemen hiçbir şey tam olarak eskisi gibi yaşayamaz. Çünkü geçmişin koşulları ve ihtiyaçları ile bugünün koşulları ve ihtiyaçları çok farklıdır. Lunapark, hayvanat bahçesi, gazinolar vb aynen eski günlerdeki gibi olsun nostaljisi, Kültürparkı yaşatacak özlem ve öneriler değildir.
Ama kuruluş ilkelerine uygun şekilde yaşatılması anlamlıdır elbette. Yani kültür ve park işlevi terkedilmemelidir. Ancak yaşayan ve İzmirlilerle buluşan bir Kültürpark yeni işlevlerle bunu gerçekleştirebilir.
Kütüphane ve çalışma salonları işe yarayabilir. Hem de Milli Kütüphanenin yükünü biraz hafifletip, gerçek işlevine kavuşmasında katkı yapabilir.
Son yıllarda Urfa, Antep ve Antakya gibi şehirler müzeleri ile öne çıkmaya başladı. İzmir bu konuda oldukça zayıf kalmış bir şehir doğrusu. Yerli ve yabancı turistlerin gezeceği kapsamlı bir müzeye sahip değil. Kültür Bakanlığı sorumluluğundaki müzeler ilgiye muhtaç durumda. İl merkezi ve ilçelerdeki arkeolojik eserlerin önemli bir kısmı depolarda.
Şehrimizin son yıllarda kazandığı Yeşilova Höyüğü Müzesi oldukça başarılı bir proje.
Ancak Kültürparkta da tarihi veya kültürel temalı müze ve müzeler olabilir.
Kültürpark, Behçet Uz’un hayalindeki gibi bir Halk Üniversitesine de ev sahipliği yapabilir. Güzel Sanatların çeşitli alanlarından, felsefeye, Arkeolojiden mitolojiye, Sosyolojiden Edebiyata kadar geniş bir yelpazede gençler ve yetişkinlere yönelik eğitim programları düzenlenebilir burada. Yoğa eğitimlerinden diğer spor faaliyetlerini de bunlara ekleyebiliriz.
Yaşayan bir Kültürpark, önerilerden de anlaşılacağı gibi park ve kültür işlevi zenginleştirilerek mümkündür.
Ancak yeni yapılanma ve korunacak yapıların yeni işlevler yüklenmesi meseleleri biraz daha tartışılmalı ve fikirler biraz daha demlenmelidir.

www.haberhurriyeti.com / ENGİN ÖNEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz