Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

KONUŞMACI

İki erkek bir araya geldiğinde ilk ne konuşur?

10 Haziran 2018 Pazar, 14:31

“Telefonda da dediğim gibi. İki yıldır tanışıyoruz. Dört aydır da ciddi yakınlaşmamız var. Bir derya! Görüş alışverişlerimiz sonunda anlaşıyoruz. Bi de senden izlenim alayım. Artık toz pembeliğin içindeyim. Dışarıdan nasıl görünüyor? Sözünü sakınmazsın İlbey. Bunla başla.”.

“Rahmetli anamın gözüyle bakıyorum. Açık oturum tanıtım kitapçığı. Kadın Erkek İlişkileri Üzerine. İdil Açar ilk konuşmacı. İlk sayfada. Sunumunun konusu: Kadın Gözüyle Kadın Erkek İlişkileri. Bir de parantez içerisinde üç noktayla; “Aslında ne oluyor…”. Bu tehlikeli.”.

“Neresi tehlikeli?”.

“İdil Açar sosyolog ya! Neresinin tehlikeli olduğu resminden de belli.”.

“Nerden çıkardın İlbey?”.

“Doğan, sosyolog İdil Açar’ın yüzüne dikkatli baktın mı hiç?”.

“Bakmaz mıyım? İki yıldır bakıyorum.”.

“Bakarkör mü oldun? Dur. İnternet’ten İdil Açar diye aratıyorum… Görselleri seçeyim… Açılan ilk resim beklediğim gibi. Bak. Çay bahçesinde. Herkes gülüyor. İdil Açar’ın kahkahadan açılan ağzı kafası kadar. Ağız boşluğu market rafları. Guenes garip rekorlar kitabına aday.”.

“Öyle olsa ne çıkar İlbey?”.

“Ne mi çıkar! Senin lafların biter. Onun raflarındaki mallar bitmez. Deposundakiler cabası…”.

“Bu doğru gibi. Geçen gün beş dakikalığına uğramıştım. Üç saat aralıksız konuştu. Noktasız virgülsüz konuştu. Sanki susma cezası bitmiş gibi konuştu. Tansiyonum düştü. Bayılmışım.”.

“Bununla tartışmaya gelmez. Dikkat ettin mi gözlerinin iriliğine? Dudakların kalınlığına… Amma rimel, amma ruj gider. Aylığın ancak yetse dua et. Üstüne kredi çekersin bankadan.”.

“Arıyor… ‘Başlıyor musun? Tamam.’. Salona gidiyoruz. İlbey hadi…”.

Salona girip otururlar. Seslenir salondakilere sunucu: “İlk konuşmacımız sosyolog İdil Açar.”.

Gezdirir gözlerini salondakilerin üzerinde sosyolog İdil Açar. Başlar “Hoş geldiniz” diyerek.

“Sunumum ‘Kadın Gözüyle Kadın Erkek İlişkileri’. Önce bir yanlış: ‘Kadınlar dedikoducudur’. Kim söylemiş? Erkekler. Nedir doğrusu? Sezinler gibisiniz… ‘Erkekler dedikoducudur’.

Alkış kopar kadın izleyicilerden…

“İki erkek bir araya geldiğinde ilk ne konuşur? Futbol mu? Futbol ikinci anlamadıkları konudur. Çekiştirirler hemen bir kadını. Girerler altından, çıkarlar gümüşten. Sanki kadınlar, erkeklerin bilimsel araştırma konusu. Sor, ne buldun? Dinle Binbir Gece Masalları’nı.”.

Fısıldadı Doğan’ın kulağına İlbey: “Soyadın Er, bu seni yer. Soyadı Açar, ağzına…”.

www.haberhurriyeti.com / MURAT TEPEBAŞILI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz