Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

KÖPEKLER ÇEŞME’YE İNSANLIK DERSİ VERDİ !

Sahildekiler fark etmedi , köpekler tehlikeyi sezdi, suya girerek kendilerini besleyen adana havlayarak yüzdü, plajda olanlar öyle farkına vardı.

05 Ağustos 2018 Pazar, 21:52

Çeşme’de Köpekler sanki dile geldi, barınak ile ilgili mağduriyetler konusunda insanları düşünmeye sevk edecek bir olayın kahramanı oldu.

Habere girmeden önce kısa bir geçmiş hatırlatması ile son durum bilgilendirmesi yapalım;

17 dönüm gibi geniş bir alan içerisinde adeta tecrit edilmiş olarak tutulan, sadece 1 veteriner 5 personel kontrolünde olan  yaklaşık 600 köpek ile ilgili yankılar sıcaklığını koruyor.

Geniş alana rağmen kısıtlı personel ve olanak ile neredeyse ‘soykırım kampı’ görünümü vermesi nedeniyle hayvan severler savcılık ve bakanlığa başvuruda bulunmuş durumda.

Şikayet ve sahipsizlik gibi nedenlerle toplanan can dostların Yaşam Hakları açısından maddi-manevi yoksunluklarla mağdur edildikleri savunuluyor.

Köpek sayısı nedeniyle ‘Toplama Merkezi’ olarak anılan yere karşı yükümlülüklerin yerine getirilmediğine ilişkin en belirgin veri olarak; 600 köpeğin tüm yükünün 6 kişi üzerine yıkılmış olması ile çözüm odaklı yaklaşımlara belediyenin kapılarını kesinlikle kapalı tutuyor olması gösteriliyor. 

Hal böyle iken, köpeklerden bugün Çeşme’ye insanlık dersi verir içerikte bir haber geldi. Şöyle;

Çeşme ilçesi Germiyan köyünde denizde baygınlık geçiren 74 yaşındaki emekli iş adamı, tatilini geçirdiği sitede beslediği köpekler sayesinde ölümden döndü.

İş adamı Yalvaç Aysu, serinlemek için sitenin plajında denize girdi. Vertigo hastası olan Aysu, birkaç dakika sonra suyun içerisinde baygınlık geçirdi. Su yutan ve denizin üzerinde hareketsiz yatan Aysu’yu etraftaki yazlıkçılar uzun süre fark etmezken, her gün beslediği iki köpek kendilerine yırtarcasına havlayıp denizin içerisine kadar girdi.

Genellikle sakin tavırlı olan köpeklerin havladığını gören plajdaki vatandaşlar hemen denize koştu. Vatandaşlar, denizin üzerinde yüzüstü yatan Aysu’yu kıyıya çıkarttı. O sırada plajda bulunan bir doktor ise ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

Ambulansla Çeşme Devlet Hastanesine götürülen, kalbi duran ve bilinci kapalı olan Aysu, nabız atışının sağlanmasının ardından Çiğli’deki özel bir hastaneye sevk edildi. Hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Aysu, iki gün sonra gözlerini açtı.

İzmir’deki hasyayı takip eden Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Hakan Çorap, hastaya ilk acil müdahalenin Çeşme’de gerçekleştirildiğini belirterek, “ Bilinci kapalı olarak getirilmişti. Tedavinin ardından bilinci açıldı. Akciğerlerine giren tuzlu suyun çoğu vücudundan aspre edilerek toparlandı. Birkaç dakika su yuttuğunu düşünüyoruz. Tahminen beş dakika sonra denizden çıkarılmış” diye konuştu.

“BAĞIRDIM, DUYAN OLMADI”

Yalvaç Aysu, sağlığına kavuşmasından sonra yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Balıklama atladım. Biraz yüzdükten sonra çıkmak istediğimde su seviyesinin boyumu aşmak üzere olduğunu fark ettim. ’İmdat’ diye bağırdım, çevrede insanlar vardı ama kimse yardıma gelmedi. Gerisini hatırlamıyorum. Anlatılana göre iki köpek deniz kenarında beni görüp, tehlikede olduğumu sezip, yanıma gelip havlamaya başlamışlar. Havlama sesleri site yöneticisinin dikkatini çekmiş. Deniz kenarına geldiklerinde beni görmüşler. Çok şanslıyım. Hayata dönüşüm o güzelim köpeklere bağlı. Onlar havlamasaydı kimse farkıma varmayacaktı” dedi. 

Çeşme Köpek Barınağı hakkında yayınladığımız yazıların linkleri;

https://www.haberhurriyeti.com/cesme-kendine-yakistiriyorsa-o-baska-226205.html

https://www.haberhurriyeti.com/yazdiklarimin-ardindayim-cesme-226271.html

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO