Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

Kör döğüşü mü, aşk serenadı mı?

Halk arasında ‘Kör yılan’ olarak bilinen oluklu kertenkeleler, Urla’yı yaşam alanı seçti.

14 Mayıs 2019 Salı, 19:29
( KHA) 
Urla’ da hergün yüzlerce kişinin geçtiği talih yolda kahverengi renkli iki oluklu kertenkele, beş dakika birbirleriyle kavga etti. Daha sonra  birbirlerinin kurtulan kertenkeleler üzüm bağlarının arasına girip, gözden kayboldu.
Urla Şehirlerarası Terminalin arka kısmında bulunan ve tarım arazilerin de bulunduğu yolda, yaklaşık 1,5 metre boyundaki iki oluklu kertenkelele birbirlerinin ısırmaya çalıştı. Şekilden şekle giren, yumak gibi birbirlerine dolanan iki kertenkele yaklaşık beş dakika kavga etti. Dişi oluklu kertenkele kurtulunca, üzüm bağlarına doğru sürünerek gözden kayboldu.Ardından da erkek olan Oluklu kertenkele peşinden gitti.
OLUKLU KERTENKELE NEDİR?
Balkanlarda ve Asya’da yaşayan bir tür sürüngen olan ve halk arasında ‘Kör yılan’ olarak bilinen oluklu kertenkeleler, doğadaki en uysal canlılardan biri olarak kabul ediliyor.
Yetişkinlerinin boyları yaklaşık 150 santimetreye kadar ulaşabilen oluklu kertenkeleler salgangoz, böcek, termit, karınca ve çekirgelerle besleniyor.
Çiftçi dostu olarak anılan oluklu kertenkele ele alındığında dahi ısırmıyor, sokmuyor ya da zehirlemiyor. Dolayısıyla insan yaşamı için bir tehdit unsuru içermiyor.
Doğadaki en uysal hayvanlardan biri olarak kabul edilen, fakat dış görünüşü nedeniyle yılana benzeyen oluklu kertenkelelerin, yılanlardan en büyük farkları ise göz kapaklarının olması.
Derisinin yan kısımlarında bulunan ve derin yarıklar gibi görünen olukları da bu canlıların yılanlardan ayrılmasını sağlıyor. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan oluklu kertenkeleler, Türkiye’de tüm bölgelerde özellikle akarsu kenarları ve çalılık alanlarda görülebiliyor. Yılan görünümlü kertenkele” olarak da bilinen bu hayvanların, diğerleri gibi bacakları bulunmuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz