Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Küçük Menderes Nehri ölüm saçıyor

İzmir’de, Küçük Menderes Havzası’nda bulunan ve bir zamanlar bölgenin en önemli su kaynaklarından biri olan Küçük Menderes Nehri, oluşan kirliliği nedeniyle adeta ölüm saçıyor.

07 Temmuz 2016 Perşembe, 15:06

İzmir’de, Küçük Menderes Havzası’nda bulunan ve bir zamanlar bölgenin en önemli su kaynaklarından biri olan Küçük Menderes Nehri, oluşan kirliliği nedeniyle adeta ölüm saçıyor.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Ege Bölgesi’nin en önemli nehirlerinden birisi olan Küçük Menderes Nehri, iddialara göre kanalizasyon ve fabrika atıkları nedeniyle içler acısı bir hal aldı. Oluşan kirlilik hemen hemen herkesi tehdit ederken, nehrin kenarında bulunan tarım arazileri büyük ölçekte zarar gördü. Bu durum, bölgede yaşayan vatandaşları da tedirgin etti. Vatandaşlar, her geçen gün artan kötü kokudan rahatsız olurken, bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Bir zamanlar insanların su içtiği ve kimi zamanda yüzdüğü nehirde bu şekilde bir görüntü oluşması ise herkesi üzdü.

“TARIM ARAZİLERİMİZİ ZEHİRLİYORUZ”

Nehrin içler acısı durumundan en çok rahatsız olan çiftçilerden Necati Yaldız, kirliliğe acilen çare bulunması gerektiğini söyledi. Yaldız, “14 yıldan beri bu mevkide çiftçilik yapıyorum. Meyve bahçem var. Şeftali üreticisiyim. Menderes’i bu haliyle görmenizi isterim. Menderes’in yatağı çok kötü. Bu yatakta büyük ihtimalle kanalizasyon birikintileri var; çünkü bizim bölgemizde bu atığı atacak bir fabrika yok. Bunlar sanayi atığı değil, büyük bir ihtimalle kanalizasyon atığı. Derebaşı Mevkii’ndeyiz şu anda. Bu atıklar nereden geliyorsa yetkililer buna lütfen bir çare bulsunlar; çünkü ister istemez biz Derebaşı’ndan, Menderes’ten geçerek karşı taraftaki tarlalarımızı işliyoruz. Biz gelir geçerken hayvanlarımıza, traktörlerimize bu pis çamur balçık bulaşıyor. Tarlalarımıza, zirai alanlarımıza gidiyor. Şayet bu atıklar diğer belediyelerin ve ya köylerin kanalizasyon atıklarıysa lütfen yetkililer bunlara bir çözüm bulsunlar. Bizim yetkililerden istediğimiz budur. Çok büyük bir ihtimalle ileride bulunan büyük ilçemiz Ödemiş kanalizasyonu buraya gelmektedir. Ve bu da bizi rahatsız etmektedir. Sıkıntı vermektedir. Tarım arazilerimizi zehirliyoruz” dedi.

“ZEHİRLİ ÜRÜN YEMEK İSTEMİYORSANIZ BİR ÇARE BULUN”

Bölgedeki bir diğer çiftçi Mestan Coşkunoğlu ise atıklar nedeniyle sıkıntılı günler geçirdikleri ifade ederek şöyle konuştu:
“Buraya gelen pislik ister istemez tarım arazilerimizi zehirliyor. Zehirli ürün yemek istemiyorsanız bunun bir çaresine bakın. Bu fabrikasyon bir atık değil. Kokusu da rahatsız ediyor. Yetkililer buna bir çare bulsunlar. İsteğimiz budur.” – İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz