Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Kukla Şöleni Başlıyor

İzmir’i bir kez daha kocaman bir sahneye dönüştürecek olan 13. İzmir Uluslararası Kukla Günleri 28 Şubat-17 Mart arasında gerçekleşecek

04 Şubat 2019 Pazartesi, 14:17

Dünyanın en çok bilinen kukla festivallerinden biri olan İzmir Uluslararası Kukla Günleri festival  programı kapsamında, 44 gösteri 47 kapalı ve açık mekanda 174 kez sahnelenecek. Program kapsamında 4 adet serginin de santseverlerle buluşacağı festivalde, beşi profesyonel sahne sanatçıları, ikisi çocuklar için yedi atölye çalışması programı düzenleyecek.  Almanya, Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Estonya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya ve Türkiye’den festivalde yer alacak olan topluluklar festival süresince sanat rüzgarları estirecek. Festival Direktörü Selçuk Dinçer, doğudan batıya, kuzeyden güneye farklı ülkelerin Kuklaları ve kukla sanatçılarının İzmir’i neşeyle dolduracaklarını söyledi.

Dinçer sözlerine şöyle devam etti: , “Kuklaları yine sevinçle karşılayacağız ve yine onlarla gülüp, onlarla düşüneceğiz. Bahar gelip, doğa canlanmaya başladığında İzmir’in kuklalar için alkış tuttuğu günler de başlar. Böyle bir geleneğimiz var artık İzmir’de. Çocuk, büyük herkesin merakla beklediği kuklalar da çok sevdikleri İzmir’i kimi zaman kahkahaya, kimi zaman hüzne boğacakları günleri iple çeker oldular yıllardır. Öyle çok sevdik ve öyle iyi ağırladık ki onları her geldiklerinde, sokaklarımızı doldurmalarından duyduğumuz  mutluluğu öyle içten gösterdik ki onlara, onlar da kendi dünyalarındaki tüm güzellikleri İzmir’e getirmek için yarışır oldular birbirleriyle. Neden bu kadar sevdik kuklaları derseniz; en zor günlerimizde umutları hiç esirgemediler bizden. Bugünün dünyasının saymakla bitmeyecek sorunlarına, Ortadoğu’daki acımasız savaşlara, dünyayı saran ekonomik krizlere, en güçlü ülkelerdeki yöneticilerin insanı hiçe sayan politik mücadelelerine, içinde yaşamak zorunda olduğumuz doğanın sistemli bir biçimde yok ediliyor olmasına rağmen, kuklalar hep yaşama sevgisini yücelterek umut aşılıyorlar bize. Bunu da boş bir iyimserlik duygusu yaratarak değil, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için ne yapmamız gerektiği üstüne düşünmemizi sağlayarak yapıyorlar. İnsanlık, tarihindeki en önemli sınavdan geçiyor. Bu sınavın sonucu gelecekteki varoluş koşullarımızı belirleyecek ve hiçbirimizin bu sınavdan kaytarma şansı yok. İşte kuklalar bunu görmemize aracı oluyorlar, anlamamıza yardım ediyorlar. Elbette kuklalar bu sınavdaki sorulara verilmesi gereken cevapları söyleyemezler bize ama zihnimizi açabilirler. Hoşgörünün, sevginin, yardımlaşmanın, saygının ne denli önemli kavramlar olduğunu ve bizi gerçekte insan yapan değerleri hatırlamamızı sağlayabilirler. Yeter ki onlara bir şans verelim. Anlatmaya çalıştıklarını dinleyelim ve tıpkı Kant’ın dediği gibi, aklımızı kullanma cesaretini gösterelim. Çünkü dünyanın sorunlarını çözecek tek sihirli değnek biziz”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz