Son Dakika
20 Temmuz 2019 Cumartesi

Konak Meydanına Mimarlık Ödülü

İzmir’in merkezi olan Konak Meydanı’ndaki düzenlemelere imza atan Türk mimar Ersen Gürsel, ‘Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.

12 Nisan 2019 Cuma, 13:11

İzmir’deki Konak Meydanı düzenlemelerinin mimarı Ersen Gürsel, 2019 yılı Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü. Paris Mimarlık ve Miras Merkezi ile Uluslararası Bilim Komitesi tarafından sürdürülen program kapsamında her yıl, sürdürülebilir gelişmeleri destekleyen, toplum yararı ilkesine öncelik veren ve katılımcı mimarlık anlayışını küresel ölçekte tanıtan 5 mimar ödüllendiriliyor.  Ödül programı ilkelerinde; ‘dayanıklılık’, ‘esneklik’, ‘ekonomik, teknik ve ekolojik uygunluk’, ‘sosyal ve kültürel bağlam’ ile toplumsal sorunlar, eşitlik ve hak mücadele süreçleri öncelikli başlıklar olarak görülüyor.

Mimar Sinan Büyük Ödülü’nü Almıştı

2014 yılında Mimar Sinan Büyük Ödülü’nü alan , öncü yaklaşımları ve üstün başarılı çalışmaları ile meslek yaşamı boyunca bağlam ve toplum temelli tasarım anlayışını sürdüren Ersen Gürsel, bu sene de Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

KAYNAK: Hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz