Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Kızımın Büyüdüğünü Görmek İstiyorum

17 Ocak 2019 Perşembe, 16:58

Karaciğer nakli bekleyen 4 yaşındaki kızı için imza kampanyası başlatan Pınar Turgut, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Sağlık Kurul Kurallarını yeniden gözden geçirmesi için çağrıda bulundu.

Turgut, doğum sonrasında kızında mide bulantısı ve yüksek ateş şikayetiyle gittiği acil serviste karaciğer yetmezliği teşhisi konulması üzerine 4 yıldır karaciğer nakli beklediklerini dile getirdi. Kızı için gerekli olan karaciğer naklinin kadavradan yapılabileceği gibi yaşayan insanların karaciğerlerinin bir bölümü ile de gerçekleştirilebileceğini  ifade eden Turgut,  naklin gerçekleşmesi için ‘Etik Kurul’un onayının olması gerektiğini tam da bu aşamada zorluk yaşadıklarını söyledi.  Anne Turgut, işlemin gerçekleşmesi için alıcı ve verici arasında 4. dereceye kadar kan ve hısım akrabalığı olması gerektiğini belirtti. Ayrıca akrabalığın olmadığı ancak uzun süreli tanışıklık ve dostluk hallerinde durumun değerlendirilmesi için Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki etik kurulların onayının zorunlu olduğunu vurguladı.

‘ETİK KURULLAR VERİCİLERE ÇOK SERT DAVRANIYOR’

Anne Pınar Turgut, sosyal medya üzerinden iletişim kurduğu ve donör olmak isteyen insanların olduğunu ifade etti. Ancak donör olmak isteyen insanlara sürecin uzun sürdüğünü ve onay almanın zor olduğunu söylediğinde insanların vazgeçtiğini belirtti.  Etik Kurulların bazı prosedürlerinin olması gerektiğinin altını çizen Turgut, “Buna ben de katılıyorum ancak inanın sadece birine hayat vermek için gönüllü olan pek çok kişi var. Bu katı prosedürler ne yazık ki pek çok kişinin önünü tıkıyor. Ve benim gibi nakil bekleyen insanların direncini kırıyor”dedi.  Turgut, Sağlık Bakanlığı’ndan etik kurul kurallarını yeniden gözden geçirmelerini  ve mümkün olduğu kadar süreci kolaylaştırmalarını istedi.  Bu sürecin hızlanması için bir kampanya düzenleyen Turgut, herkesten imza desteği  beklediğini duyurdu.  Anne Turgut yaptığı çağrıda, “Benim kızım daha 4 yaşında. Büyürken onun yanında olmak, birlikte güzel anılar biriktirmesini sağlamak her anne gibi benim de hayalim ve hakkım” dedi.

Bu linkten kampanyayı imzalayarak Pınar’a destek ol.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz