Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Konak’ta öncelik kentsel estetik

Mimarlar Odası İzmir Şubesi yönetimi Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı makamında ziyaret etti.

12 Mayıs 2014 Pazartesi, 10:53

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, dağınık ve yetersiz durumdaki belediye hizmet binalarının yerine inşa etmeyi planladıkları yeni binanın hem mimarisiyle hem de işlevselliğiyle Konak’a yakışacağını belirtti. Proje çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak yeni bina sayesinde Basmane Meydanı’nın asıl hüviyetinin ortaya çıkacağını söyledi.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Mimarlar Odası İzmir Şubesi yönetimi Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı makamında ziyaret etti. Kent mimarisinin ve kentsel yenileme konularının masaya yatırıldığı buluşmada, Konak’ta öncelikli yapılması gerekenlerin neler olduğu tartışıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, İzmir’de en fazla tescilli binaya sahip bölgenin Konak olduğunu belirterek, “Konak’ta yapılacak çok şey var. Önemli olan yaşam kalitesini yükseltebilmek. Daha planlı daha güvenli yaşam kalitesi yüksek bir kent için her zaman destek vermeye, katkıda bulunmaya hazırız” dedi.

HER BÖLGEYE AYRI DOKUNUŞ

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise, Konak’ta her bölge için ayrı bir mimari dokunuşa ihtiyaç duyduğunu belirtti. “Konak’ın her santimetrekaresi ayrı bir çalışma ve özen gerektiriyor” diyen Başkan Pekdaş, yeni mimari düzenlemeleri hayata geçirerek, sadece Konak’ı değil İzmir’in kent merkezini de rahatlatmış olacaklarını dile getirdi.
İlk adımı belediye olarak kendilerinin atacağını kaydeden Pekdaş, işe ilk olarak dağınık ve yetersiz durumdaki belediye hizmet binalarını yıkıp yerine yeni ve daha modern bir bina yapmakla başlayacaklarını söyledi.

BÜTÜN BİRİMLER TEK ÇATI ALTINDA

Mevcut iki hizmet binasının yerine yapılacak yeni bina sayesinde hem tüm belediye birimlerinin tek çatı altında toplanacağını, hem de Basmane Meydanı’ndaki kötü görüntünün bir nebzede olsa düzeleceğini ifade eden Pekdaş şöyle konuştu:
“Göreve geldiğimizde yapacağımız ilk görevin ne olduğuna dair sorulara her zaman ‘önce mekanla başlamak lazım’ dedim ve tüm birimleri bir araya getirecek yeni bir belediye hizmet binasını çalışmalarına başladık. Düzenli bir bina olursa, Basmane Meydanı da asıl hüviyetiyle ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, Kordon, Liman, Tren Garı ve Alsancak İskelesi’ni kapsayan bölge de tıpkı Kemeraltı, Basmane, Namazgah ve Agora gibi ayrı bir dokunuşu, özel ilgiyi hak ediyor.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz