Son Dakika
14 Kasım 2019 Perşembe
”

Kornişon salatalık sezonu açıldı

Ödemiş’in önemli gelir kaynaklarından kornişon (turşuluk salatalık) hasat sezonu açıldı. Hasat, önümüzdeki 50 gün boyunca sürecek.

24 Mayıs 2016 Salı, 15:37

Ödemiş’in önemli gelir kaynaklarından kornişon (turşuluk salatalık) hasat sezonu açıldı. Hasat, önümüzdeki 50 gün boyunca sürecek.

www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ
Ödemiş’in Kaymakçı, Emirli, Çaylı, Köfündere, Orhangazi, Kurucuova gibi mahallelerin önemli üretim ürünü olan kornişon (turşuluk salatalık) hasat sezonu açıldı.
İlk hasadı yapılan ürünler Çaylı Mahallesi’nde eleklerden geçirilerek numaralandırıldı. Buna göre bir numara kornişon turşuluk salatalığın kilo fiyatı 1 TL 75 kuruş olarak belirlenirken, iki numara 67,5 kuruş ve üç numara ise 35,5 kuruştan sezonu açmış oldu.
Geçen yıllara göre fiyatın biraz düşük olduğunu belirten üreticiler, yurt dışı pazarının sıkıntılı olmasından dolayı iç piyasa da salatalığı işleyen tüccar ve fabrikaların salatalık eleklerini sıklaştırdığını söyledir.

50 GÜN HASAT SÜRECEK

45 gün önce ekilen ve bugünlerde hasadı başlayan turşuluk salatalığın önümüzdeki 50 gün boyunca hasadının süreceği ve daha sonra da ikinci sezon denilen güz dönemi sezonun başlayacağı öğrenildi. – İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz